Kövess minket!

Marketing

Sárvári György: ″Ez az időszak egy lehetőség az ember számára″

A jelenlegi transzformációs időszakban az ember egyetlen lehetősége, hogy nyitottá és áteresztővé válik – többek között erről is beszélt a Digital Hungary magazinnak adott interjújában Sárvári György.

A tanácsadó-coach szerint a koronavírus csak egy hordozója (külső megnyilvánulása) annak a mély strukturális változásnak, ami már elindult, de nem mindegy, milyen formában bomlik ki bennünk és közöttünk. Az egyetlen esélyünk most az együttműködés újratanulása, az változási energia felfedezése a csoporttérben. Kitérni már nem tudunk a transzformáció elől, de talán megszelídíteni még van esélyünk. A szakember beszélt a saját megéléseiről, a körülötte felépült stábról és a tiszta emberekről is.

A pandémia emberiségre gyakorolt hatása kapcsán nagyából ezek a vélemények hallhatók: az ember képes lesz a változásra, vagy egyáltalán nem változik meg. És van az a verzió is, ami szerint ha visszatér az emberek biztonságérzete a járvány lecsengése után, minden visszaáll a régi kerékvágásba. Te hogyan látod ezt a kérdést?

A tapasztalataim szerint minden nagyobb változás – ami lehet egy sorsfordító betegség, vagy más olyan életfordulat, ami alapvetően változtatja meg az ember életét – két hullámban érkezik. Az első hullám azonban nem csak előre jelez, hanem arról is számot ad, hogy már elindult és kikerülhetetlenül benne vagyunk egy átalakulási folyamatban, amely most egy alapvető, mély strukturális változás. Ez a pandémia esetében is így történik; az első hullám volt a bevezető, a jelző szakasz. Ez viszont több, mint figyelmeztetés, sokkal inkább egy híradás volt a már említett mély strukturális változásról, amit szerintem a második hullám be is fog teljesíteni. Ez elől kitérni, elbújni, negligálni nem lehet és nem is célszerű. Már túl vagyunk a felkészülésen, már benne vagyunk, azt is mondhatnám, hogy már megtörtént és most kibomlik. Nem mindegy viszont, hogyan. Itt még adódik esélyünk arra, hogy a változási hullámmal együttműködve, csoportos bölcsességgel haladjunk előre és ezzel csökkentsük a hullám romboló erejét. Ez a változás most az akaratunktól függetlenül mindenképpen bekövetkezik. Együttműködni még lehet, megakadályozni, módosítani, kitérni előle már nem.

Miért nem lehet sem kitérni előle, sem irányítani?

Azért, mert valójában már megtörtént és mi most átéljük. Itt elsősorban nem a vírusról van szó, hanem egy beteljesülő transzformációról. Szerintem sokan félreértelmezik a helyzetet és azt gondolják, hogy a vírus egyfajta ellenfél vagy ellenség, amit a vakcinával le lehet győzni, meg lehet állítani. De most többről van szó. A vírus a hordozója, pusztán eszköze annak, hogy meglássuk és megértsük a mélyben zajló alapvető változásokat, amely elől oly sokáig megpróbáltunk kitérni. Szerintem, ami most történik, az nem más, mint egy transzformáció a Bardo-ban, a köztes létben. Abban a szakaszban vagyunk, amikor még nem dőlt el, hogy mivé is alakulunk át, de az biztos, hogy az átalakulás elkezdődött és meggyőződésem az is, hogy ez az átalakulás valójában egy létezési mód váltása lesz. Mindezt a második hullám teljesíti be és társadalmi-, kulturális-, politikai-, együttélési struktúrák fognak összeomlani és megváltozni. Ez már független a vírustól. Semmi sem fog érintetlenül és változatlanul maradni. Olyan ez, mint amikor az örvény vagy a forgószél a felszínre hozza a mélyből azokat a lerakódásokat és információkat, amik eddig is ott voltak, de rejtve maradtak. Valószínű, hogy magát a vírust meg fogja fékezni az emberiség, de az valójában csak egy külső hordozója annak a mély szöveti változásnak, amiben benne vagyunk.

Csak, hogy jól értem-e: ha nem jön a koronavírus és mögötte a covid-betegség, akkor valami más világított volna rá az általad említett változásra?

Igen. Az emberiség alapvetően megérett arra – most nem csupán az ökoszisztémára vagy az emberi önzőségre gondolok –, hogy valamilyen összegzésben átforduljon egy másik létformába. Kiemelt időszakban élünk, ami nem lesz fájdalom- és veszteségmentes, de mégis azt gondolom, hogy ez egy különleges időszak. Ha felül tudnánk emelkedni a fájdalmon, azt is mondhatnánk: szerencsések vagyunk, hogy mindezt átélhetjük, mert meglepő lesz, ami végül majd megvalósul. Ennek részesévé válni most kicsit olyan, mint Krisztus korában élni, hiszen akkor is egy egészen mély módosulás jött létre az emberi együttélés szerkezetében. Jézus nem „csak” előre jelezte, hogy az idő beteljesedett, hanem megmutatta a saját életében, a testében, a lelkében végigvitte és beteljesítette. Végig ment az úton, megvalósította és megváltoztatta az együttélés mintázatát. Akkor és ott a történelem transzformálódott, de a változás nem az egyházakban ment tovább – azok inkább fékezni próbálták a Jézus által hozott forradalmat – hanem az emberi gondolkodásban és együttélésben. Az egymáshoz való viszonyunkban történt alapvetően új megközelítés. A megbocsájtás, a hit, az elköteleződés az igazság iránt, a szeretet újraértelmezése… a Jézus által jelzett és az ő életében beteljesített fordulat. Úgy hiszem, hogy a pandémia időszakában egy második, éppen ilyen jelentőségű, a jézusihoz hasonló mély strukturális változást élünk át, aminek a jelentősége is ugyanakkora lesz az életünkre nézve. Itt is egy ugrásnak kell bekövetkeznie és az egyéni, individuális szintet meghaladva az együttműködésünk, a kollektív tudatosságunk kell, hogy utat törjön a változáshoz. Szerintem az együttműködő és aktuális problémákra reagáló, tudatos csoportokban van az ugrás potenciálja.

A transzformáció szerintem most arról szól, hogy az emberek képessé válnak-e olyan együttműködésre váltani az individuális létforma helyett, ami hozzájárul a kollektív tudat emelkedéséhez. A kérdés, hogy visszatalálunk-e a csoporttér (együttlétezés) magjához, a problémaérzékenységhez a nyitott, rugalmas fejlődés Mezején.

A teljes interjú itt olvasható.

Marketing

Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Elértéktelenedett a magyarországi média reklámárazása, kevesebbet költenek a cégek reklámra a Mindshare, Magyarország egyik vezető médiatervező- és vásárló ügynökségének legfrissebb elemzése szerint, amely közel száz, a legnagyobb hirdető reklámköltési- és pénzügyi adatait vizsgálta, kiegészítve a Kantar Media Adex és a Nielsen közönségméréseinek adataival – közölte az ügynökség az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A közlemény szerint az elemzés kiemeli, hogy

a legnagyobb vállalatok forgalmuk alig 0,5 százalékát költik médiavásárlásra a magyar reklámpiacon, sőt 2022-ben ez alig 0,4 százalék volt, miközben 2021-ben még 0,7 százalékot, 2006-ban 1,6 százalékot tett ki.

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették – tették hozzá.

Ezt a jelenséget a Mindshare elemzése részben azzal magyarázza, hogy csökkent az eredményesség: az adózás előtti árbevételarányos nyereség (EBIT) a 2006-os 10,2 százalékáról 2021-ben 8,9 százalékra, majd 2022-ben 7,3 százalékra esett vissza. Ugyanakkor azt is mutatja, hogy túl olcsó a magyar média, így az árbevétel egyre kisebb részét kell erre fordítaniuk a vállalatoknak.

Míg az elmúlt 16 évben a vizsgált cégek jelentősen, 2,2-szeresére növelték belföldi értékesítésből származó árbevételüket, illetve a szintén üzleti sikerességet jelző mutatójuk, az adózás előtti eredmény közel duplájára emelkedett (1,9-szeresére), addig a médiaköltésük mindössze 1,2-szeresére nőtt. Mindez rámutat arra, hogy

a hazai reklámszolgáltatások és a médiaköltések árazása jelentősen elmaradt más vállalati szolgáltatásokétól, és magasabb árak mellett is lenne kereslet a hirdetési szolgáltatásokra. Ezek alapján kijelenthető, hogy a médiaköltés az a terület, amin a nagyvállalatok az egyik legtöbbet takaríthatták meg az elmúlt másfél évtizedben

– írták.

A közleményben Somlói Zsolt, a Mindshare nemzetközi médiaügynökség magyarországi ügyvezetője kiemelte: “ezt a trendet régiónkban szinte egyedüliként tapasztalhatjuk”, Csehországban és Szlovéniában sem mutatkozik.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom