Kövess minket!

Médiapiac

Ernyey Béla: „Az életemben semmi nem volt klasszikusan papírformaszerű”

Ő a legismertebb magyar ismeretlen, akit egész pályafutása során erőszakkal másnak akartak látni és láttatni. Ernyey Béla őszintén mesél karrierjéről, színházról, filmről, televíziós műsorairól, de azt is elárulja, mi az egyetlen dolog, amelyről nem szabadott álmodoznia, mégis megvalósította.

1966-ban lett a Vígszínház tagja. Milyen változások zajlottak le a színházi életben az azóta eltelt évtizedekben?

Számomra az 1966 és 1973 közötti időszak a magyar színházművészet aranykora volt, és hihetetlen katonás fegyelemben, kiváló művészek társaságában telt. Boldog vagyok, hogy része lehettem ennek a csodának, főleg úgy, hogy hallom: ma néhány színházban számlát ad a színész az előadás után. Mint egy pincér a vendéglőben. Míg a jó előadásokat az ismert kőszínházakban ma is nagyon élvezem, az igazán húsba vágó változásokat kétlakiságom miatt éppen hogy csak sejtem, például azáltal, hogy volt pályatársak kérik, menjek, nézzem meg őket Budán egy síboltból átépített első emeleti színházban, ahol negyven néző előtt játszanak estéről estére. Elmegyek, nézem az előadást és titokban örülök, hogy nekem nem ez lett a sorsom. Miközben pontosan tudom, hogy ők sem boldogok ezzel a helyzettel, mert tudják, egy színésznek – függetlenül attól, színházban, filmen vagy televízióban játszik – az a dolga, hogy nagyszámú közönséghez szóljon.

Élete talán legfontosabb döntése, hogy egy sikeres magyar karriert hagyott maga mögött az ismeretlen nyugatiért.

A klasszikus vígszínházi időkből kerültem egy még ma is klasszikus nyugati színházi világba. Amikor megérett bennem az elhatározás, hogy szerencsét próbálok külföldön, még egy olyan polihisztor zseni is, mint Várkonyi Zoltán, feltette nekem azt a kérdést, hogy melyik az a város, ahol sikeresebb lehetnék, mint Budapesten. Bécs – válaszoltam. Pécs? – kérdezett vissza. Nem, Bécs. Wien, Vienna – mondtam ki több nyelven is, miközben magam sem voltam biztos abban, hogy egy magyar színész más nyelven is érhet el sikereket. Csak egyet tudtam: szeretnék végre szabadon élni, máshol és másban is kipróbálni magam, mint a Vígszínházban, ahol 1973-ra valahogy elfogyott a levegőm.

A döntésem meghozatalában egy másik személynek, Marton László rendezőnek is szerepe volt. A Popfesztivált próbáltuk, és nagyon szerettem volna azt a szerepet eljátszani, amelyet végül Tahi Tóth László kapott meg. Martonnal addigra már nagyon rossz lett a kapcsolatom. Emlékszem olyan jelenetre, amikor egyértelmű volt, hogy egy, az egész társulatot érintő hanglemezgyári szerződés okán ő szította fel Várkonyi ellenem irányuló dühét.

Ma már – némi cinizmussal – azt mondom, hogy a magammal hozott rendszerellenességnek köszönhetem a nyugati karrieremet, de hálával tartozom Martonnak is, aki az áskálódással felnyitotta a szemem és éreztette velem, hogy lépnem kell, mert a klasszikus, papírformaszerű vígszínházi pályafutásomnak befellegzett.

„Olyan tehetséges, mint a Nap, és az emberek félnek a Napba nézni” – írta önéletrajzi könyvében Latinovits Zoltánról, aki itthoni színészi példaképe volt. Ő egyszerre volt művész és a kor jelensége. Ön szerint Ernyey Béla mint művész vagy mint jelenség él a köztudatban?

Egy individuum soha nem változik azáltal, hogy eltérő véleményeket fogalmaznak meg róla. Mindig közönségszínész voltam, a Princ, a katonától kezdve az összes filmemig, de más színészekkel ellentétben én ezt nagyon élveztem. Soha, egyetlen pillanatra sem szerettem volna elefántcsonttoronyban ülő, a hosszú kék haját fésülő, elvont művész lenni, akinek fogalma sincs a realitásról. Éppen ellenkezőleg, mindig azt mondtam magamnak, hogy nem két, hanem négy lábnyi biztonsággal kell élni a földön, akkor is, ha művész az ember. És ezt a biztonságot hála Istennek sikerült szolidan kiépíteni és megőrizni mind a mai napig.

Hajóépítő mérnöknek készült, könyveket írt, évtizedekkel később pedig több házat is épített a saját tervei alapján. Nem gondolt arra, hogy a kreativitását egy film megrendezésében élje ki?

Soha nem volt annyira erős a késztetés. Kivéve a producerkedést – azt is csak azért, hogy magamra oszthassam azokat a feladatokat, amikben más nem gondolt rám. Ez is egy nagy ellentmondás az életemben. Horoszkópom szerint Iker vagyok, megjelenik bennem a nagyfokú kíváncsiság, a sokoldalúság, ezzel együtt a felületesség is, ami ellen mindig harcoltam. A korom előrehaladtával egyre inkább éreztem, hogy nem vagyok csapatharcos, sokkal inkább egy klasszikusan magányos farkasnak tartom magam. Olyan valakinek, aki nem hajlandó a világra és a feletteseire tolni sorsa sikertelenségét és szereti felvállalni a felelősséget önmagáért és minden lépéséért.

Az interjú szerzője, Tóth Olivér és Ernyey Béla
Az interjú szerzője, Tóth Olivér és Ernyey Béla

A személyiségem ellentmondásossága abban is tetten érhető, hogy egyrészt rettentő hagyománytisztelő vagyok – ami abból is látszik, hogy most nem egy divatos pesti kocsmában, hanem a Budai Várban egy ódon padon beszélgetünk – másrészt mindig az aktuális jelenből néztem a jövőbe, soha nem nosztalgiával a múltba.

Mintha vonzaná a furcsa helyzeteket.

A hivatásomnak nem a díjak vagy a pénz adja az értelmét, bár tény, hogy az általam visszamondott szerepekből több országban sokan jól megéltek. Filozófiám szerint a legfontosabb, hogy ne csak megfigyelői, hanem aktív részesei legyünk az életnek – akkor is, ha az néha furcsa helyzeteket szül. 1978-ban Marléne Dietrichhel és David Bowie-val forgattam a Just a Gigolo című filmet Berlinben és Párizsban. Az európai producerek engem szemeltek ki arra a szerepre, amit végül Bowie kapott meg. Érthető, ő világsztár volt, engem pedig csak Európa német nyelvű országaiban ismertek. Aztán Rolf Thiele, a német producer – akinél korábban már eljátszottam egy főszerepet – felajánlotta, hogy legyek David társa egy kisebb szerepben. Megsértődhettem volna, de miután fontosnak tartottam a filmet, nem sokat rágódtam a „leértékelődésen”, hanem örömmel ugrottam bele a munkába. Két munkanélküli katonatisztet alakítottunk, akik nem tudják, mit kezdjenek magukkal a világháborút követően, és akiket a Dietrich által játszott karakter dzsigolókká képez ki. Csodás volt ennyi világsztárral együtt dolgozni, és úgy hozta a sors, hogy én lehettem Marléne Dietrich utolsó partnere a filmtörténelemben.

„Csak azzá lehetsz, ami már vagy” – írja a Tapadós tangó című könyvében Novalis sorai alapján. Visszatekintve az életére, igaznak tarja ezt az idézetet?

Egyértelműen. Nem értem, miért törik magukat az emberek, hogy mások legyenek, miért annyira fontos, hogy erőszakkal kiirtsák magukból a múltat. Mindannyian a gyökereinkben hordozzuk elemi lényegünket, a többi már csak apró finomhangolás.

Hogyan születtet meg Ernyey Béla, a stílusikon?

Bársonyban és bíborban. (Nevet.) Könnyű annak, aki ezt otthonról hozza magával, hogy úgy mondjam: családilag megörökli. Semmi újat nem találtam ki, csak konzerváltam és továbbadtam azt, amit magammal hoztam a felmenőimtől, akik a legegyszerűbbtől a legkomplikáltabb helyzetekig, mindig pontosan tudták, hogyan kell viselkedni, bánni szituációkkal, emberekkel.

Öltözködés terén büszke vagyok arra, hogy noha a rendszerváltás óta minden nagyobb divatlap évente megszavazza a maga stílusikonját, engem egyszer sem emeltek ki Magyarországon. Azt gondolom, jó úton járok, hogy kilógok a sorból, hisz mindig is utáltam a trendeket. Sem a divatban, sem pedig a magánéletben nem izgatott soha a hangos elismerés, csakis a belső harmónia és a csendes boldogság érdekelt. És az a tudatos igényesség, amivel évtizedek óta építem a karrieremet és az emberi kapcsolataimat is.

Ha az ember önmaga nem igényes, akkor az az áligényesség, amit közvetíteni próbál magáról, soha nem lesz hiteles – sem a divatban, sem pedig a színpadon.

Ernyey Béla
Ernyey Béla

Mi a legnagyobb luxus az életében?

A függetlenség. Az, hogy sem művészileg, sem anyagilag nem vagyok kitéve mások kényének-kedvének. 45 éve semmit nem vállaltam el, amit nem szerettem volna. Ez a szabadság csak nagyon keveseknek adatik meg, és én tudatosan élem meg minden percét.

Ön tomboló, a világot minden pillanatban megváltani akaró típus?

Szerencsére soha nem voltam úgynevezett művészalkat. Nem duhajkodtam, nem ittam, soha nem dohányoztam, és ha nem volt előadásom, igyekeztem korán lefeküdni. Ha úgy tetszik, szürke kispolgárként éltem le az életem… Legalábbis ezt a részét. (Mosolyog.)

Ennek némiképpen ellentmond a harisnyatartó-mániája. Ki az a nő, akit legszívesebben látott volna fehérneműben, de nem adatott meg?

Nagyon nagyképű a válaszom, ha azt mondom: akit igazán meg akartam kapni, azt sikerült? (Nevet.) De viccet félretéve: nem álmodoztam arról, hogy az éjszaka közepén betoppan hozzám Gina Lollobrigida, Sophia Loren, vagy Sharon Stone. Az egyetlen, amiről nem szabadott álmodozni, mégis megvalósítottam, az a nyugati karrier volt. Az igazsághoz viszont hozzátartozik, hogy a kiváló magyar alapképzés nélkül ez sem valósulhatott volna meg.

Miben jelenik meg a tárgyfetisizmusa?

Ezer és ezer darabban. Rengeteg tárgyam van, ami kedves. Gondoljon bele! Ülünk a pesti lakásban a barátaimmal egy bécsi barokk garnitúra mellett, beszélgetünk, és közben az jut eszembe, hogy az a bútordarab a szépanyámé volt, aki 1852-ben fiatalasszonyként vásárolta, és talán pont ugyanígy ültek a barátaival körülötte. Ilyen szempontból a múlt a valódi fétisem.

Milyen helyet foglalt el az életében a szerelem?

Minden kapcsolatnál azt éreztem, végtelen. Eszembe sem jutott, hogy mint annyi minden, véget érhet.

Minden szerelem elvesztésébe belehalt kicsit?

A reménybe vetett hitben való csalódása volt a legnagyobb veszteség. Amikor egy szerelem elmúlik, a végtelenség végességét siratjuk.

Mit jelentenek ön számára a nők?

Nos, van egyfajta teljességre való törekvésem. Ennek része az otthon, a karrierben való kiteljesedés, de ugyanilyen kiemelkedő élmény meghódítani valakit, vagy meghódítva lenni egy, nekem minden tekintetben megfelelő hölgy által. Igen, az életem egy fontos szeletét jelentették a nők és jelenti ma is a feleségem.

„Fogékony vagyok, minden újra gyorsan reagáló, ugyanakkor könnyen sérthető, fellobbanó és gyáva egyben; alapjában jó kedélyű, de kislányom egy szomorú szavától napokig depressziós; patrióta az elfogultság rózsaszín szemüvegével a szememen és européer, szóval egy ember, aki néha simogatni szeretné a világot, néha köpni sem tud rá!” – írja önéletrajzi könyvében. Mi a véleménye Ernyey Béláról?

Nem is annyira a jellemzés, mint inkább az életem legnagyobb ellentmondása a lényeges. Introvertált emberként a legexhibicionistább foglalkozást űzöm már évtizedek óta. Ez egy tudathasadásos állapot. Hálás vagyok azokért az ívekért, amelyeken át vezetett az élet, és azért is, hogy a gyerekkori nélkülözés megtanított a felfoghatatlan megértésére.

Vidéki „kényszerpihenőnk” négy éve alatt a mosókonyhában, ahol éltünk nem volt semmilyen hangszerünk, de a nagyanyám kijelentette, hogy egy úri fiú nem létezhet zongoratudás nélkül. Összeragasztott hát két hosszú papírlapot, amelyre felrajzolta a fekete és a fehér billentyűket, és ezen tanított. Soha ember nem hallott engem hamisan zongorázni, miközben mi magunk is csak „láttuk” a hangokat. Ez a kissé zavaros kép adja az életem magyarázatát. Úgy érzem magam, mint amikor valaki bár nem tud zongorázni, mégis a legnagyobb hangversenytermek ünnepelt sztárja, mert túl az előírásokon, a technikán, közvetlenül a szívében, a zsigereiben érzi a zenét – vagyis a létet. Hogy a direkt kérdést is megválaszoljam: a magamról alkotott véleményem tízes skálán úgy hat körüli nagyságrendű…

Ernyey Béla
Ernyey Béla

A kilencvenes években indult el a Sztárleltár című tévéműsora, amelyben nemcsak műsorvezetőként, hanem producerként is dolgozott, és amely akkor a Magyar Televízió egyik legnagyobb szabású produkciója volt.

Már a Princ, a katona idején megtanultam, hogy televíziós jelenlét nélkül nincs valódi karrier, valódi ismertség. Ha egy színész fiatalon felismeri a média hatalmát, nem bújhat a színház magánya mögé. A Sztárleltárral megpróbáltam valami frisset, újszerűt hozni Magyarországra. A műsor a Friderikusz Show-hoz volt hasonló, de Friderikusz produkciója amerikai mintát követett, pedig szerintem ezt a műfajt a németek már akkor is jobban csinálták. Nagyrészt olyan vendégeket hívtam, akikkel már dolgoztam együtt, vendégem volt például a Derrick főszereplője, Horst Tappert, valamint A Guldenburgok örökségének színésznői, Christiane Hörbiger és Sydne Rome is, akik hazájukban valamennyien óriási sztároknak számítottak. A show nem akart mást, csak szórakoztatni, miközben rengeteg embernek adott munkát. Az Operaház szinte teljes balettkara szerepelt a műsorban, a ruhákat pedig egy rangos magyar divatcég biztosította. A barátaim közül még Poldi – Leopold Prinz von Bayern –, a bajor királyi család neves és felettébb mulatságos tagja is eljött hozzám.

Ezt követte a Hölgyválasz.

Az MTV akkori adásait nézve rájöttem, hogy egy beszélgetős műsornak bizonyos tematikára van szüksége, mert ebben az esetben kevésbé kalandozik el a nézői fantázia. Énekesnőkkel, színésznőkkel, a gazdasági és a politikai élet akkori szereplőivel beszélgettem, akiknek máig hálás vagyok, hogy őszintén megnyíltak nekem. Amit a több száz interjú közül a legfontosabbnak tartok, az egy Cserháti Zsuzsával a halála előtt pár héttel készült mély beszélgetés. A műsor több mint két évig ment, aztán új vezetőség jött, furcsa hírek kaptak szárnyra, melyekkel elkezdődtek bizonyos fizetési nehézségek is. Majd mikor már tizenötmillió forinttal tartoztak a cégemnek, megálljt parancsoltam. Kiállítottam egy fizetési meghagyást, amelyet nagy nehezen kifizettek, de soha többet nem dolgozhattam producerként a tévében.

Fenntartja azt a korábbi állítását, mely szerint a magyar bulvár olyan, mint a magyar kapitalizmus: pofátlan?

Most még rosszabb, mint mikor írtam. Mindez nem magyar találmány: a Bildnek például van egy olyan újságírója, aki legalább annyira szemérmetlen, mintha a hazai szennylapoknak dolgozna. Minden évben felhív, hogy jól vagyok-e, együtt vagyok-e még a feleségemmel. Amikor elmondom, hogy igen, érzem, hogy nem örül.

Magyarországon sok ember a kezét-lábát törné, hogy akár egy álhír árán is jelet adjon magáról, én pedig évtizedek óta több-kevesebb sikerrel védekezem ez ellen. A legnehezebb az egészben az, hogy úgy maradjon meg valaki ismertnek, hogy nem válik a bulvár által celebbé. Ezért néha muszáj kompromisszumot kötni, akkor is, ha belül forrong az ember.

Vélhetően azért, mert nem igazán ismerik, de az újságírók legendákat kerítenek a személye köré.

Minden rendszerben persona non grata vagy legjobb esetben is megtűrt voltam. A legendák megszületésének oka, hogy miután a szocialista idők egyik pozitív hőseként, Princként Nyugatra mentem karriert csinálni, nem passzoltam a világképükbe, és nem volt szabad írni rólam. Később, a változás után már nem akadályozhatták meg, hogy hírt hozzanak rólam a nézők. Mégis, korrekt beszámolók híján a magyaroknak fogalmuk sem volt és a mai napig sincs, mit és hol játszottam a világ számos pontján. Olyannyira nem, hogy még azt sem tudják sokan, hogy Szabó Istvánnal forgattam egy német tévéfilmet Balin. Miután a sajtó sohasem a valóságról tudósított, az emberek furcsa legendákat fontak körém. Ezeken ma már csak nevetek.

Igaz az a hír, hogy egy volt barátnőjét, egy híres német színésznőt a Playboynak fotózta?

Igen, Hawaiin és Las Vegasban.

És az igaz, hogy egy kölni forgatás alatt Hugh Hefner akkori barátnője, az 1976-os Playmate of the Year, Lillian Muller lett a szeretője?

Ez is igaz.

Azt is beszélik, hogy fotósként a chicagói Playboy különdíjasa lett.

Igen. Így volt.

Erről miért nem számoltak be soha a magyar Playboyban?

Ezzel a kérdéssel a mindenkori főszerkesztőt kellene megkeresni – akinek én is kíváncsi lennék a válaszára.

Legutóbb megjelent könyvét, a Zoknihosszt úgy jellemzi, hogy olyan, mint ön, nem hibátlan, hanem útkereső.

Sokkal filozofikusabban, mélyebben élem az életem, mint azt sokan gondolnák. Egy tipikus Iker Janus-arcúságával figyelem az olykor botladozó, néha szerencsés vagy éppen borongós hangulatú embert, aki vagyok. Amíg másoknak a kitűzött cél elérése a fontos, addig nálam maga az út a cél. A velem született kíváncsiság folyamatosan ösztönöz, hogy útra keljek.

Jelenleg a legizgalmasabb szakmai kihívás az életemben A mosoly országának modernizált változata, amelyet a Müpa színpadán adunk majd elő, és amelynek az az érdekessége, hogy német nyelven fogjuk játszani, miközben a kínai szerepeket kínai színészek alakítják majd, ugyancsak németül. Életemben nem játszottam még operettet, de most felvillanyoz ez a feladat.

Az álmok veszélyes dolgok?

Igen. Nem véletlenül választottam ezt a német közmondást első könyvem címéül. Veszélyesek, mert ha nem vigyázunk, még megvalósulnak. Van ebben egy kis cinizmus, és számtalan negatív tapasztalat – de szándékos figyelemfelkeltés is. Szerintem az emberek nagy része álmodozás nélkül éli le az életét, vagy ha véletlenül éjjel megtalálja őket egy álom, napközben mindent megtesznek azért, hogy nehogy megvalósuljon. Ezen kellene gyökeresen változtatni. Meg kellene végre tanulni együtt élni az álmainkkal és tudatosan boldognak lenni. Mi magunk vagyunk az út, a megoldás és a boldogság forrása is…

(Az interjú eredetileg a Médiapiac 2018/1. különszámában jelent meg. A lapra itt fizethet elő, illetve ezeken a standokon veheti meg.)

Médiapiac

Szombat délutánig jelentkezhetnek a tévék, rádiók az NVB-nél

Szombat 16 óráig jelentkezhetnek a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB) azok az országos televíziók és rádiók, amelyek az Európai Parlament tagjainak, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők választásának kampányidőszakában politikai reklámot kívánnak közzétenni.

Közzétéve:

Flickr

Az alaptörvény rögzíti, hogy a demokratikus közvélemény kialakulásához választási kampányidőszakban szükséges megfelelő tájékoztatásért politikai reklám kizárólag ellenérték nélkül, az esélyegyenlőséget biztosító feltételek mellett közölhető. A választási eljárásról szóló törvény különbséget tesz a politikai hirdetés és a politikai reklám között.

A jogszabály politikai hirdetésnek nevezi az ellenérték fejében, valamely jelölőszervezet vagy független jelölt népszerűsítését szolgáló és támogatásra ösztönző, sajtótermékben (illetve az interneten és moziban) közzétett tartalmat.

A politikai reklám – amelynek a célja ugyancsak a jelöltek, jelölőszervezetek népszerűsítése – televízióban, rádióban jelenhet meg.

A választási eljárásról szóló törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltató egyenlő feltételek mellett teheti közzé a jelöltet, illetve listát állító jelölőszervezetek és a független jelöltek politikai reklámjait, közös jelölt, illetve közös lista esetén a jelölőszervezetek együttesen jogosultak a politikai reklám megrendelésére.

A politikai reklámhoz véleményt, értékelő magyarázatot fűzni tilos, közzétételéért a médiaszolgáltató ellenszolgáltatást nem kérhet, és nem fogadhat el.

A jogszabály szerint

amennyiben a közszolgálatinak nem minősülő, országosan elérhető lineáris médiaszolgáltatást nyújtó szolgáltatók (televíziók és rádiók) biztosítani kívánják politikai reklám közzétételének lehetőségét, ezt legkésőbb a kampány hivatalos kezdetéig, április 20-án 16 óráig kötelesek közölni a NVB-vel.

Külön kell megtenni a politikai reklám közzétételére vonatkozó jognyilatkozatot az EP-választásra, az önkormányzati, valamint a nemzetisági választásra.

Az európai parlamenti képviselők, valamint a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásával kapcsolatban a bejelentésnek tartalmaznia kell a politikai reklám közlésére szolgáló országos lineáris, illetve a kizárólag interneten elérhető lineáris médiaszolgáltatásnak vagy médiaszolgáltatásoknak a megjelölését és a politikai reklámok közzétételére szánt időtartamot, amely összesen nem lehet kevesebb 150 percnél.

A nemzetiségi választással kapcsolatban a bejelentésnek csak a közlésre szolgáló médiaszolgáltatás megjelölését kell tartalmaznia.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

Újabb bírság az RTL-nek: erőszakos Sztárbox-jelenetek a Kanapéhuszárokban

A testület adásonként 4 millió forint, azaz összesen 8 millió forint bírságot rótt ki a csatornára.

Közzétéve:

Borítóképünk illusztráció, fotó: Pixabay

Összesen 8 millió forint bírságot rótt ki az RTL-re a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a Kanapéhuszárok című műsorszám két epizódja miatt, miután állampolgári bejelentésre, hatósági ellenőrzést követően hivatalból indított közigazgatási hatósági eljárást a médiaszolgáltatóval szemben.

A Kanapéhuszárok vizsgált epizódjaiban a Sztárbox olyan erőszakos jelenetei is láthatók voltak, amelyek alkalmasak lehettek a tizenhat éven aluli gyermekek személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására

– közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint a Kanapéhuszárok két vizsgált epizódjában nem az eredeti, élőben sugárzott Sztárbox-jeleneteket játszották le, hanem azok szerkesztett változatát.

A műsorszám azt mutatta be, hogy a „kanapéhuszárok”, akik között egy család is volt négy kiskorú gyermekkel, hogyan reagálnak a látottakra.

A médiaszolgáltató a Kanapéhuszárokat a III. korhatári kategóriába sorolta (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott), az epizódokat ugyanakkor tizenhat éven aluliak számára nem ajánlottként (IV. korhatári kategória) kellett volna klasszifikálni, figyelemmel arra, hogy a tizenhat évesnél fiatalabb kiskorúak személyiségfejlődését a műsorszámban halmozottan előforduló erőszakos jelenetek és azok következményeinek közvetlen ábrázolása, valamint az erőszakos jelenetekre és a sérülésekre reflektáló, intenzív félelmi reakciók bemutatása negatívan befolyásolhatta – írták, hozzátéve, hogy ezért

a testület adásonként 4 millió forint, azaz összesen 8 millió forint bírságot rótt ki az RTL-re.

Úgy folytatták, hogy mivel a klasszifikációs rendelkezések megsértése súlyos jogsértés, indokolt a nyilvánosságot erről minél szélesebb körben tájékoztatni, ezért a médiatanács az RTL-t a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte, a jogsértés ismételtsége miatt pedig 50 ezer forint bírságot szabott ki a médiaszolgáltató vezető tisztségviselőjére.

Pályázati beszámoló

Közölték azt is, hogy ugyanezen az ülésén a testület elfogadta az MTVA Támogatási Irodájának a Médiatanács Támogatási Program keretében meghirdetett, médiaszolgáltatások támogatását célzó pályázati eljárásokra vonatkozó negyedéves beszámolóját.

A testület döntései nyomán az MTVA az idei év első negyedévében négy, a médiatanács által meghirdetett pályázati eljárásban (Rádióállandó2023, TVállandó2023, KMUSZ2023, Rezsi2024) nyolcvankét támogatási szerződést kötött, melyeknek köszönhetően összesen 473 694 208 forintot oszt szét a nyertes pályázók között.

Bírságot kapott a Rádió 1 Sirius

A közleményből kiderült az is, hogy a médiatanács elmarasztalta a Radio Plus Kft.-t, mert a 91,1 Rádió 1 Sirius január 19. és 25. között megsértette a szerződéses vállalásait, mivel nem tett közzé elegendő közszolgálati, továbbá a helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, műsorelemet, valamint szöveges tartalmat, a zenei művek körében irányadó vállalását pedig túllépte.

Mindezek miatt a testület 130 ezer forint bírsággal sújtotta a médiaszolgáltatót, illetve a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte.

Elmarasztalták a Forrás Rádiót

Az ugyancsak elmarasztalt Forrás Rádió pedig azzal sértette meg a szerződéses vállalásait, hogy január 9. és 15. között nem tett közzé sem megfelelő mennyiségű hírműsorszámot, sem közszolgálati és helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, ezért a médiatanács a médiaszolgáltatót, a Turul Média Kft.-t 70 000 forint bírsággal sújtotta, és közlemény közzétételére is kötelezte – tették hozzá.

A TV2 Comedy is hibázott

Azt írták, hogy a hatóság a román társhatósághoz fordult a TV2 Comedy csatornán március 11-én reggel 9 óra 25 perctől vetített Amerikai fater című műsorszám Smikulás című epizódja miatt, mert az a magyar szabályozás alapján – tekintettel a szexualitás megjelenítésére, a trágár nyelvezetre, az erőszak-ábrázolásra, a vallást érintő kijelentésekre, a zoofíliára utalásra, valamint az alkohol- és drogfogyasztásra – alkalmas volt a tizenhat éven aluliak személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására, miközben a médiaszolgáltató azt „A következő műsorszám csak szülői engedéllyel ajánlott” felhívással, valamint „AP” korhatári jelöléssel sugározta, ami a hazai szabályozás szerint a III. korhatári kategóriának (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) feleltethető meg.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is – a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Tovább olvasom

Médiapiac

Szoboszlai Dominik – Az interjú a Spíler TV-n! (videó)

Szombat este 20:25-kor tűzi műsorára a Spíler 1 a legsikeresebb magyar focista, a Liverpoolban játszó Szoboszlai Dominikkal készült exkluzív interjúját.

Közzétéve:

MTI/EPA/Adam Vaughan

A Manchester City-Chelsea FA-kupa elődöntőt követően a Spíler 1-en szombat este 20:25-től érkezik a Szoboszlai Dominik – Az interjú. Az exkluzív filmnek fontos része a sztárjátékossal készített interjú, nem csupán a magyar válogatott csapatkapitányáról tudhatnak meg sokat a nézők, ha szombat este a Splíer 1 programját választják. Baumstark Tibor végigjárta azokat a helyszíneket, amelyek a legszorosabban kötődnek a Liverpool FC-hez. A világklasszis középpályás gondolatain és érzésein túl pedig betekintést nyerhetünk a labdarúgással mélységesen átitatott városnak, a Liverpool-nak a mindennapjaiba is.

„Szoboszlai Dominik részletesen mesél arról, hogy mi történt a Liverpoolnál, miután minden idők egyik legeredményesebb futballedzője, Jürgen Klopp néhány hónappal ezelőtt meghökkentő időzítéssel bejelentette az évvégi távozását. Benézhettünk a kulisszák mögé, így megmutatjuk a topfutball egyik legmodernebb, leginkább felszerelt edzőközpontját, meglátogatjuk a legendás Anfield stadion történelemmel és legendákkal átitatott környékét, és a Spíler TV kameráin keresztül a focirajongók azt is láthatják, amit a világon nagyon kevesen, hogy hogyan fest a mérkőzés előtti percekben a Liverpool öltözője” – árulta el Baumstark Tibor. – „A Dominikkal készült interjún túl a Premier League történetének legjobb játékosai közül is megmutatjuk néhány egykori sztár véleményét az angol bajnokság kihívásairól, és persze Szoboszlai Dominik teljesítményéről” – tette hozzá.

Vasárnap a Spíler 2 közvetítésében Szoboszlai Dominik és a Liverpool a Fulham otthonában lép pályára, majd közvetlenül utána a La Liga és az egyetemes futballvilág csúcsrangadója, az El Clásico kerül képernyőre.

Ezúttal is különleges fel- és levezető műsorral készül a Spíler stábja a rangos küzdelemre. Elismert szakértők, elvakult drukkerek és a futballszakma képviselői lesznek a La Liga műsorvezetőinek vendégei a több helyszínes, kiterjesztett valóságot is felvonultató stúdiókban, valamint helyszíni kollégáik is bejelentkeznek a műsorba, így a spanyol futball rajongóinak vasárnap érdemes a Spíler közvetítésére kapcsolniuk – ismerteti a TV2 közleménye.

Borítókép: Szoboszlai Dominik, a Liverpool játékosa az angol első osztályú labdarúgó-bajnokság Liverpool-Crystal Palace mérkőzésén a liverpooli Anfield Road-i Stadionban 2024. április 14-én

Tovább olvasom