Kövess minket!

Médiapiac

Holman Endre, a magazin-gentleman

„A gentleman fogalmát akarjuk visszahozni a divatba” – mondta portálunknak Holman Endre, aki 2000-ben másfél évvel idősebb bátyjával, Jánossal közösen alapította a Generál Médiát. Akkor költözött Hódmezővásárhelyről Budapestre. Első termékük a mellesleg.hu site volt, amelyet a későbbiekben mintegy negyven további weboldal elindítása, illetve megvásárlása követett. Legújabb terméke egy print kiadvány: a most indított Gentleman Magazin a felső ötvenezer számára készül.

Holman Endre Hódmezővásárhelyen született 1978-ban. Édesanyja a Hódiköt kötöttárugyár értékesítési osztályán, édesapja pedig tévészerelőként dolgozott. Mivel technikai-műszaki érdeklődése korán megmutatkozott, 1994-től a hódmezővásárhelyi műszaki középiskolában tanult tovább. Az 1998-ban letett sikeres érettségit követően beiratkozott a Gábor Dénes Műszaki Főiskolára, tanulmányai mellett pedig azonnal elhelyezkedett egy dekorgrafikai stúdióban, ahol a cégtábláktól a Tiffany-üvegeken át a benzinkutak dekorációjáig mindenféle, számítógéppel tervezhető kreatív anyagot készített. Ezt követően Szegeden dolgozott egy műszaki áruház webmestereként. Utolsó főiskolai vizsgáit 2002-ben tette le, de a diplomaszerzés már nem motiválta, ugyanis 2000-ben másfél évvel idősebb bátyjával, Jánossal közösen megalapították a Generál Médiát. Akkor költözött Budapestre. Első termékük a mellesleg.hu site volt, amelyet a későbbiekben mintegy negyven további weboldal elindítása, illetve megvásárlása követett.

Holman Endre (egyelőre) nőtlen, de nagy családra vágyik. Életét Budapest és Hódmezővásárhely között ingázva éli.

 

„Anyai nagyapám sakkra tanított, apai nagyapám pedig matematikára. A logikám fejlesztése mellé tévészerelő apám biztosította a műszaki vonalat. Már egészen fiatalon megfogtak a sci-fi filmek, izgatott, hogy merre megy a technológiai fejlődés. Az általános iskola informatikai szakkörében tanultam az alapokat Commodore 64-es gépeken. Aztán 1996 nyarán bátyámmal mindenféle munkát elvállaltunk, autót mostunk, szórólapot terjesztettünk, és a keresetünkből megvettük az első, közös 386-os PC-nket.

Az első munkahelyemen is számítógépen dolgoztam. De akkor már nem a programozás érdekelt, hanem a kreatív kivitelezés, az ötletelés. A stúdióban rengeteg bonyolult folyamatot leegyszerűsítettem, ami aztán sok profitot termelt a tulajdonosnak.

Bő egy év után távoztam, hogy rendszergazdaként folytassam. Nagyon macerás meló volt sokkal kevesebb pénzért, de ebben láttam jövőt, hogy később majd egy saját céggel el tudjak indulni. Munka mellett, hétvégeken pedig a tananyaggal foglalkoztam, de a főiskolán nem tudtak sok újat mondani. Az önképzés meg a tapasztalat többet ért.

Az első munkahelyemen megtanultam, hogyan nem szabad irányítani egy céget. A második munkahelyemen pedig – ahol a Media Markt és a hasonló vállalatok megjelenése okozott gondokat – azt tanultam meg, hogyan nem szabad viselkedni válság idején.

A mellesleg.hu indításakor tudtam, hogy kis költségvetésből populáris tartalmat kell előállítani. Humor, zene, hírek, erotika. Októberben vágtunk neki, és akkora siker volt, hogy januárban már nem bírta a hálózat, saját, nagy szervert kellett beállítani.

Rögtön utána pukkant ki a dotkom lufi. Mentünk tovább, de érzékeltük, hogy a piaci pangás évekig el fog húzódni, így befektetőtársakat kerestünk. Az együttműködés azonban nem volt eredményes, 2004-ben sikerült őket kivásárolni. Rengeteg külsős munkát vállaltunk, hogy finanszírozni tudjuk a saját oldalainkat. Majd 2004-ben megvettük a chat.hu-t, Magyarország legnagyobb chatszolgáltatóját, ez alapozta meg a saját lábon állásunkat.

Aztán jött a közösségi média hulláma. Sokáig tárgyaltam az iWiW megvásárlásáról, de nem tudtunk megállapodni a tulajdonossal. Így 2006 áprilisában elindítottuk a saját fejlesztésű myVIP-et, amely a mai napig portfóliónk legnagyobb oldala, 2,8 millió regisztrált felhasználóval, napi 600 ezer látogatóval.

Mindig lesznek olyan újdonságok, amelyekre áttérnek az emberek. Amíg kevesen használnak egy szolgáltatást, addig trendi, miután sokan csatlakoznak, már nem érdekes többé. Most éppen a Facebook fut fel, de azt is el fogják hagyni. Mi azt a stratégiát választottuk, hogy a látogatótömeget tematikus közösségi portálokra kezdjük átterelni, ahol érdeklődési körük alapján vannak jelen az emberek. Szűkebb, de igazi közösségeket hozunk létre.

2007-ben jöttünk ki az ingatlanok.hu-val, amely pár hónap alatt megelőzte a tíz éve működő ingatlan.com-ot. 2008-ban teljes sportportfóliót alakítottunk ki az olimpia.hu, a sporthirado.hu és a nascar.hu site-okkal; ez évben a donna.hu női oldal volt a legfontosabb újításunk. Már látszott a gazdasági válság, amikor az Interware-től megvásároltuk a komplett Freeweb-portfóliót. Miközben a piac lelassult, megállt, mi gyorsan mentünk előre, tavaly 14 új site-tal jelentünk meg. Az árbevételünk 2008-ban 500 millió forint körül volt, 2009-ben több mint másfél milliárd. Olyan weboldalakkal indultunk el, amelyek 3–6 hónap múlva már képesek voltak visszatermelni a befektetett pénzt.

Tavaly megvettünk egy egymillió kötetes könyvraktárkészletet, arra építettük a book.hu-t. 2009 őszén egy hónap alatt létrehoztuk a biztositok.hu-t, amely 30 ezres kötelezőbiztosítás-kötésével a harmadik legnagyobb online alkusz lett, saját call centerrel és díjkalkulátorral. 2010 elején pedig megvásároltuk a juj.hu-t, amely teljesen egyedi stílusú videós bulvársite, és a cotcot.hu-t, amely az Origo fiatal nőknek szánt közösségi oldala volt. Jelen pillanatban több mint négymillió regisztrált egyedi felhasználóval rendelkezünk, és napi szinten egymillióan látogatják a Generál Média portfóliójába tartozó honlapokat.

Most a printvilág felé lépünk. Elkészítettük a Gentleman Magazin első számát, tízezer példányban, sorszámozva. Exkluzív alumíniumtokban jelent meg, benne Havasi Balázs zongoraművész ötszörös platinalemez DVD-jével. Háromhavonta fogjuk kiadni, Magyarország top 50 ezer A státusú olvasója számára. Minden lapszámot – az elsőéhez hasonló – nagyszabású partin mutatunk be, ahol a kultúrát és különböző alapítványokat fogjuk támogatni.

Ez nem üzleti vállalkozás, hanem misszió. A gentleman fogalmát akarjuk visszahozni a divatba. Sokan ismerik a szót, de kevesen viselkednek ennek megfelelően. A piac és a világ is jobb irányba fejlődne, ha mindenki képes lenne gentleman módjára fellépni. Az adott szó fontosabb bárminél. Én mindig betartom a szavam, és ezt elvárom másoktól is. Jobb társadalom kell, hogy az üzlet is jobban menjen.

Teljesen egyszerű gondolkodású vidéki gyerek vagyok. A céget úgy építettem fel, hogy ez egy szórakoztató hobbi legyen, amivel ráadásul értéket teremtünk. Munkatársnak is olyanokat veszek fel, akik hasonlóan éreznek. Mindenki számára szeretném megteremteni az álommunkahelyet, hogy aztán innen menjen nyugdíjba.”

 

 

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom