Kövess minket!

Művház

Művészetek Völgye: idén először opera is várja a látogatókat

A 30 éves Művészetek Völgye 1869 programmal várja az érdeklődőket július 23-tól augusztus 1-jéig. Ókovács Szilveszter, az Opera főigazgatója bejelentette: a fesztiválon először opera is lesz, a nyitónapon Donizetti Szerelmi bájitalát adja elő az intézmény társulata.

A borítókép illusztráció, a forrása: Pixabay

“Az összművészeti rendezvényt védettségi igazolvánnyal lehet látogatni, 16 éven aluliak e nélkül jöhetnek Kapolcsra, Taliándörögdre, Vigántpetendre. A jubileumon Galkó Balázs 1989-es kocsmaszínházától kezdve minden évből felidézünk egy programot” – mondta Oszkó-Jakab Natália fesztiváligazgató a csütörtöki sajtótájékoztatón az Eiffel Műhelyház Mozdonycsarnokban.

Ókovács Szilveszter kiemelte, hogy a Magyar Állami Operaház egy különleges, színpaddá bővíthető kamionnal rendelkezik, amelyet elvisz a völgybe.

A Szerelmi bájitalról úgy fogalmazott, hogy az opera falusiakról szól és most részben falusiaknak is fogják előadni. “Könnyed, szerethető történet, amelyet szimfonikus zenekarral, énekkarral, díszlettel fogunk előadni a vigántpetendi Cirque du Tókert helyszínen. Adinát Miklósa Erika, Nemorinót Ninh Duc Hoang Long alakítja” – közölte.

Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) főigazgatója, miniszteri biztos arról beszélt, hogy az általa vezetett múzeum és ügynökség a Művészetek Völgye öt helyszínének – Kőbánya Udvar, Kaláka Versudvar, Hangfoglaló Udvar, Fonó Udvar, Petőfi Irodalmi Udvar – programjait támogatja.

A fesztivál idejére kiköltözik a völgybe a Cseh Tamás Archívum, a PIM és tagintézményei, az indiános kiállítás és a mesemúzeum is.

Oszkó-Jakab Natália felidézte, hogy a pandémia miatt tavaly a fesztivál helyett csak völgyhétvégéket tarthattak, idén viszont számos újdonsággal, új helyszínekkel várják az érdeklődőket. A Művészetek Völgye idén is a környezettudatosság jegyében zajlik, repoharakkal, lebomló tányérokkal és evőeszközökkel, újrahasznosítható hulladékkal.

Mint elhangzott, Hobo (Földes László) klubja Vigántpetendre költözik; a 75 éves előadóművésznek július 28-án a fő könnyűzenei helyszínen, a kapolcsi Panoráma Színpadon is lesz koncertje. A vigántpetendi programok közül kiemelte még a művészeti iskolák saját udvarát, Vecsei H. Miklós és a Poket közösség irodalmi helyszínét, a Petendi Pajta világzenei programjait, a komolyzenei koncerteket és beszélgetéseket kínáló Papageno Klasszikot, valamint a már említett Cirque du Tókertet, ahol fellép az Óbudai Danubia Zenekar, a Tünet Együttes és a Recirquel társulat is.

“Taliándörögdön ismét várja a látogatókat a Klastrom, ahol fényfestés lesz és itt vetítik Cseh Tamásnak a helyszínen rögzített koncertfilmjét. Visszatér a 25 éves Fonó, amelynek udvarában mások mellett Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák, Dresch Quartet és Palya Bea is lesz. A Hangfoglaló Udvarban frissen támogatott könnyűzenei produkciók hallhatók, az Analóg Udvarban fényképművészet, az Ősök Házában Szőke András tíznapos minifesztiválja vár mindenki, a lőtérre az Újszínház települ ki, a Színház Színpadon pedig bemutatkozik a völgy saját művészeti produkciója, A tehetséges Mr. Ripley” – sorolta a programokat a fesztiváligazgató.

Kapolcson a dzsessz szerelmeseinek a Harcsa Veronika Udvar kínál programokat, a Tűzoltószertárban kiállítások lesznek, a Völgy-Komolyzene helyszínen például a Talamba játszik, természetesen jelen lesz a 20 éves Hagyományok Háza és mintegy húsz civil szervezet vonul fel a Művészetek Zöldjében. Ott lesz filmekkel Kapolcson a Nemzeti Filmintézet és a Filmarchívum, a Magyar Írószövetség.

Szintén Kapolcson a Pest-Buda Udvarban a játékos feladatoktól a klímaváltozásról szóló beszélgetésen át a Kaukázus-koncertig széles a programspektrum, a Momentán Udvarban tíz napon át lehet követni egy szappanoperát, a Kaláka Versudvarban fontos szerep jut az 50 éves Lackfi Jánosnak. A könnyűzene kiemelt helyszíne idén is a Panoráma Színpad, ahol mások mellett az Erik Sumo  Band, a 30Y, a Csaknekedkislány, a Szabó Balázs Bandája, a Csík Zenekar, az Elefánt és az Irie Maffia látható és hallható.

A fesztivál idején az Aktív Magyarország támogatásával gyalogos, tematikus és e-bike túrák indulnak, bemutatva a környék természeti szépségeit.

A Művészetek Völgye három évtizede jegyében festmény is készült: Debreczeny Zoltán képére licitálni lehet a kapcsolódó közösség esemény oldalán. A befolyt összegből a kapolcsi buszmegállót újítják fel.

Művház

Közzétették a Magyar Mozgókép Fesztivál idei életműdíjasainak nevét

Elek Judit filmrendező és forgatókönyvíró, Piros Ildikó színésznő, Gulyás Buda operatőr, Selmeczi György zeneszerző és Deimanik Tamásné Baba fénymegadó kiemelkedő pályáját méltatják idén.

Közzétéve:

Az egyik kitüntetett: Elek Judit rendező, forgatókönyvíró, fotó: MTI/EPA/Sebastien Nogier

Az ünnepélyes díjátadót a Magyar Mozgókép Fesztiválon június 14-én Balatonfüreden, a Kisfaludy Galériában tartják – olvasható a szervezők MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.

A június 12. és 15. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban zajló hazai filmes mustrán az életműdíjasokhoz kapcsolódóan a többi között olyan filmeket láthat majd a közönség, mint a Kontroll, a Csak szex és más semmi, a Macskajáték, az Angi Vera és a Sziget a szárazföldön.

Mint írják, az idén 87. születésnapját ünneplő Elek Judit Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező és forgatókönyvíró, a Balázs Béla Stúdió alapító tagja 1956 és 1961 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola diákja volt Máriássy Félix osztályában. 1967-ben készült stílusteremtő lírai dokumentumfilmje, a Meddig él az ember. 1968-ban készítette el első nagyjátékfilmjét, a dokumentarista és játékfilmes technikákat vegyítő Sziget a szárazföldön című alkotást Kiss Manyival a főszerepben. Az 1983-as Mária-nap című filmje Szendrey Júlia életének motívumai alapján készült. Mindhárom alkotást bemutatták a cannes-i filmfesztiválon.

Elek Judit 1989-es Tutajosok című munkája a tiszaeszlári per témáját dolgozza fel. 1994-ben saját kisregényét vitte filmre Ébredés címmel, gyerekkori élményeiről. A tavalyi nagysikerű cannes-i vetítés után a Magyar Mozgókép Fesztiválon először láthatja a hazai közönség a Sziget a szárazföldön című filmjének frissen restaurált verzióját.

Piros Ildikó Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész, az MMA rendes tagja, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja 1970-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán Várkonyi Zoltán osztályában, majd 37 éven át a Madách Színház tagja volt. Kamera elé először 1966-ban állt, azóta több mint 50 filmben és tévéjátékban szerepelt, amelyek közül a Nem szoktam hazudni, A veréb is madár, a Hahó Öcsi, a Gyertek el a névnapomra és Az élet muzsikája című filmekre a legbüszkébb – írják a közleményben.

Mint kiemelik, Piros Ildikó legismertebb szerepeinek egyike az 1978-ban bemutatott Abigél című tévésorozat Zsuzsanna nővére. A Magyar Mozgókép Fesztiválon a Macskajáték című filmjét vetítik, a nemrégiben elhunyt Eötvös Péter Kossuth-díjas zeneszerzőre is emlékezve.

Gulyás Buda Balázs Béla-díjas magyar operatőr, egyetemi tanár 1979-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Olyan legendás sorozatoknak volt az operatőre, mint a Linda, az Angyalbőrben, a Família Kft., és olyan népszerű filmeket fényképezett, mint Bujtor István Hamis a baba (1991) és Három testőr Afrikában (1996) című filmje, vagy Goda Krisztina három közönségsikere, a Csak szex és más semmi, a Szabadság, szerelem és a Kaméleon. A fesztiválon a Csak szex és más semmit nézheti meg a közönség.

Selmeczi György a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel-díjas zeneszerző, zongoraművész, karmester, operarendező, érdemes művész 1952-ben született Kolozsváron. Először a bukaresti Zeneművészeti Főiskolán, 1975-től a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán folytatta tanulmányait. 1976-tól 1977-ig Pierre Boulez, majd 1979-ben Daniel Charles irányításával dolgozott Párizsban. Magyarországon kívül Európa számos országában hangversenyezik karmesterként, zongoraművészként és zeneszerzőként. Csaknem hatvan film zenéjét jegyzi, amelyek között olyan ikonikus alkotások is szerepelnek, mint az Angi Vera, a Megáll az idő, az Idő van és a Szirmok, virágok, koszorúk. Legutóbb a 2022-ben készült Toldi – A mozifilm című animáció zenéjét komponálta. A Magyar Mozgókép Fesztivál az Angi Vera vetítésével tiszteleg előtte.

Deimanik Tamásné Baba Balázs Béla-díjas fénymegadó csaknem ötvenéves pályafutása alatt olyan filmeken dolgozott, mint a Ripacsok, az Örökség, a Kopaszkutya, a Dögkeselyű, a Könnyű testi sértés, a Szirmok, virágok, koszorúk, az Idő van, a Roncsfilm, a Csinibaba, a Valami Amerika vagy A martfűi rém. A fesztiválon az általa fényelt Kontroll című filmet vetítik.

A fesztiválról további információk a www.mozgokepfesztival.hu oldalon érhetők el.

Tovább olvasom

Művház

Minden eddiginél több alkotást neveztek a Savaria Filmszemlére

Tizenegyedik alkalommal rendezik meg április 24. és 26. között a Savaria Filmszemlét, amelyre minden eddiginél több, csaknem kétszáz művet neveztek a Kárpát-medencében és távolabbi országok magyar közösségeiben élő filmes alkotók – közölte az MTI-vel a Savaria Filmakadémia Egyesület elnöke.

Közzétéve:

Savaria Filmszemle/Facebook

Lovass Tibor tájékoztatása szerint

idén három kategóriában: fotó- és filmművészet, színházművészet, valamint irodalom kategóriákban várták a pályaműveket.

Hozzáfűzte: külön értékelte a zsűri a diákfilmeket, valamint felsőoktatásban tanuló hallgatók kísérleti és vizsgafilmjeit. Az egyik diákkategória, amelynek címe Egy életnyi tapasztalat, az idősödő társadalom, az idős kor problémáival foglalkozik, a Mire jó az online tér kategória a digitális jövőről szól, illetve az online média veszélyeiről.

Lovass Tibor tudatta azt is: a Savaria Filmszemléhez kapcsolódóan rendezik meg az ELTE Savaria Egyetemi Központban április 25-én a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a Savaria Filmakadémia egyesület közös szervezésében azt a szakmai konferenciát, amely a médiatudatosságot állítja a középpontjába.

A Savaria Filmszemle idén is a díjkiosztó gálával zárul a szombathelyi AGORA Savaria Filmszínházban, ahol a nemcsak a kategóriák győztesei vehetnek át díjakat, de két életműdíjat is átadnak.

Az idei életműdíjat Molnár Piroska Kossuth- és Jászai-díjas színművész, a nemzet színésze, valamint Koltay Gábor Balázs Béla-díjas filmrendező kapja.

Tovább olvasom

Művház

Május közepén rendezik az Art Mozik éjszakáját

Május 17-én a Művészben, a Puskinban, a Toldiban, a Kino Caféban, a Tabánban és a Corvinban is sikerfilmmekkel és premier előtti előadásokkal is várják a közönséget.

Közzétéve:

A Puskin filmszínház díszes homlokzata a budapesi Kossuth Lajos utcában, fotó: MTVA/MTI/Róka László

A mozimaraton műsorán lesz az országos bemutató előtt például Az arcuk mindig előttem lesz című francia dráma, de olyan népszerű, már bemutatott alkotásokat is be lehet majd pótolni, mint az Érdekvédelmi terület, A szenvedély íze, a Parasztok, a Smoke Sauna Sisterhood vagy az Oscar-díjas Oppenheimer – áll a programot szervező Budapest Film közleményében.

Az Oscar-díjra jelölt filmek közül látható lesz még az Előző életek című amerikai–dél-koreai romantikus dráma, az Egy zuhanás anatómiája vagy Jorgosz Lantimosz Szegény párák és Wes Andersen Asteroid City című filmje, de olyan korábbi kedvenceket is újra vetítenek, mint a Bálna, a Dűne 2, a Minden Mindenhol Mindenkor, a Pókember: A Pókverzumon át vagy a Barbie.

A magyar filmek kínálatában többek közt a Kék pelikán, a Lefkovicsék gyászolnak, a Magyarázat mindenre, az Ernelláék Farkaséknál és a Kálmán-nap, de a Semmelweis is látható lesz.

Az összes helyszínre érvényes karszalag április 18-tól megvásárolható a mozik pénztárában és online.

Tovább olvasom