Kövess minket!

Tech

Reddit, Twitch, Fiverr – amit eddig nem tudott a közösségi médiáról

Meg fog lepődni, hogy mennyi hasznos alkalmazás van a digitális térben. Lévai Richárddal, az RG Stúdió társalapítójával bemutatjuk, hogy mi mindenre alkalmas a közösségi média a rég elfeledett ismerősök felkutatásán, a képek megosztásán, valamint az üzleti kommunikáción túl.

Amikor Magyarországon valaki szóba hozza a közösségi médiát, akkor elsősorban a Facebookra, az Instagramra és a YouTube-ra gondol. Ezen nem kell csodálkozni, hiszen a piac kicsi, a hazai fogyasztók pedig ki tudnak teljesedni a három említett felületen, pedig a közösségi alapon működő platformokban sokkal több lehetőség kínálkozik. Következő összeállításunkban azoknak az alkalmazásoknak szentelünk teret, amelyek más országokban – leginkább az angolszász területeken – nagy népszerűségnek örvendnek. Ez nem azt jelenti, hogy ezeket az applikációkat itthon nem használják, a jelentőségük viszont az említett triumvirátuséhoz képest elenyésző. A bemutatáshoz Lévai Richárd közösségimédia-szakértő segítségét kértük.

Belefáradt a Coelho-idézetekbe?

Ha le szeretnénk egyszerűsíteni, a LinkedIn az üzleti felhasználók Facebookja – persze ez kicsit sértő a platformra nézve, annyi különleges és hasznos funkcióval rendelkezik. Régen a legtöbben arra használták a LinkedInt, hogy amikor munkát kerestek, frissítették a profiljukat, és kész. Ennél azonban sokkal több van a rendszerben: személyes márkaépítésre, más üzletemberekkel való kapcsolattartásra ugyanúgy alkalmas, mint szakmai hírek fogyasztására. Ráadásul ez utóbbi trend egyre erősebb azon magyar felhasználók körében is, akik belefáradtak abba, hogy kiválogassák a munkával kapcsolatos fontos híreket a Coelho-idézetek közül a Facebookon.

Sorsok formálója

A Twitter a rövid szöveges üzenetek világának gyorsaságát mentette át napjainkba, és sokáig a közösségi média egyik királya volt. Cégek részvényeinek értéke zuhant töredékére, vagy éppen emelkedett magasba, miután egy-egy meghatározó influencer – vagy akár az amerikai elnök – írt róluk néhány száz karakterben a Twitteren. A nemzetközi internet világában ez az a platform, ahol politikusok és celebek esnek egymásnak, és ahol a hírességek még a hétköznapi felhasználók üzeneteire is válaszolnak néha. A nemzetközi siker ellenére a Twittert sajnos csak egy nagyon szűk réteg használja Magyarországon, hiszen a felület rosszkor volt rossz időben: először az iWiW és a mobilok jelentettek számára ellenfelet, később pedig a Facebook szívta el előle a levegőt.

A Facebook legyőzője

Az internet pöcegödre, a leggyorsabb nyomozóportál, internetegyetem, szórakoztató fórum – ezeket és más különböző címkéket is használtak már, amikor azt akarták leírni, hogy mi is a Reddit. Tulajdonképpen mind egyben: egy fórum, ahol bárki megoszthat linket vagy témát, ezt pedig a többi felhasználó fel vagy éppen leszavazhatja. Az egyszerűségben rejlik az ereje, hiszen bárki létrehozhat „alfórumot” (subredditet) a rendszeren belül, ahol pedig akár komoly közösség is fel tud épülni, sok százezer taggal. Adott itt már interjút Obama elnök, segített a közösség nyomozásban vagy akár személyes probléma megoldásában is. Ugyanakkor mémek tömegei születtek meg a felületen, amely az oldalon töltött időt tekintve legyőzte már a Facebookot is Amerikában.

A hölgyek platformja

Kevés olyan közösségi oldal van, ahol a hölgyek vannak többségben – a Pinterest ilyen. A weben található képekből és videókból bárki saját gyűjteményeket hozhat létre magának, illetve ezeket meg is oszthatja a világgal. A legkedveltebb témák a divat, a gasztronómia, az utazás és a DIY (do it yourself, csináld magadnak – a szerk.), nem véletlen, hogy ennyire szeretik a nők a rendszert. A képek és videók gyűjtögetésén túl egyre több értékesítést támogató funkcióval is rendelkezik a Pinterest, ahol a felhasználók – legalábbis az amerikaiak – közvetlenül vásárolni is tudnak, de akár mások képei alapján is megtalálhatják álmaik párnáját vagy kancsóját a megosztott tartalmak segítségével.

Pornó, művészet és üzlet

A személyes blogok, internetes naplók vezetése korábban nagy divatnak számított, de kevés író volt képes igazi közösséget építeni a tartalmai köré. Aztán jött a Tumblr, amely voltaképpen mikroblog-szolgáltatóként egyszerűvé tette ezt. A legkülönbözőbb „tumblik” írói tudnak kapcsolódni, újraosztani – tehát reblogolni – bejegyzéseket, így figyelemreméltó közösségek alakulhatnak ki ezen a platformon. A bejegyzések amellett, hogy érdekesek, igen sokfélék is, hiszen az izgalmas és eredeti művészeti projektek ugyanúgy elférnek a felületen, mint a pornó vagy akár az üzleti témájú posztok.

A fiatalok menekülési pontja

A Snapchat az a közösségi platform, ahol talán a legélesebben látszik a generációs törés, a 20 év alattiak ugyanis imádják, az a fölöttiek viszont nem értik, mire jó. Az első időkben a Facebookon megjelenő szülőktől és nagyszülőktől menekülő fiatalokat húzta be a rendszer azt ajánlva, hogy e felületen csak pár másodpercig látják az üzeneteket azok, akikkel megosztják őket, mert utána törlődnek. Ez sok fiatal számára csábító volt – még ha ki is derült, hogy nem igaz –, így hamar népszerűvé vált az intim fotók és videók küldözgetése. Később új, látványos hírfogyasztási funkció és kiterjesztettvalóság-effektek is kerültek a rendszerbe. A Snapchat az új megközelítésével és az új moduljával olyan sikeresen vonzotta be és tartotta meg a fiatalokat, hogy a Facebook gőzerővel kezdte az újításokat importálni (értsd: lopni) a saját rendszereibe.

A mémek őshazája

A legjobb internetes viccoldaltól a szennylapig terjed a 9GAG jellemzése, amely felületen a fő tartalom a humor, bár az oldal körül létrejött közösség társadalmi problémák megoldásában vagy akár multicégek elleni harcban is segített már. A 9GAG az internetes mémek egyik őshazája, ahol a tartalmak forrásának megjelölésével néha hadilábon állnak az azokat feltöltő felhasználók. Más kérdés, hogy az itt megjelenő képeket és mémeket előszeretettel veszik kölcsön és fordítják le az erre szakosodott Facebook-oldalak és kisebb humoroldalak.

A profik Instája

A jobb napokat látott Flickr célja egyszerű: segít a fotóink megosztásában és tárolásában. Tulajdonképpen a fotók YouTube-ja, ahol nemcsak tárolhatunk fényképeket, de böngészhetjük mások alkotásait is. A profi és a profizmus felé kacsintgató fotósok kedvelt szolgáltatása, ugyanakkor mint kiderült, az új tulajdonosa fizetősé tette, nem lehet tehát már korlátlanul fényképeket tárolni rajta.

YouTube reklámok nélkül

Ha videó, akkor szinte mindenki a YouTube-ra gondol elsőre, hiszen e platformon osztják és nézik meg a legtöbb mozgóképet. Azok azonban, akik minőségi videókat készítenek, gyakran választják a Vimeót, ott ugyanis nincs reklám, ráadásul e felületen sokkal több a testreszabási lehetőség – bár ezek általában nincsenek ingyen, a Vimeo ugyanis nem a tartalom monetizálásából él, hanem az előfizetési díjakból.

A kreatívok helye

Egyszerű, kreatív vagy egyszerű kreatív szolgáltatásokat keres olcsón? Mindkét esetben a Fiverr lehet a helye, amely egy piactér olyanoknak, akik különböző szolgáltatásokat kínálnak vagy keresnek: grafikai munka, szövegírás, fordítás, animációkészítés és hasonló feladatok kivitelezői ajánlják a munkájukat akár már 5 dollárért. Persze ezért az összegért kár csodát várni, de a 20–50–100 dolláros tartományban már egész jó minőségű tartalmakat is kaphatnak a megrendelők, bár sokszor némi kockázatot is kell vállalni.

Köszönet az alkotóknak

Szereti az olyan ingyenes internetes tartalmakat, amelyeket bloggerek, vlogerek, művészek készítenek? A szuper videókat, cikkeket, alkotásokat? Nos, ezek elsőre ingyenesnek tűnnek, de elkészítésük rengeteg befektetett időt és tapasztalatot igényel. Ezt a munkát tudjuk meghálálni a Patreonon keresztül azoknak az alkotóknak, akik létrehoztak itt fiókot. A platform ugyanis egy olyan közösségi finanszírozást kezelő oldal, ahol nem egy-egy konkrét projektet támogatnak meg az emberek, hanem általában azt a munkát, amit kedvenc vloggerük vagy bloggerük folyamatosan végez. A díjazás persze lehet egyszeri is, de gyakoribb a havi rendszeres patronálás, aminek a nagyságát a támogatók határozhatják meg. A dolog szépsége, hogy a tömeg – bocsánat, a közösség – patronálása által biztosított rendszeres bevétel segít megőrizni az alkotók függetlenségét, így továbbra is minőségi tartalmakat készíthetnek.

Átmenet a csevegés és a randi között

Bő tíz évvel ezelőtt a legtöbb magyar internetező találkozhatott a Badooval, szinte mindenki e-mail fiókját elárasztották ugyanis az ismerősöktől érkező meghívók. A platform agresszív terjeszkedésének meglett az eredménye, hiszen a kétszáz leglátogatottabb weboldal között van a világon. A sok gamificationelemet használó ismerkedőoldal átmenet a csevegésre kitalált felületek és a randiappok között, de az igazán izgalmas lehetőségeiért mélyen a pénztárcánkba kell nyúlnunk.

A felületes ismerekedés megtestesítője

Ha tetszik a fotója, jobbra húzzuk, ha nem, akkor balra. Ezt valószínűleg mindenki tudja a Tinderről, amely a felületes ismerkedés megtestesítőjeként híresült el – bár ez nézőpont kérdése. Az app az egymás közelében tartózkodó szinglik fotóit dobálja fel, és ha mindketten jobbra húztak, már indulhat is az ismerkedés. Az egyéjszakás kalandok platformjaként gondolnak a legtöbben a Tinderre, de nagyon sokan itt találták meg életük párját.

A telefonálás alternatívája

„Sziasztok, mindenki hall? Kezdhetjük?” Ez a kezdés mindenkinek ismerős lehet, aki már legalább egyszer váltotta ki a hagyományos konferenciahívást Skype segítségével. A telefonálás alternatívájának kikiáltott szolgáltatás az internet egyik nagy öregje, hiszen 2003-ban indították útjára. Ma már persze nemcsak hangalapon kommunikálhatunk, a videótelefonálás és a képernyőmegosztás is része a rendszernek. De bármennyire is korán indult a platform, a korszerű csevegőprogramokkal egyre nehezebben veszi fel a versenyt, hiszen azok is szinte mindent tudnak, amit a Skype, plusz még pár izgalmas apróságot, ami az internetező fiataloknak sokkal érdekesebb, mint a hagyományos telefon helyettesítése.

Csevegőkből közösségi platform

Facebook Messenger, Whatsapp, Viber: szinte mindegyik az SMS-ek és az e-mailek helyettesítésére született azért, hogy gyorsan beszélhessük meg szűk körben a legfontosabb dolgokat. Ma már azonban mindegyik önálló platform, ahol a rövid szöveges üzenet már nem az egyetlen kommunikációs lehetőség: telefonszerű beszélgetés, videócsevegés, csoportos beszélgetések tarkítják a kapcsolattartást mindegyik rendszerben, de érkeznek az olyan fejlettebb funkciók is, mint például a pénzküldés az egyes felhasználók között. Ráadásul már nemcsak a barátainkkal, hanem cégekkel is felvehetjük a kapcsolatot, noha sok esetben úgynevezett chatbotok válaszolnak, vagyis automatizált szoftverek segítenek az ügyintézésben. Persze mindegyik platform kicsit másban erős. A Vibernél az egyedi matricacsomagok tarolnak, a Whatsapp a biztonságos csevegés éllovasa, a Messenger pedig a Facebook felhasználói bázisára építve nőtt nagyra, mostanában pedig a kiterjesztett valóság irányába mozdult.

Az e-sport zászlóshajója

Amit az ötveneseknek a futballmeccsek tévéközvetítése nyújt, azt adja a Twitch a fiataloknak. A különbség, hogy itt nem csak labdarúgás van, de ha focit is néz valaki, annak is pixeles verzióját fogja látni. A Twitch-en ugyanis videójátékokat közvetítenek a különböző játékosok, a közösség pedig nézi az izgalmas vagy éppen érdekes eseményeket. Az e-sport zászlóshajójáról beszélünk, ahol persze más jellegű tartalomba is bele lehet botlani, de szolgáltatása gerincét az egyre profibb videójátékosok és a rajongóik kiszolgálása adja.

A cikk eredetileg a Médiapiac 2018/ 11.-12. számában jelent meg.

Tech

Bíró Ada nem létezik, mégis műsort vezet (videó)

Forradalmi újítással indult újabb évadában a Duna tudományos-ismeretterjesztő műsora.

Közzétéve:

Borítóképünkön a mesterséges intelligencia által alkotott műsorvezető, Bíró Ada, forrás: M1/YouTube

Bíró Adának hívják a Duna csatorna Delta című tudományos-ismeretterjesztő műsorának új műsorvezetőjét, akinek megjelenését, arcát és hangját egyaránt a mesterséges intelligencia (MI) hozta létre korábban már meglévő programokból – hangzott el az M1 hétfő esti Híradójában.

Mondanivalóját teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg, ezzel együtt a mesterséges intelligencia segítségével életre hívott képi és nyelvi modell Fejős Ádám állandó műsorvezetőtársa lett a Deltában.

Dudás Viktor filmszakértő szerint a Delta éppen az a műsor, ahol egy ilyen egyedülálló technológiai újdonságnak helye és adott esetben fontos szerepe is van.

„Abszolút helye van egy ilyen műsorban egy ilyen megjelenésnek, hiszen ott, ahol a tudománnyal foglalkozunk és az abszolút újításokat igyekszik bemutatni a műsor, ott abszolút adekvát, hogy a legmagasabb szintű technikai újítások akár a műsor megszólalóinak a megjelenítésében is részesek legyenek”

– fogalmazott Dudás Viktor. Hozzátette: ez egy nagyon érdekes újítás, nagyon kíváncsian várja, hogyan fog a közönség erre reagálni, „mert ilyet még mi Magyarországon nem láttunk képernyőn”.

A legmodernebb nyelvi modellt használták ahhoz, hogy az MI által megalkotott műsorvezető szépen beszéljen magyarul, a legújabb videós modellt pedig ahhoz, hogy megmozdulhasson. Mint a műsorban elhangzott, ezen technológiák érzékeny egyensúlya kellett ahhoz, hogy Bíró Ada elmondhassa a nézőknek a nagyvilágból az aktuális tudományos híreket.

Szűts Zoltán média- és digitális pedagógiakutató, az Eszterházy Károly Egyetem Pedagógiai Karának dékánja az M1-en arról beszélt, hogy a mesterséges intelligenciát az ember alkotja és az ember irányítja. Az MI-vel foglalkozó szakember hangsúlyozta:

a történelemben minden technológia felfordulással járt, csakúgy, mint az MI, de nem félni kell tőle, hanem kipróbálni, megérteni, hosszú távon pedig használni.

„Az elmúlt évtizedben a digitalizáció kapcsán nagyon sokat beszélünk arról, hogy milyen módon átalakul a munka világa, és a mesterséges intelligencia az a trend, ami mindenképpen egy ugrást fog jelenteni. Ez nem azt jelenti, hogy az embereknek meg fog szűnni a munkája. Sőt! Ez azt jelenti, hogy más jellegű lesz maga a munka. Nyilván mindig kihívást hordoz egy technológiaváltás, mesterséges intelligencia esetében azt kell tudomásul vennünk, hogy ez a technológia asszisztensként működik. Segítőként működik” – hangsúlyozta Szűts Zoltán.

Tovább olvasom

Tech

Újabb iskolákat fejleszt a High-Tech Suli program

Minden eddiginél több, összesen 127 iskolai alapítvány pályázott a támogatásra.

Közzétéve:

Borítóképünkön a programban résztvevő diákon láthatók, fotó: Facebook/High-Tech Suli

A benyújtott szakmai anyagok kiemelkedő színvonala miatt a támogató és az értékelő bizottság úgy döntött, hogy az eredeti kiíráshoz képest eggyel több – összesen hat – intézmény juthat hozzá a mintegy 40 millió forintos fejlesztéshez – közölte a Mészáros Csoport az MTI-vel.

A Mészáros Csoport High-Tech Suli programjának ötödik pályázatán modern, 21. századi digitális tanterem kialakítására és a hozzá kapcsolódó szakmai program megvalósítására támogatást nyert el:

  • a Cecei Általános Iskola,
  • a Csopaki Református Általános Iskola,
  • a Herceghalmi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola,
  • a Józsefvárosi Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény és Általános Iskola,
  • a Monori Jászai Mari Általános Iskola és
  • a Szegedi Gregor József Általános Iskola.

Horváth Ádám, a program szakmai vezetője szerint

az évről évre növekvő pályázati anyagok számából az látszik, hogy folyamatos az érdeklődés a High-Tech Suli program iránt; a rendkívül magas színvonalú szakmai anyagokból kiderült, hogy már minden pályázó számára egyértelmű, milyen hatalmas lehetőség egy ilyen terem: nemcsak bizonyos kompetenciák fejlesztésében nyújt kiemelkedő segítséget, de a diákok későbbi munkaerőpiaci elhelyezkedésben is.

Mára olyan közösség lettünk, amelyhez bárki szívesen csatlakozna – fogalmazott Horváth Ádám.

A közleményben hangsúlyozták: a program egyedülálló és több elemében is újszerű, az iskola által kijelölt termet felújítják és olyan modern digitális eszközökkel látják el, „amelyekkel új dimenzióba kerül az oktatás”.

Számos high-tech eszközt kapnak az iskolák, a fejlesztés középpontjában mégis a tanuló és a tanár kapcsolata, az együttműködés hatékonyabbá tétele, a differenciálás támogatás és a készségfejlesztés áll.

A tárgyalkotó eszközök – 3D nyomtató, lézervágó – a tanulók komplex problémamegoldó készségét, technikai kompetenciáit és kiemelten a kommunikációs, együttműködési készségeit fejlesztik – részletezték.

Hozzátették: a tanárok féléves módszertani és eszközhasználati képzésen vesznek részt, illetve a többletmunkájuk elismeréseként havi bérkiegészítésben is részesülnek. Az új, minden igényt kielégítő tantermek várhatóan júniusra készülnek el, így a jövő tanévet már itt kezdhetik a nyertes iskolák diákjai.

Tovább olvasom

Tech

A digitális gazdaság női példaképeit díjazták

Átadták a 40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén pályázat díjait – közölték a szervezők, az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Women in Technology Hungary Egyesület (WiTH) az MTI-vel.

Közzétéve:

A BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán szerdán megrendezett gálán négy kategóriában hirdettek nyertest, és egy különdíjat adtak át.

A közlemény szerint a második alkalommal meghirdetett pályázatra olyan nőket lehetett ajánlani, akik példaképként szolgálhatnak a fiatalabb generációk és a karrierváltó nők számára.

Olyan szervezetek jelölését várták, amelyek büszkék a női alkalmazottjaik teljesítményére, valamint szívesen mutatnának példát a női munkavállalóikon keresztül a szervezeti diverzitásra.  

Az Év csapatjátékosa díjat Burjánné Tandari Zsuzsanna, az AGCO Hungary Kft. SAP-fejlesztője kapta. Rajki Annamária, a Magyar Telekom TV és Entertainment igazgatója érdemelte ki az Innovátor elismerést. Dőry Éva, a Cosmo Consult Business Central üzletágának Support vezetője az Inspiráló teljesítményért kategória nyertese lett, míg Balogh Tünde, az evosoft Hungary Ipari Automatizációs Üzletágnak a vezetője az Inspiráló felsővezető díjat vehette át.

A Különdíjat az oktatásért Özvegy Judit, a szegedi SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola robotokat edukációs célra is alkalmazó tehetséggondozó pedagógusa kapta.

Tovább olvasom