Kövess minket!

Médiapiac

Óriások esküvője

A Nokia éveket vesztegetett el a Symbian platform életre keltésével. Az elemzők eltérő véleményen vannak, hogy a cég miért is akart megmaradni a saját operációs rendszerénél, látva azt, hogy a mobilvilág gyökerestül megváltozott. A legtöbben ezt annak tudják be, hogy a Nokia mindig is független cég volt, soha nem indított harcba készüléket idegen platformmal. Egy olyan vállalat, amely a világ legkompetitívebb piacán az Apple-höz hasonlóan hardver- és szoftvervonalon is képes volt teljesen önálló maradni, és ráadásul piacvezetővé is tudott válni, valószínűleg minden idegszálával ragaszkodik ehhez a felálláshoz.

A Nokia történelmi hibát követett el a 2000-es évek elején, amikor elkezdte felvásárolni a Symbian platformot, és 2008-ig, a teljes kivásárlásig elképesztő összegeket költött ezen döntése nyomán. A pár esztendeje még nagyon felkapottnak tűnő nyílt forráskódú felületek bekebelezésének divatját követve a cég egy olyan platformba invesztált milliárdokat, amely már a felvásárlás befejezése pillanatában láthatóan zsákutcában volt.

A másik probléma, hogy a Nokia elképesztő létszámú fejlesztőcsapatot tart fenn ezen operációs rendszer működtetésére. Nemrég keringett az interneten egy ábra, amely szerint a vállalat symbianes fejlesztői nagyjából kétszer annyian vannak, mint az Apple teljes platformfejlesztői csapatának tagjai, beleértve a Macbookon, az iPodon és az iPhone-on dolgozó munkatársakat. Ez első pillanatra nonszensznek tűnik, de érthetővé válik annak fényében, hogy a Nokia voltaképpen tárgyközpontú mobilfejlesztő cég. Sok-sok készüléket futtat folyamatosan a piacon, ezek mindegyike valamilyen Symbian-rendszert fogad be ugyan, de eltérőek hardver, szoftver és egyéb paraméterek tekintetében. A Nokia szép tárgyakkal lett a mobilszegmens óriása, és azért, hogy e piac minden igényét kielégítse, rengetegféle telefont gyárt nagy mennyiségben, amihez bizony sok fejlesztő kell, bár még így sem volt képes a platformot lendületesen fejleszteni, mert a készülékek közül sok túl gyengére sikeredett.

Az Apple és az Android ezt az egész koncepciót újraírta azzal, hogy a szoftvert helyezte a középpontba, és azt mondta, hardverszinten nagyjából egységes készülékek kellenek, a szoftver majd megkülönböztet. Az Apple szolgáltatja talán a legjobb példát erre az új gondolkodásmódra. Egy-két aktuálisan futó, csúcstechnológiát képviselő készülékre fókuszálva olyan minőségű szoftveres integrációt képes megvalósítani, amely teljesen más szintre helyezi a telefonnal kapcsolatos felhasználói élményt. A Nokiának időbe telt ezt felfedezni, és elismerni, hogy reagálnia kell.

 

Megszületett a döntés

Természetesen a piac a Nokia korábbi lépéseiből eredő agóniájával mit sem törődve elképesztő iramban honosította meg az Apple modelljét. Rengeteg gyártó jelent meg szűk telefonpalettával és modern alkalmazásplatformokkal.

A finn cégnek tehát döntenie kellett: marad a meglévő modellnél, vagy lép az új világ irányába. A Microsoft-frigy ennek az eredménye. Sok elemző szerint az elhatározás hátterében a kevésbé rossz választása állt. Az Android-piacon a Nokia nagy ellenfelei már mind megtelepedtek, a Motorolától kezdve a Samsungon át a HTC-ig mindenki többéves előnyre tett szert, és meg kell hagyni, nagyon jó készülékekkel léptek piacra, amelyekkel nehéz lenne versenyezni. De nem csak a közép- és felső spektrumban találunk teljesen korrekt gyártókat: a ZTE és névtelen, a látóhatáron éppen csak feltűnő társai már most szédületes másolási ütemet diktálnak az androidos szegmensben, ami az olcsó, belépő szintű mobilok piacát is szinte támadhatatlanná teszi.

Az egyetlen olyan, elképesztő pénzügyi támogatással rendelkező platform van, amely fejlesztőcsapata révén képes lehet utolérni a két korábban elstartoló óriást, ez pedig a Windows Phone 7.

Fejlesztőjét, a Microsoftot sokan sok helyen leírták már, de egy biztos, rendkívüli képességei közé tartozik, hogy a legkülönbözőbb piacokon későn megjelenve sikeres megoldásokat tegyen le az asztalra. Az MS-DOS, a Windows, az Xbox és az Internet Explorer is megkésve érkező termék volt, amely – tanulva a korai belépők hibáiból – üzleti, technológiai innovációval az élmezőnybe tudott kerülni. Senki nem mondhatja, hogy a redmondi székhelyű vállalat nem képes piacvezetővé válni a második vonalból indulva.

A másik nagyon fontos mozzanat, hogy a Microsoft platformfejlesztő cég; igen régóta gyártanak jó minőségű platformokat, a konzolok piacát is ezzel a tudással gyalulták le. A Windows 7 is bebizonyította, hogy ha kell, képesek elkerülni a kék halált, nagyon értenek a fejlesztéshez, és a felhasználói élmény terén is fel tudják venni a versenyt az Apple-lel.

Ha valaki képes lehet arra, hogy megfogja ezen a piacon az Apple-t és az Androidot, akkor az a Microsoft lehet. Szüksége van azonban ehhez olyan partnerekre, akik otthon vannak a készülékek szintjén és a csatornák működtetésében. A Nokia pedig épp e területeken rendelkezik rengeteg tapasztalattal. A telefonértékesítési üzlet ugyanakkor messze túlmutat a felhasználók közvetlen igényein, hiszen nagymértékben hat rá, hogy a telekommunikációs cégek hogyan lesznek érdekeltek a különböző platformok bevezetésében.

 

A frigyben rejlő lehetőségek

Jelenleg sem a Google Android, sem az iPhone iOS platformja nem támogatja különösebben a mobilszolgáltatókat. Az alkalmazásboltok egyáltalán nem vagy csak nagyon nehezen szabhatók szolgáltatói arculatra, és ez bizony jókora támadási felületet jelenthet, amit ha a Microsoft a Nokiával együttműködve képes lesz rendesen megcélozni, akkor a szolgáltatók hátán komoly szeletet hasíthat ki az okostelefon-piacból.

Úgy vélem, a szolgáltatók szeretnének nagyobb részesedéseket szerezni az alkalmazáspiacból, amelyet jelenleg az Apple és a Google is minden erejével véd. Ha a Windows Phone 7 lehetővé teszi majd – és minden jel erre mutat –, hogy a szolgáltatók egyszerűen személyre szabható boltokat indítsanak, és megkülönböztessék magukat, illetve a bevételből komolyabb részesedést harapjanak ki, akkor minden bizonnyal tárt karokkal várják majd e platformot a helyi piacokon.

A Microsoft ráadásul elképesztően sok felhasználót tudhat maga mögött, a telefont erőteljesen integrálhatja a meglévő operációs rendszereibe, és olyan frissítési, alkalmazásböngészési élményt teremthet, amitől termékei vonzók lehetnek a felhasználóknak. A platformintegráció pedig még a táblagéppiacon is számottevő erőforrást jelenthet a cég számára. A Microsoft mögött elképesztően erős szoftverfejlesztő közösség áll, amely csak arra vár, hogy kamatoztathassa tudását a mobiltelefonokon.

 

Veszélyek

A két óriás kissé megkopott imázsa miatt a piac nem fogadja az együttműködést túl nagy lelkesedéssel, így a fogyasztói magatartás megváltoztatása, a kommunikáció, a terjesztés sokkal nehezebb lesz számukra.

A legfontosabb azonban, hogy üzleti modelljeik nem feltétlenül felelnek meg az üzleti szempontból is lényegesen átalakuló telekommunikációs piac elvárásainak. A Nokia csatornafüggő – innen származnak a bevételei –, a Microsoft pedig licencfüggő – innen szerzi a bevételeinek jelentős részét. Ám sem a Google, sem az Apple nem kizárólag ezekre a modellekre épít, s kérdés, hogy a két nagy házassága képes lesz-e olyan frigyet eredményezni, amely az üzleti modell szintjén beváltja a hozzá fűzött reményeket, és képes-e lesz mindkét cég pár évig minden elképzelhető energiát beleadni abba, hogy olyan készülékeket dobjanak piacra, amelyek versenyképessé teszik őket a nagy konkurensekkel szemben.

Szintén nagy veszély jelent, hogy az alkalmazásboltok nem várnak. Több százezer szoftver létezik már a különböző rendszerekre szinte minden elképzelhető témában, ami a felhasználókat erőteljesen gravitálja a platformok felé, a Microsoft és a Nokia azonban e téren évekkel le van maradva.

(Dobó Mátyás írása a Médiapiac 2011/3. számában olvasható teljes terjedelemben)

 

Médiapiac

Megújul az M2 Petőfi TV

Friss arculattal, új műsorokkal jelentkezik a közmédia zenés ifjúsági csatornája.

Közzétéve:

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) gyártóbázisának épületei és a főváros III. kerületében, Óbudán, a Kunigunda útja 64. alatt, előtérben az M2 Petőfi TV logója, fotó: MTVA/MTI/Zih Zsolt

Az M2 Petőfi TV a Petőfi Rádió műfajgazdag, magyar kínálatához igazodó, sokszínű tartalommal várja nézőit, a fiatalok igényeire szabott, aktuális témákkal – közölte a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) Sajtó és Marketing Irodája szerdán az MTI-vel.

A csatorna új, saját gyártásában készült egyedi tartalmakkal, élő közvetítésekkel, fesztiválok, koncertek, szórakoztató programok bemutatásával, filmes és ismeretterjesztő adásokkal, a fiatalok mindennapjait érintő témákkal várja a nézőket.

A megújulás szoros együttműködésben valósul meg a Petőfi Rádióval, láthatóvá téve a rádiós műsorvezetőket.

A közlemény szerint a csatorna kiemelt célja, hogy napjaink magyar slágereinek, a fiatal feltörekvő, értékteremtő zenei teljesítményt nyújtó zenészeknek bemutatkozási lehetőséget biztosítson a Petőfi Rádió tehetségkutató törekvéseivel szoros együttműködésben.

A tavaly októberben megújult rádióadónak már több ezer felvételt küldtek az új, valamint a széles körben még nem ismert előadók.

Tehetségük kibontakoztatásában, dalaik terjesztésében vállal hangsúlyos szerepet – műfaji megkötés nélkül – a magyar zenei médiumok között egyedüliként a két csatorna – emlékeztetnek a közleményben.

Mint hozzáteszik, a tehetséggondozás mellett fontos törekvésük a múlt könnyűzenei örökségének gondozása, hogy a hazai könnyűzene legendás alakjait közelebb hozzák az ifjúsághoz. A nézők ennek részeként több évtizede készült, zenei ritkaságnak számító archív koncertfelvételeket, interjúrészleteket is láthatnak.

Íme az újdonságok

Az elmúlt évekhez hasonlóan minden hétköznap 21 órától élő műsor várja majd a nézőket. Az Esti Kornél című műsorban különböző zenei formációk aktualitásait mutatják be, de előtérbe kerül az előadók színpadon túli élete, például kedvenc sportjuk, hobbijuk vagy karitatív tevékenységeik.

Az adások továbbá rávilágítanak arra is, hogyan kapcsolódik össze a zene egyéb művészeti és más területekkel. A műsorvezetők között a már jól ismert csatornaarcok szerepelnek, így Csitári Gergely, Pató Márton, Csapó Dóra, Hernandez Vivien, Matthesz Flóra és Tótfalusi Fanni.

A tévéadó újdonságai közé tartozik az élő műsor után következő zenés kívánságműsor. A Mit kíván? című műsor adásaiban válogatást adnak a Petőfi Rádió kívánságműsorának legnépszerűbb dalaiból, valamint zenei témákban megszólaltatják az utca emberét.

Szombat esténként 20 órától a Petőfi Rádióból ismert műsorvezetők, Mák Kata, Fekete László, Habóczki Máté, Szani Roland és Szikora Tamás várják a nézőket a Házibuli című zenés műsorral. Minden adás egy hazánkban népszerű zenei stílust, illetve sokakat foglalkoztató, a dalokban gyakorta megjelenő emberi érzelmet jár körbe különböző rovatokban.

Az adások után szombaton 22 órától koncert- vagy zenés filmet ad a csatorna.

A csatorna népszerű koncertműsora, az Akusztik továbbra is jelentkezik vasárnaponként 20 órától, valamint folytatódik az A38 hajó színpadán és a Kulisszák mögött – az A38 hajón, az A38 Archív és az A38 BESZTOF a zenei szerkesztők válogatásában, a legjobb hazai produkciókkal, érdekességekkel – olvasható a közleményben.

Tovább olvasom

Médiapiac

Vizsgálat indult az EU-ban az Apple, a Google és a Meta ellen

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított az Apple, a Google és a Meta vállalat ellen, hogy megfeleltek-e a digitális piacokról szóló szabályozásnak (DMA) – jelentette be Margrethe Vestager digitális korra felkészült Európáért felelős uniós biztos.

Közzétéve:

MTI/EPA/Caroline Brehman

Margrethe Vestager brüsszeli sajtótájékoztatóján közölte:

az előzetes vizsgálatok eredményei szerint feltételezhető, hogy az érintett vállatok nem kezdték meg a hónap elején életbe lépett, átjárhatósággal és versennyel kapcsolatos előírásokat tartalmazó szabályozás szerinti kötelezettségek betartását.

A szabályozás szerint az “alapvető platformszolgáltatásokat” nyújtó, kapuőrnek nyilvánított vállatoknak fel kell számolniuk azokat a zárt technológiai rendszereket, amelyek a fogyasztókat egyetlen vállalat, főként saját termékeinek vagy szolgáltatásainak használta felé terelik. Kiemelte, a szabályozás előírja, hogy a vállalatoknak lehetővé kell tenniük, hogy “ingyenesen tereljék” a felhasználókat alkalmazásboltjain kívüli ajánlatokhoz.

Az Európai Bizottság szeptemberben hat szolgáltatót minősített kapuőrnek, az Alphabet, az Amazon, az Apple, a ByteDance, a Meta és a Microsoft céget.

Az uniós biztos szerint az Európai Bizottság “gyanítja”, hogy az érintett vállatok által bevezetett intézkedések nem tesznek eleget a DMA szerinti kötelezettségeiknek. Az uniós bizottság mélyreható vizsgálata során arra keres választ, hogy a Google és az Apple teljes mértékben betartja-e a DMA szabályait, amelyek megkövetelik a technológiai cégektől, hogy lehetővé tegyék, hogy az alkalmazásboltjaikon kívül elérhető ajánlatokhoz irányítsák a felhasználókat. Az uniós bizottság aggodalma szerint a két vállalat saját ajánlataikon kívüli választás esetén “különféle korlátozásokat” alkalmaz, beleértve egyebek mellett díjak felszámolását.

A gyanú szerint a Google nem tartja be azokat az előírásokat, amelyek megakadályoznák, hogy a technológiai óriáscégek előnyben részesítsék saját szolgáltatásaikat a riválisokkal szemben.

“Az Európai Bizottság aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a Google és az Alphabet keresőfelületeiken előnyben részesítik saját szolgáltatásaikat” – mondta.

Közölte továbbá: az előzetes vizsgálatok szerint az Apple alternatív alkalmazásboltokra vonatkozó új díjstruktúrája és az Amazon keresési találatokra vonatkozó rangsorolási gyakorlata szintén aggályokat vet fel. Az Apple intézkedései, beleértve a webböngésző keresési képernyőjének kialakítását, megakadályozhatják a felhasználókat abban, hogy gyakorolják a szabad szolgáltatásválasztás jogát saját rendszerén belül. Az uniós bizottság a Meta esetében a felhasználók adatainak kezelése és a díjköteles szolgáltatások fizetési feltételeivel kapcsolatosan vizsgálódik majd – tájékozatott.

Az Európai Bizottság közölte: vizsgálata során bizonyítékokat és információkat gyűjt a felvetődött gyanúk tisztázására, az eljárást 12 hónapon belül le kívánja zárni.

Jogsértés esetén a brüsszeli testület az érintett vállalat teljes, globális forgalmának 10 százalékáig terjedő bírságot szabhat ki. A bírságok ismételt jogsértés esetén akár 20 százalékot is elérhetnek.

Folyatódó jogsértések esetén az Európai Bizottság további lépéseket is tehet, például kötelezheti a vállalatot egy üzletág vagy annak egy részének eladására, vagy megtilthatja a rendszerszintű meg nem feleléshez kapcsolódó szolgáltatások nyújtását.

Borítókép: a Google amerikai informatikai óriáscég logója a Nemzetközi Szórakoztatóelektronikai Kiállításnak (CES) otthont adó épületen Las Vegasban 2023. január 10-én

Tovább olvasom

Médiapiac

Komoly karriert futott be a közmédia Országjáró című műsora

Eddig is több díjjal jutalmazták a hat éve futó műsort – mondta Siklósi Beatrix, a Kossuth rádió csatornaigazgatója az M1 műsorában hétfőn.

Közzétéve:

Róka Ildikó szerkesztő, gyártásszervező (b) és Móczár István rendező, operatőr (k) átveszi a Duna Televízió és a Duna World csatornán futó Ízőrzők című műsornak járó Hungarikum Liget Média-díjat Lezsák Sándortól, a Magyar Országgyûlés alelnökétõl (j2), Lezsák Sándorné Sütõ Gabriellától a Hungarikum Liget alapítójától (j) és Balogh Lászlótól, a Közszolgálati Közalapítvány Kuratóriumának elnökétől (b) a veszprémi díjátadó gálán 2024. március 21-én, fotó: MTI/Vasvári Tamás

Siklósi Beatrix annak kapcsán beszélt erről, hogy a közmédia két műsora, a Kossuth rádión hallható Országjáró és a Duna csatornán látható Ízőrzők sorozat múlt héten elnyerte a Hungarikum Liget Média-díjat.

A csatornaigazgató elmondta, büszke a műsort készítő csapatra, amelynek tagjait mindenhol nagy szeretettel várják.

A munkatársak óriási munkát végeznek, hétről hétre egy ötórás műsort állítanak össze

– mutatott rá.

Domokos István, az Országjáró felelős szerkesztője, műsorvezető arról beszélt, hogy

a műsor fennállása óta eddig 457 településen jártak és 13 500 riportalanyt szólaltattak meg. Mint mondta, a műsor kaput nyit a világra, megmutatja a helyben élők mindennapjait, az emberi értékeket, kincseket, amire az ott élők büszkék, a műsor készítőinek pedig fontos, hogy ezeket bemutathatják.

A díj megtiszteltetés számukra, és öröm volt a díjátadón újra találkozni azokkal az emberekkel, akiket a műsorban már bemutattak – mondta Domokos István.

Siklósi Beatrix közölte, hogy a díjjal járó 1,5 millió forintot az Országjáró stábja a Jónak lenni jó! jótékonysági kampány legutóbbi kedvezményezettjének, a koraszülött gyermekek fejlesztését segítő Semmelweis Fejlődéstámogató Központnak ajánlotta fel.

Tovább olvasom