Kövess minket!

Karrier

Már egy kis odafigyeléssel is enyhíthető a munkaerőhiány?

Az Incorpora a „la Caixa” Alapítvány és az osztrák Erste Alapítvány közös kezdeményezéseként indult el 2016-ban hat hazai civil szervezet részvételével.

„Az Incorpora három éve tartó magyarországi munkája során több mint ezer veszélyeztetett helyzetű embert sikerült a munkaerőpiacon elhelyezni, együttműködve társadalmi szervezetek hálózatával és olyan vállalatokkal, amelyek csatlakoztak az Incorporához. Azok a cégek, amelyek az Incorporával működnek együtt, valóban nyitottak és rugalmasak a kiszolgáltatott csoportok alkalmazásában. Könnyebb integrálni a munkaerő piacra a speciális igényű munkavállalókat, ha a vállalatok hozzájárulnak például az egyének képzéséhez a helyszínen, vagy nyitottságot mutatnak a rugalmas munkabeosztás, például az otthoni vagy a részmunkaidős munka iránt” – hívta fel a figyelmet az Incorpora sajtótájékoztatóján Bessenyei Hajnalka, a program projektmenedzsere. „Tapasztalataink azt mutatják, hogy a munkáltatóknak csak kissé kell nyitottabbnak lenniük a foglalkoztatás területén. Például az introvertált fiatalok könnyen elbukhatnak egy állásinterjún, mert számukra ez egy kellemetlen helyzet, amivel nehezen tudnak megbirkózni, míg a szóban forgó munka során tökéletesen teljesítenék feladataikat. Azért vagyunk itt, hogy közvetítsünk a sérülékeny csoportok és a munkaadók között” – tette hozzá Bessenyei Hajnalka.

Az utóbbi években a magyar gazdaság számára az egyik legnagyobb kihívást, növekedési korlátot a munkaerőhiány jelenti. Az idei második negyedévben csaknem 80 ezer regisztrált betöltetlen álláshely volt Magyarországon. A munkaadókat tömörítő érdekképviseleti szervezetek becslése szerint jelenleg 200-250 ezer ember hiányzik a munkaerőpiacról.

Rengetegen küzdenek azért, hogy visszatérjenek a munkaerőpiacra: a nyugdíj előtt állók, a fiatalok, a gyes-ről visszatérő többgyermekes anyák, a kisebbségek tagjai vagy éppen egy súlyosabb betegség gyógyultjai számára ismerős nehézség a foglalkoztatók rugalmatlansága. A veszélyeztetett munkaerőpiaci helyzetben lévőket ugyanakkor kevesen segítik, nincs hova fordulniuk tanácsért, segítségért. Az Incorpora programot 2006-ban a „la Caixa” Alapítvány indította el Spanyolországban azzal a céllal, hogy a veszélyeztetett helyzetű emberek elhelyezkedését támogassa. Az Incorpora Spanyolországban eddig több mint 35 ezer csatlakozott vállalatot, 370 partner civil szervezetet és közel 100 ezer elhelyezett munkavállalót vont be a kezdeményezésbe. A program jelen van már Portugáliában, Lengyelországban, Tunéziában és Marokkóban is.

Az Incorpora 2016 júniusában, a helyi viszonyokhoz igazítva indult el Magyarországon a „la Caixa” Alapítvány és az osztrák Erste Alapítvány közös kezdeményezéseként hat hazai civil szervezet részvételével. Az elmúlt három évben több mint 2600 ember vett részt a programban, október végéig 1022 ember talált munkát az Incorpora munkaerőpiaci szolgáltatásán keresztül, és mintegy 600 vállalatot sikerült bevonni együttműködő partnerként. A munkához segített emberek 44 százaléka volt fogyatékkal élő vagy megváltozott munkaképességű, negyedük hajléktalan, közel 47 százalékuk elmúlt 45 éves, míg minden tizedik pályakezdő fiatal volt. Az álláskeresők kétharmadát hosszú távú szerződéssel sikerült elhelyezni.

Az Incorpora hálózat Magyarországon jelenleg hét implementáló civil szervezettel, illetve társadalmilag hasznos vállalkozással dolgozik együtt. A szakmai munkák koordinálását a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által működtetett Máltai Gondoskodás Nonprofit Kft. biztosítja. A Máltai Szeretetszolgálaton kívül a Diverzitás Alapítvánnyal, a Fenntartható Vállalkozásokért Alapítvánnyal (Impact Hub Budapest), a Kontakt Alapítvánnyal, a Menhely Alapítvánnyal, a Motiváció Alapítvánnyal és az Egyszülős Központtal működik együtt az Incorpora.

Az Incorpora tapasztalatai szerint Magyarországon elsősorban a mikrovállalkozásokkal és a nagyvállalatokkal könnyebb együttműködni a veszélyeztetett illetve hátrányos helyzetű álláskeresők elhelyezésében – tette hozzá Győri Eszter. A kisebb, legfeljebb 15-20 főt foglalkoztató cégek esetében a kooperáció jellemzően a személyes kapcsolatok révén alakul ki, a kisebb szervezet pedig lehetőséget ad arra, hogy nagyobb figyelemmel és empátiával kezeljék azon munkavállalókat, akiknek erre szükségük van. A nagyvállalatoknál jellemzően a vállalati kultúra, a felkészültebb menedzsment, valamint az önálló HR-osztály jelent segítséget ezen a téren. A veszélyeztetett illetve hátrányos helyzetűek foglalkoztatása a kis- és közepes méretű vállalkozásoknál jelenti a legnagyobb kihívást. Ezek a cégek már túl sok embert foglalkoztatnak ahhoz, hogy egy-egy munkavállaló igényeire a vezetés külön is figyelni tudjon, ugyanakkor gyakran hiányoznak az ehhez szükséges mechanizmusok és csak kevesen foglalkoztatnak HR-szakembereket.

Karrier

A Dal 2021 – Nekik lehet szurkolni a harmadik válogatón

A harmadik válogatóval folytatódik A Dal 2021. A szombaton a Duna Televízióban 19 óra 35 perckor kezdődő élő show-ban ismét tíz produkciót láthatnak a nézők.

Közzétéve:

A négy válogatóból húsz dal jut a két elődöntőbe, az innen tovább kerülő nyolc produkció alkotja a március 13-i finálé mezőnyét – közölte az MTVA hétfőn az MTI-vel.

A harmadik válogatóban a Beneath My Skin (daluk címe: Ébredj!, a Chain Bridge Pop (Messze valahol), Csondor Kata(Bosszúállók), Katona Petra (Viszlát múlt), Kozma Orsi (Változik a világ), Nági és Betti (Gyere velem), Nagy Szilárd feat. Ragány Misa (Drága hazám), a Pink & The Panthers (Sodor a szél), a Swing á la Django és Herrer Sára feat. Sárközi Lajos (Maradok), valamint Szekér Gergő (Hazatérsz) lép színpadra.

A múlt szombati második válogatót Anevemandras (Kállay-Saunders András) nyerte Hazaérek majd című dalával. A zsűri szavazataival még a GERENDÁS feat. Dárdai Blanka (Senkié), Noémo (Hableány) és Szabó Leslie (Legyen másnak is jó) jutott az elődöntőbe, a közönség voksaival pedig Andelic Jonathan (Áldom).

A Dal 2021 műsorvezetője két korábbi győztes, Orsovai Renáta és Fehérvári Gábor Alfréd, Freddie.

A versenyről részletes információk A Dal 2021 honlapján, valamint Facebook-, Instagram- és YouTube-oldalán találhatóak, ezeken extra tartalom, videó és cikk is elérhető a műsorról.

Tovább olvasom

Karrier

Ingyenes programozási kurzust indít a Microsoft

A techóriás a HTTP Alapítvánnyal és a Green Fox Academyvel működik együtt az akár három hét alatt elvégezhető magyar nyelvű tanfolyam szervezésében.

Közzétéve:

Pixabay

A februárban elindított közös program széles körben hozzáférhetővé teszi a digitalizálódó munkaerőpiac kihívásaira felkészítő alapszintű programozási tudást – közölte a Microsoft Magyarország az MTI-vel. Ezért az ingyenes #MyFirstApp Coding Camp nevű kurzus magyar nyelven érhető el, ezzel a most induló program az egyik legnagyobb belépési korlátot bontja le. Százhúsz jelentkező ráadásul mentori segítséggel vághat bele a tanulásba.

Felidézik: a Green Fox Academy tavaly márciusban, a járvány miatti korlátozások bevezetésekor indította el háromhetes ingyenes kurzusát, akkor még angolul.

“Csak Magyarországon közel 10 ezren érdeklődtek a lehetőség iránt, ugyanakkor sokan épp a nyelvi nehézségek miatt léptek vissza, nem volt meg a kellő magabiztosságuk ahhoz, hogy angolul végezzék el a programot”

– ismertette a közleményben Fachs Anita, a Green Fox Academy magyarországi vezetője.

Megjegyezte: bár a programozás nyelve kétségtelenül az angol, a program az alapszintű kódolói tudással növeli a résztvevők elhelyezkedési esélyeit.

Tovább olvasom

Karrier

Rekordnevezés a Kódolj határok nélkül! versenyre

Idén a tavalyi duplája, hatvan középiskolai csapat jelentkezett a Belügyminisztérium és a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. által meghirdetett nyílt forráskódú programozó versenyre.

Közzétéve:

Pixabay

A középiskolások mellett a 2021-ben elsőként, hagyományteremtő céllal létrehozott felsőoktatási kategóriában 20 csapat méri majd össze tudását – közölte a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató (NISZ) Zrt. az MTI-vel szerdán.

A verseny célja, hogy a programozás iránt érdeklődő diákok bővítsék tudásukat a nyílt forráskódú technológia témakörében, majd megmutassák tehetségüket egy valós alkalmazás kidolgozása során. A kezdeményezés emellett alkalmat teremt a hazai és a határon túli magyar anyanyelvű főiskolai és egyetemi hallgatók, oktatók és a NISZ Zrt. szakembereinek széleskörű tapasztalatcseréjére a nyílt forráskódú technológiák terén – közölték.

A nyílt forráskódú szoftverek és nyílt szabványok fontos szerepet töltenek be a magyar közigazgatásban. A NISZ Zrt. 2016-ban Nyílt Forráskódú Kompetencia Központot hozott létre, mely mára már kiemelkedő nemzetközi sikereket ért el a LibreOffice fejlesztésben és hibafeltárásban. 

A Kódolj határok nélkül! programozó versennyel kapcsolatban további részletek a verseny.nisz.hu oldalon találhatók.

Tovább olvasom