"A közmédiában továbbra is hangsúlyos a kultúra szerepe" - ezzel a címmel adott ki közleményt az MTVA azután, hogy napvilágot látott: felmondott a Kulturális Főszerkesztőség vezetője, Rockenbauer Zoltán, akinek több munkatársát is elbocsátották tegnap. (A főszerkesztő-helyettes pedig nyugdíjba vonul.) Rockenbauer, aki nem sokkal a 2010-es kormányváltás után került a pozícióba, korábban fideszes országgyűlési képviselő, illetve az első Orbán-kormányban kultuszminiszter is volt. Távozása az MTVA-tól összefügg azzal az újabb nagyszabású leépítési hullámmal, ami nemrég vette kezdetét vette a közmédiában, és amelynek keretében a napokban felmondóleveleket kezdett kézbesíteni - többek között a kulturális területen dolgozóknak.
Az MTVA-t valószínűleg váratlanul érte Rockenbauer döntése, mivel a cég közleményében azt írják, hogy új főszerkesztőt csak később tudnak kinevezni. Pedig lapinformációk szerint a főszerkesztő korábban már előre szólt, hogy ha a kulturális szerkesztőségben dolgozók jelentős részét is kirúgják, akkor tiltakozása jeléül maga is távozni fog.
"Az MTVA sajnálattal vette tudomásul Rockenbauer Zoltán főszerkesztő lemondását. Egyúttal köszönetet mond azért a munkáért, amelynek segítségével a közmédia kulturális kínálata az elmúlt két esztendőben megújult" - írja a közmédia közleménye, melyben köszönetüket fejezték ki Rockenbauernek a munkájáért, egyúttal azt is állították, hogy a rádiós és televíziós kulturális tartalom tekintetében a közmédia piacvezetővé vált az elmúlt időszakban.
Több száz újságíró kerül utcára
A közmédiában egyébként annak ellenére kezdődtek meg a leépítések, hogy a szakszervezetek kedd este sztrájkbizottságot alakítottak, ami pedig - állítják a szakszervezetek - a törvény szerint további hétnapos egyeztetést követel a munkáltatóval, és ez idő alatt nem lehet megkezdeni vagy folytatni a leépítést.
Eközben az interneten már elolvasható egy lista, hogy kiket tesz utcára az MTVA. A távozók között ismert képernyős arcok is vannak.
A leépítés összesen 210 munkavállalót érint.
A MÚOSZ tiltakozik
A Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) elnöksége egyébként közleményt adott ki pénteken, melyben megdöbbenését fejezi ki a közszolgálati médiában zajló események miatt. Az elnök megdöbbenéssel tapasztalja, hogy a közmédia megújítását ígérő program megvalósítása helyett a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) további egyoldalú és erőszakos lépéseket tesz a közmédia átalakítására – olvasható a legnagyobb hazai újságíró-szervezet közleményében. "A minőségi és független közmédia működtetésének esélyétől a rendszerváltás óta soha ilyen távol nem szorította a magyar állam a közmédia alkotóit és közönségét. A legújabb csoportos létszámleépítést, az eddig megismert információk alapján csak a szakma szétverésének lehet minősíteni" - tették hozzá.