Kövess minket!

Karrier

Tanácsok munkát keresőknek VIII.: teendők sikeres interjú után

Sorozatunk utolsó részében hálás témával foglalkozunk: mi a teendő, ha sikerült az állásinterjú. Az örömön túl persze ilyenkor is érdemes gondolkodni. Bár elvileg már az álláskeresés előtt átgondoltuk a céljainkat, azaz, hogy mire szeretnénk jutni a munkával, ilyenkor nem árt újra áttekinteni ezeket. Nem mindegy azonban, hogyan tűzzük ki a célt: annak egyedinek, mérhetőnek, reálisnak és időhöz kötöttnek kell lennie.

Ha sikerült az állásinterjú, azaz megvan a meghirdetett pozíció, először is, gratulálunk! Ez  fontos mérföldkő, élvezzük ki minden pillanatát! Lepjük meg magunkat valamivel, jutalmazzuk meg magunkat a jó teljesítményért.

A pihenésen, önjutalmazáson túl azonban egy feladatunk még van, de ez már kellemes lesz, ígérjük: a vállalat és a saját, személyes céljaink meghatározása.

Használjuk a SMART technikát – csak okosan!:) Célunk legyen:

  • Specific, azaz egyedi
  • Measurable, azaz mérhető
  • Achievable, azaz elérhető
  • Realistic, azaz reális
  • Time-based, azaz időtartamhoz kötött.

Céljaink megvalósítása, legyenek azok személyes vagy vállalati célok, történjen projektszerűen, határozott lépésekben.

A szokásos mantra: először is találjuk ki hogy, mit szeretnénk, és annak mi lenne a kívánt eredménye.

Tehát tisztázzuk elvárásainkat és értékrendünket. Jó esetben ez már megtörtént az álláskeresés előtt, de most itt az ideje újra átgondolni őket.

Írjuk le az eredményhez szükséges célt. Például régi vágyunk, hogy részt vegyünk egy szafarin Kenyában. Ehhez szükségünk lesz egy adott összegre. Célunk az lesz, hogy jelenlegi fizetésünkből megspóroljuk magunknak a szükséges pénzt, melynek eredménye, hogy végre utazhatunk.

Elemezzük a kiindulási helyzetet, ahogy régen a hadvezérek tették a háborús stratégiák kialakításakor vagy, ahogy cégek teszik ezt új termék vagy szolgáltatás bevezetésekor.

Tűzzünk ki határidőt! Egy cél határidő nélkül csak önáltatás.

Azonosítsuk és írjuk le félelmeinket és a lehetséges akadályokat. Legtöbbször az emberek legnagyobb ellensége saját maguk. Felejtsük el az “Igen, de…” kezdetű mondatokat. Inkább arra fókuszáljunk, hogyan tudnánk legyőzni az akadályokat.

Ha valamilyen eddig meg nem szerzett tudásra van szükségünk, azt most szerezzük meg! Tudjuk meg, hogy mi a projektünk ára időben és pénzben, és döntsük el, hogy megfizetjük az árat, mert előbb vagy utóbb, de úgy is megfizetjük.

Határozzuk meg azokat az embereket, legyenek azok ismerősök, barátok vagy munkatársak, akiknek az együttműködésére szükségünk lesz a megvalósítás során.

Készítsünk projekttervet, mely a szükséges lépések fontosságilag és időrendileg rangsorolt meghatározása.

Hajtsuk végre a tervet fegyelemmel és figyelemmel. Cselekedjünk, de közben folyamatosan ellenőrizzünk magunkat, hogy jó úton járunk-e.

Ha sikerült a fenti lépéseket végigjárnunk, próbáljuk ki a következő gyakorlatot. A mi kultúránkban ez már tényleg nehéz, de egyszerű… Dőljünk hátra és csukjuk be a szemünket. Lélegezzünk mélyeket, egyenletes tempóban. Képzeljük magunk elé, ahogy elérjük a vágyott eredményt. Figyeljük a megjelent belső képeinkre és arra, hogy milyen érzések kerítenek hatalmukba. Képzeljük el, hogy kik vannak velünk, mit mondanak. Érezzük az illatokat, a hőmérsékletet, lássuk a környezet színeit. Minél több érzékszervünket használjuk, minél részletgazdagabb az elképzelt kép, annál valóságosabbá válnak céljaink.

Ez egy olyan vizualizációs technika, melyet profi sportolók is gyakran alkalmaznak fontos versenyek előtt. Hatékonysága vitathatatlan, de itthon még gyakran azt mondogatják, “Jaj, ez olyan MLM-es, olyan amerikai.” Kérdés, hogy Tiger Woods vagy Michael Jordan vizualizációs technikáját érdemes-e ezért nélkülöznünk?

A célokról mondta egyszer egy okos ember, hogy a leginkább fogyó eszközök, hiszen annyi impulzus ér bennünket, hogy néhány hét alatt el is felejthetjük a korábbi, határozottnak tűnő célunkat.

Ezért javasolt, hogy céljaink mindig legyenek előttünk, akár fizikálisan is, kinyomtatva a számítógépünk mellett. Hiszen, ha például íj-versenyre mennénk, akkor tudnánk, hogy nem találhatjuk el azt a célt, amit nem látunk, nem igaz?

Összefoglalva cikksorozatunk eddigi részei:

  • Ki vagy Te igazán?– a reális, az ideális és az elvárt énkép illesztése, személyes USP
  • Mit akarsz munkakeresőként, önértékesítőként elérni? – reális karriercélok és akadályok
  • Hogyan pozícionáld magad? – CV készítés
  • Mit akar a “vevő” (a leendő munkáltató)? – felkészülés a cégre és a vezetőd igényeire
  • Kivel és hogyan tárgyalj? – állásinterjú: tárgyalási szituációk, pozitív, szuggesztív kommunikáció, asszertivitás
  • Interjú után – sikertelen interjú esetén helyzetelemzés és új célkitűzés, önértékelés, önbizalom, tanult tehetetlenség vs. tanult optimizmus
  • Zárás – sikeres interjú esetén egyéni és vállalati célok kitűzése, sikertelen interjú esetén helyzetelemzés és új célkitűzés

Cikksorozatunk ezzel a végéhez ért. Célunk az volt, hogy hasznos tanácsokkal lássuk el az álláskeresőket, segítsük őket személyes márkájuk kialakításában, hogy sikeresen boldoguljanak a munkaerőpiacon. Köszönjük a soraink olvasására fordított figyelmet.

 

Hajdu Zoltán

A szerző fejvadász és tréner.


A cikk szakmai támogatója a CV Online.

Karrier

A Dal 2021 – Nekik lehet szurkolni a harmadik válogatón

A harmadik válogatóval folytatódik A Dal 2021. A szombaton a Duna Televízióban 19 óra 35 perckor kezdődő élő show-ban ismét tíz produkciót láthatnak a nézők.

Közzétéve:

A négy válogatóból húsz dal jut a két elődöntőbe, az innen tovább kerülő nyolc produkció alkotja a március 13-i finálé mezőnyét – közölte az MTVA hétfőn az MTI-vel.

A harmadik válogatóban a Beneath My Skin (daluk címe: Ébredj!, a Chain Bridge Pop (Messze valahol), Csondor Kata(Bosszúállók), Katona Petra (Viszlát múlt), Kozma Orsi (Változik a világ), Nági és Betti (Gyere velem), Nagy Szilárd feat. Ragány Misa (Drága hazám), a Pink & The Panthers (Sodor a szél), a Swing á la Django és Herrer Sára feat. Sárközi Lajos (Maradok), valamint Szekér Gergő (Hazatérsz) lép színpadra.

A múlt szombati második válogatót Anevemandras (Kállay-Saunders András) nyerte Hazaérek majd című dalával. A zsűri szavazataival még a GERENDÁS feat. Dárdai Blanka (Senkié), Noémo (Hableány) és Szabó Leslie (Legyen másnak is jó) jutott az elődöntőbe, a közönség voksaival pedig Andelic Jonathan (Áldom).

A Dal 2021 műsorvezetője két korábbi győztes, Orsovai Renáta és Fehérvári Gábor Alfréd, Freddie.

A versenyről részletes információk A Dal 2021 honlapján, valamint Facebook-, Instagram- és YouTube-oldalán találhatóak, ezeken extra tartalom, videó és cikk is elérhető a műsorról.

Tovább olvasom

Karrier

Ingyenes programozási kurzust indít a Microsoft

A techóriás a HTTP Alapítvánnyal és a Green Fox Academyvel működik együtt az akár három hét alatt elvégezhető magyar nyelvű tanfolyam szervezésében.

Közzétéve:

Pixabay

A februárban elindított közös program széles körben hozzáférhetővé teszi a digitalizálódó munkaerőpiac kihívásaira felkészítő alapszintű programozási tudást – közölte a Microsoft Magyarország az MTI-vel. Ezért az ingyenes #MyFirstApp Coding Camp nevű kurzus magyar nyelven érhető el, ezzel a most induló program az egyik legnagyobb belépési korlátot bontja le. Százhúsz jelentkező ráadásul mentori segítséggel vághat bele a tanulásba.

Felidézik: a Green Fox Academy tavaly márciusban, a járvány miatti korlátozások bevezetésekor indította el háromhetes ingyenes kurzusát, akkor még angolul.

“Csak Magyarországon közel 10 ezren érdeklődtek a lehetőség iránt, ugyanakkor sokan épp a nyelvi nehézségek miatt léptek vissza, nem volt meg a kellő magabiztosságuk ahhoz, hogy angolul végezzék el a programot”

– ismertette a közleményben Fachs Anita, a Green Fox Academy magyarországi vezetője.

Megjegyezte: bár a programozás nyelve kétségtelenül az angol, a program az alapszintű kódolói tudással növeli a résztvevők elhelyezkedési esélyeit.

Tovább olvasom

Karrier

Rekordnevezés a Kódolj határok nélkül! versenyre

Idén a tavalyi duplája, hatvan középiskolai csapat jelentkezett a Belügyminisztérium és a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. által meghirdetett nyílt forráskódú programozó versenyre.

Közzétéve:

Pixabay

A középiskolások mellett a 2021-ben elsőként, hagyományteremtő céllal létrehozott felsőoktatási kategóriában 20 csapat méri majd össze tudását – közölte a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató (NISZ) Zrt. az MTI-vel szerdán.

A verseny célja, hogy a programozás iránt érdeklődő diákok bővítsék tudásukat a nyílt forráskódú technológia témakörében, majd megmutassák tehetségüket egy valós alkalmazás kidolgozása során. A kezdeményezés emellett alkalmat teremt a hazai és a határon túli magyar anyanyelvű főiskolai és egyetemi hallgatók, oktatók és a NISZ Zrt. szakembereinek széleskörű tapasztalatcseréjére a nyílt forráskódú technológiák terén – közölték.

A nyílt forráskódú szoftverek és nyílt szabványok fontos szerepet töltenek be a magyar közigazgatásban. A NISZ Zrt. 2016-ban Nyílt Forráskódú Kompetencia Központot hozott létre, mely mára már kiemelkedő nemzetközi sikereket ért el a LibreOffice fejlesztésben és hibafeltárásban. 

A Kódolj határok nélkül! programozó versennyel kapcsolatban további részletek a verseny.nisz.hu oldalon találhatók.

Tovább olvasom