Kövess minket!

Művház

Ha csak egy cikket olvas ma a clickbait-jelenségről…

Valóban végromlásba visznek a kattintékony címek, vagy csak átalakul a média világa, és még prüszkölünk ellene? Véleménycikk.

Július 21-én volt szerencsém a Civil Rádióban beszélgetni a clickbait címadás jelenségéről. (A beszélgetés az archívumban elérhető, a 8:30-9:00 blokk második felében.) A hét perc műsoridőbe rengeteg dolog nem fért bele, ezeket gyűjtöttem most össze.

A legfontosabb kérdés talán az, hogy tényleg problémát jelentenek-e a „kattintékony” címek? Amennyire biztos vagyok abban, hogy az álhírek terjedése káros, annyira nem meggyőződésem, hogy a figyelemfelkeltő, provokáló címadás is rombol. Itt most nem csak arról van szó, hogy például a műfaj egyik klasszikusának számító Upworthy épp a clickbait-módon újracsomagolt anyagokkal érte el, hogy a világ a szerintük fontos társadalmi-politikai-környezeti ügyekre figyeljen.

A hagyományos média elefántcsonttornyából persze szörnyűnek látszik a közösségi média világa: a leegyszerűsítés, a zaj, a TLDR jelenség, a szenvtelenség helyett az érzelmek megjelenése. Nehéz tudomásul venni, hogy ma már egy klasszikus cím-lead-kenyérszöveg beosztású írás vagy nem elég érdekes, vagy nem kattintanak rá a hírfolyamban/hírlevélben, ha a lényeg már kiderült a leadből.

Az sem igaz, hogy gonosz kívülállók aknamunkájáról lenne szó a régi jó dolgokkal szemben. Az Upworthy a New York Times-tól, a BuzzFeed a Politicotól igazolt főszerkesztőt, utóbbiba pedig befektetett az NBCUniversal és a Comcast is. Ráadásul a korábbi újracsomagoló megoldások helyett ma már sok egyedi tartalmat készítenek – igaz, néha a hagyományos sajtóetikát vagy óvatosságot nagyvonalúan kezelve.

Magát a címadást és a formátumokat évtizede tökéletesített algoritmusok felügyelik a nagyoknál, de a módszereiket a garázsoldalak is másolják, valamint kkv-marketing kurzusokon is hirdetik a figyelemfelkeltő címek, a kvíz- és listaformátumok hatékonyságát. Véleményem szerint a nagyok is egyre inkább errefelé tolódnak, a jelenség alól nehéz kivonni magukat.

Hogy lesz-e visszarendeződés, az jó kérdés. A felhasználók egy részét zavarja a clickbait (meg az álhírek), az ő nyomásukra a Facebook algoritmusokkal próbálja szűrni a jelenséget. Ezügyben sokan optimisták, mondván: a spamszűrők is milyen kiforrottak már, ha akarat van, erre is lesz megoldás rövid távon. Nyilván az is megtalálja a számítását, aki a hagyományos formátumokat kedveli, de arra, hogy a folyamatok hatására idővel újra felértékelődnek-e a nagy presztízsű sajtótermékek, mint ahogy azt Dave King felvetette, nem mernék nagyobb összegben fogadni.

Művház

Minden eddiginél több alkotást neveztek a Savaria Filmszemlére

Tizenegyedik alkalommal rendezik meg április 24. és 26. között a Savaria Filmszemlét, amelyre minden eddiginél több, csaknem kétszáz művet neveztek a Kárpát-medencében és távolabbi országok magyar közösségeiben élő filmes alkotók – közölte az MTI-vel a Savaria Filmakadémia Egyesület elnöke.

Közzétéve:

Savaria Filmszemle/Facebook

Lovass Tibor tájékoztatása szerint

idén három kategóriában: fotó- és filmművészet, színházművészet, valamint irodalom kategóriákban várták a pályaműveket.

Hozzáfűzte: külön értékelte a zsűri a diákfilmeket, valamint felsőoktatásban tanuló hallgatók kísérleti és vizsgafilmjeit. Az egyik diákkategória, amelynek címe Egy életnyi tapasztalat, az idősödő társadalom, az idős kor problémáival foglalkozik, a Mire jó az online tér kategória a digitális jövőről szól, illetve az online média veszélyeiről.

Lovass Tibor tudatta azt is: a Savaria Filmszemléhez kapcsolódóan rendezik meg az ELTE Savaria Egyetemi Központban április 25-én a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a Savaria Filmakadémia egyesület közös szervezésében azt a szakmai konferenciát, amely a médiatudatosságot állítja a középpontjába.

A Savaria Filmszemle idén is a díjkiosztó gálával zárul a szombathelyi AGORA Savaria Filmszínházban, ahol a nemcsak a kategóriák győztesei vehetnek át díjakat, de két életműdíjat is átadnak.

Az idei életműdíjat Molnár Piroska Kossuth- és Jászai-díjas színművész, a nemzet színésze, valamint Koltay Gábor Balázs Béla-díjas filmrendező kapja.

Tovább olvasom

Művház

Május közepén rendezik az Art Mozik éjszakáját

Május 17-én a Művészben, a Puskinban, a Toldiban, a Kino Caféban, a Tabánban és a Corvinban is sikerfilmmekkel és premier előtti előadásokkal is várják a közönséget.

Közzétéve:

A Puskin filmszínház díszes homlokzata a budapesi Kossuth Lajos utcában, fotó: MTVA/MTI/Róka László

A mozimaraton műsorán lesz az országos bemutató előtt például Az arcuk mindig előttem lesz című francia dráma, de olyan népszerű, már bemutatott alkotásokat is be lehet majd pótolni, mint az Érdekvédelmi terület, A szenvedély íze, a Parasztok, a Smoke Sauna Sisterhood vagy az Oscar-díjas Oppenheimer – áll a programot szervező Budapest Film közleményében.

Az Oscar-díjra jelölt filmek közül látható lesz még az Előző életek című amerikai–dél-koreai romantikus dráma, az Egy zuhanás anatómiája vagy Jorgosz Lantimosz Szegény párák és Wes Andersen Asteroid City című filmje, de olyan korábbi kedvenceket is újra vetítenek, mint a Bálna, a Dűne 2, a Minden Mindenhol Mindenkor, a Pókember: A Pókverzumon át vagy a Barbie.

A magyar filmek kínálatában többek közt a Kék pelikán, a Lefkovicsék gyászolnak, a Magyarázat mindenre, az Ernelláék Farkaséknál és a Kálmán-nap, de a Semmelweis is látható lesz.

Az összes helyszínre érvényes karszalag április 18-tól megvásárolható a mozik pénztárában és online.

Tovább olvasom

Művház

Quentin Tarantino mégsem filmkritikusról forgatja utolsó filmjét

A rendező meggondolta magát, és mégsem a The Movie Critic című produkció lesz a tizedik, utolsónak szánt mozifilmje.

Közzétéve:

Quentin Tarantino amerikai rendező, fotó: MTI/EPA/David Swanson

A 61 éves, Oscar-díjas rendező-forgatókönyvíró tavaly a cannes-i filmfesztiválon beszélt a közönségnek arról, hogy utolsó nagyjátékfilmje, a The Movie Critic 1977-ben játszódik majd, és főhőse egy alig ismert filmkritikus lesz, aki egy pornómagazinnak ír filmekről – emlékeztetett a Variety.com hollywoodi filmes portál nyomán az MTI.

Az is felmerült, hogy Brad Pitt visszatérhet a produkcióban a Volt egyszer egy Hollywoodban megismert Cliff Boothra hasonlító karakterként, és a film, amelynek forgatását 2024-re tervezték, már 20 millió dolláros adótámogatást is kapott Kaliforniától.

Egyelőre nem lehet tudni, hogy miután félretette a mozikritikusos filmet, vajon milyen témát választ majd utolsónak beharangozott játékfilmjéhez

– írta a Variety.com.

Tarantino várhatóan tizedik filmje elkészítése után is folytatja a kreatív munkát. Korábban többször célzott rá, hogy minisorozatok és színdarabok rendezése is érdekli.

Tovább olvasom