Kövess minket!

Marketing

A holnap értelmiségének elérése

Noha a fiatalok többsége már a nyári szünetre, a fesztiválokra és a felhőtlen kikapcsolódásra fókuszál, nem mehetünk el a tény mellett, hogy rövidesen közel százezer friss hallgató kezdi meg tanulmányait valamelyik főiskolán vagy egyetemen. Ahogy a gólyák, úgy a jelenlegi hallgatók is nagyszámú és fizetőképes közönséget jelentenek a márkáknak. Bujdosó Péter, a USP – Unique School Presence – operatív igazgatója osztja meg tapasztalatait, illetve ismerteti a fiatalok hatékony elérésének módszereit. (x)

Évről évre csökken a felvételizők száma. 2017-ben 105 858 fő szeretne valamelyik felsőoktatási intézményben tanulni, ugyanakkor a nemzetközi kutatások azt igazolják, hogy egy márkának csak jó lehet, ha el tudja érnie ezt a csoportot.

A trend sajnos folyamatos. Évente nagyjából ötezerrel csökken a felvételizők száma, és ez állandó kihívás elé állít minket is. Azt viszont látni kell, hogy noha Magyarországon a tankötelezettség 16 év, diákmunkában már akár 15 éves kortól el lehet helyezkedni, így a fiatalok a csökkenés ellenére abszolút egy számottevő és fizetőképes piacot jelentenek. Már a középiskolások is meghatározóak a piacon saját keresetük miatt, illetve a szüleik pénztárcájának egy részével is ők rendelkeznek. Ez a felsőoktatási hallgatóknál még inkább megmutatkozik.

Az új trendek is ezt mutatják. Ilyen például a Marketing 4.0-ban az YWN – youth, women, netizen -, ami arról szól, hogy először a fiatalokat, majd a nőket aztán pedig a C-generáció tagjait kell elérni (bővebb információ a C-generációról itt érhető el).

Elsősorban az újakra, a gólyákra fókuszáltok, vagy rajtuk keresztül eléritek a különböző, más célcsoportokat is?

A következő időszakban fókuszban lesznek a gólyák, külön felületekkel rendelkezünk az elérésükre. A személyes példámmal tudom legjobban bemutatni, miért is fontos a márkáknak már a tanulmányok első pillanatában kialakítani a kapcsolatot velük:

Amikor gólya voltam, a táborban kaptunk egy pólót, amin az egyik könyvvizsgáló cég logója volt, és bár eleinte azt sem tudtam mit csinál pontosan egy könyvvizsgáló cég, mégis olyan szinten beégtek a tudatomba, hogy őket ajánlom ma is első körben, pedig fogalmam sincs, hogy dolgoznak. Egyébként még mindig megvan ez a póló, alváshoz használom, így lehet, hogy még ma több év elteltével is őket említem, pedig csak rányomtatták a logójukat egy pólóra. Ha egyszer a gólyákat megfogtad, hosszú távra fogtad meg.

Persze a felsőbb évesek is ugyanennyire fontosak, a felületeinkkel tökéletesen tudunk rájuk is célozni, ahogy azt a partnereink már megszokhatták.

Milyen lehetőségek vannak az elérésükre?

A gólyaszezon július 26-án kezdődik. Ekkor derülnek ki a ponthatárok. Az eseményt élőben több ezren szokták végig izgulni Budapesten. Napközben adott a kitelepülési lehetőség, illetve egy hatalmas LED falon is megjelenhetnek a cégek. Eddig jellemzően a nagy lifestyle márkák és a bankszektor képviseltették magukat, de a lehetőségek szinte korlátlanok, így mások számára is egy óriási lehetőség, ahol egy-egy cég egyszerre tud megszólítani több ezer fiatalt.

Például HR oldalról is tárgyalunk a megjelenésekről, hiszen nemcsak fogyasztók lesznek, hanem munkavállalók is.

Azt hallom mindenhol, hogy a fiatalokat online lehet csak elérni, Ti hogy álltok vele?

A ponthatárok kihirdetése után beindul a Csoporttárskereső oldalunk, ahol egy gyors Facebook regisztráció után egy kis közösségbe kerülnek a gólyák, akik kiválaszthatják, hogy mely intézmény, mely szakán fognak tanulni, és fel tudják venni a kapcsolatot a csoporttársakkal. Imádják, mert már az oktatási időszak előtt ismerkedhetnek, egyeztethetnek a gólyatáborról, illetve albérlettársat is találhatnak. Nagyon látványos eredményeket produkál, nagyjából két hónapot él az oldal, de 1.000.000 AV felett szokott hozni ezalatt.

Emellett több tematikus oldallal rendelkezünk a sulikhoz köthető oldalaktól a tanárok értékelését biztosítóig.

A közösségi média hogyan egészíti ki a célcsoport hatékony elérését?

Az intézményekhez köthető hallgatói csoportok mellett a nagy elérésű Facebook csoportok még mindig az egyik legfontosabb eszközünk. Most a legnagyobb újdonság S.Oszkár, egyetemista Face és Insta oldala. Oszkár egy fiktív egyetemista, akinek elég nehézkesen, de annál viccesebben megy a diploma megszerzése. Egy-egy posztra, különösen a beiratkozás és a vizsgaidőszakok alatt, több mint négyezer lájk gyűlik össze, szorgalmi időszakban átlagosan heti 400.000, vizsgaidőszakban 1-1,5 millió az elérés – ilyenkor a lájkok is jobban jönnek.

Emellett direkt elérésünk van influenszerekhez, így a közösségi médiában – Facen, Instán és YouTubeon – széles kört elérünk.

Vannak még gólyatáborok?

De még mennyire. A legtöbb egy helyszínen van, jellemzően Siófokon, ezért is könnyű akár már most egy-egy fix kihelyezésre leszerződni, amely így egész nyáron látható. Ha az összlétszámot nézzük, azt mondhatjuk, a felvételizők fele biztos, elmegy a gólyatáborába. Az én példámból is látszik, hogy ez egy kötelező elem. Az egyszerű megjelenésektől el tudunk jutni egész addig, hogy akár a programokba beleszervezzük a márkát, és köré építünk egy játékot. A legjobb megoldás megtalálásában mindig segítünk az ügyfeleknek, mi ismerjük a célcsoportot, hiszen mi is benne vagyunk. Ezek szervezése viszont csak most kezdődik, így nem mindenhonnan tudunk még pontos időpontot.

Tudom, hogy valamilyen csomagban is meg lehet jelenni általatok.

Értékesítjük a Nagy Diákcsomagot, melyet minden új hallgató megkap. Azok, akik részt vesznek a gólyatáborban, a helyszínen, akik nem, azok pedig a beiratkozás alkalmával vehetik át. Több termék elhelyezésére van lehetőség. Pontos és részletes adatbázissal dolgozunk, ezért nemre, de akár külön sulira vagy karra is le tudjuk szűrni, mely nagymértékben megkönnyíti a célzást.

Az iskola kezdetével már a helyszíneken kell elérni a fiatalokat. Ebben hogyan tudtok segíteni az ügyfeleknek?

Szeptemberben, a beiratkozás alkalmával biztos, hogy mindenki bent van a suliban, mivel meg kell tudni, hogy melyik óra aláírásos. (nevet) Emiatt még az előadók is tömve vannak. Ha valamikor, akkor ilyenkor elérhetők a hallgatók.

Lényegében korlátlanok a lehetőségek, inkább a képzeletünktől, és az ügyfelek bevállalóságától függ, mit teszünk. Látszik, hogy ez a legfontosabb időszak, mert van olyan ügyfelünk, akivel már január óta tárgyalunk erről az időszakról.

Kocsmák, bárok, fesztiválok. Mind-mind óriási tömegeket szólítanak meg. Rajtatok keresztül is be lehet kerülni?

A diákok körében népszerű nyári fesztiválok mellett a WORLD IS MINE bulik örvendenek nagy népszerűségnek, illetve értékesítünk egy nagy budapesti kocsmahálózatot is. Ez nagyjából 24, a fiatalok által látogatott kocsmát jelent, ahol havonta több mint 150.000 ember fordul meg. Most került csak bele a portfóliónkba, de máris óriási az érdeklődés iránta. A helyiségekben elhelyezett tévéken, a különböző promóciós anyagokban, matricákon, italosztásokon, pultosok felruházásán, a pultok átmárkázásán keresztül sok alternatíva közül válogathatnak az ügyfeleink.

Érdeklődni a USP – Unique School Presence honlapján lehet.

Marketing

Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Elértéktelenedett a magyarországi média reklámárazása, kevesebbet költenek a cégek reklámra a Mindshare, Magyarország egyik vezető médiatervező- és vásárló ügynökségének legfrissebb elemzése szerint, amely közel száz, a legnagyobb hirdető reklámköltési- és pénzügyi adatait vizsgálta, kiegészítve a Kantar Media Adex és a Nielsen közönségméréseinek adataival – közölte az ügynökség az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A közlemény szerint az elemzés kiemeli, hogy

a legnagyobb vállalatok forgalmuk alig 0,5 százalékát költik médiavásárlásra a magyar reklámpiacon, sőt 2022-ben ez alig 0,4 százalék volt, miközben 2021-ben még 0,7 százalékot, 2006-ban 1,6 százalékot tett ki.

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették – tették hozzá.

Ezt a jelenséget a Mindshare elemzése részben azzal magyarázza, hogy csökkent az eredményesség: az adózás előtti árbevételarányos nyereség (EBIT) a 2006-os 10,2 százalékáról 2021-ben 8,9 százalékra, majd 2022-ben 7,3 százalékra esett vissza. Ugyanakkor azt is mutatja, hogy túl olcsó a magyar média, így az árbevétel egyre kisebb részét kell erre fordítaniuk a vállalatoknak.

Míg az elmúlt 16 évben a vizsgált cégek jelentősen, 2,2-szeresére növelték belföldi értékesítésből származó árbevételüket, illetve a szintén üzleti sikerességet jelző mutatójuk, az adózás előtti eredmény közel duplájára emelkedett (1,9-szeresére), addig a médiaköltésük mindössze 1,2-szeresére nőtt. Mindez rámutat arra, hogy

a hazai reklámszolgáltatások és a médiaköltések árazása jelentősen elmaradt más vállalati szolgáltatásokétól, és magasabb árak mellett is lenne kereslet a hirdetési szolgáltatásokra. Ezek alapján kijelenthető, hogy a médiaköltés az a terület, amin a nagyvállalatok az egyik legtöbbet takaríthatták meg az elmúlt másfél évtizedben

– írták.

A közleményben Somlói Zsolt, a Mindshare nemzetközi médiaügynökség magyarországi ügyvezetője kiemelte: “ezt a trendet régiónkban szinte egyedüliként tapasztalhatjuk”, Csehországban és Szlovéniában sem mutatkozik.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom