Hogyan született meg a végül nyertesnek bizonyuló ötletük? Milyen motivációik voltak a tervezés fázisában?
A MET3R ötlete 2017 őszén fogant, amikor programozóként részt vettünk a liszaboni Web Summit konferencián, ekkor fertőződtünk meg ugyanis „startup lázzal”. Eredetileg is azt terveztük, hogy egy hatékony eszközt adunk a lakosság kezébe a tudatos energiafogyasztás elősegítése érdekében, a háztartások energiapazarlásának csökkentéséhez. 2018-ban az Initiate! program keretében nyertünk egy startup standot a European Utility Week nevű szakmai kiállításon, ahol szembesültünk azzal, hogy az elektromos autók otthoni töltése várhatóan milyen kihívásokat jelent az elosztóhálózatoknak, illetve, hogy a megnövekedő csúcsidei fogyasztás milyen környezeti terheléssel jár együtt. Elhatároztuk, hogy az applikációnk fejlesztésével erre a konkrét, a légkondicionálók esetében már jelenleg is, az e-mobilitás esetében hamarosan jelentkező problémára koncentrálunk, és a csúcslevágással olyan megoldást nyújtunk, amely egyszerre szolgálja a fogyasztó, a hálózat, egyúttal a bolygó érdekeit.
Milyen indíttatásból jelentkeztek az MVM Csoport által életre hívott EDISON programra?
Elsődleges célunk az volt, hogy a már működő prototípusunkat továbbfejlesszük, valamint a megoldás kipróbálásához megfelelő teszthelyszínt és energiapiaci partnert találjunk. Az EDISON program különlegessége számunkra abban állt, hogy energiaipari szakemberekkel tudtunk konzultálni, akik egyúttal validálták az ötleteinket, ami igen nagy segítséget jelentett a tesztelés előkészítésében, ahogy a termékfejlesztés során is. Visszaigazolást kaptunk az eddig megtett lépéseinket illetően, kiszélesedett a kapcsolatrendszerünk, és közelebb kerültünk ahhoz, hogy a megoldásunkkal piacra tudjunk lépni.
Mit gondolnak, a számos innovatív ötlet közül miért rájuk esett a zsűri választása?
A MET3R ZenCharge-hoz hasonló fogyasztó-oldali szabályozásra építő technológiák globális piaca gyors ütemben növekszik, tavaly meghaladta a 63 milliárd dollárt. Ennek oka, hogy a jelenlegi, sokszor elavult energia-infrastruktúra egyre nehezebben tudja kiszolgálni a megnövekedett fogyasztói igényeket. A légkondicionálók és az elektromos autók elterjedése tovább növeli az áramszolgáltatók előtt álló kihívásokat, az IT-szektor pedig eddig csak korlátozott mértékben forradalmasította az energiarendszereket. Úgy gondoljuk, a közeljövőben felgyorsul az áramhálózatok modernizálása. Tapasztalataink szerint, Magyarországon és külföldön is nagyszámú az érdeklődés az általunk fejlesztett szolgáltatás iránt.
Mit remélnek, a díjjal elnyert akcelerációs szolgáltatások miképpen fogják befolyásolni a vállalkozásuk előmenetelét?
Szeretnénk a ZenCharge-hoz kapcsolódó mobilalkalmazást továbbfejleszteni, illetve a jövő év első felében egy közösségi média-kampánnyal, valamint egy lakossági és kereskedelmi ügyfelek körében végzett igényfelméréssel tovább finomítani az üzleti modellünket. Ehhez kiemelt támogatást fogunk kapni az akcelerációk révén.
Milyen segítséget jelent számukra a győzelemmel járó lehetőség?
Reményeink szerint, még ebben az évben elindulhat a ZenCharge tesztelése az MVM Csoporttal együttműködésben, 30-50 háztartás bevonásával. Ez az időszak várhatóan egy évet vesz igénybe, aminek után tudjuk majd leszűrni a rendszer működésével kapcsolatos tapasztalatokat.