Kövess minket!

Marketing

A közösségi médián elért sikerekhez kötné a hitelkeretet egy új hitelkártya

A hagyományos bankoktól még egy 2.7 millió követővel rendelkező, teljes munkaidős influenszer is csak elenyésző hitelkeretet remélhet. Az Instagram és egyetemi kutatók által kifejlesztett Karat azt ígéri, hogy a közösségi médián elért státusz alapján képes ügyfeleinek magasabb hitelbesorolást adni.

Manapság Dunát lehetne rekeszteni az újonnan felbukkanó fintech cégekkel, amik közül csak elenyésző tud néhány évnél tovább a felszínen maradni. A digitalizáció egyre elsöprőbb erejének és egyre átfogóbb kiterjedtségének köszönhetően a fogyasztók elvárják, hogy banki ügyeiket is ugyanolyan gördülékenyen és gyorsan intézhessék online, mint bármilyen más ügyet. Csakhogy a pénzügyi intézmények világa hírhedten rugalmatlan és lassan változó – hiszen egy sor olyan biztonsági feltételnek kell megfelelnie, amik arra hivatottak, hogy megvédjék személyes adatainkat, vagyonunkat és hogy probléma esetén (például ha valamilyen technikai hiba miatt eltűnne a pénz a számlánkról) biztosítva legyen a megoldás (azaz a biztosítás). A rugalmasságért tehát gyakran fel kell adni a biztonság egy részét is, a mérleg billenésének iránya pedig fintech cégenként nagyon eltérő lehet. Az Instagram pénzügyi megoldása sem kivétel ezalól, bár egyelőre több szó esik magáról a hitelkártyáról, mint a hozzá kapcsolt pénzügyi háttérrendszerről.

Az Instagram hitelkártyája

A Karat Black Card ötlete azért merülhetett fel az Instagramban, mert az „influenszer szakma” annyira eltér az átlagos szakmáktól, hogy azok az emebrek, akik teljes munkaidőben ezzel a módszerrel keresik a kenyerüket, kölcsönfelvételnél nagyon rossz besorolást kapnak. A Karat Black azonban más szempontok alapján ítélne bizalmat és hitelt igénylőknek, beállva ezzel az alternatív pénzügyi rendszerek irányába manőverező vállalatok sorába. Több szakértő és magazin mellett a Forbes is figyelmeztett rá, hogy attól még hogy trendi, nem valószínű, hogy jó választás egy ilyen kártyát használni.

De lássuk, hogyan vélekednek erről a kártya megalkotói!

Az átlagos Karat kártyatulajdonos több mint 100 000 dollárral rendelkezik a bankban és egymillió követővel rendelkezik az Instagram, a YouTube, a Twitch és a TikTok oldalán. Eric Wei, a Karat Black Card társalapítója szerint a legtöbb közösségi média felhasználó fiatal és nincs erős hitelprofilja. A Karat Black jogosultsági kritériumai segítik ezt megkerülni.

„A hagyományos pénzügyi szolgáltatók nem értik az alkotókat”mondta el a Forbes-nak Will Kim, aki Eric Wei mellett társalapítója a Karat Black Cardnak. – „Ez egy új típusú vállalkozás, egy 15–20 milliárd dolláros iparág melyben alkotók milliói vesznek részt, akik sok pénzt keresnek. A hagyományos pénzügyi intézmények nem felelnek meg a modelljüknek. “

“Alkotóként akár millió dollárt is kereshetsz, miközben csak egy átlagos betéti kártyára vagy akár csak egy kifejezetten diákoknak szóló hitelkártyára vagy jogosult” – nyilatkozta Wei. Mivel a hagyományos hitelkártya-társaságok a FICO hitelminősítő rendszerére támaszkodnak a kártyáik ellenőrzése érdekében, a pontozás a kérelmező korábbi hitelelőzményei, visszafizetési képessége és számlatevékenysége alapján történik.

A Karat Black kártyát a Stripe nevű pénzügyi céggel közösen adják ki, és bárhol elfogadják, ahol a Visa kártyákat is.

Wei szerint ha valaki egy éjszaka alatt híressé vált, onnantól beindíthatja saját vállalkozását, miközben a hitelprofilja nagyon gyenge marad. Éppen ezért az online híresség-iparban, amelynek skálája 15-20 milliárd amerikai dollár, a kiemelkedő alkotók hiába keresnek sok pénzt. Miután felfedezte ezt a niche területet, Eric elindította vállalkozási tervét, 2019 végén belépett az Y Combinator inkubációs osztályába, és 4,6 millió USD-t gyűjtött olyan befektetőktől, mint például a Twitch társalapítója, Kevin Lin.

2020 júniusában a Karat együttműködött egy másik pénzügyi startup-nal, a Stripe-pal, hogy elindítsa az első “Karat Black Card” terméket, amelyet a kártyatulajdonosok bármilyen üzletben használhatnak vásárlásra, amely elfogadja a Visa kártyákat, ugyanakkor nincsen éves díja.

Ezenkívül ennek a kártyanak a sajátossága a kártyatulajdonosnak szóló személyre szabott pénzjutalom: a Karat 2% ~ 5% különféle pénzjutalmat fog nyújtani a kártyatulajdonos fogyasztási szokásai, platformja és üzleti tulajdonságai alapján. Például, mivel a YouTube profitmegosztási modellje viszonylag érett, a YouTube-on 100 000 feliratkozó után nagyobb jutalmat kaphat majd egy kártyatulajdonos, mint akinek a TikTok-on van egymillió követője. A technológiáról és beauty témákról szóló csatornák és a kozmetikai üzletek viszonylag jobb besorolást kaptak.

Jelenleg a Karat Black Card csak teljes munkaidős hírességek számára fogad pályázatokat, akik már több mint 100 000 követővel rendelkeznek. A jövőben, ha a Karat üzleti modellje sikeresnek bizonyul, akkor részmunkaidős vagy belépő szintű tartalomelőállítók számára is elérhetővé teszik. A végső cél az “internetes hírességek fogyasztási láncának” vertikális integrálása és az internetes hírességek igényeihez igazított rendszer kiépítése. Végsősoron a kártya egyfajta hídként szeretne szolgálni a feltörekvő területek és a hagyományos pénzügyek között.

Az első Karat Black Card-ot körülbelül két hónappal ezelőtt adták ki, és máris 70 influenszer jelentkezett rá, összesen több mint egymillió rajongóval. Ráadásul a COVID-19 járvány, amely még nem ért véget, továbbra is serkenti az “otthoni gazdaság” növekedését, elősegítve az olyan újdonságok, mint a Karat fejlődését.

Tényleg megéri?

A Karat Black Card eleinte nagyon jó ajánlatnak tűnhet, amit nem csak az éves díj eltörlése, hanem ez 250 dolláros ajándék hitelkeret is vonzóbbá tesz. Nem igényel személyes garanciát, és testreszabott jutalmakat tartalmaz, amelyek a kártyatulajdonos kiadási szokásaitól és a közösségi médián elért sikereitől függnek. Ezek a jutalmak 2% és 5% közötti pénzbeli visszatérítést mutathatnak bizonyos kategóriákban, mint például streaming berendezések, elektronika, smink és így tovább. A jutalmakhoz 100$-onként lehet hozzáférni és pénzre váltani.

Bár a Karat Black első hallásra nagyon menő ötletnek tűnik, szinte lehetetlen meghatározni, pontosan milyen emberek számára alkalmas. A Karat nem teljesen átlátható a jutalmazási rendszerével – nem osztja meg, hogy milyen jutalmakra jogosult a kérelmező, amíg a teljes pályázati folyamaton nem vesz részt. Ráadásul a jutalmak magas, 100 dolláros küszöböt érhetnek el, mielőtt kifizetésre kerülnének. Ehhez jön még, hogy a Karat Black kártya díjkártya, vagyis a hitelt minden hónapban teljes egészében ki kell fizetni. Ez nehéz lehet a szociális média befolyásolóinak, akik éppen most kezdik el üzleti tevékenységüket.

Megvalósul-e?

A Karat Black egyelőre még teszt fázisban tart, a bejelntésen kívül nem sok információt tudhatott meg róla a nagyközönség, azonban a fogadtatása eddig igencsak vegyesnek tűnik. Kérdéses az is, hogy az Instagram mennyire gondolta komolyan a bevezetést és mekkora energiát fektet majd a jövőben a kártya mögött álló rendszer életben tartására. A vállalat esetében a megvalósulás azért is megkérdőjelezhető, mert már több olyan eset is történt a múltban, amikor egy nagy horderejű tervét elsöpörte a valóság.

Marketing

Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Elértéktelenedett a magyarországi média reklámárazása, kevesebbet költenek a cégek reklámra a Mindshare, Magyarország egyik vezető médiatervező- és vásárló ügynökségének legfrissebb elemzése szerint, amely közel száz, a legnagyobb hirdető reklámköltési- és pénzügyi adatait vizsgálta, kiegészítve a Kantar Media Adex és a Nielsen közönségméréseinek adataival – közölte az ügynökség az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A közlemény szerint az elemzés kiemeli, hogy

a legnagyobb vállalatok forgalmuk alig 0,5 százalékát költik médiavásárlásra a magyar reklámpiacon, sőt 2022-ben ez alig 0,4 százalék volt, miközben 2021-ben még 0,7 százalékot, 2006-ban 1,6 százalékot tett ki.

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették – tették hozzá.

Ezt a jelenséget a Mindshare elemzése részben azzal magyarázza, hogy csökkent az eredményesség: az adózás előtti árbevételarányos nyereség (EBIT) a 2006-os 10,2 százalékáról 2021-ben 8,9 százalékra, majd 2022-ben 7,3 százalékra esett vissza. Ugyanakkor azt is mutatja, hogy túl olcsó a magyar média, így az árbevétel egyre kisebb részét kell erre fordítaniuk a vállalatoknak.

Míg az elmúlt 16 évben a vizsgált cégek jelentősen, 2,2-szeresére növelték belföldi értékesítésből származó árbevételüket, illetve a szintén üzleti sikerességet jelző mutatójuk, az adózás előtti eredmény közel duplájára emelkedett (1,9-szeresére), addig a médiaköltésük mindössze 1,2-szeresére nőtt. Mindez rámutat arra, hogy

a hazai reklámszolgáltatások és a médiaköltések árazása jelentősen elmaradt más vállalati szolgáltatásokétól, és magasabb árak mellett is lenne kereslet a hirdetési szolgáltatásokra. Ezek alapján kijelenthető, hogy a médiaköltés az a terület, amin a nagyvállalatok az egyik legtöbbet takaríthatták meg az elmúlt másfél évtizedben

– írták.

A közleményben Somlói Zsolt, a Mindshare nemzetközi médiaügynökség magyarországi ügyvezetője kiemelte: “ezt a trendet régiónkban szinte egyedüliként tapasztalhatjuk”, Csehországban és Szlovéniában sem mutatkozik.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom