Kövess minket!

Marketing

„A mozi közösségi élmény”

Kerek évfordulót ünnepel a mozi és a Cinema City is. Ráadásul mozis szempontból kifejezetten erős évünk van. Ennek kapcsán beszélgettünk Buda Andreával, a Cinema City marketing- és PR-igazgatójával nézőszámokról, konkurenciáról, piaci helyzetről.

Nem igazán van más olyan iparág, ahol minden héten négy-öt új termék kerül a piacra

Két fontos évfordulót is ünnepel a Cinema City: a cég 85, míg a mozi 120 éves. Az évfordulók helyett azonban nézzük inkább a személyes vonalat: mi volt az első moziélményed?

Egy Kemecse nevű kis faluból (ma már város) származom, Nyíregyháza mellől, az első filmet ott láttam, ez az E. T. lehetett. Van egy másik olyan moziélményem, ami jobban megmaradt: Nyíregyházán a Krúdy moziban néztük meg a Vukot családilag. Azért volt emlékezetes, mert a testvérem ordítva sírt, mikor Vuk szülei meghaltak, és ki kellett vinni a teremből. Nem vagyok klasszikus filmtudós, de mindig szerettem a filmeket és a moziélményt.

Annak, hogy ide kerültél, volt-e valamiféle plusztöltete? Vannak olyanok, akik imádják az autókat, és ezért kötnek ki autócégeknél marketingesként.

Az az érdekes, hogy pont az autósüzletből kerültem ide, korábban a francia nyelv miatt majdnem nyolc évig a Michelinnél dolgoztam, utána pedig a Fordnál. Mikor munkát kerestem, azt tapasztaltam, az a fejvadászcégek mániája, hogy ha az ember egyszer az autóbizniszben dolgozott, akkor csak ebből a szektorból kínálnak neki pozíciót. Teljesen véletlenül találtam rá a Cinema City hirdetésére, és vonzott, hogy új terület, a kultúra pedig mindig is különösen érdekelt. Azóta már én is felvételiztettem embereket a magyar és a román piacon, és nagyon tetszik, hogy nálunk egyáltalán nem előfeltétel, hogy valaki a moziszektorból jöjjön, sőt, kifejezetten kritérium, hogy filmforgalmazóktól – akik a mi legfontosabb partnereink – nem veszünk át kollégákat.

Hibásan gondolkodtak tehát a fejvadászok, és nem őrült nagy váltás az autóiparból a moziszakmába átmenni.

Ha nagyon leegyszerűsítjük: marketing ez is és az is. A munka, a miliő, az emberek fontosak számomra. A nagy különbséget az jelenti, hogy nem igazán van más olyan iparág, ahol minden héten négy-öt új termék kerül a piacra. Moziüzemeltetőként nem mi végezzük a filmek marketingjét, hanem a forgalmazók, de minden begyűrűzik hozzánk, és amikor közel a bemutató, már jönnek a közös aktivitások.

Mi a mozi szerepe a filmek marketingjében?

A filmek marketingje, ahogyan mondtam, elsősorban a forgalmazók feladata. Őket illeti a mozijegy árának bizonyos százaléka. Mikor egy új filmet dobnak piacra, a korábbi tapasztalatok alapján meg kell becsülniük, hogy mennyi nézővel számolhatnak. Ebből tudják kalkulálni a jegybevételt és az ahhoz szükséges marketingbüdzsét. A moziba – attól függően, hogy mennyire várt filmről van szó – viszonylag hamar eljutnak a különböző reklámanyagok: trailerek, installációk, poszterek. Most például az egyik teremből az új Star Wars-epizód előzetese szűrődik ki, pedig a filmet fél év múlva fogjuk bemutatni. A legtöbb film marketinganyagai egy hónappal a premier előtt kerülnek hozzánk.

A Cinema City marketingjének a középpontjában mindig a moziélmény áll. Többnyire nem kell óriási kampányokra gondolni, inkább bizonyos alkalmakhoz, időszakokhoz időzítünk egy-egy konkrét üzenetet, ilyen a nyár, a karácsony, a Valentin-nap, az Oscar-díj-átadó, a gyereknap, az anyák napja vagy a Filmünnep. Éppen a moziélmény miatt nem gondolom, hogy a letöltések konkurenciát jelentenének számunkra, hiszen nem ugyanaz a minőség, ma már van 3D, IMAX, 4D.

Milyen évet zárt a Cinema City 2014-ben?

Mivel tőzsdei cég vagyunk, magyar piacra vonatkozó nézőszámokat és bevételeket nem kommunikálhatok. A tavalyi évet meghatározta, hogy januárban összeolvadt a Cinema City és a Cineworld, ezt követően Európa második legnagyobb mozihálózatává váltunk, és együttesen 90 millió nézőt szolgáltunk ki 205 moziban, majdnem 2000 teremmel. Az elmúlt év tehát alapvetően jó volt, és ez igaz Magyarországra is.

Az idei várakozásainkhoz pedig elég megnézni, milyen filmek jöttek vagy jönnek. Már bemutattuk A szürke ötven árnyalatát, a Halálos iramban 7-et, a Bosszúállók 2-t. Az Argo 2 átlépte a 100 ezer nézős bűvös határt, ahonnan sikeresnek mondanak egy filmet a magyar piacon, a Halálos iramban pedig valahol 450 ezer néző táján tarthat. Hamarosan érkezik a Jurassic World (ez azóta meg is történt – a szerk.), az új Terminátor, a Minyonok, az új Mission: Impossible, a Ted 2, a Hangya című Marvel-film és a Pixar új filmje, az Agymanók. Ősszel folytatódik a James Bond-sorozat, Az éhezők viadala és a Star Wars.

Mennyire kényelmes a Cinema City marketingesének lenni? A termékeket nézők milliói imádják, és itthon nem igazán van konkurencia.

A magyar piac speciális, más országokban nem feltétlenül ilyen a versenyhelyzet. Az igaz viszont, hogy ahol jelen vagyunk, ott vagy piacvezető pozíciót töltünk be, vagy második helyen állunk. A magyarországi helyzet 2012-ben állt elő, amikor felvásároltuk a Palace-hálózatot. Ez egy nemzetközi deal volt, amely a magyar mellett a szlovák és a cseh piacot is érintette. Ennek ellenére nem lehet hátradőlni.

Sok pénzt fektetünk a magyarországi mozijainkba, legyen szó akár a kampányainkról, akár a technológiáról. A Palace megvételét követően fél éven belül felújítottuk a WestEnd-mozit, ami kétmillió eurós beruházást jelentett. Minden évben újítunk fel mozikat, Budapest mellett Szegeden, Debrecenben, Győrben, hamarosan a pécsi mozink munkálatai fognak befejeződni a teljes székcserével. Az Aréna-mozi kávézóját tavaly karácsonykor adtuk át mostani formájában. Ez évre tervezzük a Campona-mozi teljes felújítását, de más mozijainkban is lesznek meglepetések. Az a lényeg, hogy az elérhető legjobb moziélményt adjuk, ennek jegyében már 2010-ben digitalizáltuk a hálózatunkat, amivel megelőztük Nyugat-Európát. Ez termenként 100 ezer eurós beruházás volt, és csak a magyar piacon 176 termet érintett.

Magyarországon a romantikus vígjátékok mennek a legjobban. Ha egy film átlépi nálunk a 100 ezer nézős határt, az már sikert jelent, 200 ezer néző felett pedig kifejezetten jó teljesítményről beszélhetünk.

Mennyire kiszámítható, hogy mennyit tud termelni itthon a mozipiac? 2015 például extrém erős évnek számít-e a fentebb felsorolt kínálattal?

Az idei év valóban kiemelkedő, többek között azért, mert nagyrészt vagy sorozatok újabb részei, vagy remake-ek kerülnek a mozikba, azaz a márkaneveket a nézők jól ismerik, és ez mindenkinek könnyebbséget jelent. A nagy filmek kiszámíthatóbbak, de van, hogy nem úgy teljesítenek, mint azt várták, és az is előfordul, hogy az egyes országok között nagyok a különbségek. Magyarországon a romantikus vígjátékok mennek a legjobban. Ha egy film átlépi nálunk a 100 ezer nézős határt, az már sikert jelent – mint már említettem –, 200 ezer néző felett pedig kifejezetten jó teljesítményről beszélhetünk. A Jégkorszak azonban például 750 ezer nézőt vonzott, az Avatar pedig majdnem másfél milliót. Igaz, régebben sokkal nagyobb számokat lehetett elérni, mára megváltoztak a viszonyok.

Milyen pontosan tudja egy mozilánc belőni, hogy mit várhat egy-egy új filmtől? Például a Jurassic World mellé odaírtatok egy egészen konkrét nézőszámot?

Ezt a számot a forgalmazónak kell az egyes filmek mellé odaírnia, mivel ez alapján kalkulál bevételt. Nálunk inkább úgy merül fel ez a kérdés, hogy mekkora munkaerőt kell mozgósítanunk például a Jurassic World-premierhétvégén. Arra már nem is merek gondolni, mi lesz a Star Wars premierhétvégéjén. (Nevet.)

Azt mondtad, hogy a letöltés a mozi számára nem konkurencia. Honnan e magabiztosság? Nem látszik a látogatottságon, hogy a fiatalok egyre többet töltenek le, vagy akár legális alternatívából is mind több áll a rendelkezésükre a digitális térben?

A jövővel foglalkozunk oly módon is, hogy van egy iskolásprogramunk, csinálunk pályázatokat, a tanárok számára pedig segédanyagot biztosítunk, aminek az a célja, hogy a gyerekekkel megszerettessük a moziélményt. Persze ehhez kellenek a pedagógusok, és az is számít, hogy ki mit hoz otthonról.

Szerintem az, akinek lehetősége lett volna IMAX-be menni, de mégis inkább laptopon nézte meg az Avatart vagy mondjuk a Gravitációt, hibás döntést hozott, mert sokkal kisebb élményhez jutott. A mozit már sokszor temették, a tévé, a DVD, a letöltések miatt, de csak a vezérigazgatónkat tudom idézni, aki szerint a mozi közösségi élmény, ami nem a letöltéssel vagy a televízióval, hanem más szabadidős tevékenységekkel versenyez.

Ha már kimozdulás és szabadidős tevékenység: hogyan érintette a Cinema Cityt a vasárnapi plázastop?

Egyelőre nem érzékelünk változást. Korábban is azt láttuk, hogy a nézők nem vásárlás után néznek be hozzánk – szatyrokkal nehézkes lenne mozizni –, hanem célirányosan jönnek be egy-egy filmre, és esetleg utána beülnek még valahova, vagy vásárolgatnak. A mozi minden bevásárlóközpontban forgalmat generál. Egyébként mindig is szombat jelentette a csúcsnapot, vasárnap korábban is inkább csak délelőtt volt erős a forgalom a gyerekfilmek miatt. Annyit vettünk észre, hogy arányaiban a péntek kicsit erősebb lett.

2005-től a mozinak volt egy lefelé ívelő időszaka itthon, aztán bejött a 3D, és sokan visszataláltak a mozihoz, mert ezt az élményt otthon nem lehetett előállítani.

Ki ma a tipikus moziba járó?

A mozi összességében mindenkihez szól, csak épp nem ugyanazokkal a filmekkel szólít meg mindenkit. Nagy átlagban a fő célközönségünket a gyerekes családok, illetve a tinik jelentik.

Térjünk vissza a technológiai újításokra: a 3D és társai több nézőt vonzanak-e a moziba, vagy inkább arra elegendőek, hogy ne jelentkezzen csökkenés a mind több tartalmi alternatíva miatt?

2005-től a mozinak volt egy lefelé ívelő időszaka itthon, aztán bejött a 3D, és sokan visszataláltak a mozihoz, mert ezt az élményt otthon nem lehetett előállítani. Lehet, hogy egy nagymamának a 4DX kínszenvedés, de az unokájának, akit elkísért, ez a „vidámparki élmény” nagy pluszt jelent. Sokak számára az Aréna egyenlő az IMAX-szel, egyszerűen így épült be a köztudatba.

Az elején azt kérdeztem, mi volt az első moziélményed. Zárjunk azzal, hogy melyik filmet várod idén a legjobban?

Mielőtt idejöttem volna dolgozni, sosem néztem animációs filmeket, de azóta megszerettem őket, így az új Pixar-filmet és a Minyonokat nagyon várom. Egyébként az igaz történeten alapuló és a francia filmeket szeretem, utóbbiakat eredeti nyelven.

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom

Marketing

Megújul a Magyar Marketing Szövetség képzési rendszere

Május elején indulnak az SMP Marketing Masters kurzusai.

Közzétéve:

A Magyar Marketing Szövetség logója, forrás: MMSZ

Megújítja képzési rendszerét a Magyar Marketing Szövetség (MMSZ) – közölte szerdán a szakmai szervezet. Azt ígérve, hogy szakmai partnerével, az SMP Magyarországgal közösen elhozza a hazai szakemberek és marketingtevékenységet végzők számára a legszínvonalasabb stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai tudásbővítő kurzusokat, amelyek sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül. Az MMSZ megújuló edukációs kínálatának első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok, amelyeket a hazai marketinges és kommunikációs szakma elismert vállalati szakemberi tartanak.

„Az MMSZ első számú küldetése, hogy a szakmaiság erősítésével a marketing reputációját is egyre magasabb szintre helyezze, ennek érdekében kiemelten fontos a szakma identitásának erősítése is, hiszen erre alapozva lehet a marketinget a legmagasabb szinten képviselni, illetve művelni. Mindehhez korszerű marketinges és kommunikációs ismeretekre, valamint holisztikus üzleti és menedzsment tudásra egyaránt szükség van” – vallja Hinora Ferenc, az MMSZ elnöke, hozzátéve, hogy ebben a gyorsan változó világban a tudás folyamatos frissítésére, fejlesztésére van szükség, ezért az SMP Magyarország és az MMSZ, mint a European Marketing Confederation (EMC) tagszervezetei, elkötelezettek az európai Continuous Development Programban (CDP) való aktív részvétel iránt.  E célkitűzés támogatása érdekében az MMSZ 2024-ben megújítja és bővíti képzési rendszerét: a cél az, hogy a kínált személyes és online kurzusain keresztül a szervezet hatékonyan támogassa a junior és senior szakemberek szakmai fejlődését, hogy készségeiket és tudásukat magas szinten fejleszthessék, valamint lépést tarthassanak a folyamatosan változó trendekkel. A CDP képzési program három elemből áll:

  • SMP Masters – minden évben elérhető, magyar nyelvű, személyes jelenlétű kurzusok,
  • SMP Mastersnet – 2024 őszétől induló, az ősztől nyárig tartó szemeszterben folyamatosan elérhető magyar nyelvű online kurzusok,
  • SMP Mastermind – folyamatosan elérhető, perszonalizált magyar vagy angol nyelvű, gyakorlatorientált, európai szinten minősített szakemberek közreműködésével tartott worskshopok.

A program első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok. A magyar nyelvű, személyes képzések célja, hogy a marketing területén megkerülhetetlen, naprakész, stratégiai, kreatív, digitális, technológiai folyamatokat, lehetőségeket, trendeket, valamint megoldásokat egy átfogó képzéssorozat keretében ismerjék meg és sajátítsák el a résztvevők. Az SMP Marketing Masters komplex programsorozat összesen öt, egyenként kétnapos tematikus kurzusból áll, amelyeken külön-külön, de akár egyben is részt lehet venni. A képzési program a márkaépítés és menedzsment, a kreatív és technológiai marketing, a digitális stratégiák és marketingtaktikák, a social media és content marketing, valamint a kampánymenedzsment és értékesítés területét öleli fel, és azon többek között olyan elismert hazai és nemzetközi piacon is tapasztalattal bíró vállalati szakemberek oktatnak majd, mind például Balogh Tímea (Telekom), Kovács András Péter (Yettel), Mérő Ádám (The Coca-Cola Company), Metykó Tibor (Euronics)Mondovics Péter (Mastercard), Spiegel György (Borsodi) vagy például Tóth András (Microsoft). A teljes programban való részvétel esetén Senior Marketing Professional diploma szerezhető, sőt ezenfelül, a képzéshez kapcsolódva, az oktatókkal való személyes networkinglehetőség és akár mentoringprogram is elérhetővé válik. 

A Magyar Marketing Szövetség és az SMP Magyarország által kínált, megújult képzési rendszer folyamatosan biztosítja a tanulás lehetőségét, segíti a sikeres karrierépítést és formálja a jövő szakembereinek alapvető stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai készségeit. A képzések sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül, amelyhez pályázat útján lehet majd csatlakozni 2024 októberétől. „Hisszük, hogy a felkészült szakemberek eredményes munkája értékteremtő módon járul hozzá a vállalatok, vállalkozások üzleti eredményességéhez, és ezáltal a marketingszakma még elismertebbé, megbecsültebbé válik!” – hangsúlyozza Hinora Ferenc, a megújult képzési programot nyújtó MMSZ elnöke.

Tovább olvasom