Kövess minket!

Marketing

Hogyan hirdess karácsonykor? – Tippek a Twittertől

A karácsonyról szóló beszélgetések elkezdődtek, a Twitteren is. Az emberek izgalmas tv-reklámokról, vásárlásokról, akciókról, vagy éppen a karácsonyi menüről társalognak. A közösségi oldal új felmérése azt vizsgálta, hogy az egyes márkák hogyan hozhatják ki a maximumot a karácsonyi időszakból.

Tavaly novemberben és decemberben 110 millió „ünnepekkel” kapcsolatos kifejezést rögzített a Twitter. Az angolszász országokban a Halloween, Magyarországon pedig a Mindenszentek után kezdenek az év végi ünnepekre készülődni az emberek. Ez pedig azt jelenti, hogy a karácsonyi időszak már nyolc héten át tart.

November elejétől hazánkban is megnövekedett forgalmat és érdeklődést látunk a karácsonyi témák, Tweetek és bejegyzések iránt. Mindez kiváló lehetőséget biztosít a hirdetők számára, hogy a megfelelő helyen, időben és kontextusban jelenjenek meg a potenciális vásárlók számára. Már itthon is elérhetőek a Twitter legújabb, videós hirdetési formátumai, amelyek új szintre emelik a mobil videó hirdetési megoldásokat

– mondta Valu Róbert, a Httpool akvizíciós csapatának vezetője.

A Twitter tapasztalatai szerint a nyolc hetes időszak elején a cégek először a #BlackFriday akcióikról kezdenek kommunikálni, megkönnyítve az ünnepekre való felkészülést és tippeket adva az ajándékvásárláshoz. Nem sokkal később a televíziók műsorra tűzik az első karácsonyi filmeket, majd a bronz-, az ezüst- és az aranyvasárnapok nyüzsgése után végül elérkezik az ünnep fénypontja, karácsony napja.

Az előző évek aktivitásait vizsgálva kiderült, hogy a nyolchetes karácsonyi időszak két részre válik: míg novemberben a karácsony eljövetelének elsöprő érzése tartja izgalomban az embereket, addig a Black Friday, vagyis november utolsó péntekje után az emberek gondolkodásmódja megváltozik, és beköszönt „A karácsony már itt van a nyakunkon” stresszel teli érzése.

A karácsonyi kihívás

A Twitteren zajló, karácsony témájú beszélgetésekből kiolvashatóak az emberek változó vágyai és igényei, ez pedig a márkáknak is jó lehetőség, hogy egyedülálló módon kommunikáljanak egy fontos, befolyással bíró közösséggel.

Mindegy hogy offline vagy online, a karácsony a tömegekről szól, és ez a Twitterre is igaz. A márkákra vonatkoztatva ez két dolgot jelent:

  • Először is, a figyelem korlátozott. Egy átlagembert ma nyolc másodpercig köt le egy médiatartalom
  • Másodszor, a Twitter új kutatásában azt látta, hogy az egyes témákhoz, így a hírekhez, kultúrához, sportokhoz, vagy brandek kampányaihoz kapcsolódó üzenetek közé beékelődnek a természetes kíváncsiságból fakadó üzenetek is, amikről az emberek elkezdenek beszélgetni, vagy amelyek cselekvésre késztetik őket.

Ez kihívás és egyben lehetőség is: Hogyan használhatják ki a márkák a természetes emberi kíváncsiságot és hogyan tarthatják fenn az érdeklődést nyolc héten át? A Twitter öt kulcsfontosságú tippet ad ehhez:

1. A várakozás kihasználása

Az emberek az első karácsonyi hirdetések láttán szembesülnek a gondolattal, hogy mindjárt itt a karácsony, így ez egy optimális pillanat időzítés szempontjából. Igazából egy évben csak egyszer fordul elő, hogy az emberek valóban izgatottan várják a karácsonyi hirdetéseket, ezért érdemes ezekből a legtöbbet kihozni. Ebben a periódusban teaser tartalmakkal, rövid videókkal, gifekkel kelthető fel a kíváncsiság, mielőtt az adott brand a karácsonyi TV-hirdetését megmutatná. A @marksandspencer tavaly például ezzel a megoldással vezette fel a 24 órával később, TV-ben megjelenő #MrsClaus reklámját.

2. Hatásos belépő

A Twitter úgy tapasztalta, minden hírértékű pillanat ablakot nyithat a természetes érdeklődés felé: a ‘Promoted Trend’ funkcióval például a karácsonyi TV reklám közvetlenül a befolyással bíró és elkötelezett közönségnél jelenhet meg. Az eszközöket érdemes kiegészíteni egyedi emoji tartalommal és figyelemfelkeltő hashtaggel a még hatékonyabb kommunikációért.

3. Az érdeklődés fenntartása

Novemberben a hirdetések sokkal jobban megragadnak az emberek emlékezetében, ezért érdemes arra fókuszálni, hogy ezen időszakban folyamatosan jelen legyünk a megfelelő csatornákon. Tavaly több brand is ezt használta ki a ‘Promoted Video’ funkció segítségével. Ebben az évben új lehetőségek nyílnak a ‘Clickable Video Card’ megoldásnak köszönhetően: ez a videós hirdetési formátum jelentősen lerövidíti a fogyasztói utat a hirdetés megtekintése és a weboldal felkeresése között azáltal, hogy már a videó megtekintése közben megnyílhat a hirdető weboldala a felhasználó számára.

4. A személyesség varázsa

Ahogy eljön december, a „közeledik a karácsony” átvált az „itt van a karácsony” érzéssé. Eljön a karácsonyi menük előkészítése, a vendégségek leszervezése és az utolsó pillanatos tennivalók ideje. Egyszóval személyessé válik az ünnep. Más platformtól eltérően a Twitteren a kommunikáció jellege meg tud változni: a kitárulkozó, nyilvános hangvétel helyét privát, bensőséges beszélgetések vehetik át. A Twitter egy új funkciója, a ‘Direct message’ segíthet az üzeneteket még inkább testre szabni: milyen jó lenne, ha egy kedves Mikulás felbukkanna az idővonalon és ajándékötleteket adna! A Twitter lehetővé teszi, hogy a felhasználók egyszerűen kiválaszthassák azt, akinek az ajándékvásárlásban segíteni szeretnének, így a Mikulással együtt segíthetnek a beszerzésben.

5. Frissnek maradni

Nyolc hét hosszú idő, így igazi kihívás, hogy a hirdetők üzenetei naprakészek maradjanak, és a célcsoport is eljusson a tervezgetéstől a cselekvésig. De ez nemcsak a vásárlásról szól, hanem az utolsó napok stresszel teli ötleteléseiről is. A fogyasztók nagyra fogják értékelni, ha ebben az időszakban a márkák segítő kezet nyújtanak. Ezt tette például a @marksandspencer a tavalyi a kampánya során. A Twitter segítségével hasznos tippeket és trükköket adott a vásárlóknak az utolsó pillanatig.

Marketing

Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Elértéktelenedett a magyarországi média reklámárazása, kevesebbet költenek a cégek reklámra a Mindshare, Magyarország egyik vezető médiatervező- és vásárló ügynökségének legfrissebb elemzése szerint, amely közel száz, a legnagyobb hirdető reklámköltési- és pénzügyi adatait vizsgálta, kiegészítve a Kantar Media Adex és a Nielsen közönségméréseinek adataival – közölte az ügynökség az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A közlemény szerint az elemzés kiemeli, hogy

a legnagyobb vállalatok forgalmuk alig 0,5 százalékát költik médiavásárlásra a magyar reklámpiacon, sőt 2022-ben ez alig 0,4 százalék volt, miközben 2021-ben még 0,7 százalékot, 2006-ban 1,6 százalékot tett ki.

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették – tették hozzá.

Ezt a jelenséget a Mindshare elemzése részben azzal magyarázza, hogy csökkent az eredményesség: az adózás előtti árbevételarányos nyereség (EBIT) a 2006-os 10,2 százalékáról 2021-ben 8,9 százalékra, majd 2022-ben 7,3 százalékra esett vissza. Ugyanakkor azt is mutatja, hogy túl olcsó a magyar média, így az árbevétel egyre kisebb részét kell erre fordítaniuk a vállalatoknak.

Míg az elmúlt 16 évben a vizsgált cégek jelentősen, 2,2-szeresére növelték belföldi értékesítésből származó árbevételüket, illetve a szintén üzleti sikerességet jelző mutatójuk, az adózás előtti eredmény közel duplájára emelkedett (1,9-szeresére), addig a médiaköltésük mindössze 1,2-szeresére nőtt. Mindez rámutat arra, hogy

a hazai reklámszolgáltatások és a médiaköltések árazása jelentősen elmaradt más vállalati szolgáltatásokétól, és magasabb árak mellett is lenne kereslet a hirdetési szolgáltatásokra. Ezek alapján kijelenthető, hogy a médiaköltés az a terület, amin a nagyvállalatok az egyik legtöbbet takaríthatták meg az elmúlt másfél évtizedben

– írták.

A közleményben Somlói Zsolt, a Mindshare nemzetközi médiaügynökség magyarországi ügyvezetője kiemelte: “ezt a trendet régiónkban szinte egyedüliként tapasztalhatjuk”, Csehországban és Szlovéniában sem mutatkozik.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom