Kövess minket!

Marketing

Hogyan lesz valakiből „10 milliós” influencer?

Trent Shelton és Brendon Burchard elárulta a 10. Traffic & Conversion Summiten.

Két influencer, két teljesen eltérő terület. Trent Shelton volt NFL-játékos, ma life coach, a RehabTime nevű civil szervezet alapítója és vezetője. Brendon Burchard marketinges, akit Larry King „a világ egyik legjobb motivációs és marketingoktatójának” nevezett. Saját példájukon tapasztalták meg, hogyan lesz valakiből Amerikában 10 milliókat elérő, illetve dollárban 10 milliókat kereső influencer. A 10. San Diegó-i Traffic & Conversion Summiten mindketten előadást tartottak a saját módszerükről.

A beszámoló a Kreatív Kontrollnak köszönhető, akik sajtójeggyel vehettek részt a 2019-es T&C-n.

Trent Shelton receptje: Hass az életekre!

Sheltont a Facebookon 8 millióan, az Instagramon 1,4 millióan követik. A világ legmotiválóbb embereinek listáján egyszer még Bill Gatest is maga mögé utasította. Egyik legutóbbi videója 63 milliós nézettségnél és 1,5 milliós megosztásnál jár.

Előadását („How to Create Incredible Fans and Viral Videos that Get a Million Views”) megrázó emlékkel kezdte. Kollégiumi szobatársa öngyilkos lett, ő pedig meg akarta akadályozni, hogy ilyesmi mással is megtörténjen, motivációs előadóként akarta szolgálni az embereket. Legyél autentikus, legyél valódi – mondta az alapokról.

De hogyan lesz ebből tízmilliós nézettség?

Útmutatója a következő:

• A közösség létrehozása

Az emberek valami részének akarják érezni magukat, tehát adj nevet a számoknak. Nem követőid vannak, hanem valahová tartozó emberek. (Sheltonnál ez a RehabTime.) „Sok influencer önző, te viszont kezeld az embereket családodként. Hagyd, hogy bevonódjanak. Minden nap kell, hogy 30 perced legyen arra, hogy szólj hozzájuk. Ha én is ott tudok lenni, neked is menni fog.”

• A kapcsolat megteremtése

Az emberek nemcsak hallanak, hanem „éreznek” is téged. Próbáld megérteni, miért vagy mágnes másoknak, miért vagy vonzó. Legyél transzparens, ne mutass mást, mint amilyen vagy. Ő megosztja a félelmeit is, nem szeretne tökéletesnek látszani. „Use audio” – javasolja, a szöveges posztoknál sokkal jobban szereti azokat, ahol a hangját is használhatja, mert így hallják a szenvedélyt.

• Kiszámítható influencer identity

Csak olyan étterembe jársz, amelyik megbízhatóan, és nem csak egyszer-egyszer jó. Egy influencer sem más a közönség számára. Amikor odamennek, téged kell, hogy lássanak, legyél kiszámítható a nap 24 órájában. A nagyság azonban nem azonos a tökéletességgel, legfeljebb a következetességgel, és ha ez megvan, ebből fakad majd az influencer identity.

Shelton nem győzi hangsúlyozni: akkor mondhatod influencerként, hogy elérted a közönséget, ha megosztják a tartalmaidat, a lájk ebből a szempontból nem számít.

Brendon Burchard szerint is fő a következetesség

Az ő receptje is a tervezés – igaz, a maga marketinges módján.

Hogyan generálnak évente tízmillió dollárokat az influencerek – kérdezte előadásának címében (How in The World Are Influencers Crossing $10M/Year Sharing Their Advice and Content!?).

„Nagyon sok influencer támogatástól támogatásig, szponzortól szponzorig él. És ha nincsenek eszközeik a folyamatosságra, akkor valamit nem csinálnak jól” – összegezte.

Mi az, ami nem számít, ha 10 millió dollárt akarsz keresni influencerként?

• A view-k száma

• A szponzorált posztok száma

• A szponzorált hirdetések száma (Burchard szerint ezekkel „mindössze” az a baj, hogy nem te vagy a főnököd.)

Ami számít, az a „recurring revenue modell”, vagyis egy olyan fenntartható üzleti modell, ami az ismétlődő fizetésekre, örökzöld tölcsérekre és jól árazott szolgáltatásokra épül.

Mi teheti az influencerek karrierjét jövedelmezővé?

• feliratkozás, tagság

• coaching

• könyv, e-könyv, újság

• audióprogramok

• podcastek

• webinárok, webcastok

• tanfolyamok

• online kurzusok

• konzultációs szolgáltatások

Első saját szervezésű eseménye egy 22 emberes marketingszeminárium volt, amelyen ma már mosolyog – de egyben azt is üzeni számára, hogy ne adjuk fel.

„A sikeres emberek is mondanak olyat, hogy nem tudom. Ne becsüld alá, ki vagy és mit tudsz. Minden influencer tanuló volt először. Utána már te vagy az, akit kérdeznek.”

A közösségépítéshez pedig kevés a Facebook: „2019 van, a Facebook-csoportok nagyszerűek, de öregek, ez nem közösség.”

Burchard saját fenntartható üzleti modellje a következő:

1. Könyvek

Alkoss, adj el olyan tartalmat, ami téged is felvillanyoz, és amiről legalább 3 évig szívesen beszélsz, mondja. Könyveinek többsége saját véleménye szerint még mindig aktuális.

2. Szemináriumok, online kurzusok, mastermind csoportok

Burchard termékei lényegében az előadásai: online tanfolyamain és videósorozatain például 2 milliónál is többen tanultak már.

„Ne találj ki niche termékeket”, könyörög. Azt megmutatja majd a piac. Nincs olyan, hogy réspiacitermék-építés. És az egyes témakörökön belül legfeljebb 3 terméked legyen, ezek nem blockbusterek.

3. Speciális partnerségek

A 10 millió dollárt hozó influencer-birodalom építésének legfontosabb lépései a következők:

• legyél a témád mestere

• fedezd fel a közönséged problémáját, kihívásait és a fájdalompontjait

• határozd meg a történetedet (storyboardként gondolj még az e-mailjeidre is)

• legyen megoldásod – ez maga a termék (és legfeljebb 3 legyen egy témában)

• a website vagy a heti blog/vlog elengedhetetlen

• posztolj és hirdess ingyenes (és eredeti) tartalmat legalább 4x egy héten

• készíts örökzöld kampányokat a termékeidnek (tippje: e-mailek, follow up, beépített határidők és retargeting)

• futtass hirdetéseket – mindig (enélkül nem lesz 10 millió dollárod, hangsúlyozza)

• legyenek promóciós partnereid (legalább 2-3, akik megosztják a tartalmaidat)

A lépéseket azonban nem elég lemásolni, ha a közönségedet nem ismered, mindez mit sem ér. Ha 10 millliós influencer akarsz lenni, a pszichológia többet számít, mint a taktika – árulta el.

További anyagok: itt.

Marketing

Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Elértéktelenedett a magyarországi média reklámárazása, kevesebbet költenek a cégek reklámra a Mindshare, Magyarország egyik vezető médiatervező- és vásárló ügynökségének legfrissebb elemzése szerint, amely közel száz, a legnagyobb hirdető reklámköltési- és pénzügyi adatait vizsgálta, kiegészítve a Kantar Media Adex és a Nielsen közönségméréseinek adataival – közölte az ügynökség az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A közlemény szerint az elemzés kiemeli, hogy

a legnagyobb vállalatok forgalmuk alig 0,5 százalékát költik médiavásárlásra a magyar reklámpiacon, sőt 2022-ben ez alig 0,4 százalék volt, miközben 2021-ben még 0,7 százalékot, 2006-ban 1,6 százalékot tett ki.

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették – tették hozzá.

Ezt a jelenséget a Mindshare elemzése részben azzal magyarázza, hogy csökkent az eredményesség: az adózás előtti árbevételarányos nyereség (EBIT) a 2006-os 10,2 százalékáról 2021-ben 8,9 százalékra, majd 2022-ben 7,3 százalékra esett vissza. Ugyanakkor azt is mutatja, hogy túl olcsó a magyar média, így az árbevétel egyre kisebb részét kell erre fordítaniuk a vállalatoknak.

Míg az elmúlt 16 évben a vizsgált cégek jelentősen, 2,2-szeresére növelték belföldi értékesítésből származó árbevételüket, illetve a szintén üzleti sikerességet jelző mutatójuk, az adózás előtti eredmény közel duplájára emelkedett (1,9-szeresére), addig a médiaköltésük mindössze 1,2-szeresére nőtt. Mindez rámutat arra, hogy

a hazai reklámszolgáltatások és a médiaköltések árazása jelentősen elmaradt más vállalati szolgáltatásokétól, és magasabb árak mellett is lenne kereslet a hirdetési szolgáltatásokra. Ezek alapján kijelenthető, hogy a médiaköltés az a terület, amin a nagyvállalatok az egyik legtöbbet takaríthatták meg az elmúlt másfél évtizedben

– írták.

A közleményben Somlói Zsolt, a Mindshare nemzetközi médiaügynökség magyarországi ügyvezetője kiemelte: “ezt a trendet régiónkban szinte egyedüliként tapasztalhatjuk”, Csehországban és Szlovéniában sem mutatkozik.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom