Kövess minket!

Marketing

Itt a megújulás és a befelé fordulás ideje!

Minden tavasszal hallgatjuk, hogy új évszak, új kezdet és új erőre kapunk sokan – mondja Máté Noémi marketing tanácsadó.

Most pedig a koronavírus miatti változások következtében (kinek kényszerszünet, kinek háromszoros munkamennyiség okoz problémát), mindenki feszültebb és a legtöbb tanács arra vonatkozik, hogy lassuljunk le és figyeljünk egy kicsit befelé.

Mi lenne, ha ezt a befelé figyelést átvinnénk a marketingre is? KKV-k marketing tanácsadásával foglalkozom és sokszor látom, hogy összefüggésben vannak a vállalkozáson belüli változások a személyes élet változásaival. Ki azért keres új területet magának, mert elköltözik, más új családtag érkezése miatt változtat vagy éppen a kirepülő gyerekek miatt felszabaduló időt szeretnék hasznossá tenni. Egy biztos, a KKV-k életében folyamatosan hat egymásra a munka és a magánélet.

Mi lenne, ha ezt jól csinálnánk és nem csak a munka kúszna be a magánéletünkbe, hanem a magunkra figyelés, az önismeret fejlesztése és a saját magunkkal törődést is kivetítenénk a vállalkozásra.

Hogyan végezzük a befelé figyelést a marketing területén? Kiértékeléssel, elemzéssel, újratervezéssel és apró, eleinte láthatatlan, ám később nagy hatást eredményező változtatásokkal.

Máté Noémi

Mondom is, mik azok a területek, amiken érdemes végigmenni:

Kiértékelni a jelenlegi állapotot és a múltat

A jelenlegi állapot helyett lehet a korlátozások előtti utolsó heteket alapul venni, hogy ne kapjunk azonnal sokkot a számoktól. Nézzük végig a honlap statisztikáit, kik látogatták az oldalainkat, mi volt a legnépszerűbb bejegyzés, milyen keresőszavakkal találtak ránk a látogatók. A közösségi média felületeken is érdemes végigmenni, ha van róla statisztika, havi szinten megnézni, milyen irányban változott a követők száma és mennyire voltak aktívak.

Érdemes azt is összegezni, hogyha több termék vagy szolgáltatás van a vállalkozásban, melyik volt darabszámra a legnépszerűbb és melyik az, amelyik a legtöbb pénzt hozta be. Minden kiadást és bevételt összehasonlítva levonni a tanulságot, hogy mibe érdemes a jövőben hirdetésre fektetni. És azt sem árt megnézni, ezek közül mi melyik feladatot élvezzük a legjobban.

Tervezni

Miután levontuk a tanulságot, érdemes időt szánni arra, hogy újratervezzünk. Mi az, ami maradhat és min kell változtatni. Ügyfeleimmel ebben a szakaszban szoktunk kitalálni, hogy milyen bejegyzéseket kellene írni és milyen felületekre. Nem mindegy ugyanis, hogy miből lesz blogposzt, miből Instagram story és mi kerül a LinkedIn oldalunkra. A kulcsszó a tartalommarketing. Content plant kell készíteni, hogy tudatosan haladjunk a cél felé – egy konkrét tervet követve mindig hamarabb lehet célba érni, mint csak úgy bizonytalanul ténferegni.

Időt szánni a keresőoptimalizálásra

A SEO (azaz keresőoptimalizálás) a szívügyem, mindig nagy hangsúlyt fektetünk erre a területre. És ez az időszak pont ideális arra, hogy egy kicsit változtassunk a honlapunk struktúráján, a bejegyzések felépítésén, a háttérben láthatatlanul futó kódokra és egyéb izgalmas apróságokra. Ezek nem azok a feladatok, amik látványos eredménnyel járnak, ráadásul sokszor 2-3 hónapba is beletelik, mire a kereső észleli ezeket a változásokat, de amint sikerrel jártunk, az igencsak látványos siker. Előrébb leszünk a keresőoldalakon, hamarabb ránk találnak az ügyfeleink. Ha ügyesen, az eladási tölcsérnek megfelelően írjuk meg és „keresőoptimalizáljuk” bejegyzéseinket, bárki ránk találhat – legyen éppen a bizonytalan információszerzés vagy a vásárlási szándék szakaszában.

Ez a három legfontosabb dolog: információszerzés-kiértékelés, tervezés és megvalósítás. Ha pedig egyszer kitaláltuk, hogy mit is szeretnének tőlünk az emberek (milyen szolgáltatást vagy terméket), már csak annyi dolgunk van, hogy keresőbarát módon fogalmazzuk meg a honlapunk szövegezését. Nem, ez önmagában sokszor nem elég, hiszen a marketing sok-sok dologból áll, offline és online egyaránt aktívnak lenni, a social media felületeit sem hanyagolhatjuk, de egy jó, keresőoptimalizált honlap hatalmas segítségünk lehet.

Mit tehetünk még, ami nem csak az önmagunkra figyelés, hanem másokra is? A bezártság miatt még nagyobb igényünk van az emberi kapcsolatokra – a vállalkozásunk is pont így van ezzel. Segítsük egymást, de hogyan?

• hazai termékek vásárlásával, hogy támogassuk kisvállalkozó társainkat

• fogjunk össze olyan vállalkozókkal, akikkel eddig nem is gondoltuk, hogy közös szolgáltatásunk/árukapcsolásunk lehetséges – használjuk ki, hogy új emberekhez juthatnunk el általuk

• kérjünk és adjunk visszajelzéseket a vállalkozásunkról – közösségi médián, a google review-n és honlapokon is adjunk szöveges értékelést, amit később a potenciális vásárlók elolvashattak (ráadásul amit az emberek szeretnek, azt a kereső algoritmusa is – ha valamiről több vélemény van, oda szívesebben megy „körbenézni”, mi is az az oldal, amiről annyi vélemény születik)

Nehezített pálya, amin most vagyunk, de nem lehetetlen a túlélés. Az sem lehetetlen, hogy előrelépjünk ezután. Akinek most kevesebb munkája van, itt a lehetőség arra, hogy ezeket az amúgy nem túl izgalmasnak tűnő (kivéve nekem, de én szeretem a számokat és a tervezgetést és a SEO sikereit a változtatások után) apró változtatásokat megtegye. Itt az idő, hogy együttműködjünk olyan vállalkozókkal, akikkel eddig nem. Hogy ismerőseinket biztassuk arra, hogy osszák meg bejegyzéseinket a közösségi médián. Itt az idő befelé fordulni és amikor megerősítettük kicsit magunkat a csüggedt állapot után, nyitni mások felé is, hogy egymást segítsük. KKV a KKV-t, ember az embert.

Marketing

Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Elértéktelenedett a magyarországi média reklámárazása, kevesebbet költenek a cégek reklámra a Mindshare, Magyarország egyik vezető médiatervező- és vásárló ügynökségének legfrissebb elemzése szerint, amely közel száz, a legnagyobb hirdető reklámköltési- és pénzügyi adatait vizsgálta, kiegészítve a Kantar Media Adex és a Nielsen közönségméréseinek adataival – közölte az ügynökség az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A közlemény szerint az elemzés kiemeli, hogy

a legnagyobb vállalatok forgalmuk alig 0,5 százalékát költik médiavásárlásra a magyar reklámpiacon, sőt 2022-ben ez alig 0,4 százalék volt, miközben 2021-ben még 0,7 százalékot, 2006-ban 1,6 százalékot tett ki.

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették – tették hozzá.

Ezt a jelenséget a Mindshare elemzése részben azzal magyarázza, hogy csökkent az eredményesség: az adózás előtti árbevételarányos nyereség (EBIT) a 2006-os 10,2 százalékáról 2021-ben 8,9 százalékra, majd 2022-ben 7,3 százalékra esett vissza. Ugyanakkor azt is mutatja, hogy túl olcsó a magyar média, így az árbevétel egyre kisebb részét kell erre fordítaniuk a vállalatoknak.

Míg az elmúlt 16 évben a vizsgált cégek jelentősen, 2,2-szeresére növelték belföldi értékesítésből származó árbevételüket, illetve a szintén üzleti sikerességet jelző mutatójuk, az adózás előtti eredmény közel duplájára emelkedett (1,9-szeresére), addig a médiaköltésük mindössze 1,2-szeresére nőtt. Mindez rámutat arra, hogy

a hazai reklámszolgáltatások és a médiaköltések árazása jelentősen elmaradt más vállalati szolgáltatásokétól, és magasabb árak mellett is lenne kereslet a hirdetési szolgáltatásokra. Ezek alapján kijelenthető, hogy a médiaköltés az a terület, amin a nagyvállalatok az egyik legtöbbet takaríthatták meg az elmúlt másfél évtizedben

– írták.

A közleményben Somlói Zsolt, a Mindshare nemzetközi médiaügynökség magyarországi ügyvezetője kiemelte: “ezt a trendet régiónkban szinte egyedüliként tapasztalhatjuk”, Csehországban és Szlovéniában sem mutatkozik.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom