Kövess minket!

Marketing

Női főnökök – Számít a nem. Nem?

Ezt a cikket évtizedekkel ezelőtt csak álnéven írhattam volna meg. Férfiálnéven. Jóllehet hiába ragadtam volna tollat és tintát, hiszen nem volt lehetőség lejegyezni azt, amit most: vezető beosztású kolléganőim véleményét a női főnökökről.

Merthogy – a jelenbe érkezve – a Lounge Group ügynökség és a Neticle közös felmérést készített arról, hogy mit gondolunk a női felettesekről. A Médiapiac portálján tölthették ki az olvasók az online kérdőívet, s a felmérésből többek között az is kiderült: támogatjuk, hogy több női vezető legyen, de magunknak inkább férfi főnököt választanánk.

2020-ban aktuális kérdés tehát, hogy bár nőként írhatok az egyenjogúságról, de vajon már abban élünk-e? A téma kapcsán mindenkinek a maga háza táján kell söprögetni, így olyan Lounge Group-os munkatársakat kérdeztem, akik naponta rácáfolnak a „gyengébbik nem” kifejezésre. Ennek ellenére többen még ma is meglepődnek, ha egy tárgyaláson az asztalra csapunk, és nem azt kérdezzük meg, hogy hány cukorral hozhatjuk a kávét.

Zsigó Fanni, ügyfélkapcsolati csoportvezető

Női vagy férfi főnök?

Véleményem szerint feltehetnénk inkább azt a kérdést: vajon a vezetőmtől el tudok-e annyi szakmai tudást sajátítani, hogy az hosszútávon motiválhasson? Képes vagyok-e alkalmazkodni ahhoz a szabályrendszerhez, amit felállított? Azonos az értékrendünk?

Számtalan kérdést sorakoztathatnék még fel, ami segít mérlegelni, hogy letegyük-e az adott vezető mellett a voksunkat, de azt semmiképpen nem kérdezném meg magamtól, hogy vajon női vagy férfi főnököt válasszak-e.

Ért valaha negatív megkülönböztetés munkában a nemed miatt?

Igen, és sajnos szerintem ezt a legtöbb női vezető elmondhatja magáról. Előfordul, hogyha egy olyan megbeszélésen veszünk részt, ahol rajtunk kívül csak férfiak vannak jelen, már az üdvözlésnél nem tudják, mi a megfelelő magatartás egy nővel szemben. Ilyenkor célszerű megtenni az első lépést, és egy határozott kézfogással köszönteni őket, így az első pillanatban pozicionálhatjuk magunkat.

Ha megvan a „pozicionálás”, mi jelenthet még kihívást?

Szerencsém van, hogy fiatal felnőttként már egy szuper csapatot vezethetek. Nem nőként, inkább a koromból adódóan érzek kihívást a szakmában. Néha tapasztalok olyan egóból adódó nézeteltéréseket, amelyek elkerülhetők lennének, ha az emberek nyitottabbak volnának az új ötletekre.

Érzel változást a női főnökök megítélésében?

Ahhoz képest, hogy száz évvel ezelőtt még választójog sem járt volna nekünk, egyértelmű változást érzek az emberek hozzáállásában, de úgy gondolom, mindig van hova fejlődni. Korunk egyik nagy problémája, hogy az emberek félreértelmezik a feminizmust, pedig semmi másról nem szól, csak hogy a nők és a férfiak egyenlően legyenek kezelve.

Bartal-Szedő Gabriella, HR-vezető

Női vagy férfi főnök?

Számomra nem a vezető neme számít, inkább a vezetési stílus, a hozzáállás és az együttműködés.

Mi a legnagyobb kihívás női vezetőként?

Talán az időbeosztás az, ami nőként és anyaként nehéz. A napom minden percét beosztom. Korán kezdek, és próbálok időben végezni, hogy elmehessek a lányaimért az óvodába és az iskolába. Ha kell, este bekapcsolom a számítógépet, és dolgozom, hogy minden kész legyen. Sokszor előfordul, hogy napi 10–12 órát dolgozik egy női vezető. A férfiak is gyakran ennyit szoktak, csak nekik talán egy kicsivel könnyebb beosztani az idejüket.

Igaz-e az a sztereotípia, hogy a vezető pozícióban dolgozó nők hajlamosak maszkulinná válni?

Igaz. Tudjuk, hogy annak a nőnek vannak jó esélyei az előrejutásra, aki célratörő, erőteljes, racionális, határozott, magabiztos és munkájában független. A nőket azonban a nemi szerepek elsajátítása során éppen ezekkel ellenkező tulajdonságokra nevelik. A vezetői szintre eljutó nők ezért az elismerés és a siker érdekében általában a tulajdonságok férfimodelljét alkalmazzák, és kevés helyet engednek nőiességüknek.

A te pozíciódban egy hasonló kvalitású férfi hogyan boldogulna?

Lehet, ugyanolyan jól, bár én a HR-t inkább női szakmának gondolom. Szerintem az én területemen nem kell nagyon erős férfitulajdonságokat képviselni,itt elsősorban nőkre jellemző kvalitások kellenek: empátia, jó emberismeret, gyors döntéshozatal, támogatás és együttműködés.

Kajtár Julianna, ügyfélkapcsolati csoportvezető

Női vagy férfi főnök?

Szerintem mindenki egy vezetővel jár a legjobban, legyen az akár férfi, akár nő. Főnök bárki tud lenni, igazi vezető nagyon kevesen.

Negatív munkahelyi élményed volt-e már amiatt, hogy nőként vezető pozícióban vagy?

Nagyon szerencsés vagyok, személyesen sohasem kellett szembesülnöm hátráltató megkülönböztetéssel emiatt. Inkább néhány számomra mulatságos helyzetbe kerültem már. Például szórakoztató megfigyelni, ha egy férfiakkal teli tárgyalóterembe lépek, hogyan reagálnak, mikor kiderül, hogy nem a kávéigényük iránt érdeklődöm.

Járnak nehézségek a női vezetői beosztás mellé?

Sokszorosan jobbnak kell lennem, szakmailag felkészültebbnek, mint a férfi kollégáimnak. Azt vettem észre, hogy nőként nem csúsznak el a kisebb bakik, és hamarabb hoznak ítéletet a kommunikációmról, mint egy férfi esetében. Közhelyszerű, de – talán a régi rossz beidegződések miatt – még mindig hallok olyat, ha egy női vezető keményebben fogalmaz, hogy ez „hiszti”, míg egy férfinál ez a keménykezű főnök kategória.

Mit tartogathat a női főnököknek a jövő?

A jövőben szerintem a munka, a munkavégzés ideje, helye fog átalakulni, ezzel lehetőséget teremtve a női vezetőknek, hogy ne kelljen választaniuk a munka és a család között. A kettő közti egyensúly már nem kérdés lesz, hanem természetes, így sokkal több nővel találkozhatunk majd felsővezetői pozíciókban is. Nekem szerencsém van, elképesztő, erős nők vettek körül mindig, akik arra tanítottak, hogy bármi lehetek, és bármit elérhetek, és ebben mindig támogattak is. Remélem, hogy ez lassan minden kislánynak természetes lesz.

A véleményfelmérésben a legtöbben Angela Merkelt említették ismert női vezetőként. Többen mondták Hillary Clintont, Michelle Obamát, Alexandria Ocasio-Cortezt, sőt Margaret Thatchert is. A magyar hölgyek közül Vidus Gabriella, D. Tóth Kriszta és Novák Katalin került az ismertségi dobogóra.

Marketing

Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Elértéktelenedett a magyarországi média reklámárazása, kevesebbet költenek a cégek reklámra a Mindshare, Magyarország egyik vezető médiatervező- és vásárló ügynökségének legfrissebb elemzése szerint, amely közel száz, a legnagyobb hirdető reklámköltési- és pénzügyi adatait vizsgálta, kiegészítve a Kantar Media Adex és a Nielsen közönségméréseinek adataival – közölte az ügynökség az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A közlemény szerint az elemzés kiemeli, hogy

a legnagyobb vállalatok forgalmuk alig 0,5 százalékát költik médiavásárlásra a magyar reklámpiacon, sőt 2022-ben ez alig 0,4 százalék volt, miközben 2021-ben még 0,7 százalékot, 2006-ban 1,6 százalékot tett ki.

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették – tették hozzá.

Ezt a jelenséget a Mindshare elemzése részben azzal magyarázza, hogy csökkent az eredményesség: az adózás előtti árbevételarányos nyereség (EBIT) a 2006-os 10,2 százalékáról 2021-ben 8,9 százalékra, majd 2022-ben 7,3 százalékra esett vissza. Ugyanakkor azt is mutatja, hogy túl olcsó a magyar média, így az árbevétel egyre kisebb részét kell erre fordítaniuk a vállalatoknak.

Míg az elmúlt 16 évben a vizsgált cégek jelentősen, 2,2-szeresére növelték belföldi értékesítésből származó árbevételüket, illetve a szintén üzleti sikerességet jelző mutatójuk, az adózás előtti eredmény közel duplájára emelkedett (1,9-szeresére), addig a médiaköltésük mindössze 1,2-szeresére nőtt. Mindez rámutat arra, hogy

a hazai reklámszolgáltatások és a médiaköltések árazása jelentősen elmaradt más vállalati szolgáltatásokétól, és magasabb árak mellett is lenne kereslet a hirdetési szolgáltatásokra. Ezek alapján kijelenthető, hogy a médiaköltés az a terület, amin a nagyvállalatok az egyik legtöbbet takaríthatták meg az elmúlt másfél évtizedben

– írták.

A közleményben Somlói Zsolt, a Mindshare nemzetközi médiaügynökség magyarországi ügyvezetője kiemelte: “ezt a trendet régiónkban szinte egyedüliként tapasztalhatjuk”, Csehországban és Szlovéniában sem mutatkozik.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom