Kövess minket!

Marketing

Tanulni, tanulni, tanulni

A közelgő BrandFestival kapcsán Barna Tamással, a konferencia elnökével beszélgettünk bevonódásról, ügynökségi szerepekről, önképzésről. Az idei rendezvény nagy mértékben a tanulásról szól, a szakember szerint csak ezzel kerülhető el, hogy az ember ″elfogyjon″ a napi darálásban. A tanulás azért is fontos, mert az ügyfelek teljesen mást várnak most egy kommunikációs ügynökségtől, mint a válság előtt. Az üzleti tanácsadást pedig nem lehet megoldani B-kategóriás emberekkel.

Barna Tamás

Tíz éve megrendezitek már a BrandFestivalt. Honnét szerzel még motivációt? Vonatkozhatna ez a kérdés az ügynökségi ténykedésedre is.

Az idei rendezvénynek három stratégiai lába van: a jövő évre vonatkozó tervezés, a nemzetközi nagy nevek a márkaépítés világából és az egészet átfogó keretként a vezető amerikai egyetemekről hívott menedzsment és vezetéstudományi előadók.

Az eddigi BrandFestiválokkal kapcsolatban gyakran jött az a visszajelzés, hogy jó, hogy ennyi nemzetközi előadót hívunk, és ennyi témával foglalkozunk, de hogyan lehet ez releváns a mindennapi munka során? Ekkor döntöttünk egy marketingtervező applikáció létrehozása mellett, amellyel minden résztvevő megtervezheti a jövő évi marketingtevékenységét, ez az Orange Paper.

Meghúzódik az idei rendezvény koncepciója mögött egy fontos személyes indíttatás is. Januárban elhatároztam, hogy ismét beülök az iskolapadba, és beiratkoztam a Columbia Egyetemre, New Yorkba. Az volt ugyanis az érzésem, hogy megyek előre, teszem a dolgom, és eközben megkopok. Ilyenkor az ember áramvonalassá válik, jól tud közlekedni a piacon, de fennáll a veszély, hogy a végére nem marad belőle semmi. Az élménytől iszonyatos mennyiségű energiát kaptam, és akkor döntöttem el, hogy minden követ megmozgatok azoknak az embereknek az idecsábításáért, akiktől ott tanulhattam.

 

Mi tetszett annyira a Columbia University tanáraiban és az előadásokban?

Bár nem elsődleges, de mégis fontos szempont, hogy interkulturális közegben dolgozhattunk együtt. Ez mindenkit megtanított arra, hogy hogyan lehet jól együttműködni nagyon különböző világlátású emberekkel.

Az iskola hozzáadott értéke pedig az volt, hogy az élet, az üzlet nem válik el az oktatástól és a tudománytól. Épp ellenkezőleg, ezek a területek együtt haladnak. Van olyan cég, amelynek a teljes K+F tevékenysége a Columbia Universityn zajlik. Ilyen például a Zara. Ilyen módon minden előadás releváns volt, de megvolt a tudományos megalapozottsága is. Éppen emiatt éreztem azt, hogy a professzorok hihetetlen tudását és felkészültségét a BrandFestivalra is el kell hozni, ettől azt várom, hogy a résztvevők is érezni fogják: fontos és jó tanulni.

 

Valóban értékelni fogják ezeket a nagy tudású, de itthon kevésbé ismerősen csengő nevű professzorokat a konferencialátogatók? Örök szervezői dilemma, hogy lehozhatják külföldről a csillagos eget, akkor sem biztos, hogy ezek a nevek lesznek a valódi csalik.

Valóban élő probléma, hogy lehet bárkit hívni, ha az emberek nem tudják lefordítani a hétköznapjaikra. De éppen az tetszett a kinti előadásokban, hogy lefordíthatóak volt a mindennapjaimra, a munkámra. Pedig nem esettanulmányokkal bombáztak, hanem elméletekről esett szó.

Ezzel együtt nem „kötelezően” ezekre az emberekre fognak bejönni a résztvevők, bár azt gondolom, hogy a Columbia vagy a Harvard jó hívószó. Akármire is jönnek be azonban a résztvevők, – legyen az a személy közeli élmény varázsa, vagy bármi más -, biztos vagyok benne, hogy ezek az előadások revelációt fognak okozni. Fontos üzenet az is, hogy muszáj időnként energiával, tudással feltöltekezni, kiszakadni a darálásból, amire jó apropó egy ilyen rendezvény.

 

Tudnál olyan magyarországi egyetemi műhelyet vagy tanárt mondani, aki hozza ugyanezt a színvonalat?

Miközben vannak jó műhelyek például a technológia területén, a marketing, kommunikáció, piackutatás terén nem látom ezt. Tudok persze mondani olyan embereket, akik az oktatás területén dolgoznak, és komoly gyakorlati tapasztalataik vannak, de onnét, hogy valaki tanítani kezd nálunk, kiszakad a szakma mindennapjaiból. Ennek nyomán az egyetemről kikerült diákok tudásának nem sok köze van a való élethez.

 

HR szempontból nem túl előnyös.

Nem véletlen, hogy az idei Cannes-i fesztivál ennyire az utánpótlás kérdése körül forgott. Nemzetközileg is ugyanaz a probléma, mint itthon: elképesztően nehéz jó embereket találni. Azt lehetett gondolni, hogy a válság miatt megnőtt kínálatban majd dúskálni lehet, de éppen az ellenkezője történt.

Visszatérve arra, hogy külföldre kell a jó tanárokért menni: ez azért sem árt, mert így perspektívába kerül a magyar piac. Egyébként meg a nagy döntések tőlünk keletebbre vagy nyugatabbra születnek, szóval itt értelemszerűen nincs meg a megfelelő tapasztalati tőke sem.

És ezen az sem változtat, hogy például – mint azt szeretjük kommunikálni – mennyi Nobel-díjast adtunk a világnak. Mondhatjuk azt, hogy mi találtuk fel a golyóstollat, ha egyszer ez ma már folytatás nélküli múlt idő. Ma már nem hozzuk azt a színvonalat.

 

Azzal nehéz vitatkozni, hogy szükség van a szellemi feltöltődésre. De hogyan tud ez valóban hasznos lenni?

Úgy, hogy közben elhozzuk a praktikumokat is: márkaszakembereket, esettanulmányokat, példákat. Minden korábbinál több külföldi előadó lesz, több mint 30.

Másfelől elkészítettünk egy olyan okostelefonos és táblagépes applikációt, amit bármely résztvevő ingyenesen letölthet, és ezzel elkészítheti a jövő évi marketingtervét. Ennek megvannak a tematikus pillérei, ezek mindegyike külön blokkot kap a konferencián, a trendeket pedig workshopok keretében fel lehet dolgozni. Így támogatjuk a 2012-es üzleti évre történő felkészülést konkrét eszközökkel, ami októberben ráadásul nagyon is aktuális lesz.

A hazai konferencia-piacon egyedülálló módon az előadások keretében elhangzottakat interaktív szituációba helyezzük, melynek következtében valós helyzetek -, azaz az üzletmenetet „expressis verbis” érintő témakörök – feldolgozása történik majd, a közös tanulás lehetőségével. Mindennek a technológiai hátterét a Sanoma MobilMédia üzletágával közösen kialakított applikáció adja.

A támogatásra annál is inkább szükség van, mert az ügyfelek teljesen más szolgáltatást várnak, mint néhány éve. A klasszikus reklámügynökség viszont hatvan éve ugyanúgy néz ki, és csak konjunktúrában működik jól. Korábban úgy nézett ki a dolog, hogy a megbízó kitalálta a problémájára választ adó stratégiát, és erre kért egy megoldást az ügynökségektől. Most viszont ott tart az ügyfél, hogy nem nagyon tudja megoldani a problémáját, mivel nem találkozott még korábban soha ilyen helyzettel. A mostani döntéshozók az elmúlt húsz évben kizárólag azzal találkoztak, hogy jól mennek a dolgok. Márpedig manapság nem mennek jól a dolgok. Ebben a helyzetben az ügynökségnek addig kell bemenni, hogy segítsen a probléma megoldásában is.

 

Ez már nem kreatív ügynökségi feladat, inkább üzleti tanácsadás. Ez mennyiben monetizálható? Hiszen az új modell jóval több kompetencia bevonását feltételezi, miközben a büdzsék szűkülnek.

Én nem onnét közelítem a kérdést, hogy hogyan tudom a nagyobb értékű szolgáltatást eladni, hanem azt tudom, hogy ami most van, azt nem lehet eladni. Sokaknak vannak vicces kreatív ötleteik, sok helyen elücsörögnek közepes tehetségű accountok. Ilyen kiszolgáló ügynökségek tengernyien vannak. Viszont jó minőségű, okos, világlátott emberekből hiány van. Pedig a piac értük adna pénzt, a B-kategóriás ügynökségi dolgozókért viszont semmit nem ad. A legtöbben nem születnek minőségi, kompetens munkaerőnek, de azzá lehet válni, ezért fontos az önképzés.

Ami pedig a forintosíthatóságot illeti: azt nem mondhatod az ügyfélnek, hogy jobb lett a szolgáltatásom, adj több pénzt, de a kompetens emberek versenyelőnyt jelentenek, és általuk több feladat ellátására lehet képes az ügynökség. Ezáltal a megbízó-ügynökség kapcsolat szélesebb körűvé válhat.

 

A konferencia fogalmi keretét a tanuláson túl az engagement adja. Miért szükséges az elköteleződéssel egy egész konferencián át foglalkozni? Annyira túlhasznált a fogalom, hogy néha azt gondolnánk, bullshit bingóba kívánkozna inkább.

A hirdetőknek át kell értékelniük a médiatervezési stratégiájukat. El kell gondolkozniuk, hogy milyen optimális médiamix alkalmazásával tudják hatékonyan elérni célcsoportjaikat. Saját ügyféltapasztalatom is az, hogy a mennyiségi elérés helyett egyre fontosabb a minőségi bevonás. A mai kiélezett versenyhelyzetben csak a magas színvonalú – fogyasztókat integráló – aktivitások segítik az kommunikációs- és üzleti értékteremtést. Már a magyar piacon is az az egyik legfőbb marketingtörekvés, hogy a passzívan szemlélődő fogyasztó bevonódását növeljük minél komplexebb márkaélményen keresztül. Ezt a piaci szükségszerűség által indukált szemléletet kívánjuk az idei BrandFestivalon képviselni.

Az engagementnek egyébként vannak fokozatai. A bevonásnak, részvételnek, elköteleződésnek van az a foka, amikor a kommunikációs tartalom – bekerülve a közbeszéd fókuszába – önálló életet él. Főként az online közösségi felületeken beszédtémává válik s – ez a „diskurzus-hatás” – a márkaismertség exponenciális emelkedését tudja kiváltani. Ettől magasabb fok, mikor a kommunikáció nem csupán beindítja a gondolatokat, érzelmeket, hanem a fogyasztó szempontjából saját tartalom előállítására nyílik lehetőség (creative consumer participation).

A közösségi médiával kapcsolatban már észrevettem, hogy vannak olyan dolgok, amiket Magyarországon már azelőtt túlbeszélnek, hogy azok elérhető valósággá válnának. Mindenki puffogtatta a fogalmat, nagy szakértőnek érezte magát, aztán végül nagyon kevés jó dolgot láttunk megvalósulni. Az elköteleződés kapcsán is az látszik, hogy hiába beszéltek már róla sokat, most kerül olyan használhatósági fokra, ami piacilag is értelmezhető. Most érződik a folyamatok tetten érhetősége, most kerülnek eszközök a kezünkbe az elköteleződés felhasználásához.

Marketing

Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Elértéktelenedett a magyarországi média reklámárazása, kevesebbet költenek a cégek reklámra a Mindshare, Magyarország egyik vezető médiatervező- és vásárló ügynökségének legfrissebb elemzése szerint, amely közel száz, a legnagyobb hirdető reklámköltési- és pénzügyi adatait vizsgálta, kiegészítve a Kantar Media Adex és a Nielsen közönségméréseinek adataival – közölte az ügynökség az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A közlemény szerint az elemzés kiemeli, hogy

a legnagyobb vállalatok forgalmuk alig 0,5 százalékát költik médiavásárlásra a magyar reklámpiacon, sőt 2022-ben ez alig 0,4 százalék volt, miközben 2021-ben még 0,7 százalékot, 2006-ban 1,6 százalékot tett ki.

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették – tették hozzá.

Ezt a jelenséget a Mindshare elemzése részben azzal magyarázza, hogy csökkent az eredményesség: az adózás előtti árbevételarányos nyereség (EBIT) a 2006-os 10,2 százalékáról 2021-ben 8,9 százalékra, majd 2022-ben 7,3 százalékra esett vissza. Ugyanakkor azt is mutatja, hogy túl olcsó a magyar média, így az árbevétel egyre kisebb részét kell erre fordítaniuk a vállalatoknak.

Míg az elmúlt 16 évben a vizsgált cégek jelentősen, 2,2-szeresére növelték belföldi értékesítésből származó árbevételüket, illetve a szintén üzleti sikerességet jelző mutatójuk, az adózás előtti eredmény közel duplájára emelkedett (1,9-szeresére), addig a médiaköltésük mindössze 1,2-szeresére nőtt. Mindez rámutat arra, hogy

a hazai reklámszolgáltatások és a médiaköltések árazása jelentősen elmaradt más vállalati szolgáltatásokétól, és magasabb árak mellett is lenne kereslet a hirdetési szolgáltatásokra. Ezek alapján kijelenthető, hogy a médiaköltés az a terület, amin a nagyvállalatok az egyik legtöbbet takaríthatták meg az elmúlt másfél évtizedben

– írták.

A közleményben Somlói Zsolt, a Mindshare nemzetközi médiaügynökség magyarországi ügyvezetője kiemelte: “ezt a trendet régiónkban szinte egyedüliként tapasztalhatjuk”, Csehországban és Szlovéniában sem mutatkozik.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom