Kövess minket!

Marketing

Tanulni, tanulni, tanulni

A közelgő BrandFestival kapcsán Barna Tamással, a konferencia elnökével beszélgettünk bevonódásról, ügynökségi szerepekről, önképzésről. Az idei rendezvény nagy mértékben a tanulásról szól, a szakember szerint csak ezzel kerülhető el, hogy az ember ″elfogyjon″ a napi darálásban. A tanulás azért is fontos, mert az ügyfelek teljesen mást várnak most egy kommunikációs ügynökségtől, mint a válság előtt. Az üzleti tanácsadást pedig nem lehet megoldani B-kategóriás emberekkel.

Barna Tamás

Tíz éve megrendezitek már a BrandFestivalt. Honnét szerzel még motivációt? Vonatkozhatna ez a kérdés az ügynökségi ténykedésedre is.

Az idei rendezvénynek három stratégiai lába van: a jövő évre vonatkozó tervezés, a nemzetközi nagy nevek a márkaépítés világából és az egészet átfogó keretként a vezető amerikai egyetemekről hívott menedzsment és vezetéstudományi előadók.

Az eddigi BrandFestiválokkal kapcsolatban gyakran jött az a visszajelzés, hogy jó, hogy ennyi nemzetközi előadót hívunk, és ennyi témával foglalkozunk, de hogyan lehet ez releváns a mindennapi munka során? Ekkor döntöttünk egy marketingtervező applikáció létrehozása mellett, amellyel minden résztvevő megtervezheti a jövő évi marketingtevékenységét, ez az Orange Paper.

Meghúzódik az idei rendezvény koncepciója mögött egy fontos személyes indíttatás is. Januárban elhatároztam, hogy ismét beülök az iskolapadba, és beiratkoztam a Columbia Egyetemre, New Yorkba. Az volt ugyanis az érzésem, hogy megyek előre, teszem a dolgom, és eközben megkopok. Ilyenkor az ember áramvonalassá válik, jól tud közlekedni a piacon, de fennáll a veszély, hogy a végére nem marad belőle semmi. Az élménytől iszonyatos mennyiségű energiát kaptam, és akkor döntöttem el, hogy minden követ megmozgatok azoknak az embereknek az idecsábításáért, akiktől ott tanulhattam.

 

Mi tetszett annyira a Columbia University tanáraiban és az előadásokban?

Bár nem elsődleges, de mégis fontos szempont, hogy interkulturális közegben dolgozhattunk együtt. Ez mindenkit megtanított arra, hogy hogyan lehet jól együttműködni nagyon különböző világlátású emberekkel.

Az iskola hozzáadott értéke pedig az volt, hogy az élet, az üzlet nem válik el az oktatástól és a tudománytól. Épp ellenkezőleg, ezek a területek együtt haladnak. Van olyan cég, amelynek a teljes K+F tevékenysége a Columbia Universityn zajlik. Ilyen például a Zara. Ilyen módon minden előadás releváns volt, de megvolt a tudományos megalapozottsága is. Éppen emiatt éreztem azt, hogy a professzorok hihetetlen tudását és felkészültségét a BrandFestivalra is el kell hozni, ettől azt várom, hogy a résztvevők is érezni fogják: fontos és jó tanulni.

 

Valóban értékelni fogják ezeket a nagy tudású, de itthon kevésbé ismerősen csengő nevű professzorokat a konferencialátogatók? Örök szervezői dilemma, hogy lehozhatják külföldről a csillagos eget, akkor sem biztos, hogy ezek a nevek lesznek a valódi csalik.

Valóban élő probléma, hogy lehet bárkit hívni, ha az emberek nem tudják lefordítani a hétköznapjaikra. De éppen az tetszett a kinti előadásokban, hogy lefordíthatóak volt a mindennapjaimra, a munkámra. Pedig nem esettanulmányokkal bombáztak, hanem elméletekről esett szó.

Ezzel együtt nem „kötelezően” ezekre az emberekre fognak bejönni a résztvevők, bár azt gondolom, hogy a Columbia vagy a Harvard jó hívószó. Akármire is jönnek be azonban a résztvevők, – legyen az a személy közeli élmény varázsa, vagy bármi más -, biztos vagyok benne, hogy ezek az előadások revelációt fognak okozni. Fontos üzenet az is, hogy muszáj időnként energiával, tudással feltöltekezni, kiszakadni a darálásból, amire jó apropó egy ilyen rendezvény.

 

Tudnál olyan magyarországi egyetemi műhelyet vagy tanárt mondani, aki hozza ugyanezt a színvonalat?

Miközben vannak jó műhelyek például a technológia területén, a marketing, kommunikáció, piackutatás terén nem látom ezt. Tudok persze mondani olyan embereket, akik az oktatás területén dolgoznak, és komoly gyakorlati tapasztalataik vannak, de onnét, hogy valaki tanítani kezd nálunk, kiszakad a szakma mindennapjaiból. Ennek nyomán az egyetemről kikerült diákok tudásának nem sok köze van a való élethez.

 

HR szempontból nem túl előnyös.

Nem véletlen, hogy az idei Cannes-i fesztivál ennyire az utánpótlás kérdése körül forgott. Nemzetközileg is ugyanaz a probléma, mint itthon: elképesztően nehéz jó embereket találni. Azt lehetett gondolni, hogy a válság miatt megnőtt kínálatban majd dúskálni lehet, de éppen az ellenkezője történt.

Visszatérve arra, hogy külföldre kell a jó tanárokért menni: ez azért sem árt, mert így perspektívába kerül a magyar piac. Egyébként meg a nagy döntések tőlünk keletebbre vagy nyugatabbra születnek, szóval itt értelemszerűen nincs meg a megfelelő tapasztalati tőke sem.

És ezen az sem változtat, hogy például – mint azt szeretjük kommunikálni – mennyi Nobel-díjast adtunk a világnak. Mondhatjuk azt, hogy mi találtuk fel a golyóstollat, ha egyszer ez ma már folytatás nélküli múlt idő. Ma már nem hozzuk azt a színvonalat.

 

Azzal nehéz vitatkozni, hogy szükség van a szellemi feltöltődésre. De hogyan tud ez valóban hasznos lenni?

Úgy, hogy közben elhozzuk a praktikumokat is: márkaszakembereket, esettanulmányokat, példákat. Minden korábbinál több külföldi előadó lesz, több mint 30.

Másfelől elkészítettünk egy olyan okostelefonos és táblagépes applikációt, amit bármely résztvevő ingyenesen letölthet, és ezzel elkészítheti a jövő évi marketingtervét. Ennek megvannak a tematikus pillérei, ezek mindegyike külön blokkot kap a konferencián, a trendeket pedig workshopok keretében fel lehet dolgozni. Így támogatjuk a 2012-es üzleti évre történő felkészülést konkrét eszközökkel, ami októberben ráadásul nagyon is aktuális lesz.

A hazai konferencia-piacon egyedülálló módon az előadások keretében elhangzottakat interaktív szituációba helyezzük, melynek következtében valós helyzetek -, azaz az üzletmenetet „expressis verbis” érintő témakörök – feldolgozása történik majd, a közös tanulás lehetőségével. Mindennek a technológiai hátterét a Sanoma MobilMédia üzletágával közösen kialakított applikáció adja.

A támogatásra annál is inkább szükség van, mert az ügyfelek teljesen más szolgáltatást várnak, mint néhány éve. A klasszikus reklámügynökség viszont hatvan éve ugyanúgy néz ki, és csak konjunktúrában működik jól. Korábban úgy nézett ki a dolog, hogy a megbízó kitalálta a problémájára választ adó stratégiát, és erre kért egy megoldást az ügynökségektől. Most viszont ott tart az ügyfél, hogy nem nagyon tudja megoldani a problémáját, mivel nem találkozott még korábban soha ilyen helyzettel. A mostani döntéshozók az elmúlt húsz évben kizárólag azzal találkoztak, hogy jól mennek a dolgok. Márpedig manapság nem mennek jól a dolgok. Ebben a helyzetben az ügynökségnek addig kell bemenni, hogy segítsen a probléma megoldásában is.

 

Ez már nem kreatív ügynökségi feladat, inkább üzleti tanácsadás. Ez mennyiben monetizálható? Hiszen az új modell jóval több kompetencia bevonását feltételezi, miközben a büdzsék szűkülnek.

Én nem onnét közelítem a kérdést, hogy hogyan tudom a nagyobb értékű szolgáltatást eladni, hanem azt tudom, hogy ami most van, azt nem lehet eladni. Sokaknak vannak vicces kreatív ötleteik, sok helyen elücsörögnek közepes tehetségű accountok. Ilyen kiszolgáló ügynökségek tengernyien vannak. Viszont jó minőségű, okos, világlátott emberekből hiány van. Pedig a piac értük adna pénzt, a B-kategóriás ügynökségi dolgozókért viszont semmit nem ad. A legtöbben nem születnek minőségi, kompetens munkaerőnek, de azzá lehet válni, ezért fontos az önképzés.

Ami pedig a forintosíthatóságot illeti: azt nem mondhatod az ügyfélnek, hogy jobb lett a szolgáltatásom, adj több pénzt, de a kompetens emberek versenyelőnyt jelentenek, és általuk több feladat ellátására lehet képes az ügynökség. Ezáltal a megbízó-ügynökség kapcsolat szélesebb körűvé válhat.

 

A konferencia fogalmi keretét a tanuláson túl az engagement adja. Miért szükséges az elköteleződéssel egy egész konferencián át foglalkozni? Annyira túlhasznált a fogalom, hogy néha azt gondolnánk, bullshit bingóba kívánkozna inkább.

A hirdetőknek át kell értékelniük a médiatervezési stratégiájukat. El kell gondolkozniuk, hogy milyen optimális médiamix alkalmazásával tudják hatékonyan elérni célcsoportjaikat. Saját ügyféltapasztalatom is az, hogy a mennyiségi elérés helyett egyre fontosabb a minőségi bevonás. A mai kiélezett versenyhelyzetben csak a magas színvonalú – fogyasztókat integráló – aktivitások segítik az kommunikációs- és üzleti értékteremtést. Már a magyar piacon is az az egyik legfőbb marketingtörekvés, hogy a passzívan szemlélődő fogyasztó bevonódását növeljük minél komplexebb márkaélményen keresztül. Ezt a piaci szükségszerűség által indukált szemléletet kívánjuk az idei BrandFestivalon képviselni.

Az engagementnek egyébként vannak fokozatai. A bevonásnak, részvételnek, elköteleződésnek van az a foka, amikor a kommunikációs tartalom – bekerülve a közbeszéd fókuszába – önálló életet él. Főként az online közösségi felületeken beszédtémává válik s – ez a „diskurzus-hatás” – a márkaismertség exponenciális emelkedését tudja kiváltani. Ettől magasabb fok, mikor a kommunikáció nem csupán beindítja a gondolatokat, érzelmeket, hanem a fogyasztó szempontjából saját tartalom előállítására nyílik lehetőség (creative consumer participation).

A közösségi médiával kapcsolatban már észrevettem, hogy vannak olyan dolgok, amiket Magyarországon már azelőtt túlbeszélnek, hogy azok elérhető valósággá válnának. Mindenki puffogtatta a fogalmat, nagy szakértőnek érezte magát, aztán végül nagyon kevés jó dolgot láttunk megvalósulni. Az elköteleződés kapcsán is az látszik, hogy hiába beszéltek már róla sokat, most kerül olyan használhatósági fokra, ami piacilag is értelmezhető. Most érződik a folyamatok tetten érhetősége, most kerülnek eszközök a kezünkbe az elköteleződés felhasználásához.

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom

Marketing

Megújul a Magyar Marketing Szövetség képzési rendszere

Május elején indulnak az SMP Marketing Masters kurzusai.

Közzétéve:

A Magyar Marketing Szövetség logója, forrás: MMSZ

Megújítja képzési rendszerét a Magyar Marketing Szövetség (MMSZ) – közölte szerdán a szakmai szervezet. Azt ígérve, hogy szakmai partnerével, az SMP Magyarországgal közösen elhozza a hazai szakemberek és marketingtevékenységet végzők számára a legszínvonalasabb stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai tudásbővítő kurzusokat, amelyek sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül. Az MMSZ megújuló edukációs kínálatának első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok, amelyeket a hazai marketinges és kommunikációs szakma elismert vállalati szakemberi tartanak.

„Az MMSZ első számú küldetése, hogy a szakmaiság erősítésével a marketing reputációját is egyre magasabb szintre helyezze, ennek érdekében kiemelten fontos a szakma identitásának erősítése is, hiszen erre alapozva lehet a marketinget a legmagasabb szinten képviselni, illetve művelni. Mindehhez korszerű marketinges és kommunikációs ismeretekre, valamint holisztikus üzleti és menedzsment tudásra egyaránt szükség van” – vallja Hinora Ferenc, az MMSZ elnöke, hozzátéve, hogy ebben a gyorsan változó világban a tudás folyamatos frissítésére, fejlesztésére van szükség, ezért az SMP Magyarország és az MMSZ, mint a European Marketing Confederation (EMC) tagszervezetei, elkötelezettek az európai Continuous Development Programban (CDP) való aktív részvétel iránt.  E célkitűzés támogatása érdekében az MMSZ 2024-ben megújítja és bővíti képzési rendszerét: a cél az, hogy a kínált személyes és online kurzusain keresztül a szervezet hatékonyan támogassa a junior és senior szakemberek szakmai fejlődését, hogy készségeiket és tudásukat magas szinten fejleszthessék, valamint lépést tarthassanak a folyamatosan változó trendekkel. A CDP képzési program három elemből áll:

  • SMP Masters – minden évben elérhető, magyar nyelvű, személyes jelenlétű kurzusok,
  • SMP Mastersnet – 2024 őszétől induló, az ősztől nyárig tartó szemeszterben folyamatosan elérhető magyar nyelvű online kurzusok,
  • SMP Mastermind – folyamatosan elérhető, perszonalizált magyar vagy angol nyelvű, gyakorlatorientált, európai szinten minősített szakemberek közreműködésével tartott worskshopok.

A program első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok. A magyar nyelvű, személyes képzések célja, hogy a marketing területén megkerülhetetlen, naprakész, stratégiai, kreatív, digitális, technológiai folyamatokat, lehetőségeket, trendeket, valamint megoldásokat egy átfogó képzéssorozat keretében ismerjék meg és sajátítsák el a résztvevők. Az SMP Marketing Masters komplex programsorozat összesen öt, egyenként kétnapos tematikus kurzusból áll, amelyeken külön-külön, de akár egyben is részt lehet venni. A képzési program a márkaépítés és menedzsment, a kreatív és technológiai marketing, a digitális stratégiák és marketingtaktikák, a social media és content marketing, valamint a kampánymenedzsment és értékesítés területét öleli fel, és azon többek között olyan elismert hazai és nemzetközi piacon is tapasztalattal bíró vállalati szakemberek oktatnak majd, mind például Balogh Tímea (Telekom), Kovács András Péter (Yettel), Mérő Ádám (The Coca-Cola Company), Metykó Tibor (Euronics)Mondovics Péter (Mastercard), Spiegel György (Borsodi) vagy például Tóth András (Microsoft). A teljes programban való részvétel esetén Senior Marketing Professional diploma szerezhető, sőt ezenfelül, a képzéshez kapcsolódva, az oktatókkal való személyes networkinglehetőség és akár mentoringprogram is elérhetővé válik. 

A Magyar Marketing Szövetség és az SMP Magyarország által kínált, megújult képzési rendszer folyamatosan biztosítja a tanulás lehetőségét, segíti a sikeres karrierépítést és formálja a jövő szakembereinek alapvető stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai készségeit. A képzések sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül, amelyhez pályázat útján lehet majd csatlakozni 2024 októberétől. „Hisszük, hogy a felkészült szakemberek eredményes munkája értékteremtő módon járul hozzá a vállalatok, vállalkozások üzleti eredményességéhez, és ezáltal a marketingszakma még elismertebbé, megbecsültebbé válik!” – hangsúlyozza Hinora Ferenc, a megújult képzési programot nyújtó MMSZ elnöke.

Tovább olvasom

Marketing

Versenyfelügyeleti eljárás indul a Temu online piactérrel szemben

Valószínűsíthetően olyan árfeltüntetési és akciótartási gyakorlatot folytat, amely alkalmas lehet a fogyasztók megtévesztésére.

Közzétéve:

Versenyfelügyeleti eljárást indít a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Temu online piactér európai működtetőjével, a Whaleco Technology Limiteddel szemben a fogyasztókkal szemben tanúsított tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt – közölte a hatóság szerdán az MTI-vel.

Felidézik, hogy a GVH 2024. február 27-én közölte, számos bejelentés alapján több eljárás is folyamatban van a kínai Temu online piactér kereskedelmi gyakorlatával szemben.

Kiemelték, a rendelkezésre álló információk, adatok alapján

az Írországban bejegyzett Whaleco Technology Limited az általa üzemeltetett honlapon és a Temu mobilalkalmazáson keresztül valószínűsíthetően olyan árfeltüntetési és akciótartási gyakorlatot folytat, amely alkalmas lehet a fogyasztók megtévesztésére.

A vállalkozás az általa értékesített termékek esetében „akár 95 százalék” (vagy magasabb) mértékű kedvezményeket kommunikál bizonyos termékkategóriákra, azonban ilyen mértékű kedvezmény a kategóriára történő kattintással nem lelhető fel a találatok között – írják a közleményben.
Részletezik, a GVH észlelte továbbá, hogy a vállalkozás a honlapon, illetve a mobilalkalmazáson elérhető termékekre vonatkozó akciós ajánlataival összefüggésben a teljes vásárlási folyamat alatt a termékek elérhetőségére vonatkozó sürgető jellegű tájékoztatásokat tesz közzé, például:

  • „már csak 4 maradt”,
  • „majdnem elfogyott”,
  • „megvásárolva 1 perccel ezelőtt”,
  • „Siessen! Több, mint x személy helyezte a kosarába ezt terméket”,
  • „Keresett! x eladva az utolsó 24 órában”,
  • A közelmúltban x-en értékelték 5 csillaggal”.

Ezek az üzenetek tartalmuk és vizuális megjelenítésük révén összhatásukban valószínűsíthetően alkalmasak arra, hogy a fogyasztókat sürgessék, illetve pszichés nyomásgyakorlás alá helyezzék a termék megvásárlására vonatkozó döntésük meghozatalában – tették hozzá.

A GVH észlelte azt is, hogy a honlapon a „Temuról” szóló linken közzétett és vallott értékek között a „Társadalmilag felelősségteljes – Jót tenni a világgal” kijelentés szerepeltetésével valószínűsíthetően megtévesztő kereskedelmi gyakorlatot folytat a termékek lényeges jellemzőivel kapcsolatban, különösen a termékek környezeti hatásai szempontjából.

Továbbá a GVH azt is valószínűsíti,

a vállalkozás az általa népszerűsített, és forgalmazott termékek esetében azt a hamis benyomást kelti, hogy a termékek jogszerűen értékesíthetők, holott nem rendelkeznek „CE” megfelelőségi jelöléssel

– olvasható a közleményben.

Mindezek alapján a Gazdasági Versenyhivatal a Temu online piacteret működtető Whaleco Technology Limiteddel szemben a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt versenyfelügyeleti eljárást indít.

Felhívták a figyelmet, a versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozás a jogsértést elkövette. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés bizonyítására irányul. A vizsgálat lefolytatására biztosított időtartam három hónap, amely indokolt esetben két alkalommal, egyenként legfeljebb két hónappal meghosszabbítható. A versenyfelügyeleti eljárásban kiszabható maximális bírság az érintett vállalkozás nemzetközi csoportszintű éves árbevételének a 13 százaléka lehet.

A GVH észlelte azt is, hogy a Temu a különböző közösségi médiumokban nagy követőtáborral rendelkező magyar influenszerekkel is népszerűsíti a termékeit.

Ezzel kapcsolatban a nemzeti versenyhatóság – összhangban a 2022 novemberében közzétett, influenszereknek szóló útmutatójával – fokozottan felhívja az érintett véleményvezérek figyelmét a reklámozással kapcsolatos szabályok betartására, illetve ennek elmaradása esetén a lehetséges jogkövetkezményekre.

A GVH elnöke felszólító levéllel élt a Temu termékeit is népszerűsítő egyik hazai influenszer felé, hogy hozza összhangba hirdetési tevékenységét a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvénnyel

– tájékoztatott a GVH.

Hangsúlyozták, a GVH kiemelt figyelmet fordít a jelentős számú fogyasztó és vállalkozás érdekeit és piaci helyzetét befolyásoló, nagy technológiai vállalkozások és online platformok piaci magatartásainak vizsgálatára. A GVH az elmúlt években többek között a Google, illetve a PayPal számára is előírt versenykorrekciós kötelezettségeket, az Apple és a Booking.com pedig jelentős versenyfelügyeleti bírságokat fizetett Magyarországon.

Kitértek arra, hogy a magyar versenyhatóság 2023 februárjában fejezte be vizsgálatát a világ egyik legnagyobb e-kereskedelmi piacterével, a Wish-sel szemben, tavaly november végén pedig lezárta a TikTok vizsgálatát, amely során a magyar versenyhatóság globális hatású eredményeket ért el.

Tovább olvasom