Bene Nikoletta, a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. képviselője elmondta: számukra mindenki célcsoport, aki eszik. A Spar Magyarországnak több mint 480 üzlete van. 13 ezer dolgozójával a hatodik legnagyobb munkáltató Magyarországon; tavaly 491 milliárd forintos bruttó forgalma volt.
2004 óta működik a húsüzemünk Bicskén, amely sertés- és marhahússal látja el a teljes hálózatunkat. A Grillmobilnak nevezett food truck akcióval ennek a termékeit népszerűsítették. Több vidéki helyszínen, tizenegy üzlet parkolójában, négy hétvégén át olyan áron kapták meg az ott készült ételeket a vásárlók, amilyen áron a húst az üzletekben megvehették. Az országos akciós újságot több millió példányban nyomtatják, az érintett városokban mutációk készültek a Grillmobil reklámjával. Ez egészült ki a bolti poszterekkel, hostesseket alkalmaztak, kuponos hirdetéseket helyeztek el a helyi médiában. „A friss áru van nálunk a fókuszban, a hús mellett a tejtermék és a zöldség-gyümölcs. Utóbbit népszerűsítettük már tavaly is helyi aktivitással: a Spar dinnye roadshow-kkal. Itt is mutáltuk az újságunkat, és volt egy A/5-ös szórólapunk, amit a boltokban a pénztárosaink osztogattak, továbbá voltak online megjelenések.”
2014 augusztusában a Mammutban a korábbi Match helyén Spar nyílt. Forgalmas közlekedési csomóponton, de az épületen belül eléggé eldugott helyen. „Adta magát a metróhirdetés, óriásplakátot is áldoztunk a nyitásra, szeretjük a balusztrád-megoldást is, nagyon látványos, és használtuk az áruház előtt a villamosmegálló korlátjának reklámfelületét is.
Zárópéldaként szántódi üzletük Balaton Soundhoz kapcsolódó szórólapját mutatta be, azzal az őszinte megjegyzéssel, hogy „a marketingmunka nálunk egy országos láncra van kitalálva, a kapacitásunk erre elegendő. Nem valószínű tehát, hogy rengeteg hiperlokális kampányt indítanánk, de ha új áruházat nyitunk, ha valamelyik üzletnek forgalmi problémája van, ha helyi rendezvény van, a jövőben is kommunikálunk majd lokálisan.”
![]() |
Kalocsán tizenhatezren élnek, a kisvárosról az érsekség és a paprika jut elsőre az emberek eszébe, de az egyik legerősebb helyi brand a rádió. „Mindig áldoztunk a kutatásra, akartuk tudni, hányan hallgatnak minket, hol a helyünk a piacon? Amikor a fénykorát élte a Danubius és a Sláger, nekünk akkor se kellett szégyenkeznünk. Kutatók jöttek, kutatók mentek, mi maradtunk és az eredménnyel mindig elégedettek lehettünk. Az értékesítés bizonytalanságaira válaszként azonban szerettük volna pontosabban is feltérképezni a helyi piacot, hogy mit tud a tévé, az újság, az internetes média Kalocsán? Kapóra jött a Goldfish” – mesélte Németh István (KORONAfm100), a magát megrögzött rádiósként bemutató szakember, aki több mint húsz éve dolgozik ezen a területen. Ennek a komplex mérésnek az ára duplája a csak rádiós mérésnek, ezért megkeresték a többieket is. A kisvárosból hat médium fontosnak tartotta, hogy tisztán lássanak, összefogtak és elosztották hatfelé a kutatás árát.
A kalocsai eredmények azt mutatják, hogy a rádió még mindig erősebb, mint bármi más. Volt, aki felülértékelte magát, és volt, aki alul. „Aki nem vett részt benne, bánhatja, mert nem publikálhatja az eredményeket – egyébként éppen az egyik legerősebb szereplő nem vett részt a kutatás finanszírozásában, nem szánt rá pénzt. Kristálytisztán látszik, hogy a rádió a legerősebb a város hírportáljával és a televíziójával szemben. A hirdetési tarifákat össze lehet vetni az eléréssel, így a költséghatékonyság is elemezhető. Az látszik, hogy a tévében hirdetni a legeslegdrágább, nálunk viszont meglehetősen olcsó.
![]() |
A Goldfish az egyetlen hazai, lokális alapú, ténylegesen cross-médiás közönségmérés. Kilenc új adatfelvétel történt az idén. „Napi reach-et állítunk elő: telefonon megkérdezzük, hogy melyik médiumot fogyasztotta előző nap? Ezt több héten át megtesszük, így hiteles reach-adatokhoz jutunk. 23 adatfelvétel történt eddig, tizenöt városban, a tizenhatodik, Nagykanizsa adatai jövő hétre állnak elő. Több mint 13 ezer embert kérdeztünk meg, ez körülbelül 3 milliós lakosságot reprezentál. A 15+ korosztályhoz 8,5 millió ember tartozik Magyarországon, tehát ez jelentős lefedettség” – foglalta össze az új fejleményeket Kovács Balázs (Ipsos).
2013-ban Pécs volt az első Goldfish-város, az idén megismételték a mérést, emelt mintán. Elérésben a print egyértelműen vezet, ezt követi fej-fej mellett a rádió és az internet: a 75 százalékos printet a 36 százalékos internet úgy egészíti ki, hogy a két médiatípus együtt 81 százalékot tud lefedni. A nagy keresztfogyasztás miatt azonban a két legerősebb médiatípus együttesénél is nagyobb, 82 százalékos elérést biztosít a print+rádió kombója.
„A két vizsgált évet összehasonlítva nagy változás nem tapasztalható, a televízió kivételével, ott a visszaesés prózai oka az, hogy időközben csökkent a tévék száma. Míg 2013-ban a Pécsi Hírek vezette az elérési listát, az idén már az Árkád Híradó mint új szereplő vette át ezt a pozíciót. A Rádió1 erősen visszaesett, ugyanúgy, mint az Új Dunántúli Napló” –mondta el Kovács Balázs, akitől az aznap érkezett friss adatokat ismertetve azt is megtudhattuk, hogy Dunaújvárosban is a print a legerősebb médiatípus, amit a rádió követ. „Ez persze célcsoportonként változhat, ennek vizsgálatára lehetőséget ad a Médianavigátor elnevezésű szoftverünk, ahol bármilyen célcsoportot lekérdezhet a felhasználó és kedvére elemezheti az adatokat” – tette hozzá az Ipsos médiacsoportjának vezetője.
A sorozat első részét itt, folytatását itt találja.