Kövess minket!

Marketing

Újra Budapesten repülnek a világ leggyorsabb pilótái

Idén immár 11. alkalommal tér vissza Budapestre a Red Bull Air Race világbajnoki sorozat, amelynek elismerten az egyik legizgalmasabb helyszíne a magyar főváros.

„Büszkeség nekünk, magyaroknak, hogy a világ leggyorsabb versenye évről évre visszatér hozzánk, s ez a futam tényleg a sorozat egyik leglátványosabbja, mert gyönyörű környezetben, a fővárosunk szívében zajlik, s a rakpartokról jól követhető a nézők számára” – mondta Gyulay Zsolt, a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatója.„A versenyzők és a sorozat szervezői is szeretnek ide jönni, nem csupán a környezet és Budapest szépségei miatt, hanem azért is, mert itt mindig profi a szervezés, amire nagyon büszkék vagyunk, csakúgy, mint arra, hogy Besenyei Péter fontos szerepet játszott a szabályok kialakításában, és a folyamatos fejlesztésben, s hatalmas szerepe van abban, hogy a sorozat ma ott tart, ahol, hogy világszerte izgalmas és színvonalas versenyeket láthat a közönség. Bízom benne, hogy az idén az időjárás is kegyes lesz a versenyzőkhöz és a nézőkhöz, az előrejelzések legalábbis ezt mutatják, úgyhogy reméljük, minél több látogatót köszönthetünk majd a Duna két partján a világ leggyorsabb motorsport rendezvényén”. – tette hozzá az elnök-vezérigazgató.

Clemes Jaeger, a Red Bull Air Race repülési és sportigazgatója megerősítette, hogy az egész Air Race-csapat nagyon szereti a magyar helyszínt: „Mindig nagyon jó visszatérni ebbe a gyönyörű városba, minden évben nagyon várjuk ezt a versenyt. Budapest ikonikus állomása a versenynaptárnak, és noha már tizenegyedik alkalommal vagyunk itt, a pálya mindig új kihívások elé állítja a versenyzőket, és új izgalmakat hoz a szurkolók életébe. A szezon felénél tartunk és a bajnokság teljesen nyílt – Martin Sonka és Joshi Muroja holtversenyben áll az élen, úgyhogy szerintem eseményekben gazdag hétvégének nézünk elébe”.

S hogy mit gondol az esélyekről, az előttünk álló hétvégéről és a magyar helyszínről az összetett pontverseny egyik éllovasa, Martin Sonka? Nos, ő is úgy gondolja, hogy a budapesti verseny nagyon különleges mindenki számára.

„Elég nehéz szavakkal leírni, mit éreznek a pilóták, amikor ebben a gyönyörű környezetben, a város szívében, a sok lelkes magyar szurkoló előtt teljesítik a pályát” – nyilatkozta Martin Sonka. “És az a pillanat, amikor berepülsz a pályára, át a Lánchíd alatt… Nos, az tényleg elképesztő és valami olyasmi, amit csak itt tapasztalhat meg az ember. Számomra ez afféle hazai versenynek is tekinthető, hiszen minden évben rengeteg szurkoló érkezik Csehországból, hogy nekem drukkoljon. A támogatásuk sokat jelent, az idén szeretném a lehető legboldogabbá tenni őket, s ezt úgy tehetem meg, ha jó eredményt érek el. Tavaly csalódottan távoztam Budapestről, mert a repülésem utolsó másodperceiben a szabályosnál nagyobb G-hatást húztam magamra, úgyhogy az idén mindenképp jobb eredményben reménykedem. Lendületben kell maradnunk, és akkor nem lehet baj!” Martin Sonka a sajtótájékoztató végén labdajártasságáról is tanúbizonyságot tett, amikor Száz Kitti freestyle futball világbajnokunk kérésére megpróbált megtanulni néhány trükköt – több-kevesebb sikerrel.

Ha Red Bull Air Race-ről beszélünk Magyarországon, akkor mindenképpen meg kell említenünk Besenyei Péter nevét, aki a sportág bölcsőjét is ringatta – nem véletlenül hívják az Air Race keresztapjának –, s aki évekig a mezőny tagja volt. Az idén is repül pályabemutatót és láthatunk tőle air show-t is, a sajtótájékoztatón azonban nyilván inkább a világbajnokságról kérdezték.

„Jó érzés, hogy immár tizenegyedik alkalommal tér vissza Budapestre a sorozat, amely valójában innen indult 2003-ban” – emlékezett vissza Besenyei Péter.
„Az egész úgy kezdődött, hogy szerettem volna, ha a Red Bull szervez egy műrepülő világkupa-versenyt, de Mateschitz úr azt mondta, inkább szervezzünk egy versenyt, ami olyan, mint a Formula–1, csak a levegőben zajlik. Hazajöttem, elkezdtem gondolkodni, rajzoltam különböző ákombákomokat, amelyen szerepeltek kapuk, és műrepülő figurák, és visszamentem Mateschitz úrhoz. Tetszett neki az ötletem, azt mondta, dolgozzuk ki. Úgyhogy összeült egy hattagú csapat, amelyben én voltam az egyedüli pilóta, és fél év alatt összeállt a teljes koncepció. Sokat teszteltünk, főleg a kapuk fejlesztésére fordítottunk nagy hangsúlyt, mert nem volt egyértelmű, hogy levegővel töltött ballonokat, vízsugarat, lézerfényt, esetleg szárazjég gőzét használjuk inkább. A kapuknak jól láthatónak kellett lenniük, de nem okozhattak sérülést a repülőgépekben. A végén a levegővel teli pilon lett a befutó, igaz, az első még kolbász formájú volt, ezer madzaggal kikötve, de évről évre javult a helyzet, s a folyamatos tesztek eredménye a mostani pilon. Zeltwegben rendeztek egy tesztfutamot, de az első hivatalos verseny Magyarországon zajlott, Tökölön, ezért is nagyon jó érzés, hogy a mezőny idén is visszatér.” – tette hozzá.

Besenyei Péter bemutatóján kívül is jó néhány érdekes program kíséri az eseményt: a nézők láthatnak extrém kerékpáros bemutatókat, vasárnap 15:40-kor rövid koncertet ad a Ludwig hajón a Welhello – ezt a Duna mindkét partjáról élvezhetik a nézők – a megnyitón pedig Lábas Viki énekli a Himnuszt, Farkas Izsák hegedűkíséretével.

A Red Bull Air Race budapesti hétvégéjén szombaton és vasárnap is 11:00-kor kezdődik a program – az első napon a szabad- és időmérő edzéseket, a másodikon a Masters és Challenge kategória versenyét láthatja a közönség.

Marketing

Kevesebbet költenek a cégek reklámra

Elértéktelenedett a magyarországi média reklámárazása, kevesebbet költenek a cégek reklámra a Mindshare, Magyarország egyik vezető médiatervező- és vásárló ügynökségének legfrissebb elemzése szerint, amely közel száz, a legnagyobb hirdető reklámköltési- és pénzügyi adatait vizsgálta, kiegészítve a Kantar Media Adex és a Nielsen közönségméréseinek adataival – közölte az ügynökség az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A közlemény szerint az elemzés kiemeli, hogy

a legnagyobb vállalatok forgalmuk alig 0,5 százalékát költik médiavásárlásra a magyar reklámpiacon, sőt 2022-ben ez alig 0,4 százalék volt, miközben 2021-ben még 0,7 százalékot, 2006-ban 1,6 százalékot tett ki.

Az elmúlt másfél évtized alatt a magyarországi legnagyobb hirdetők az árbevételükhöz viszonyított médiavásárlási kiadásaikat harmadára csökkentették – tették hozzá.

Ezt a jelenséget a Mindshare elemzése részben azzal magyarázza, hogy csökkent az eredményesség: az adózás előtti árbevételarányos nyereség (EBIT) a 2006-os 10,2 százalékáról 2021-ben 8,9 százalékra, majd 2022-ben 7,3 százalékra esett vissza. Ugyanakkor azt is mutatja, hogy túl olcsó a magyar média, így az árbevétel egyre kisebb részét kell erre fordítaniuk a vállalatoknak.

Míg az elmúlt 16 évben a vizsgált cégek jelentősen, 2,2-szeresére növelték belföldi értékesítésből származó árbevételüket, illetve a szintén üzleti sikerességet jelző mutatójuk, az adózás előtti eredmény közel duplájára emelkedett (1,9-szeresére), addig a médiaköltésük mindössze 1,2-szeresére nőtt. Mindez rámutat arra, hogy

a hazai reklámszolgáltatások és a médiaköltések árazása jelentősen elmaradt más vállalati szolgáltatásokétól, és magasabb árak mellett is lenne kereslet a hirdetési szolgáltatásokra. Ezek alapján kijelenthető, hogy a médiaköltés az a terület, amin a nagyvállalatok az egyik legtöbbet takaríthatták meg az elmúlt másfél évtizedben

– írták.

A közleményben Somlói Zsolt, a Mindshare nemzetközi médiaügynökség magyarországi ügyvezetője kiemelte: “ezt a trendet régiónkban szinte egyedüliként tapasztalhatjuk”, Csehországban és Szlovéniában sem mutatkozik.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom