Kövess minket!

Médiapiac

„Egyébként is túlkészülős vagyok” – Szöllősi Györgyi az új műsoráról

Unják-e az emberek a hardcore belpolitikát? Fel lehet-e rázni még az memóriájukat, hiszen pár évvel ezelőtt még nagyon mást ígértek nekik a politikusok, mint amit végül megléptek? Hogyan lehet választási műsort készíteni úgy, hogy a főszereplők, a kormánypárti politikusok bojkottálják a hírcsatornát? Szöllősi Györgyivel, a Hír Tv-n indult Elmúlt8év műsorvezetőjével beszélgettünk.

Már két adáson túl van az Elmúlt8év, mik a tapasztalataid?

Tanulom még, nehéz.

Évek óta vezetsz hasonló műsorokat, miért nehéz?

Ez nem az a szokványos hírháttér műsor, mint például az Este, a Magyarország élőben, vagy a Newsroom, amiket eddig vezettem. Nem a napi történésekre reagál. Az Elmúlt8év adásideje – a reklámblokkot leszámítva – hozzávetőlegesen 43 perc, ami soknak tűnhet, ha figyelembe vesszük, hogy adásonként egy-egy témát dolgozunk fel. Ám mindkét alkalommal eddig azzal szembesültünk, hogy „úristen, ez nagyon kevés”. Olyan témákat vettünk elő ugyanis, mint az elszámoltatás vagy az államadósság. Most vasárnap az egészségügy helyzete kerül terítékre. Gondolj bele, csak a háziorvosi rendszer megérne egy külön adást, nem egyszerű összefoglalni háromnegyed órában. Nagy témák, amiket nagyon nehéz úgy feldolgozni, hogy ne csak a felszínt kapargassuk. Azt is próbáljuk elkerülni, hogy 15-20 percig beszélgessünk a vendéggel, és ezzel töltsük ki az adásidőt, hiszen a nézők megunhatják a beszélő fejeket.

Nem túl súlyosak ezek a témák vasárnap este, amikor a nézők többsége inkább szórakozni akar?

A nézettségi adatok azt mutatják, hogy megvan már a műsor közönsége, vagy egy réteg, aki kíváncsi egy ilyen műsorra. Lényeges, hogy nemcsak az elmúlt nyolc év történéseit vizsgáljuk, ez egyben egy választási műsor is, tehát megnézzük: mit ígérnek a pártok, milyen programokkal rukkolnak elő. A legtöbb párt a közeljövőben mutatja be a programját, azt hiszem, hogy a 43 perc még ennél is kevesebbnek fog tűnni. A választások közeledtével sűrűsödni fog a helyzet.

Mekkora a nézettség?

Nem tudok pontos számot mondani, csak azt, hogy annál jóval több nézőt hozott, mint amennyit a korábbi műsorok ugyanebben a sávban. Ráadásul jól pörög a Youtube-on és a Facebookon is.

Azért is kérdezem a nézettséget, mert az Elmúlt8év olyan műsorokkal kell megküzdjön, mint a milliós nézőszámú Sztárban sztár, vagy a vetélytárson futó Frizbi. Arra vagyok kíváncsi, hogy a manapság tapasztalható apátia ellenére meg lehet-e fogni szakpolitikai kérdésekkel az embereket.

Nem hiszem, hogy erre az a válasz, hogy áthívjuk a Hír Tv-re Sas Jóskát. A Hír Tv nem az a tévé, nem így szórakoztat. Persze azt nem mondanám, hogy hardcore belpolitika megy rajta reggeltől estig, hiszen vannak a közéleti témákat szórakoztatóan feldolgozó műsorai, de ez egy hírcsatorna, egy másik műfaj. Természetesen jobb lenne, ha lehetne vitákat is szervezni ebbe a műsorba, de ez az ismert okok miatt nem megy.

Pont ezt akartam kérdezni: lehet-e kormánypárti politikusok nélkül választási műsort készíteni?

Lehet, mert mi megcsináljuk (nevet). Persze nehéz. Az első műsorban – ahol az elszámoltatásról volt szó – megszólalt Budai Gyula, igaz, nem jött be ő sem a stúdióba. Ahogy a többi fideszes vagy KDNP-s politikus sem.

Pórbáljátok még behívni őket, vagy már nem is erőltetitek?

Hogyne, hívjuk őket, hiszen alapelv, hogy egy hírműsorban szólaltasd meg a kormányoldalt és az ellenzéket is. De nem jönnek, és nem titok, mire hivatkoznak. Pedig jót tenne a magyar közéletnek, ha értelmes vitákba bocsátkoznának a felek. Kedden például a Republikon Intézet konferenciáján vitatkozott Hiller István és Palkovics László az oktatásról, baromi jó volt, Newsroom című műsorunkban fel is dolgoztuk. Ez is azt mutatja, hogy szükség lenne ilyen disputákra.

Továbbra is arra hivatkoznak, hogy a tulajdonos, Simicska Lajos miatt nem jönnek?

Igen. Annak ellenére, hogy a tulajdonos soha be nem avatkozott a szerkesztésbe. Ebből a hátrányból mi megpróbálunk előnyt kovácsolni, hiszen a mi választási műsorunk nem arról szól, hogy áll egymás mellett 4-5 szakpolitikus és öt percben felmondja programját, hanem mélyebbre ásunk. Azért sem bánom, hogy így alakult, mert tömérdek kutatás bizonyítja, hogy a választók nem a száraz programokra kíváncsiak. Sajnáljuk, hogy nem jönnek be a fideszesek a stúdióba, de ettől nekünk még foglalkoznunk kell ezekkel a témákkal. Ez a kormány 2010-ben ígért dolgokat, nézzük meg, hogy mi valósult meg, mi nem, és ehhez képest mit kínál az ellenzék.

Más kutatások meg azt igazolják, hogy a szavazópolgárok memóriája rossz. Fel lehet rázni az emlékezetüket?

Ezért is csináljuk a műsort. Sokszor előfordul, amikor kutakodunk a tévé archívumában, hogy még mi is rácsodálkozunk, hogy „jé, ilyet mondott X vagy Y politikus nyolc évvel ezelőtt”. Nagyon jók a visszajelzések, többek szerint is kuriózum a műsor.

Ki találta ki a címet?

Ha jól emlékszem, Tarr Peti (a Hír Tv vezérigazgató-helyettese – a szerk.) ötlete volt.

A politikai áthallás adott. Az elmúlt nyolc év a Fidesz szlogenje volt a 2010-es kampányban, most pedig a Fidesz-kormányt teljesítményét teszitek mérlegre ezzel a címmel párhuzamot vonva Medgyessy-Gyurcsány- Bajnai-korszakkal.

Az “elmúlnyolcév” egyfajta szállóige lett, már nem a Fideszhez kötődik. Éppen ezért jó címnek tartom. A mi esetünkben annyit tesz: mérleget szeretnénk vonni. Mi nem véleményezünk, persze a vendégeink megteszik esetenként. A tények alapján mérlegelünk, és a most felvett, harmadik műsorban például elhangzik a számból az is, hogy sikerül mérsékelni az orvoselvándorlást, ami komoly eredménynek számít.

A választásokig fut az Elmúlt8év. Nem tartasz attól, hogy tavaszra elfárad a műsor?

Fotó: Szabó Barnabás

A két szerkesztő kollégám rengeteget dolgozik, Kovács Gábor és Medgyesi Miklós gyűjtik össze a témákat, és megállapítottuk, hogy lesz munkánk bőven. Ott van például a külpolitika: beszélni kell az uniós ügyekről, az Oroszországhoz és a USA-hoz fűződő viszonyunkról, a keleti nyitásról… Lehetetlen egyetlen adásba beleszuszakolni. Ugyan ez a helyzet a gazdasági témákkal is: magánnyugdíj-pénztárak, államadósság, uniós pénzek felhasználása és így tovább. Rengeteg melóval jár, de én egyébként is túlkészülős vagyok.

Az elmúlt három évben nem folyt kormányzás, alig születtek szakpolitikai döntések. Ezzel a ciklussal kapcsolatban lesz mit feldolgozni?

Nagyon sok döntés született és nagyon sok minden változott még az elmúlt három évben is. Persze azt is megkérdezzük a szakértőktől, mivel jár, ha igaz, hogy mindenről egy személyben Orbán Viktor dönt. És ettől az egészségügyben például még zajlik az élet.

Csakhogy már a kórházigazgatók sem nyilatkozhatnak. Kit kérdeztek meg az egészségügyről?

Ez valóban kihívás, de találunk szakértőket. Legutóbb Rácz Jenőt kérdeztük, aki mostanság Hegedüs Zsuzsának ad tanácsokat, akár azt is mondhatnánk, hogy kormányközeli szakember. A másik megszólalónk Lantos Gabriella, az egyik magánegészségügyi intézmény vezetője, aki egy teljesen más perspektívából szemléli a rendszert – talán objektívebb is –, mint mondjuk egy kórházigazgató.

Azt mondtad a Heti Válasznak, hogy a műsor plakátjai nem ízlésed szerint valóak. Úgy fest, azóta sem fogadta meg a Hír Tv vezetése a javaslatod, mert nem történt változás. Megbeszélted ezt Tarr Péterrel?

Ez nem javaslat volt, csak megkérdezték a véleményemet. Egyébként igen, beszéltem erről Péterrel és meggyőzött, hogy ez nem a mi dolgunk, mi a műsor tartalmi részével foglalkozunk, amiben teljesen szabad kezet kaptunk. Lehet, hogy így azok is megnézik, akiknek tetszik a plakát, és azok is, akiknek nagyon nem. Egyébként ez nem az én szakterületen, ehhez nem értek.

Tavasszal újult meg a Hír Tv esti műsorstruktúrája: híradók, Newsroom, Egyenesen Kálmán Olgával. Összeértek már ezek a műsorok?

Napi egyeztetés van a stábok között, összecsiszolódtunk. De nemcsak Olgáékkal, hanem a Reggeli járattal is, hiszen oda is hívunk politikusokat.

A Staudt-ügy mintha nem ezt mutatná. Miután te rendesen megizzasztottad a jobbikos politikust, visszahívta a tévé a reggeli műsorba, ahol már nem voltak kényes kérdések.

Fotó: Szabó Barnabás

Csak az a baj, hogy ez a sajtó egy részének értelmezése. Ugyanis Staudt Gábort a Reggeli járat jóval a műsorunk előtt behívta másnapra egy másik témában. Tehát szó sincs arról, hogy „visszahívtuk” volna, én már délután tudtam, hogy másnap reggel is jön Staudt. A kormánypárti sajtó arról is írt, hogy az interjú miatt most engem jól ki fognak rúgni és direkt visszahívták reggelre. Ez egész egyszerűen nem igaz! Marhaság!

Ugyanakkor Kálmán Olga a Török Gáborral készített interjúját nehéz másképp értelmezni, mint hogy kritizálta az aznap esti Newsroomot, amiben megforgattad Staudtot.

Azt a beszélgetést sokan sokféleképpen értékelték, de szerintem Olga egy szóval sem kritizálta a Newsroomot.

Megbeszélted ezt Kálmán Olgával?

Amióta itt van már annyiszor akartak összeugrasztani vele egyes lapok, hogy össze sem tudom számolni. Ezért aztán nem is foglalkozom ezekkel a cikkekkel.

(Disclaimer: az interjú készítője egy rövid ideig szerkesztője volt a Newsroomnak.)

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom