Kövess minket!

Médiapiac

A 12 éves lányok nem cukik

Weigert Miklós képes forgatókönyv rajzolóval, a Gumball csodálatos világa egyik alkotójával a Cartoon Network Képzeletműhely programjának bemutatóján beszélgettünk nemzetközi tapasztalatairól, kulturális különbségekről, „mai gyerekekről” és az animációs filmek helyéről a médiapiacon.

Milyen trendek uralkodnak az animációs filmek esetében? Vannak olyan állandó elemek, amelyek már a mi gyerekkorunkban is adottak voltak és most is működnek? És mik az új irányzatok, mi változik?

A történetmesélés ugyanannyira fontos. Ha nincsen jó sztorid és jó szereplőid, akkor nem fogsz semmit eladni. Ez a szíve-lelke az animációnak, az összes többi körítés. Minden történethez megtalálható az a formanyelv, amin a legjobban szól. Ez a mi feladatunk, hogy megtaláljuk a történethez azt a kinézetet, azokat a technikákat, amelyekkel a történet a legtöbbet ki tudja hozni magából. Ez is univerzális és időtlen.

Ami a formanyelvet illeti, laikusként látható egy erős változás, ami gyakran abban csapódik le, hogy „a mi időnkben milyen cuki rajzfilmek voltak, bezzeg a maiak borzasztóak”.

Szentimentális kapocs fűz minket azokhoz a stílusokhoz és történekhez, amelyeket gyerekként láttunk. A mai gyereke ugyanúgy fognak viszonyulni a 2045-ben készült rajzfilmekhez, ugyanolyan borzalmasnak fogják őket találni, mint mi a maiakat.

A gyerekek változnak, vagy az animáció, mint művészet keresi az új utakat?

Szerintem a kultúra változik, azon belül pedig az emberek, a közösség. Sokkal másabb inputokat kapunk a XXI. században, mint amiket kaptunk a XX. század végén. Ez befolyásolja a gyerekeket, a felnőtteket, az alkotókat és a végterméket is.

Munkád során elég sok kultúrát és országot láttál. Bár a háttérbeszélgetésen volt arról szó, hogy a nemzetközi alkotók és iskolák miatt egyre jobban uniformizálódik a közeg, azért tapasztalhatóak kulturális különbségek, akár országok, akár műhelyek között?

A piacbeli különbségek szerencsére lassan eltünedeznek. Kulturális különbségek nyilván vannak, azt nem lehet eltüntetni, hogy Magyarországon születtél és gyerekkorodban Lolka és Bolkát meg Fehérfófiát néztél. Azon a hangszeren fogsz tudni jól játszani, ami felnevelt. De az, hogy milyen zenét tudsz rajta játszani és kinek játszod, hatalmasat változott.

 

A magyar alkotókon látszik, hogy magyarok, de a közönségük már az egész világ lehet, ha jól választják meg a mondanivalójukat. Ez befolyásolja a történetmesélést, a formanyelvet, adott esetben a technikát is. De sokkal több kapocs van már, mint ami elválaszt.

Cégek tekintetében vannak különbségek? Más egy Cartoon Network-rajzfilm, mint egy másik csatornára készülő, vagy mindenhol szinte ugyanaz történik?

A legtöbb cég, network létrehoz egy arculatot, ami csak az övé, és ez korlátokat állít fel. Megpróbálod megtalálni azt a csapatot, akinek célzod a rajzfilmjeid nagy többségét. Egyes területeken tiszteletben kell tartani a kulturális korlátokat, például Indonéziában dobták azért vissza könyvborítómat, mert egy fekete kutya szerepelt rajta. De ezek apróságok, leginkább az életkor a meghatározó. Eldöntik, hogy kihez szeretnének elsősorban szólni: 8-12 éves fiúkhoz, 12-15 éves lányokhoz, vagy 3-6 év között mindenkihez. Ezt a vezetők belövik maguknak, és onnantól kezdve olyan alkotókkal szerződnek, olyan produkciókat támogatnak, amelyek megfelelnek az ő arculatuknak.

Az arculat ezek szerint a célközönségből születik. Nem az a cél, mondjuk, hogy mi cukik akarunk lenni, hanem a 12-15 éves lányokat szeretnénk elérni, és ahhoz a cuki vonal passzol?

A 12 éves lányok nem cukik! Ugyanúgy gyerekek, mint minden más gyerek. Szerencsére a nemek közötti hatalmas különbség ma már nem akkora divat, és én ennek nagyon örülök. Életkor alapján pedig egy kis odafigyeléssel a szülők is egyre jobban be tudják lőni, hogy melyik csatorna melyik gyereknek szól.

Neked, mint alkotónak a csatorna adta korlátok mellett mennyire kell azzal foglalkoznod, hogy a produktum piacképes legyen?

Abszolút. Ha nem veszi meg senki, akkor nincs pénzed. A piacképesség attól függ, ki a megrendelő. Amikor a Cartoon Networknél a Gumball készült, egy stúdió kimondottan arra fókuszált, hogy fiatal alkotókat karol fel és új ötletek kidolgozását támogatja. Ebből született egy csomó 1-2 perces pilot film és vázlat, amelyeket bemutattak különböző életkorú, különböző iskolákból érkező gyerekcsoportoknak. A tesztelők összeválogatására külön csoport van. A tesztvetítés után pedig van egy beszélgetés, amin felmérjük, mi működött és hogyan.

A gyerekekkel vagy a tesztelőcsapattal beszélgettek?

Mi közvetlenül nem beszélgetünk gyerekekkel, erre a csapatnak van technikája: melyik csoportokhoz kik ülnek be, hogyan szólítják meg a gyerekeket, milyen kérdéseket tesznek fel, hogyan vezetik át a témákat – az alkotók erre nem lennének képesek.

Ma ugyan gyermekprojektekről volt szó, de érdemes beszélnünk a felnőtt animációkról is. Az mennyiben más világ? Szereted, szeretnél foglalkozni vele?

Kimondottan kellemes és borzongó emlékeim vannak a gyerekkoromban megnézett felnőtt animációkról. Nagyon fontos formanyelv, és egy időben talán háttérbe is került. Pedig az animáció nem gyerekműfaj, csak egy kifejezési eszköz. Onnantól kezdve, hogy milyen történetet szeretnél elmesélni, a formanyelv változhat, és végül csak gyerekeknek vagy csak felnőtteknek lesz érdekes. Az ideális az, ha ez egy nagyobb spektrumon mozog. Ha például a Gumball-sorozat elé leülsz gyerekként, akkor élvezed, szereted, röhögsz rajta, szülőként vagy felnőttként pedig ugyanabban az epizódban megtalálod a mondandót, ami miatt neked tetszik. Lehet, hogy ez a mondandó elmegy a gyerek feje fölött, de éppen ezért működik. A felnőtt animációt ne add a gyerek kezébe! De rengeteg mindent megjátszhatsz a felnőtt animációban. Sokkal könnyebb komoly dolgokról úgy beszélni, ha el tudod hülyéskedni, és erre az animáció remek eszköz. A South Parknak és társainak megvan az a kemény társadalmi üzenete, amit ha komoly hangvétellel szeretnénk elmondani, akkor öt perc múlva mindenki bealudna, így viszont órákon keresztül elnézzük és lejön az üzenet.

A Képzeletműhelyről

A Cartoon Network csatorna idén harmadszorra hirdeti meg, Európa, Afrika és Közel-kelet szerte nagyszabású pályázatát és alkotói programját, a Cartoon Network Képzeletműhelyt, amelyre ifjú animáció-rajongók, rajztehetségek vagy egyszerűen csak alkotó kedvű, 4-15 éves gyerekek műveit várja rajz, képes forgatókönyv, animáció, film kategóriában.

A pályázat egyik fő eleme az a szórakoztató-edukációs weboldal, amelyen tippek és ötletek, animációs műhelytitkok, érdekességek, klipek, játékok, játékos feladatok segítik a fiatal alkotókat munkájuk során. A gyerekek megismerkedhetnek a képes forgatókönyv, a különböző animációs technikák, a rajzolás, a színezés, a vágás, az alkotói folyamatok titkaival, sőt ki is próbálhatják magukat, azaz az oldal kvázi mini online animációs kurzusként is működik. A Cartoon Network hazai stratégiai partnere a BOOKR Kids mesetablet, amelyen szintén megtalálható az a gazdag online segédanyag tár, amely segíti eligazodni a gyerekeket az animáció világában.

Weigert Miklós az idei program kurátora, zsűrielnöke. A zsűri további tagjai: Lakos Nóra, a Gyermekfilm Akadémia alapítója, filmrendező, és Horváth Dorka, a BOOKR Kids alapító-társtulajdonosa, akik május 23-án a sajtó jelenlétében egy ún. demo Képzeletműhely foglalkozást mutattak be a meghívott gyerekek aktív közreműködésével.

„A Cartoon Network az a hely, ahol a gyerekek tanulhatnak, inspirálódhatnak, jól érezhetik magukat, de amit mindennél fontosabbnak tartunk – önmaguk lehetnek. Küldetésünk, hogy felébresszük a bennük rejlő kreativitást- ezért hoztuk létre a Képzeletműhelyt is. A Cartoon Network Képzeletműhely lehetővé teszi, hogy a gyerekek belevessék magukat a fantázia és a szórakoztató karakterek világába, miközben kibontakoztathatják tehetségüket a történetmesélés és az alkotás terén. Harmadik éve indítjuk útjára a kampányt Európa-, Afrika- és Közel-kelet-szerte. Az elmúlt két évben több mint 4000 pályamű érkezett csak Magyarországon és több százezer világszerte. A beérkező pályaműveket látva, mindig elképedünk a képzelet és a tehetség e mértékén, és büszkék vagyunk arra, hogy talán részt vehetünk a rajzfilmkészítők következő nemzedékének kinevelésében” – mondta Malgosia Chapman, a Turner Broadcasting márka- és tartalom aligazgatója.

A 2017. július 31-ig tartó pályázat kategóriáinak hazai nyertesei komoly díjakkal gazdagodhatnak: a kategóriagyőztesek művei megjelennek a Cartoon Network csatornán és a BOOKR Kids mesetableteken, illetve a győztesek közt összesen kilenc wellness hétvége, három BOOKR Kids mesetablet, három tablet és három Cartoon Network-ajándékcsomag talál gazdára.

A csatorna nemcsak online felületén buzdít a pályázatra való jelentkezésre, de a kezdeményezést eljuttatja a közoktatási intézményekbe is: évente több ezer általános iskola számára teszi elérhetővé kiváló hazai szaktanárok segítségével kidolgozott, komplett, hiánypótló óraterveit, eszközeit, alkotást segítő segédanyagait, amelyek útmutatóul szolgálnak a hazai rajztanárok, művészeti csoportok vezetőinek, hogyan oktassák közérthető, játékos és a korosztálynak megfelelő formában az animáció alapjait. Ezen kívül a BOOKR Kids mesetableteken és számos élő rendezvényen is találkozhatnak a gyerekek a pályázattal.

A csatorna a http://imaginationstudios.cartoonnetwork.hu/competition/ oldalon várja a pályaműveket. A pályázók pedig a Képzeletműhely oldalból meríthetnek ihletet.

Médiapiac

Újabb bírság az RTL-nek: erőszakos Sztárbox-jelenetek a Kanapéhuszárokban

A testület adásonként 4 millió forint, azaz összesen 8 millió forint bírságot rótt ki a csatornára.

Közzétéve:

Borítóképünk illusztráció, fotó: Pixabay

Összesen 8 millió forint bírságot rótt ki az RTL-re a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a Kanapéhuszárok című műsorszám két epizódja miatt, miután állampolgári bejelentésre, hatósági ellenőrzést követően hivatalból indított közigazgatási hatósági eljárást a médiaszolgáltatóval szemben.

A Kanapéhuszárok vizsgált epizódjaiban a Sztárbox olyan erőszakos jelenetei is láthatók voltak, amelyek alkalmasak lehettek a tizenhat éven aluli gyermekek személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására

– közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint a Kanapéhuszárok két vizsgált epizódjában nem az eredeti, élőben sugárzott Sztárbox-jeleneteket játszották le, hanem azok szerkesztett változatát.

A műsorszám azt mutatta be, hogy a „kanapéhuszárok”, akik között egy család is volt négy kiskorú gyermekkel, hogyan reagálnak a látottakra.

A médiaszolgáltató a Kanapéhuszárokat a III. korhatári kategóriába sorolta (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott), az epizódokat ugyanakkor tizenhat éven aluliak számára nem ajánlottként (IV. korhatári kategória) kellett volna klasszifikálni, figyelemmel arra, hogy a tizenhat évesnél fiatalabb kiskorúak személyiségfejlődését a műsorszámban halmozottan előforduló erőszakos jelenetek és azok következményeinek közvetlen ábrázolása, valamint az erőszakos jelenetekre és a sérülésekre reflektáló, intenzív félelmi reakciók bemutatása negatívan befolyásolhatta – írták, hozzátéve, hogy ezért

a testület adásonként 4 millió forint, azaz összesen 8 millió forint bírságot rótt ki az RTL-re.

Úgy folytatták, hogy mivel a klasszifikációs rendelkezések megsértése súlyos jogsértés, indokolt a nyilvánosságot erről minél szélesebb körben tájékoztatni, ezért a médiatanács az RTL-t a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte, a jogsértés ismételtsége miatt pedig 50 ezer forint bírságot szabott ki a médiaszolgáltató vezető tisztségviselőjére.

Pályázati beszámoló

Közölték azt is, hogy ugyanezen az ülésén a testület elfogadta az MTVA Támogatási Irodájának a Médiatanács Támogatási Program keretében meghirdetett, médiaszolgáltatások támogatását célzó pályázati eljárásokra vonatkozó negyedéves beszámolóját.

A testület döntései nyomán az MTVA az idei év első negyedévében négy, a médiatanács által meghirdetett pályázati eljárásban (Rádióállandó2023, TVállandó2023, KMUSZ2023, Rezsi2024) nyolcvankét támogatási szerződést kötött, melyeknek köszönhetően összesen 473 694 208 forintot oszt szét a nyertes pályázók között.

Bírságot kapott a Rádió 1 Sirius

A közleményből kiderült az is, hogy a médiatanács elmarasztalta a Radio Plus Kft.-t, mert a 91,1 Rádió 1 Sirius január 19. és 25. között megsértette a szerződéses vállalásait, mivel nem tett közzé elegendő közszolgálati, továbbá a helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, műsorelemet, valamint szöveges tartalmat, a zenei művek körében irányadó vállalását pedig túllépte.

Mindezek miatt a testület 130 ezer forint bírsággal sújtotta a médiaszolgáltatót, illetve a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte.

Elmarasztalták a Forrás Rádiót

Az ugyancsak elmarasztalt Forrás Rádió pedig azzal sértette meg a szerződéses vállalásait, hogy január 9. és 15. között nem tett közzé sem megfelelő mennyiségű hírműsorszámot, sem közszolgálati és helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, ezért a médiatanács a médiaszolgáltatót, a Turul Média Kft.-t 70 000 forint bírsággal sújtotta, és közlemény közzétételére is kötelezte – tették hozzá.

A TV2 Comedy is hibázott

Azt írták, hogy a hatóság a román társhatósághoz fordult a TV2 Comedy csatornán március 11-én reggel 9 óra 25 perctől vetített Amerikai fater című műsorszám Smikulás című epizódja miatt, mert az a magyar szabályozás alapján – tekintettel a szexualitás megjelenítésére, a trágár nyelvezetre, az erőszak-ábrázolásra, a vallást érintő kijelentésekre, a zoofíliára utalásra, valamint az alkohol- és drogfogyasztásra – alkalmas volt a tizenhat éven aluliak személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására, miközben a médiaszolgáltató azt „A következő műsorszám csak szülői engedéllyel ajánlott” felhívással, valamint „AP” korhatári jelöléssel sugározta, ami a hazai szabályozás szerint a III. korhatári kategóriának (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) feleltethető meg.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is – a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Tovább olvasom

Médiapiac

Szoboszlai Dominik – Az interjú a Spíler TV-n! (videó)

Szombat este 20:25-kor tűzi műsorára a Spíler 1 a legsikeresebb magyar focista, a Liverpoolban játszó Szoboszlai Dominikkal készült exkluzív interjúját.

Közzétéve:

MTI/EPA/Adam Vaughan

A Manchester City-Chelsea FA-kupa elődöntőt követően a Spíler 1-en szombat este 20:25-től érkezik a Szoboszlai Dominik – Az interjú. Az exkluzív filmnek fontos része a sztárjátékossal készített interjú, nem csupán a magyar válogatott csapatkapitányáról tudhatnak meg sokat a nézők, ha szombat este a Splíer 1 programját választják. Baumstark Tibor végigjárta azokat a helyszíneket, amelyek a legszorosabban kötődnek a Liverpool FC-hez. A világklasszis középpályás gondolatain és érzésein túl pedig betekintést nyerhetünk a labdarúgással mélységesen átitatott városnak, a Liverpool-nak a mindennapjaiba is.

„Szoboszlai Dominik részletesen mesél arról, hogy mi történt a Liverpoolnál, miután minden idők egyik legeredményesebb futballedzője, Jürgen Klopp néhány hónappal ezelőtt meghökkentő időzítéssel bejelentette az évvégi távozását. Benézhettünk a kulisszák mögé, így megmutatjuk a topfutball egyik legmodernebb, leginkább felszerelt edzőközpontját, meglátogatjuk a legendás Anfield stadion történelemmel és legendákkal átitatott környékét, és a Spíler TV kameráin keresztül a focirajongók azt is láthatják, amit a világon nagyon kevesen, hogy hogyan fest a mérkőzés előtti percekben a Liverpool öltözője” – árulta el Baumstark Tibor. – „A Dominikkal készült interjún túl a Premier League történetének legjobb játékosai közül is megmutatjuk néhány egykori sztár véleményét az angol bajnokság kihívásairól, és persze Szoboszlai Dominik teljesítményéről” – tette hozzá.

Vasárnap a Spíler 2 közvetítésében Szoboszlai Dominik és a Liverpool a Fulham otthonában lép pályára, majd közvetlenül utána a La Liga és az egyetemes futballvilág csúcsrangadója, az El Clásico kerül képernyőre.

Ezúttal is különleges fel- és levezető műsorral készül a Spíler stábja a rangos küzdelemre. Elismert szakértők, elvakult drukkerek és a futballszakma képviselői lesznek a La Liga műsorvezetőinek vendégei a több helyszínes, kiterjesztett valóságot is felvonultató stúdiókban, valamint helyszíni kollégáik is bejelentkeznek a műsorba, így a spanyol futball rajongóinak vasárnap érdemes a Spíler közvetítésére kapcsolniuk – ismerteti a TV2 közleménye.

Borítókép: Szoboszlai Dominik, a Liverpool játékosa az angol első osztályú labdarúgó-bajnokság Liverpool-Crystal Palace mérkőzésén a liverpooli Anfield Road-i Stadionban 2024. április 14-én

Tovább olvasom

Médiapiac

Átadták az idei evangélikus médiakommunikációs díjakat

Ukrajnai evangélikusok életét bemutató riportot, valamint elváltként újraházasodott, elkötelezett evangélikusokat bemutató riportot ismert el idén a Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) a Bornemisza Péter- és az Írónád díjjal – közölte az egyház kommunikációs szolgálata az MTI-vel.

Közzétéve:

Az evangélikus egyház által alapított díjakat idén is olyanok vehették át, akik világi, illetve egyházi médiafelületen 2023-ban közzétett munkáikkal az evangélikusság és az evangélikus egyház pozitív megítélését, népszerűsítését vagy missziós tevékenységét segítették.

A díjakat Fabiny Tamás, az MEE elnök-püspöke, Prőhle Gergely, az MEE országos felügyelője, valamint Lovass Tibor, az egyház sajtóbizottságának elnöke adta át hétfő este.

A világi sajtóban publikált, evangélikus vonatkozású anyagok versenyében elnyerhető Bornemissza Péter-díjat Vörös Szabolcsnak a Válasz Online felületén megjelent, “Láttam azokat, akik legyőzték a fenevadat” – először járt magyar püspök ukrán háborús zónában című riportja nyerte el.

Az idei Írónád díjat Vitális Judit, a Magyarországi Evangélikus Egyház honlapjának felelős szerkesztője, az Evangélikus Élet magazin hírszerkesztője vehette át a magazinban megjelent, Nem tündérmese – Isten kegyelme: Balicza Klára és Jenei Róbert egymásra találásának története című, házasság heti interjújáért.

Mindkét kategóriában megítéltek különdíjat is: Kuklai Katalin A babaszagú világ ajándéka – Kölcsönösen gazdagodnak a kisgyerekek és a fogyatékkal élő idős gondozottak a közös programokból című, a Népszava.hu internetes portálon megjelent, a Sztehlo Gábor Evangélikus Szeretetotthon piliscsabai telephelyén készült riportját Bornemisza Péter-különdíjjal, Balczó Mátyás, az Evangélikus Információs Szolgálat újságíró-szerkesztőjének a Hit, humor és lelki mélység – Gyerekkortól megérésig – Kovács András Péter humoristával készült, az Evangélikus Élet magazinban megjelent interjúját pedig Írónád különdíjjal ismerték el.

Tovább olvasom