Kövess minket!

Médiapiac

A Google+, ahogyan a Google látja: ″befogadó üzemmódba kapcsoltunk″

A keresők piacát uraló Google legújabb közösségi szolgáltatására nagyon kíváncsi volt a szakma, ám a tavaly bejelentett Google+-t sokak részéről értetlenség fogadta. A Google viszont nagyon is elégedett a termékkel, ezért kíváncsiak voltunk, mit lát a cég a Google+-ban. A Médiapiacnak nyilatkozó Obi Felten Google+-ért felelő régiós marketingigazgató szerint még csak az út elején járnak, így idő kell a fogyasztók és a hirdetők megnyerésére. Bár a sajtó előszeretettel gondolkodik gigászok csatájában, valójában nem nagyon foglalkoznak a Facebookkal. Azt is elárulta, mit tanultak a Wave és a Buzz sikertelenségéből.

[Az interjú elsőként a március-áprilisi Médiapiac magazinban jelent meg.]

 

Obi Felten

A Google+-t, pontosabban a Google új közösségi próbálkozását nagyon várta a szakma és a sajtó. Ehhez képest bőséggel kaptak szkeptikus vagy egyenesen negatív kritikákat. Számítottak erre?

Elégedettek vagyunk a Google+ eddigi fejlődésével, éppen nemrégiben jelentettük be, hogy elértük a havi százmillió aktív felhasználót, illetve a napi ötvenmillió felhasználót. Az útnak azonban csak a legelején járunk, a projekt kevesebb mint egyéves. Ezen idő alatt a csapat hihetetlen iramban dolgozott az újabb és újabb funkciók elindításán, ezek egy jelentős része éppen a felhasználói visszajelzéseken alapul. Naponta jövünk ki újabb funkciókkal vagy javításokkal.

 

A Google+-t vajon annyira várták maguk a felhasználók is, mint a cég? Nincsenek jól el a már meglévő közösségi hálózatokkal, például a Facebookkal és a Twitterrel?

Mi nem pusztán “egy újabb közösségi oldalt” látunk a Google+-ban. A célja a Google egészét jobbá tenni azáltal, hogy közösségi “szövetbe” köti össze az összes termékünket. Az, hogy megérthessük a felhasználóinkat, tudjuk, mi érdekli őket, kik fontosak a számunkra, kulcsfontosságú ahhoz, hogy azt és akkor adhassuk nekik, amire és amikor szükségük van.

Például ha a Google-ön keresgél valaki új mobiltelefonok után, akkor egy sor szakértői véleményt és cikket fog lelni. De hasznos az is, ha mondjuk egy barátod véleményét is megtalálod, aki megosztott egy bejegyzést az új Samsung készülékéről. Ha tudod, hogy a barátod odavan a mobilokért, és bízol az értékítéletében, akkor kíváncsi leszel az észrevételeire. A YouTube-on pedig nemcsak az alapján tudunk így videókat ajánlani a felhasználóknak, hogy korábban mit néztek, hanem azokat is megmutatjuk nekik, amelyeket a barátaik osztottak meg a Google+-on, ami annyit tesz, hogy nagyobb eséllyel fog feltűnni a legfrissebb őrült videó, amiről a barátaid beszélnek.

 

Egy mostanában (az interjú április elején készült – A Szerk.) megjelent The New York Times-blogbejegyzés felütése az volt, hogy a “Google+-nak van egy kis imázsproblémája”. Amennyiben ez igaz, felmerül a kérdés: hogyan tervezi ezt kezelni a Google?

A Google+-szal hosszú távra tervezünk, hosszú távon szeretnénk tartalmas kapcsolatot építeni a felhasználókkal. Ahogy egyre jobban megismerik az olyan funkciókat, mint a Hangouts vagy a Circles, és ahogy ennek nyomán a Google-t és a web egészét érintő felhasználói élmény egyre élvezetesebbé és hasznosabbá válik számukra, reményeink szerint újra és újra visszatérnek majd.

 

A Google korábbi közösségi próbálkozásai nem nyűgözték le a felhasználókat és a hirdetőket sem. Mit kell tennie ahhoz a Google+-nak, hogy elkerülje a Wave vagy a Buzz sorsát?

El kell ismernem, hogy követtünk el hibákat a múltban, de a Google sosem félt kockázatokat vállalni, és ha balul ütött ki a dolog, akkor tanultunk a hibáinkból. A korábbi közösségi projektek tanulságai hihetetlenül hasznosak voltak számunkra a Google+ fejlesztése során.

Nézzük csak a Wave példáját, amelyet fanfárok közepette mutattunk be 2009 májusában a Google I/O fejlesztői konferenciánk alkalmával. A múlt évben leállítottuk, főképp mert a felhasználóink sosem találták meg igazán, hogy mire is lehetne használni. A Wave-projektből azt tanultuk meg, hogy nem tehetünk túlzó ígéreteket a jövőre nézve, így aztán a Google+-t szinte „csendben” dobtuk piacra, egy zárt teszt keretében, ahová a dolgozók a barátaikat és a családtagjaikat hívhatták meg. A szolgáltatást aztán innen építettük fel, szépen lassan. Vagy vegyük a Buzzt, amely arra emlékeztetett minket, hogy az embereknek mennyire fontos az online adataik védelme. Ebből azt tanultuk meg, hogy nagyobb figyelmet kell szentelnünk az adatvédelemre a Google+ esetében. Az adatvédelmi beállításainkat még a korábban kritikus európai adatvédelmi hivatalok is dicsérték.

Egy szó, mint száz, hibázni és elbukni emberi dolog, sőt a technológia világában ez hasznos, a tanulságokat ugyanakkor komolyan kell venni.

 

Az internetezők rengeteg időt töltenek a Facebookon. Mi lenne az a stratégia, amivel a Google sikeresen csábíthatná át őket a Google+ felületére? Facebookabbnak kell lennie a Facebooknál, vagy a megkülönböztetés a jó út?

Nem foglalkozunk azzal túlzottan, hogy mit csinál a többi cég, mi ugyanis valami újat próbálunk az asztalra letenni: egy új, fejlettebb Google-t, amely új funkciókat kap. Az egyik kedvenc funkcióm a Google+-mobilélményhez köthető. Az Instant Upload egy opt-in szolgáltatás, amely lehetővé teszi, hogy a mobilunkkal készített minden egyes fotó és videó automatikusan feltöltődjön a felhőben egy biztonságos albumba. Mindenkinek nagyon hasznos ez a funkció, aki úgy járt, mint egyszer én, amikor elveszítettem az okostelefonomat, rajta minden felvétellel!

A felhasználók a Google+-on felfedezhetnek egy sor közösséget, csatlakozhatnak hozzájuk, és ez lesz a szolgáltatásunk kulcsfontosságú megkülönböztető jegye. Például most már sokkal több női felhasználót látunk a Google+-on, mint az első napokban, ennek az az egyik oka, hogy a funkciókkal nagyon jól tudnak élni a fiatal anyukák. Szívesen osztanak meg fotókat a kisbabájukról, de nem bárkivel, és erre a megkülönböztetésre tökéletesen alkalmas a Circles. Vagy bár otthon kell maradniuk a kisgyerekükkel, de a Hangouts segítségével nagyszerűen tarthatják a kapcsolatot a barátaikkal. De erős közösségek épülnek az olyan témák köré is, mint a fotózás, a zene, a gasztronómia vagy a sportklubok.

 

A média hajlamos a Google+ és a Facebook viszonyát gigászok csatájaként tálalni. Mit gondol erről?

A média szereti a nagy párharcokat, mi viszont nem igazán foglalkozunk azzal, hogy mit csinál a többi cég. A saját projektjeinkre fókuszálunk.

 

Kommunikációjuk szerint a Google+ a Google leggyorsabban növekedő terméke. A számok azonban önmagukban még nem jelzik a valódi potenciált. Mit szeretne a cég elérni a szolgáltatással az elkövetkező három-öt évben? Hogyan illik bele a Google+ a stratégiájába?

Három-öt év, mondhatni, egy emberöltő a technológiai szektorban, azaz nagyon nehéz ennyire előre megjósolni, hogy mi fog történni. Annyit mondhatok csak, hogy a Google+nak még csupán a legelején tartunk, és még számtalan innovációval jelentkezünk.

 

Egy interjúban egy, a Google részéről nyilatkozó vezető azt mondta, a felhasználói bázis növelése csak a kezdet. Mi a következő lépés afelé, hogy a szolgáltatás valóban megnyerje magának az internetezőket és ezzel a hirdetőket?

Úgy gondolom, az a fő feladatunk, hogy folyamatosan odafigyeljünk a felhasználók igényeire, a visszajelzéseik ugyanis közvetlen hatással bírnak a Google+ fejlesztésére, a javításokra és az új funkciókra egyaránt. Ugyanezt mondhatom el a hirdetőkkel kapcsolatban is. A márkáknak most már lehet saját Google+-oldaluk, de tisztában vagyunk vele, hogy még nagyon sok dolgot tehetünk és kell is tennünk a hirdetőkért. Örülünk tehát azoknak a visszajelzéseknek, ötleteknek, amelyek a márkatulajdonosoktól érkeznek azzal kapcsolatban, hogy hogyan tudnánk számukra a szolgáltatást hasznosabbá tenni. Teljesen befogadó üzemmódban vagyunk.

Médiapiac

Szombat délutánig jelentkezhetnek a tévék, rádiók az NVB-nél

Szombat 16 óráig jelentkezhetnek a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB) azok az országos televíziók és rádiók, amelyek az Európai Parlament tagjainak, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők választásának kampányidőszakában politikai reklámot kívánnak közzétenni.

Közzétéve:

Flickr

Az alaptörvény rögzíti, hogy a demokratikus közvélemény kialakulásához választási kampányidőszakban szükséges megfelelő tájékoztatásért politikai reklám kizárólag ellenérték nélkül, az esélyegyenlőséget biztosító feltételek mellett közölhető. A választási eljárásról szóló törvény különbséget tesz a politikai hirdetés és a politikai reklám között.

A jogszabály politikai hirdetésnek nevezi az ellenérték fejében, valamely jelölőszervezet vagy független jelölt népszerűsítését szolgáló és támogatásra ösztönző, sajtótermékben (illetve az interneten és moziban) közzétett tartalmat.

A politikai reklám – amelynek a célja ugyancsak a jelöltek, jelölőszervezetek népszerűsítése – televízióban, rádióban jelenhet meg.

A választási eljárásról szóló törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltató egyenlő feltételek mellett teheti közzé a jelöltet, illetve listát állító jelölőszervezetek és a független jelöltek politikai reklámjait, közös jelölt, illetve közös lista esetén a jelölőszervezetek együttesen jogosultak a politikai reklám megrendelésére.

A politikai reklámhoz véleményt, értékelő magyarázatot fűzni tilos, közzétételéért a médiaszolgáltató ellenszolgáltatást nem kérhet, és nem fogadhat el.

A jogszabály szerint

amennyiben a közszolgálatinak nem minősülő, országosan elérhető lineáris médiaszolgáltatást nyújtó szolgáltatók (televíziók és rádiók) biztosítani kívánják politikai reklám közzétételének lehetőségét, ezt legkésőbb a kampány hivatalos kezdetéig, április 20-án 16 óráig kötelesek közölni a NVB-vel.

Külön kell megtenni a politikai reklám közzétételére vonatkozó jognyilatkozatot az EP-választásra, az önkormányzati, valamint a nemzetisági választásra.

Az európai parlamenti képviselők, valamint a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásával kapcsolatban a bejelentésnek tartalmaznia kell a politikai reklám közlésére szolgáló országos lineáris, illetve a kizárólag interneten elérhető lineáris médiaszolgáltatásnak vagy médiaszolgáltatásoknak a megjelölését és a politikai reklámok közzétételére szánt időtartamot, amely összesen nem lehet kevesebb 150 percnél.

A nemzetiségi választással kapcsolatban a bejelentésnek csak a közlésre szolgáló médiaszolgáltatás megjelölését kell tartalmaznia.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

Újabb bírság az RTL-nek: erőszakos Sztárbox-jelenetek a Kanapéhuszárokban

A testület adásonként 4 millió forint, azaz összesen 8 millió forint bírságot rótt ki a csatornára.

Közzétéve:

Borítóképünk illusztráció, fotó: Pixabay

Összesen 8 millió forint bírságot rótt ki az RTL-re a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a Kanapéhuszárok című műsorszám két epizódja miatt, miután állampolgári bejelentésre, hatósági ellenőrzést követően hivatalból indított közigazgatási hatósági eljárást a médiaszolgáltatóval szemben.

A Kanapéhuszárok vizsgált epizódjaiban a Sztárbox olyan erőszakos jelenetei is láthatók voltak, amelyek alkalmasak lehettek a tizenhat éven aluli gyermekek személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására

– közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint a Kanapéhuszárok két vizsgált epizódjában nem az eredeti, élőben sugárzott Sztárbox-jeleneteket játszották le, hanem azok szerkesztett változatát.

A műsorszám azt mutatta be, hogy a „kanapéhuszárok”, akik között egy család is volt négy kiskorú gyermekkel, hogyan reagálnak a látottakra.

A médiaszolgáltató a Kanapéhuszárokat a III. korhatári kategóriába sorolta (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott), az epizódokat ugyanakkor tizenhat éven aluliak számára nem ajánlottként (IV. korhatári kategória) kellett volna klasszifikálni, figyelemmel arra, hogy a tizenhat évesnél fiatalabb kiskorúak személyiségfejlődését a műsorszámban halmozottan előforduló erőszakos jelenetek és azok következményeinek közvetlen ábrázolása, valamint az erőszakos jelenetekre és a sérülésekre reflektáló, intenzív félelmi reakciók bemutatása negatívan befolyásolhatta – írták, hozzátéve, hogy ezért

a testület adásonként 4 millió forint, azaz összesen 8 millió forint bírságot rótt ki az RTL-re.

Úgy folytatták, hogy mivel a klasszifikációs rendelkezések megsértése súlyos jogsértés, indokolt a nyilvánosságot erről minél szélesebb körben tájékoztatni, ezért a médiatanács az RTL-t a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte, a jogsértés ismételtsége miatt pedig 50 ezer forint bírságot szabott ki a médiaszolgáltató vezető tisztségviselőjére.

Pályázati beszámoló

Közölték azt is, hogy ugyanezen az ülésén a testület elfogadta az MTVA Támogatási Irodájának a Médiatanács Támogatási Program keretében meghirdetett, médiaszolgáltatások támogatását célzó pályázati eljárásokra vonatkozó negyedéves beszámolóját.

A testület döntései nyomán az MTVA az idei év első negyedévében négy, a médiatanács által meghirdetett pályázati eljárásban (Rádióállandó2023, TVállandó2023, KMUSZ2023, Rezsi2024) nyolcvankét támogatási szerződést kötött, melyeknek köszönhetően összesen 473 694 208 forintot oszt szét a nyertes pályázók között.

Bírságot kapott a Rádió 1 Sirius

A közleményből kiderült az is, hogy a médiatanács elmarasztalta a Radio Plus Kft.-t, mert a 91,1 Rádió 1 Sirius január 19. és 25. között megsértette a szerződéses vállalásait, mivel nem tett közzé elegendő közszolgálati, továbbá a helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, műsorelemet, valamint szöveges tartalmat, a zenei művek körében irányadó vállalását pedig túllépte.

Mindezek miatt a testület 130 ezer forint bírsággal sújtotta a médiaszolgáltatót, illetve a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte.

Elmarasztalták a Forrás Rádiót

Az ugyancsak elmarasztalt Forrás Rádió pedig azzal sértette meg a szerződéses vállalásait, hogy január 9. és 15. között nem tett közzé sem megfelelő mennyiségű hírműsorszámot, sem közszolgálati és helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, ezért a médiatanács a médiaszolgáltatót, a Turul Média Kft.-t 70 000 forint bírsággal sújtotta, és közlemény közzétételére is kötelezte – tették hozzá.

A TV2 Comedy is hibázott

Azt írták, hogy a hatóság a román társhatósághoz fordult a TV2 Comedy csatornán március 11-én reggel 9 óra 25 perctől vetített Amerikai fater című műsorszám Smikulás című epizódja miatt, mert az a magyar szabályozás alapján – tekintettel a szexualitás megjelenítésére, a trágár nyelvezetre, az erőszak-ábrázolásra, a vallást érintő kijelentésekre, a zoofíliára utalásra, valamint az alkohol- és drogfogyasztásra – alkalmas volt a tizenhat éven aluliak személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására, miközben a médiaszolgáltató azt „A következő műsorszám csak szülői engedéllyel ajánlott” felhívással, valamint „AP” korhatári jelöléssel sugározta, ami a hazai szabályozás szerint a III. korhatári kategóriának (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) feleltethető meg.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is – a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Tovább olvasom

Médiapiac

Szoboszlai Dominik – Az interjú a Spíler TV-n! (videó)

Szombat este 20:25-kor tűzi műsorára a Spíler 1 a legsikeresebb magyar focista, a Liverpoolban játszó Szoboszlai Dominikkal készült exkluzív interjúját.

Közzétéve:

MTI/EPA/Adam Vaughan

A Manchester City-Chelsea FA-kupa elődöntőt követően a Spíler 1-en szombat este 20:25-től érkezik a Szoboszlai Dominik – Az interjú. Az exkluzív filmnek fontos része a sztárjátékossal készített interjú, nem csupán a magyar válogatott csapatkapitányáról tudhatnak meg sokat a nézők, ha szombat este a Splíer 1 programját választják. Baumstark Tibor végigjárta azokat a helyszíneket, amelyek a legszorosabban kötődnek a Liverpool FC-hez. A világklasszis középpályás gondolatain és érzésein túl pedig betekintést nyerhetünk a labdarúgással mélységesen átitatott városnak, a Liverpool-nak a mindennapjaiba is.

„Szoboszlai Dominik részletesen mesél arról, hogy mi történt a Liverpoolnál, miután minden idők egyik legeredményesebb futballedzője, Jürgen Klopp néhány hónappal ezelőtt meghökkentő időzítéssel bejelentette az évvégi távozását. Benézhettünk a kulisszák mögé, így megmutatjuk a topfutball egyik legmodernebb, leginkább felszerelt edzőközpontját, meglátogatjuk a legendás Anfield stadion történelemmel és legendákkal átitatott környékét, és a Spíler TV kameráin keresztül a focirajongók azt is láthatják, amit a világon nagyon kevesen, hogy hogyan fest a mérkőzés előtti percekben a Liverpool öltözője” – árulta el Baumstark Tibor. – „A Dominikkal készült interjún túl a Premier League történetének legjobb játékosai közül is megmutatjuk néhány egykori sztár véleményét az angol bajnokság kihívásairól, és persze Szoboszlai Dominik teljesítményéről” – tette hozzá.

Vasárnap a Spíler 2 közvetítésében Szoboszlai Dominik és a Liverpool a Fulham otthonában lép pályára, majd közvetlenül utána a La Liga és az egyetemes futballvilág csúcsrangadója, az El Clásico kerül képernyőre.

Ezúttal is különleges fel- és levezető műsorral készül a Spíler stábja a rangos küzdelemre. Elismert szakértők, elvakult drukkerek és a futballszakma képviselői lesznek a La Liga műsorvezetőinek vendégei a több helyszínes, kiterjesztett valóságot is felvonultató stúdiókban, valamint helyszíni kollégáik is bejelentkeznek a műsorba, így a spanyol futball rajongóinak vasárnap érdemes a Spíler közvetítésére kapcsolniuk – ismerteti a TV2 közleménye.

Borítókép: Szoboszlai Dominik, a Liverpool játékosa az angol első osztályú labdarúgó-bajnokság Liverpool-Crystal Palace mérkőzésén a liverpooli Anfield Road-i Stadionban 2024. április 14-én

Tovább olvasom