A TNS Hoffmann 2012. január 4 és 17. között a Kantar Media nemzetközi tapasztalatainak felhasználásával Budapesten, a 15 évnél idősebb lakosság körében végzett rádiós közönségmérésének összefoglalója szerint több mint 1,1 millió budapesti (75%) hallgatott nap mint nap rádiót az év első hónapjában.
![]() |
Az eredményeket összefoglaló dokumentum rácáfol arra a közkeletű vélekedésre, hogy a fővárosban – szemben a vidéki városokkal – a lokalitás szerepe az élet minden területén alacsonyabb: az országos adók mellett kifejezetten magasnak mutatkozott a helyi rádiók hallgatottsága. A 15 évnél idősebb budapesti lakosság körében minden második személy hallgat budapesti rádiót (is), így ezek együttes hallgatottsága eléri a 725 ezer főt.
A hirdetők érdeklődésére leginkább számot tartó 18-49 éves korcsoportban egy kicsit még népszerűbbek a helyi rádióadók, hiszen az átlagi napi együttes hallgatottságuk 51 százalék körül alakult (402 ezer fő).
A budapestiek számára a rádiózás egyrészt szórakozást, másrészt információszerzést jelent. Ennek megfelelően a zenei országos és helyi rádiók hallgatottsága 59 százalék volt (873 ezer fő). Ez a 18-49 éves korosztály körében még magasabb volt: háromból két budapesti 18-49 éves lakos szokott naponta zenei rádiót hallgatni (66 százalék; 526 ezer fő).
A zene mellett egyébként a fővárosiak 34 százaléka hallgat napi szinten elsősorban szöveges és/vagy közösségi tartalmakat sugárzó rádiókat.
A TNS Hoffmann méréséből az is kiderült, hogy a hirdetők számára kiemelt 18 és 49 év közötti korcsoport körében a legmagasabb eléréssel (reach) a Rádió1 rendelkezett (209 ezer fő) a Budapesten fogható adások közül. Ezt a Neo FM 162 ezres elérése, majd a Class FM 161 ezres reache követi.
Felső korosztályi szűkítés nélkül vizsgálva viszont némiképp máshogy alakult a verseny, ugyanis a mezőny élén ebben az esetben a Neo FM áll 288 ezres eléréssel, míg a fővárosi frekvenciáját azóta már elveszítő Rádió1 a dobogó második fokán volt (269 ezer fő), és mindössze ezer fővel maradt le az állami Kossuth Rádió. (A mérésbe csak a 15 évnél idősebbeket számolták bele.)
A teljes fővárosi rádiós rangsor elérhető a csatolt PPT-ben lévő grafikonokon.