Kövess minket!

Médiapiac

A közösségi média sikere egyelőre a Facebook sikere

Három számjegyű növekedést vár a közösségimédia-költések terén Odysseas Ntotsikas, a Thinkdigital ügyvezetője, akit a Facebook Napon kérdeztünk. A szakember szerint nem szabad elfelejteni, hogy a közösségi oldal óriási növekedést élt meg, amit cégként nehéz kezelni, ugyanakkor látható a professzionálisabbá válás a hirdetők kiszolgálása terén. A márkák számára létfontosságú, hogy megértsék a közösségi média, mint keret lényegét.

Odysseas Ntotsikas

Hogyan látod a magyar piacot? Miért éri meg a Thinkdigitalnak egy ilyen kis piacon új szereplőként megjelenni?

Nem annyira Magyarországra önmagában fókuszálunk, hanem a régióra, amelynek több országában is jelen vagyunk. Ugyanakkor Magyarország az egyik legfejlettebb piac, elég csak az online médium reklámtortából kihasított részarányára gondolni. A válság negatív hatással volt ugyan a magyar gazdaságra és ezzel a médiapiacra, de optimisták vagyunk a folytatást illetően. Tudom, hogy belülről minden sokkal rosszabbnak látszik, de a magyar piac szerintem nagyon jól strukturált és a szereplők edukáltak. A régió számos országa még nem jár ebben a fejlődési szakaszban.

 

A közösségi média elvi lehetőségeinek implementálásában előrébb járnak a nagyobb, érettebb médiapiacok. De látszik-e ilyen különbség a közeg használatát érintő kreativitásban?

Természetes, hogy a nagyobb, érettebb piacok előrébb járnak az implementálásban, hiszen nagy ügyfelekkel, nagyobb büdzsékkel dolgoznak. A kreativitás viszont egyáltalán nem méret függvénye, így a magyar, a cseh vagy a görög piac nincsen hátrányban. Ezekben az országokban is lehet találkozni a közösségi média kreatív – és ami még inkább számít – hatékony alkalmazásával. Lehetnek különbségek, de óriási lemaradást nem látok. A közösségi médiában pont az a jó, hogy sokak számára elérhető megoldás, nincsenek olyan erőforrás korlátok, mint például egy tévékampány esetében.

 

A közösségi média hype javában tombol, de mennyire van nyitottság a hirdetőkben, ügynökségekben az átgondolt használatra? Kreatívnak lenni egy ilyen közegben talán könnyebb, mint hatékonynak, márpedig átgondoltság nélkül az utóbbi nem megy.

Jelenleg talán éppen az a legnagyobb kérdés a közösségi médiában, hogy milyen megtérülést várhatunk a befektetésünkért cserébe. Az első lépés a sikerhez a közösségi média, mint keret megértése. Nem mehetünk fel csak azért a Facebookra, mert a többiek is azt csinálják.

A kérdés az, hogy milyen hatással van a közösségi média a fogyasztóink életére. Fontos része az életüknek? Mi úgy látjuk, általánosságban igen, de ez számos tényezőtől függ: terméktől, célcsoporttól, stb. A hatékonysághoz elengedhetetlen, hogy monitorozzuk a korrelációt az aktivitásaink és az értékesítés alakulása között. Ez persze nehéz, de semmiképpen nem lehet megúszni.

 

Ha már értékesítés: mitől ad el a közösségi média?

Először is a nagy elérés miatt: minden országot érint a közösségi média térnyerése. A magyar piacon 3,3 millió felhasználó fölött jár a Facebook, akiknek a 65 százaléka napi szinten visszatér. A másik dolog, hogy a szájreklám mindig is fontos tényező volt a vásárlási döntésekben, ami a közösségi médiában új lendületet és platformot kapott. A Facebookon hosszabb távon nem a játékos alkalmazások lesznek a legfontosabbak, hanem a közösségi vásárlást lehetővé tevők.

 

Egyelőre a magyar hirdetők zöme inkább presztízsből van jelen a Facebookon, mert “ott kell lenni”” Szerinted mikorra érhetünk el oda, hogy tudatosan használják a platformot, amikor valóban indokolt és hatékony.

Már látszanak a szemléletváltás első jelei, amelyek nem meglepő módon a nemzetközi cégek felől érkeznek. Egy példa: a világ legnagyobb hirdetője, a Procter & Gamble egyre nagyobb összegeket költ a közösségi médiára, és egyre több vásárlója érkezik ebből a közegből. Vagy ott vannak a légitársaságok, amelyek közül egyesek máris ügyfélszolgálati platformként tekintenek a Facebookra. A nemzetközi cégek tehát már nem pusztán játékszerként a közösségi médiára, és ez a változás meg fog történni néhány éven belül a helyi cégeknél is.

 

Sokat beszélünk általában a közösségi médiáról, de ilyenkor gyakran valójában a Facebookra gondolunk. Jöhet a közeljövőben más szereplő, amely hasonló vehemenciával hódítja meg a világot?

Mindig fontos különbséget tenni az egyes cégek között, hiszen mindegyik külön történet: más üzleti modellre épít, másképp használják a fogyasztók. A YouTube, amely egyébként a világ második legnagyobb keresője, egyben egy óriási elérésű közösségi oldal is. A Twitter szintén remek eszköz, de teljesen másra jó, mint a Facebook. Jelenleg nem látok olyan erejű szereplőt, mint amilyen a Facebook, de bármi megtörténhet. Azt sem mondanám, hogy a Google nem rukkol ki valamikor egy erős vetélytárs platformmal.

 

Tehát a közösségi médiának tulajdonított rendkívüli siker valójában inkább a Facebook sikere jelenleg?

Most egyértelműen a Facebook sikeréről van szó, amit aztán kiterjesztenek az egész kategóriára. Ezzel együtt vannak ígéretes cégek, amelyek maguk is nagy sikert érhetnek el a jövőben.

 

A Facebook állandóan változik, ami időről-időre ijedelmet okoz a „rá települő” márkatulajdonosoknak, holott a hirdetőknek inkább a stabil, kiszámítható játékszabályok kedveznek. Mennyire figyel a Facebook a hirdetői igényekre?

Ne felejtsük el, hogy a cég több mint 600 millió “ügyfelet” szerzett hét év alatt. Ezt a növekedési ütemet nem könnyű kezelni. Úgy látom, hogy a Facebook egész jól boldogul a kérdéssel. Dublinban személyesen szereztem arról tapasztalatot, hogy milyen gyorsan fejlesztik a csapatot, de még mindig növekedésben vannak.

Ami kifejezetten a hirdetőket illeti: rájuk is jobban figyelnek. A Facebook számos olyan rendezvényt szervez, amelyeken esettanulmányokat mutatnak be a piac edukálására. Hasonlókkal jelentkeznek az olyan hivatalos partnerek is, mint amilyenek mi vagyunk. Nem mondom, hogy holnapra már tökéletes lesz a hirdetők kiszolgálása, de a törekvés egyértelmű.

 

A Facebookon egy sor olyan hirdetési lehetőség van, amihez nem kell más, csak a márkatulajdonos és a közösségi oldal. Mi a hivatalos partnerek által képviselt hozzáadott érték?

Valóban vannak önkiszolgáló hirdetési lehetőségek, de a leghatékonyabb, kiemelt reklámozási formákat a hivatalos partnereken keresztül lehet igénybe venni. Másfelől – bár ez nem a legfontosabb tevékenységünk – tanácsadással is tudjuk az ügyfeleket segíteni. A hype óriási, de egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan jelenik meg egy márka a Facebookon.

 

Van valamiféle képed arról, hogy mennyi pénzt költöttek tavaly közösségi médiára a hirdetők a régióban, s hogy mi várható az elkövetkező években?

A közösségimédia-költés döntő része a Facebookra megy, erről, ahogyan a szegmens egészéről, nincs hivatalos számadatunk. Különböző becslések persze vannak, de ezekbe nem érdemes belemenni. Az elkövetkező években éves szinten három számjegyű növekedés várható. Gondoljunk csak bele, az Egyesült Királyságban már most az összes display megjelenés negyede a Facebookon realizálódik, ami döbbenetes szám.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom