Kövess minket!

Médiapiac

A nézőközönség megváltozott

Victoria Davies, a Discovery Networks CEEMEA-régióért felelős ügyvezetője levélben válaszolt az Eurosport arculatváltását és terveit érintő kérdéseinkre, illetve számolt be a csatornával kapcsolatos újdonságokról.

Milyen megfontolások állnak a mögött a közvetítési megállapodás mögött, amelyet különböző sportmárkákkal és versenyekkel kötött az Eurosport? Melyek az elmúlt egy év legnagyobb eredményei ezen a területen?

Büszkék vagyunk az elmúlt tizenkét hónapban elért eredményeinkre, mivel különösen nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy minél több prémium tartalmat közvetítsünk a nézőinknek. Tudjuk, hogy az Eurosport nagyon fontos csatorna a magyarországi közönség számára, főleg ezért határoztunk úgy, hogy olyan egyedülálló tartalmakat osztunk meg velük, mint például a Bundesliga, a Grand Slam-tenisztornák, a WTCC vagy a budapesti vizes vb és a soron következő olimpiai játékok. A rajongókat helyezzük a középpontba, és bízunk benne, hogy ezt ők is értékelik majd.

A célunk nemcsak az, hogy prémium sporteseményekkel szolgáljuk ki őket, hanem az is, hogy minél több helyi érdekeltségű tartalommal találkozhassanak a csatornánkon. Így élvezhetik a rajongók Dárdai Pál előretörését a Bundesligában vagy mondjuk Michelisz Norbert versenyeit a WTCC-n. És akkor még nem is beszéltünk olyan fiatal tehetségekről, mint Piros Zsombor, aki a juniorok között aratott elsöprő győzelmet az ausztrál nyílt teniszbajnokságon, amit szintén láthatták az Eurosporton a magyar nézők, a Roger Federerhez hasonló világsztárok mérkőzései mellett.

Jelenleg van-e olyan sportesemény, amely még nincs az Eurosport kínálatában, de tervezik, hogy a közeljövőben lépéseket tesznek annak érdekében, hogy közvetíthessék?

Természetesen, mint mindig, most is szüntelenül kutatjuk az új lehetőségeket annak érdekében, hogy elsőrangú sporttartalmakat szolgáltassunk a nézőknek. Folyamatosan és részletekbe menően figyeljük a piacot, és mindig tüzetesen megvizsgáljuk az aktuálisan elérhető olyan közvetítési jogokat, amelyek hosszú távon is fenntartható előnnyel járhatnak az Eurosport számára. De természetesen a last minute lehetőségeket is mindig megfontoljuk.

Miért döntöttek úgy, hogy az olimpiai és az Eurosport-logót összefűzik?

Szerettünk volna egy olyan logót alkotni, amely tiszteleg az olimpiai értékek előtt, de magában hordozza az új, még dinamikusabb Eurosportot is. A logó egy új korszak kezdetét jelzi mind Európa első számú sportcsatornája, mind a világ legfontosabb sporteseménye számára. A logó egyesíti a két ikonikus jelképet, az Eurosport logóját és az olimpiai karikákat, valamint magában foglalja a dobogót, amely megtestesíti a sportolók legnagyobb álmát világszerte, és egyben a kiemelkedő sportteljesítmény jelképe.

A múlt évben bejelentették együttműködésüket az MTVA-val az olimpiai játékokhoz kapcsolódóan. Hogyan lesz látható az olimpia az Eurosporton?

Az olimpia kiemelkedően fontos számunkra, hiszen jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy a csatornáinkon még több prémium, helyi szempontból releváns tartalom legyen, amelyet mindenkinek látnia kell. A programkínálatunk több mint fele az olimpiai sportágakhoz kapcsolódik, a célunk pedig az, hogy már az eseményt megelőző időszakban bemutassuk a sportolók útját a nagy versenyig, közelebb hozzuk őket a rajongókhoz, ehhez pedig felhasználjuk az összes platformunkat.

Az Eurosport mint az olimpiai játékok új otthona egyedülálló nézői élményt fog adni a játékokhoz kapcsolódóan Európa-szerte milliók képernyőin. Tudjuk, hogy az olimpián minden egyes pillanat számítani fog, és az Eurosport mindent megtesz azért, hogy a rajongók ne maradjanak le egyetlen számukra fontos pillanatról sem. Új stratégiánknak ezért részét képezi az is, hogy az összes csatornánkat, mobilplatformunkat és az Eurosport Playert is bevonjuk a közvetítés folyamatába, így valóban minden fontos pillanatot nyomon követhetnek a nézők.

 

Hogyan készülnek a 2018-as pjongcsangi téli játékokra?

A kihívás nagy, ahogyan maga a lehetőség is, hogy ezen az eseményen keresztül formáljuk az Eurosport márkát. A 2017-es év indulásával, januárban megkezdtük az utazásunkat mint az olimpiai játékok otthona. Egy év van még hátra a 2018-as pjongcsangi játékokig, ezzel kapcsolatban pedig nemrég fedtük fel a műsorszerkesztési stratégiánkat, ami természetesen magában foglalja a téli olimpiai játékokat. A téli olimpia alatt az Eurosport több mint száz eseményről tudósít majd élőben vagy on-demand, a közvetítések bármikor, bármely eszközről elérhetőek lesznek a nézők számára, így a 2018-as, Pjongcsangban megrendezendő téli olimpia lesz az első igazán digitálisan is közvetített ötkarikás verseny az európai nézők számára.

A digitális megoldások, mint például az eurosport.com, az Eurosport Player, a 360 fokos videók vagy mondjuk a VR, milyen szerepet játszanak az Eurosport stratégiájában a brandépítés szempontjából? Milyen célokat tűztek ki ezekkel a platformokkal kapcsolatban, és milyen eredményeket értek már el eddig? Ezen digitális megoldások közül melyek férhetők hozzá a magyarországi nézők számára, és milyen eredménnyel teljesítenek?

Látható az Eurosport előretörése a digitális üzletágban, az a célunk, hogy prémium sporteseményeket közvetítsünk minél több platformon, és hogy a rajongók ezeket elérhessék, legyenek akár az otthonaikban a tévéképernyő előtt, akár útközben, kezükben a mobiltelefonjukkal. A sport a legjobban adaptálható tartalom a több képernyős fogyasztásra, ezért azon vagyunk, hogy megfeleljünk a nézőink elvárásainak, és folyamatosan fejlesszük kínálatunkat. Ez arról szól, hogy mindig releváns, friss tartalmakat közvetítsünk, és olyan extrákat nyújtsunk minden érdeklődőnek, amelyek valódi sportizgalommal tölti el őket.

Arra fókuszálunk, hogy olyan megosztható tartalmakat generáljunk, mint az Eric Cantonával készült videosorozat, amelyben az egykori futballista a foci megmondóemberének szerepét veszi fel, és amely 50 milliós elérést hozott. További fejlesztéseket tervezünk az eurosport.com-mal kapcsolatban is, amely a vezető sporthíroldal, akárcsak Európa első számú előfizetés-alapú OTT- (over-the-top) sportapplikációja, az Eurosport Player esetében, amely 52 országban biztosít hozzáférést a műsorainkhoz bármilyen eszközről.

Mik az előrejelzései a jövő sportközvetítésével kapcsolatban, legyen szó akár technikai újításokról, új platformokról vagy trendekről?

Továbbra is a „tartalom a király”. A modern tartalmak korában lehetőségünk van arra, hogy közelebb kerüljünk a rajongóinkhoz, és osztozzunk a sport iránti szenvedélyükben. Azon vagyunk, hogy a lehető legjobban megértsük a nézőközönségünk érzéseit, elvárásait, és minél több valós idejű tartalmat ajánljunk nekik.

Manapság már nem elég csak a jogokat birtokolni és közvetíteni, hanem az eseményekhez és a sportolókhoz kapcsolódó történeteket is el kell mesélni és meg kell osztani a lehető legtöbb platformon. Muszáj releváns, helyi történeteket bemutatnunk, hiszen ezek inspirálhatják valóban és tehetik elkötelezetté a fiatalokat, illetve ezekkel építhetünk közösséget is. A nézőközönség megváltozott, és mi magunk is részesei vagyunk ennek a változásnak. Tudnunk kell, hogy már nem elégíthetjük ki őket pusztán a tévében sugárzott tartalmakkal, vágynak az újfajta tapasztalatokra, mint például a virtuális valóság. A mi feladatunk, hogy inspiráljuk a rajongókat a legújabb technológiák használatával. Azt várjuk, hogy az innováció csúcsán maradunk, és az olimpia a legjobbat hozza majd ki az Eurosportból.

Hogyan értékelné a sportcsatornák közötti versenyhelyzetet Európán belül, különös tekintettel Magyarországra? Mi az, ami az Eurosportot kiemeli ebből a versenyből? Azonosítottak-e már olyan médiumot Magyarországon, ami esetleg konkurenciát jelenthet az Eurosportnak, legyen szó akár tradicionális, akár online megoldásról?

Magyarország telített piac ilyen szempontból sok vetélytárssal. Nem éljük meg ugyanakkor a jelenlétüket fenyegetőnek, inkább lehetséges partnerként tekintünk rájuk, akikkel együttműködve a lehető legjobb élményeket közvetíthetjük a nézőinknek.

A sport jelentős szerepet játszik márkáink fejlesztésében, olyan tartalom, amellyel intenzív érzelmeket válthatunk ki a nézőinkből, ezért olyan értékesek a közvetítési jogok. Az Eurosport erős brand, és mindig is azon lesz, hogy a legjobb, legnagyobb sporteseményeket közvetítse. Az új lehetőségek pedig, amelyeket a közvetítési jogokkal kapcsolatban felmerülnek, gondos mérlegelés tárgyát képezik.

Az Eurosport a sokféleség híve, és ez az, ami különlegessé tesz minket a piacon. Prémium és releváns sportesemények közvetítési jogaival rendelkezünk: a tenisz esetében gondolok itt például mind a négy Grand Slam-tornára (Australian Open, Wimbledon, Roland Garros és US Open). A kerékpár esetében mindhárom nagy körversenyt (Tour de France, Giro és Vuelta) műsorra tűzzük, de nálunk van több snookerverseny (világbajnokság, Egyesült Királyság bajnoksága), futballbajnokság, téli sport és természetesen az olimpiai játékok közvetítési joga is. A rajongók nagyon könnyen megtalálhatják ezek közül a kedvenceiket.

(Az interjú elsőként a Médiapiac 2017/1-2. számában jelent meg.)

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom

Médiapiac

Az EU eljárást indított a TikTok ellen a TikTok Lite elindítása miatt

Az Európai Bizottság eljárást indított a TikTok ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) alapján, mert előzetes megállapítások szerint a TikTok Lite franciaországi és spanyolországi elindítását megelőzően az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére – tájékoztatott a brüsszeli testület.

Közzétéve:

Flickr

Az uniós bizottság közleménye szerint

az eljárás célja annak megállapítása, hogy a kínai ByteDance tulajdonában álló TikTok megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt, amikor elindította a TikTok Lite-ot Franciaországban és Spanyolországban anélkül, hogy az online óriásplatformok esetében kötelező értékelési jelentést nyújtott volna a lehetséges kockázatok mérséklésére.

Az Európai Bizottság aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a TikTok Lite Task and Reward nevű programot, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az alkalmazáson belül bizonyos feladatok, így például videók megtekintése, tartalom kedvelése, barátok meghívása során pontokat szerezzenek, az üzemeltető anélkül indította el, hogy előzetesen értékelte volna az azzal járó kockázatokat, különösen a platform függőséget okozó hatásával kapcsolatosan.

Különös aggodalomra ad okot, hogy az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére, ugyanis a TikTokon nem állnak rendelkezésre hatékony életkor-ellenőrző mechanizmusok.

Amennyiben a felsorolt aggodalmak bizonyítást nyernek, a mulasztások a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály vonatkozó cikkeinek megsértését jelentenék – hívták fel a figyelmet.

A TikToknak április 23-ig kell benyújtania a kockázatértékelési jelentését az Európai Bizottság részére, és május 3-ig az összes kért információt a brüsszeli testület rendelkezésére kell bocsátania.
Abban az esetben, ha a TikTok a megadott határidőn belül nem válaszol, az uniós bizottság a szolgáltató teljes éves jövedelmének vagy világméretű forgalmának 1 százalékáig terjedő pénzbírságot, valamint a szolgáltató átlagos napi jövedelmének vagy világszintű éves árbevételének legfeljebb 5 százalékát kitevő kényszerítő bírságot szabhat ki – közölték.

Mivel a brüsszeli testület szerint “fennáll a felhasználók mentális egészsége súlyos károsodásának kockázata”, arról tájékoztatta a TikTokot, hogy ideiglenes intézkedéseket kíván bevezetni a TikTok Lite érintett programjának felfüggesztésére az egész EU-ban a program biztonságosságának értékeléséig.
Az Európai Bizottság emlékeztetett, hogy ez a második eljárás a TikTokkal szemben a hatékony életkor-ellenőrzési mechanizmusok hiánya és a platform feltételezett függőséget okozó kialakítása miatt. A február 19-én kezdődött eljárást a brüsszeli testület azért indította, mert előzetes vizsgálatai alapján a TikTok “feltételezhetően nem tesz eleget a kiskorúakat érő negatív hatások kezelésére”.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

Politikusok, sportolók és hírességek szerepeltek a leggyakrabban tavaly az online médiában

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy Magyarország és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

Az NMHH kommunikációs igazgatósága kedden azt közölte az MTI-vel, hogy

az ezer legtöbbször említett ismert ember nevével összesen egymillió alkalommal lehetett találkozni a neten, köztük domináltak a hazai szereplők, illetve a férfiak.

A leggyakoribb száz név esetében az említések több mint felét politikából ismert emberek tették ki, csaknem harmaduk médiaszereplőhöz vagy hírességhez volt köthető, 14 százalékban pedig sportolókról lehetett olvasni az online felületeken.

Kiemelték, hogy

2023-ban a legtöbbször említett név az online médiatérben Orbán Viktor miniszterelnöké volt, 92 ezer alkalommal.

A kormányfő leginkább a Kossuth rádióban adott interjúi és bejelentései miatt került fókuszba. Neve egy átlagosnak nevezhető napon 250 alkalommal jelent meg, legtöbbet december 15-én és 21-én említették.

Magyarország miniszterelnökét a külügyminiszter, Szijjártó Péter követte, 27 ezres értékkel, harmadik helyen pedig Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerepelt, nevével 14 ezer alkalommal lehetett találkozni

– írták.

Az év során többször kiemelkedett egy-egy közszereplő a mindennapi közbeszédből: két kiváló magyar kutató is jelentős említést ért el, október 2-án Karikó Katalint (682 említés) tüntették ki orvostudományi Nobel-díjjal, másnap pedig Krausz Ferencet (330) díjazták a fizikában elért kiemelkedő munkásságáért.

Úgy folytatták, hogy akadtak lesújtó, tragikus események is, mint például Vágó István (312) volt televíziós műsorvezető, vagy épp a Mount Everest megmászására induló, majd eltűnő Suhajda Szilárd halálhíre (338), a hegymászó hollétéről utoljára május 25-én hallhatott a világ.

Tavaly a külföldiek toplistáján legtöbbet Vlagyimir Putyin (49 ezer) orosz, Volodimir Zelenszkij (25 ezer) ukrán elnök és Joe Biden (15 ezer) az Egyesült Államok vezetője szerepelt.

Európán kívüliként az első tíz ember között feltűnt még Donald Trump volt amerikai elnök, illetve Benjámín Netanjáhu jelenlegi izraeli miniszterelnök is.

A nemzetközi hírességek között olyan embereket gyászolt a média, mint a Jóbarátok sorozat szereplője, Matthew Perry (446), Tina Turner (228) énekesnő vagy Elvis lánya, Marie Presley (188)

– tették hozzá.

Az online médiatérben megjelent földrajzi helynevek esetében tízből négy magyar vonatkozású volt. Négy esetben az említés európai országgal vagy várossal, míg a fennmaradó részben a világ többi tájával volt kapcsolatos.

A kutatás szerint az év során Magyarországot 191 ezer alkalommal említették meg a vizsgált médiatermékek, Budapestet pedig 151 ezerszer. Magyarországot és fővárosát a sportrendezvények idején kifejezetten gyakran, legalább ezerszer emlegették.

A kulturális események is nagy visszhangot váltottak ki: kiemelkedett Ferenc pápa áprilisi látogatása, a magyar fővárost ekkor csaknem négyezerszer említették. A további magyar helyszíneket illetően háromezernél is több említést főleg a vármegyeszékhelyek, a nagyobb városok és a Balaton értek el – fűzték hozzá.

A külföldi földrajzi neveket elemezve kitűnik a kiemelt jelentőségű háborúk hírértéke (Ukrajna, Oroszország, Izrael), az Európai Unióhoz (Brüsszel, tagországok és azok fővárosai), illetve a fontosabb külpolitikai partnerekhez (Kína, USA, Törökország) fűződő történések bemutatása.
Egyes napok statisztikáit elemezve kiemelkedik többi között Liverpool (460) Szoboszlai Dominik, a magyar válogatott csapatkapitányának szerződésével kapcsolatban, továbbá néhány szomorú esemény helyszíne is, mint például Törökország (725), a februári tragikus földrengés idején vagy Prága (424) a Károly Egyetemnél meggyilkolt és megsebesített emberek miatt – áll a közleményben.

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke beszédet mond a Fidesz-KDNP európai választási kampányindító rendezvényén a Millenárison 2024. április 19-én

Tovább olvasom