Kövess minket!

Médiapiac

A szerencséseknek múlt hét óta nem kell bankkártya

Kezdetét vette Magyarországon az NFC technológián alapuló MobilTárca nyilvános tesztelése. 2 ezer embernek mostantól már nincs szüksége műanyag bankkártyára a bolti fizetéseknél, mivel a plasztikok adatai a mobilban találhatók meg, és csak a telefonjukat kell odaérinteniük a PayPass terminálhoz.

Egy hatalmas tartótokból több tucat bankkártyát valamint hűségkártyát borított ki maga elé Beck György, a Vodafone Magyarország elnöke egy múlt heti sajtóeseményen, aki e látványos performansz alatt azt is elmesélte, hogy az egyik könyváruházban még papír alapon, pecsételéssel rögzítik a vásárlásokat, hogy kellő számú vásárlás után kedvezménnyel honorálják a vevőik hűségét. Ám a távközlési cég elnökének pehjére számtalanszor otthon marad az erre szolgáló papírkártyája, így minden egyes alkalommal kap egy újabbat.

Azt kívánta érzékeltetni ezzel a távközlési óriás első embere, hogy az idő már meghaladta a hagyományos plasztik alapú mágneses és chipes kártyákat (nem is beszélve a papír alapú pecsételős hűségkártyákat). Hiszen ezeket a pénztárcánkban állandóan magunkkal hurcolászni nem kényelmes, pláne akkor, ha többet is használunk (márpedig igen). Ráadásul a tárcában tartjuk a névjegyeinket, a pontgyűjtésre szolgáló kártyákat és akkor még nem is beszéltünk az irodába és a sportklubba való bejutásra szolgáló beléptetőkártyákról, vagy a ma még papír alapú utazási bérletekről.

Kényelmesebb, gyorsabb fizetés

Ezeket idővel mind ki lehetne váltani az NFC segítségével, amikor is a mobiltelefonunk válik a tárcánkká, a mobilon futó Mobiltárca alkalmazás képes egy helyre gyűjteni a különböző kártyák adatait és virtuális formában megjeleníti azokat az okostelefonunkon. Az élelmiszerboltban a pénztárnál elegendő, ha a mobilunkat csak odaérintjük a PayPass-os leolvasó terminálhoz, és kis összegű (5000 Ft alatti) vásárlás esetén még a PIN kód megadásával sem kell vesződni, illetve egy újabb odaérintéssel a hűségpontokat is megkaphatjuk a vásárlás után, amit később ugyancsak a mobillal tudunk felhasználni.

A MobilTárca/NFC magyarországi bevezetésének előkészítése egyébként már évekkel ezelőtt, 2011-ben elkezdődött, ám a zárt tesztelési fázist megelőzően sok iparági szereplő egyeztetésére volt szükség. Olyan cégek fogtak össze mint a három nagy, egymással amúgy konkuráló mobilszolgáltató, a Telekom, a Telenor és a Vodafone, valamint a Mastercard kártyatársaság, az OTP Bank, a SuperShop – a folyamatot pedig a 2011-ben létrejött Magyar Mobiltárca Szövetség koordinálja.

Fél év múlva nem csak kiváltságosoknak

Egy újságíró éppen mobiltelefonnal fizet a SPAR ideiglenes kasszájánál
Egy újságíró éppen mobiltelefonnal fizet a SPAR ideiglenes kasszájánál a Hiltonban

A múlt héten bejelentett nyilvános tesztelés várhatóan fél évet vesz igénybe, azt követően – a felmerülő hibák kiküszöbölése után – néhány hónapon belül pedig már az igazi piaci bevezetés következhet. A tesztelésre a Mobiltárca Szövetség weboldalán lehetett jelentkezni, az így kiválasztott 2 ezer ember tapasztalatai alapján kívánják majd a szolgáltatók tökéletesíteni a szolgáltatást. A teszt során kipróbálhatják az érintettek a mobiljukon az egy érintéssel történő fizetést, valamint a hűségpontok gyűjtését és beváltását is. A kiválasztott jelentkezők számára a mobilszolgáltatók egyébként díjmentesen NFC-képességgel ellátott SIM kártyát adnak, valamint a tesztelés idejére NFC-s okostelefonnal is ellátják őket.

A vásárlások mögött az OTP által kibocsátott, Mastercard Mobil Paypass típusú betéti kártya áll, melyet a MasterCard Paypass és Maestro Paypass logóval ellátott elfogadóhelyeken lehet használni, a hűségpontok gyűjtésére és beváltására pedig egyelőre a SuperShop mobil NFC típusú hűségkártyáját használhatják a SuperShop tesztelésbe bevont partnereinél, a Spar csoportnál és az OBI üzleteiben, de várható, hogy a Burger King is csatlakozik hamarosan.

A mobiltelefonon lévő MobilTárca alkalmazás segítségével a vásárlásokról a vevő természetesen visszaigazolást kap, a tranzakciók pedig bármikor tételesen is visszakereshetők. Nagy előnye a mobilos fizetésnek az is, hogy a készülék szinte mindig nálunk van, amit kutatások szerint ritkábban hagyunk otthon, mint a „hagyományos” pénztárcát.

A sajtótájékoztatón egyébként kérdésre válaszolva elhangzott, hogy a tesztelési fázist követően – sőt adott esetben akár menet közben is – természetesen más pénzintézetek, kártyatársaságok csatlakozását is várják a kezdeményezéshez. Az érintett cégek képviselői arról is beszéltek, hogy az új fizetési megoldás bevezetésének nagyon kedvez, hogy a mobilszolgáltatók készülékkínálatában egyre nagyobb arányban találhatók meg NFC-s telefonok, és a kereskedőknél is egyre nagyobb számban vannak PayPass-os terminálok: az MNB 2012. év végi adatai alapján Magyarországon közel 17 ezer terminál támogatja a PayPass típusú, tehát a mobiltelefonos érintési fizetést támogató fizetést.

NFC-s névjegykártya

A budapesti Westend Hilton Hotelben tartott sajtótájékoztató után az újságíróknak lehetőségük volt kipróbálniuk egy másik izgalmas megoldást is, nevezetesen a névjegykártyába épített NFC-t, a checkiners nevű NFC-ügynökség jóvoltából. Ennek a lényege, hogy ezentúl a kontaktcsere egy konferencián mindössze abból áll majd, hogy csak odaérintünk partnerünk NFC-s telefonjához egy kis kártyát, ő pedig gyorsan eltárolhatja az összes elérhetőségünket anélkül, hogy az adatokat, telefonszámokat, e-mail címeket, weboldalakat manuálisan kellene felvinnie a névjegyalbumba.

Médiapiac

Az EU eljárást indított a TikTok ellen a TikTok Lite elindítása miatt

Az Európai Bizottság eljárást indított a TikTok ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) alapján, mert előzetes megállapítások szerint a TikTok Lite franciaországi és spanyolországi elindítását megelőzően az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére – tájékoztatott a brüsszeli testület.

Közzétéve:

Flickr

Az uniós bizottság közleménye szerint

az eljárás célja annak megállapítása, hogy a kínai ByteDance tulajdonában álló TikTok megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt, amikor elindította a TikTok Lite-ot Franciaországban és Spanyolországban anélkül, hogy az online óriásplatformok esetében kötelező értékelési jelentést nyújtott volna a lehetséges kockázatok mérséklésére.

Az Európai Bizottság aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a TikTok Lite Task and Reward nevű programot, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az alkalmazáson belül bizonyos feladatok, így például videók megtekintése, tartalom kedvelése, barátok meghívása során pontokat szerezzenek, az üzemeltető anélkül indította el, hogy előzetesen értékelte volna az azzal járó kockázatokat, különösen a platform függőséget okozó hatásával kapcsolatosan.

Különös aggodalomra ad okot, hogy az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére, ugyanis a TikTokon nem állnak rendelkezésre hatékony életkor-ellenőrző mechanizmusok.

Amennyiben a felsorolt aggodalmak bizonyítást nyernek, a mulasztások a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály vonatkozó cikkeinek megsértését jelentenék – hívták fel a figyelmet.

A TikToknak április 23-ig kell benyújtania a kockázatértékelési jelentését az Európai Bizottság részére, és május 3-ig az összes kért információt a brüsszeli testület rendelkezésére kell bocsátania.
Abban az esetben, ha a TikTok a megadott határidőn belül nem válaszol, az uniós bizottság a szolgáltató teljes éves jövedelmének vagy világméretű forgalmának 1 százalékáig terjedő pénzbírságot, valamint a szolgáltató átlagos napi jövedelmének vagy világszintű éves árbevételének legfeljebb 5 százalékát kitevő kényszerítő bírságot szabhat ki – közölték.

Mivel a brüsszeli testület szerint “fennáll a felhasználók mentális egészsége súlyos károsodásának kockázata”, arról tájékoztatta a TikTokot, hogy ideiglenes intézkedéseket kíván bevezetni a TikTok Lite érintett programjának felfüggesztésére az egész EU-ban a program biztonságosságának értékeléséig.
Az Európai Bizottság emlékeztetett, hogy ez a második eljárás a TikTokkal szemben a hatékony életkor-ellenőrzési mechanizmusok hiánya és a platform feltételezett függőséget okozó kialakítása miatt. A február 19-én kezdődött eljárást a brüsszeli testület azért indította, mert előzetes vizsgálatai alapján a TikTok “feltételezhetően nem tesz eleget a kiskorúakat érő negatív hatások kezelésére”.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

Politikusok, sportolók és hírességek szerepeltek a leggyakrabban tavaly az online médiában

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy Magyarország és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

Az NMHH kommunikációs igazgatósága kedden azt közölte az MTI-vel, hogy

az ezer legtöbbször említett ismert ember nevével összesen egymillió alkalommal lehetett találkozni a neten, köztük domináltak a hazai szereplők, illetve a férfiak.

A leggyakoribb száz név esetében az említések több mint felét politikából ismert emberek tették ki, csaknem harmaduk médiaszereplőhöz vagy hírességhez volt köthető, 14 százalékban pedig sportolókról lehetett olvasni az online felületeken.

Kiemelték, hogy

2023-ban a legtöbbször említett név az online médiatérben Orbán Viktor miniszterelnöké volt, 92 ezer alkalommal.

A kormányfő leginkább a Kossuth rádióban adott interjúi és bejelentései miatt került fókuszba. Neve egy átlagosnak nevezhető napon 250 alkalommal jelent meg, legtöbbet december 15-én és 21-én említették.

Magyarország miniszterelnökét a külügyminiszter, Szijjártó Péter követte, 27 ezres értékkel, harmadik helyen pedig Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerepelt, nevével 14 ezer alkalommal lehetett találkozni

– írták.

Az év során többször kiemelkedett egy-egy közszereplő a mindennapi közbeszédből: két kiváló magyar kutató is jelentős említést ért el, október 2-án Karikó Katalint (682 említés) tüntették ki orvostudományi Nobel-díjjal, másnap pedig Krausz Ferencet (330) díjazták a fizikában elért kiemelkedő munkásságáért.

Úgy folytatták, hogy akadtak lesújtó, tragikus események is, mint például Vágó István (312) volt televíziós műsorvezető, vagy épp a Mount Everest megmászására induló, majd eltűnő Suhajda Szilárd halálhíre (338), a hegymászó hollétéről utoljára május 25-én hallhatott a világ.

Tavaly a külföldiek toplistáján legtöbbet Vlagyimir Putyin (49 ezer) orosz, Volodimir Zelenszkij (25 ezer) ukrán elnök és Joe Biden (15 ezer) az Egyesült Államok vezetője szerepelt.

Európán kívüliként az első tíz ember között feltűnt még Donald Trump volt amerikai elnök, illetve Benjámín Netanjáhu jelenlegi izraeli miniszterelnök is.

A nemzetközi hírességek között olyan embereket gyászolt a média, mint a Jóbarátok sorozat szereplője, Matthew Perry (446), Tina Turner (228) énekesnő vagy Elvis lánya, Marie Presley (188)

– tették hozzá.

Az online médiatérben megjelent földrajzi helynevek esetében tízből négy magyar vonatkozású volt. Négy esetben az említés európai országgal vagy várossal, míg a fennmaradó részben a világ többi tájával volt kapcsolatos.

A kutatás szerint az év során Magyarországot 191 ezer alkalommal említették meg a vizsgált médiatermékek, Budapestet pedig 151 ezerszer. Magyarországot és fővárosát a sportrendezvények idején kifejezetten gyakran, legalább ezerszer emlegették.

A kulturális események is nagy visszhangot váltottak ki: kiemelkedett Ferenc pápa áprilisi látogatása, a magyar fővárost ekkor csaknem négyezerszer említették. A további magyar helyszíneket illetően háromezernél is több említést főleg a vármegyeszékhelyek, a nagyobb városok és a Balaton értek el – fűzték hozzá.

A külföldi földrajzi neveket elemezve kitűnik a kiemelt jelentőségű háborúk hírértéke (Ukrajna, Oroszország, Izrael), az Európai Unióhoz (Brüsszel, tagországok és azok fővárosai), illetve a fontosabb külpolitikai partnerekhez (Kína, USA, Törökország) fűződő történések bemutatása.
Egyes napok statisztikáit elemezve kiemelkedik többi között Liverpool (460) Szoboszlai Dominik, a magyar válogatott csapatkapitányának szerződésével kapcsolatban, továbbá néhány szomorú esemény helyszíne is, mint például Törökország (725), a februári tragikus földrengés idején vagy Prága (424) a Károly Egyetemnél meggyilkolt és megsebesített emberek miatt – áll a közleményben.

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke beszédet mond a Fidesz-KDNP európai választási kampányindító rendezvényén a Millenárison 2024. április 19-én

Tovább olvasom

Médiapiac

Csak egy kereskedelmi médiaszolgáltató tenne közzé politikai reklámokat

Csak egy kereskedelmi médiaszolgáltató jelentkezett a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB), hogy a szombaton indult választási kampányban politikai reklámot kíván közzétenni – közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A választási kampányban a jelöltek, jelölőszervezetek népszerűsítését célzó politikai reklám televízióban, rádióban jelenik meg.

A törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltatók (rádiók, televíziók) nem kötelesek ilyen jellegű politikai reklámot sugározni, de vállalhatják azt.

A jogszabály szerint amennyiben a közszolgálatinak nem minősülő, országosan elérhető lineáris médiaszolgáltatást nyújtó szolgáltatók biztosítani kívánják politikai reklám közzétételének lehetőségét, ezt kötelesek közölni a NVB-vel. A politikai reklám közzétételére vonatkozó jognyilatkozatokat külön kell megtenniük az európai parlamenti választásra, az önkormányzati, valamint a nemzetiségi választásra.

A nem közszolgálati médiaszolgáltatóknak szombat 16 óráig volt lehetőségük ilyen bejelentést tenni.

Az NVI tájékoztatása szerint határidőig mindössze egy kereskedelmi médiaszolgáltató jelentkezett be: a Magyar RTL Televízió Zrt., amely a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán, valamint az Európai Parlament tagjainak választásán is 150-150 percben jelölte meg a közzététel összes időtartamát.

A választási eljárásról szóló törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltató egyenlő feltételek mellett teheti közzé a jelöltet, illetve listát állító jelölőszervezetek és a független jelöltek politikai reklámjait, közös jelölt, illetve közös lista esetén a jelölőszervezetek együttesen jogosultak a politikai reklám megrendelésére.

A politikai reklámhoz véleményt, értékelő magyarázatot fűzni tilos, közzétételéért a médiaszolgáltató ellenszolgáltatást nem kérhet, nem fogadhat el.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom