Kövess minket!

Médiapiac

Az HBO GO az édesanyákat ünnepli

Különböző nő- és anyatípusokkal találkozhatnak a nézők a HBO GO anyák napi kínálatában

Anya csak egy van? Nem feltétlenül, egyféle pedig egész biztosan nem. Ünnepeld az édesanyákat és sokszínűségüket az HBO GO műsorán felbukkanó különböző anyafigurákkal!

Bezzegszülők (Breeders)

Ez a keserédes sorozat keresetlen őszinteséggel és angolos humorral beszél a szülői lét nehézségeiről. Ally (Daisy Haggard – Sikersorozat) és Paul (Martin Freeman – A hobbit-filmek) vért izzadva igyekeznek minden fronton helytállni. Munkájuk, valamint két kisgyerek mellett még saját szüleikre és egymásra is megpróbálnak időt szakítani. Rendhagyóan életszagúan ábrázolt anya-apa páros ők: miközben cifrákat káromkodnak, simán kimondják, hogy néha legszívesebben megfojtanák a kölyköket, akiket persze mindennél jobban szeretnek.

Jobb idők (Better Times)

Pamela Adlon karcos humorral operáló, szívfacsaró pillanatokat és hihetetlenül életszagú jeleneteket felvonultató szerelemprojektje tele van önéletrajzi elemekkel. Főszereplője egy egyedülálló, három lánygyerekkel és a szomszédban lakó édesanyával boldogulni próbáló középkorú színésznő, aki teendői alatt roskadozva folyton az idegösszeomlás szakadékának szélén táncol. A sorozat öt nagyon különböző női karaktert, köztük két teljesen eltérő édesanya-típust is felvonultat.

Az ifjú Sheldon (Young Sheldon)

Az anyasorozat egyik legüdítőbb karaktere Mary Cooper volt, Laurie Metcalf fenomenális alakításában, és szerencsére az előzményszéria is megtalálta a tökéletes színésznőt az Oscar-jelölt Metcalf lánya, Zoe Perry személyében, aki ugyanolyan imádnivalóan és viccesen játssza Sheldon „szeretetreméltó, kedves, vallási fanatikus, jobboldali texasi” édesanyját, akinek „árnyalatnyit nagy a feje és enyhén Dr. Pepper függő”.

Mrs. Fletcher

Tom Perrotta (A hátrahagyottak) saját regényéből készített sorozatot egy szingli anyukával a középpontban. Eve (Kathryn Hahn – Rossz anyák) otthonába üresség költözik, miután kamasz fia egyetemre megy. A magányos, legfőbb feladatától megfosztott nő elmerül a pornó világában és elindul a szexuális kiteljesedés útján, amivel párhuzamosan jóképű sportoló fia rádöbben, hogy az egyetemen már visszatetsző erőszakos, nőket lenéző viselkedése.

Durrellék (The Durrells)

A brit ifjúsági irodalom egyik legnagyobb alakja, a természet nagy szerelmese, Gerald Durrell önéletrajzi ihletettségű regénytrilógiáján (Családom és egyéb állatfajták és két folytatása) alapszik ez a felemelő és szívbemarkoló sorozat, amiben az özvegy, családfővé előlépett Louisa Durrell gondol egy merészet és az esős Angliából a napfényes Korfu szigetére költözik négy gyerekével. A fiatal, gondoskodó édesanyának nem csak excentrikus személyekből álló családját kell összetartania, de saját szívügyeivel is meg kell küzdenie.

Kisasszonyok (Little Women)

Louisa May Alcott bűbájos könyvéből már számos feldolgozás készült, az HBO GO-n a háromrészes limitált sorozatot és az 1994-es változatot is megnézheted. A történet hősei a March-nővérek, a négy lány életében az egyik legfontosabb szerepet édesanyjuk tölti be, aki a maga csendesen bölcs módján igyekszik átnavigálni gyerekeit a nővé válás tajtékos tengerén. A 2017-es sorozatban Emily Watson (a nagy sikerű Csernobil-sorozat Uljana Komjukja), a filmben pedig Susan Sarandon alakítja a melegszívű Marmee Marchot.

Hétköznapi emberek (People Like Us)

Alex Kurtzman filmjének főszereplői Sam (Chris Pine) és féltestvére, Frankie (Elizabeth Banks), akinek létezéséről a férfi csak akkor szerez tudomást, amikor apja a végrendeletében beszámol arról. Sam nem fedi fel a kilétét csaposként dolgozó alkoholista nővére előtt, de igyekszik minél szorosabb viszonyt kialakítani Frankie-vel, aki egyedül neveli bajkeverő, depressziós fiát.

A tanítónő (The Kindergarten Teacher)

Sara Colangelo elnyerte a legjobb rendezőnek járó díjat a Sundance-en A tanítónőért, melynek főszerepében Maggie Gyllenhaal (Fülledt utcák) brillírozik. A színésznő játssza a 40 éves Lisát, aki egy előkészítő iskolában tanít, valójában azonban költő szeretne lenni, a művészetről vallott elképzelései férjével és tinédzser gyerekeivel is több konfliktust eredményez. A középkorú nő egy nap meghallja, hogy egyik kis tanítványa előadja az általa kitalált verset, onnantól kezdve pedig megszállottjává válik a tehetséges kisfiúnak, kockára téve ezzel a munkáját, a családját és végül a szabadságát is.

Majdnem híres (Almost Famous)

A 15 éves rockrajongó William Millert (Patrick Fugit – Az első ember) felkéri a nagytekintélyű Rolling Stone magazin, hogy csatlakozzon a Stillwater együtteshez, és írja meg a koncertturné részleteit. Cameron Crowe Oscar- és Arany Glóbusz-díjas alkotásában kisebb, de annál fontosabb szerep jut a tinédzser srác édesanyjának (a mindig lehengerlő Frances McDormand – Fargo), aki arra biztatja fiát, hogy ne sodródjon az árral és bár nem szívleli a rockzenét, mégis hagyja, hogy a srác belevágjon élete kalandjába, a film egy szenzációs jelenetében pedig simán feltörli a padlót telefonon keresztül is az együttes nagy arcú gitárosával (Billy Crudup – Nagy Hal).

Jett

Carla Gugino (Sin City, Watchmen: Az őrzők) játssza Daisy „Jett” Kowalski világklasszis tolvajt, aki a börtönből szabadulva csaposként kezd el dolgozni, hogy eltartsa kislányát, ám hamarosan visszautasíthatatlan ajánlatot kap egy nagyformátumú gengsztertől (Giancarlo Esposito – Totál szívás). Jett a dolgozó anya egy egészen merész altípusát képviseli: eltökélt, belevaló, szexi és bármire hajlandó a lánya biztonsága érdeklében.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom