Kövess minket!

Médiapiac

Az egyik legnagyobb influencer-kampánnyal vezeti be az új gint a Zwack

Nánási Pali, Sass Dani, Fördős Z és Szabó Kimmel Tamás is ginezik az Instáján. Több mint húsz influencer közreműködésével népszerűsíti a Kalumba márkáját a Zwack – korábban erre még nem volt példa a cég történetében.

A Kalumba az első olyan ital a Zwack szortimentjében, amelyiknek nyilvános a receptje, a majdnem 300 év alatt előállított, kifejlesztett többi termék receptje részben, vagy teljesen titkos. Ráadásul a Zwack egy új trend teremtésén dolgozik éppen, hiszen az új gin alapú gyógy- és fűszernövény italt elsősorban behűtve, magában, shot-ként ajánlják fogyasztani – a többi gintől teljesen eltérő módon. A madagaszkári és afrikai fűszereket nem mellesleg kézzel szedik a Zwack italaiba – olvasható a lapunknak elküldött közleményben.

Ráadásul ez az első termék, amelyet teljeskörű influencer kampánnyal vezetnek be a piacra. „Összesen 24 influencerrel dolgozunk a kampány során. Közülük 20-an ún. Mikroinfluencerek, azaz például az Instagramon 10 ezer körüli, vagy kisebb követőtáborral rendelkeznek” – árulta el Dely Ábris, a Zwackkal együttműködő ügynökség, a Creatinsta alapítója, hozzátéve, hogy szerettek volna „presztízsértéket” is belevinni a kampányba, így 4 nagyobb elérést biztosító influencert is kiválasztottak.

Szabó Diána, a Zwack brand managere hangsúlyozta, hogy a hitelesség volt a legfontosabb szempont a véleményvezérek kiválasztása során. „Egyrészt a márka pozícionálásához illeszkedő influencereket kerestünk, másrészt pedig fontos volt, hogy ne csak a nagy országos ismertségű, sok esetben túl márkázott, túlhasznált emberekkel dolgozzunk együtt, hiszen ezzel a hitelességünket rontottuk volna. Továbbá fontos volt, hogy olyan véleményvezérek legyenek, akiknek követői bázisa nagyban egybevág a Kalumba célcsoportjával” – magyarázta a szakember.

Így esett a választás Nánási Pál fotósra, Sass Dani, műsorvezetőre, Szabó Kimmel Tamás színészre és Fördős Zé gasztroblogerre. „A nagy elérésű influencerek mellett fontos volt, hogy sok kisebb, mikroinfluenszerrel is együtt dolgozzunk, akik elérésben és engagement-ben nagyon jó eredményeket tudnak hozni” – tette hozzá Szabó Diána. “Eddig elég jól teljesít a kampány” – ezt már Dely Ábris árulta el. „Az átlagos engagement rate 20 százalék fölötti, de például múlt héten 26 százalék volt, ami kiemelkedő.”

„Bár valóban jóval hitelesebbnek tűnik a követőtábor számára egy mikroinfluenszer, mégis fontosnak tartottuk azt, hogy szélesebb közönséget is elérjünk azok segítségével, akik egyébként is szívesen fogyasztják a Zwack új termékét” – tette hozzá Dely Ábris.

A Zwacknál azért tartották fontosnak az influencerekkel való együttműködést, mert egy teljesen új termék bevezetéséről van szó, így fontosnak tartották, hogy minél több kommunikációs platformot használjanak. Bár tévében is futnak reklámok, „azonban az elmúlt években egyre felerősödött a szerepe a márkák digitális jelenlétében, így elengedhetetlennek tartottuk az influencerekkel való együttműködést is, hiszen velük kiválóan el tudjuk érni a márka célcsoportját, melyek elsősorban azok a 20-49 év között nagyvárosi férfiak, akik szeretik a kalandokat, nyitottak az újdonságokra és a felfedezésekre” – mondta Szabó Diána, brand manager.

Szabó Diána elárulta azt is, hogy a Creatinstát, mint ügynökséget azért választották, mert ők hozták a legjobb megoldásokat. „Teljesen új megközelítés egyrészt az, hogy sok emberrel dolgozunk együtt, összesen 24 influencerrel, korábban ilyenre nem volt példa egyik Zwack márka esetében sem, másrészt pedig, hogy be mertük vállalni, hogy több, kisebb emberrel dolgozunk együtt a hitelesség megteremtése miatt.”

Az új gin bevezetése egyébként több évig tart majd, nagyjából három évvel számolnak a Zwack-nál, míg a jelenlegi intenzív influenszerkampány 3 hónapig megy majd. Ennyi idő alatt több mint száz Kalumba-poszt születik a tervek szerint.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom