Idén is az offline és online médiafogyasztási szokásokat, fogyasztói és e-kereskedelmi trendeket vizsgálta a Mediascope, amely a korábbi 15 helyett ugyanakkor 28 európai piacra terjedt ki. A kutatást az IAB Europe barcelonai konferenciáján, az Interacton mutatta be Bruce Hoang, az Orange Advertising csoport szintű marketingigazgatója és Alison Fennah, az IAB Europe kutatásért és marketingért felelős alelnöke.
A főbb tanulságok szerint 426,9 millió internet használó él Európában (65%), akik hetente 14,8 órát töltenek online. Az európaiak harmada (37%) több eszközről használja az internetet. A hagyományos média aktivitások egyre inkább az online felületekre költöznek: 10-ből 9 európai látogat például híroldalakat. Az európaiak emellett szívesen neteznek a tévénézéssel párhuzamosan - az élmény fokozására. 96 keres információt az interneten vásárláshoz, és 87% vásárol is online. Ahogy a fogyasztók a digitális térbe vándorolnak, az internet elsődleges fontosságúvá vált a márkák számára is: 10-ből 4 európai internetező fontosnak tartja, hogy a márkák kommunikáljanak online.
Hogyan netezünk?
A felhasználók 64%-a számítógépen keresztül használja az internetet, ami 415,7 millió felhasználót jelent, míg 21% a mobiltelefonján használja (139,2 millió). A mobilnet-felhasználók jellemzően 16-24 évesek (30%). A mobilról történő internethasználat leginkább az Egyesült Királyságban, Norvégiában és Svédországban népszerű, ahol 10-ből 4-en érik el az internetet ezen az eszközön keresztül. A közép-európai régióban a mobilinternet használata 14%. A weben töltött idő függ a használati eszköztől: az európaiak összesen heti 14,8 órát töltenek hetene online, számítógépről 13,3 órát, mobilról 9,4 órát, tabletről 9,3 órát, konzolról 6,8 órát.
Az internetezők 91%-a fogyaszt híreket online (388,5 millió fő), 73% néz tévét az interneten (311,6 millió) és 67% hallgat rádiót online (286 millió). Az európaiak 48%-a, 297,4 millió fő szokott internetezni tévézés közben, és a tévénézéssel töltött idő 16%-ában használják az internetet. Európa legnagyobb internetet és tévét együttesen használó felhasználói a norvégok (a tévénézők 70%-a), a franciák (62%) és a britek (62%). Az internetet és tévét együttesen használók harmada valamilyen a műsorhoz kapcsolódó tevékenységet végez a neten, ami jó lehetőséget ad a márkáknak arra, hogy több platformon is bevonják a fogyasztókat.
![]() |
forrás: MediascopeEurope 2012 (bázis: az összes válaszadó) |
Márkák a neten
Az internet nélkülözhetetlen csatornává vált a márkák számára, hogy kapcsolatot építsenek a fogyasztókkal. Néhány fontos eredmény:
- 51% mondja, hogy az internet segítségére van abban, hogy jobb termékeket és szolgáltatásokat válasszon
- 47% késztetést érez arra, hogy többet tudjon meg olyan termékekről, melyeknek látta az online hirdetését
- 46% mondja, hogy gyakran felkeresi a kedvenc márkája weboldalát
- 41% ért egyet abban, hogy fontos, hogy a márkák kommunikáljanak online
- 30% inkább vesz terméket olyan márkától, amelyet követ a közösség médiában
Az európai internetezők 96%-a folytat online keresést vásárlás előtt, 87% vásárol is online, és a vásárlásuk 19%-át az interneten keresztül bonyolítják le. Hat hónap alatt az európaiak 188 milliárd euró értékben vásároltak online termékeket és szolgáltatásokat - ami átlagosan 544 eurót jelent vásárlónként. A legtöbbet a norvégok (1162 euró), a svájciak (919 euró) és a dánok (894 euró) költik online. A legnagyobb arányban a britek (32%) és a németek (25%) költenek a neten.
![]() |
forrás: MediascopeEurope 2012 (bázis: az internetezők) |
A 2012-es Mediascope kutatás az alábbi 28 országra terjed ki: Ausztria, Belgium, Bulgária, Horvátország, Csehország, Dánia, Finnország, Franciaország, Németország, Görögország, Magyarország, Írország, Olaszország, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Portugália, Románia, Oroszország, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Spanyolország, Svédország, Svájc, Törököszág, Egyesült Királyság, Ukrajna.
A Mediascope kutatás omnibusz és online módszertan szerint készül, összesen 28.500 online és 22.200 omnibusz interjúval. Piacmérettől függően legalább 1.000 online és 500-3.000 omnibuszos adatfelvétel történik. Az omnibusz kutatás során az offline és online médiafogyasztást vizsgálják, míg az online kutatással főként az online médiafogyasztási szokások területén fúrnak mélyebbre. A kutatást az SPA Future Thinking irányítja, helyi kutatási partnerekkel együttműködve. A hazai minta mérete az online kutatásban 1.000 fő, az omnibusz kutatásban 500 fő volt, előbbit a Global Park / GMI, utóbbit az IMAS International bonyolította le. A kutatás hazai a szponzorai az IAB Hungary, Gemius Hungary, Google, Kirowski Isobar, MEC Interaction, OMG Hungary, Origo, Ringier, Sanoma, Schiebsted, Thinkdigital. A kutatás főbb hazai eredményeit június 15-én mutatják majd be a magyar sajtó számára.