Kövess minket!

Médiapiac

Dr. Sandra Lee: „Amikor főzök és elő kell készítenem a nyers húst, attól is irtózok, ha hozzá kell érnem″

Dr. Sandra Lee, akit sokan csak Dr. Pimple Popperként ismerünk új műsorral tér vissza a TLC képernyőjére.

A speciális karanténshow keretében kevesebb műtéti pattanás és zsírcsomó eltávolítást fogunk látni, de így is rendkívül izgalmas, személyes részleteket tudhatunk meg a Dr. Sandra Lee-hez forduló páciensekről. A műsor különféle embereket vonultat fel, akik abban bíznak, hogy Dr. Sandra Lee segítségével végre megváltozik az életük. A Doktornő a karantén alatt is folytatja a távorvoslást online rendelései keretében és tanácsokkal látja el szorongó pácienseit, akik a pandémia idején elhanyagolták egészségüket.

Októberben nálunk is látható lesz az új műsorod, amely során online rendelés keretében találkozol a pácienseiddel. Bőrgyógyászként, mennyire nehezíti meg az életedet a pandémia és a távorvoslás?

Mindannyiunk számára nagyon nehéz, kihívásokkal teli időszak a mostani. Orvosként mindig az az elsődleges célom, hogy segítsek a hozzám forduló pácienseknek problémájuk megoldásában. Nagy pozitívuma a kialakult helyzetnek, hogy volt lehetőségem elbeszélgetni a betegeimmel, meghallgatni és bíztatni őket, hogy meg fogjuk oldani a problémájukat. Nyilván nehéz úgy segíteni, hogy nem tudom megérinteni őket, de a közös megoldás keresése és a gyakorlati tanácsok ebben a nehéz helyzetben is megoldhatóak. A legnagyobb meglepetést az esetek okozták, nagyon komplex és komoly problémákkal fordultak hozzám vadidegen emberek. Rám bízzák magukat, bízva a segítségemben, ez sokat jelent számomra és nagyon megtisztelő.

Több millió ember követ téged a közösségi médiában. A saját YouTube csatornádat 6,7 millió, az Instagram oldaladat pedig 4 millió ember követi. Mit gondolsz, miért érdekli, és miért szeretik nézni a pattanások, zsírcsomók és egyéb bőrproblémák eltávolítását az emberek a közösségi médiában?

Vannak emberek, akik imádják az ilyen videókat és vannak, akik irtóznak tőle. Akik szeretik, azért nézik, mert megnyugtatja, jó érzéssel tölti el őket, hogy láthatják a pattanások szép és szakszerű eltávolítását. Vannak, akikből teljesen ellentétes reakciót váltanak ki az ilyen videók, nem tudják feldolgozni, amit látnak, vagy egyszerűen csak elriasztja őket a látvány. Amikor olyan tartalmakat néznek, ami valami oda nem illő eltávolításáról szólnak, majd a beavatkozásnak köszönhetően a dolgok visszatérnek a rendes kerékvágásba – az elégedettséggel tölti el őket. Emellett edukatív tartalom is, hiszen látják mi a különbség egy akné, egy pattanás, vagy éppen egy zsírcsomó között.

Mi ösztönzött arra, hogy dermatológus legyél? Már gyermekkorodban is orvos akartál lenni, vagy teljesen más karrierterveid voltak?

Azt hiszem, mondhatjuk azt, hogy erre születtem. Édesapám is bőrgyógyász, így már gyermekkoromban megismerkedtem ezzel a szakterülettel, és amint rájöttem, hogy ez az egyik leginkább versenyképes terület az orvostudományban, rögtön tudtam, hogy ezzel akarok foglalkozni. A bőrgyógyászat nagyon széles spektrummal rendelkezik, és minden igényemet kielégíti. Hiszen egy kicsit sebészet, kicsit diagnosztika és általános orvoslás is, úgy érzem nem is kívánhatnék többet. Szerencsés vagyok, mert a munkám a hivatásom és az a bizonyosság is megvan bennem, hogy alkalmas vagyok a feladatra.

A munkádban nagyon sok csúnya, sokszor undorító dolgot látsz. Előfordult már, hogy te is elborzadtál egy-egy eset láttán?

Természetesen igen. Most elárulok egy titkot. Amikor főzök és elő kell készítenem a nyers húst, attól is irtózok, ha hozzá kell érnem − nem tudom megfogni, csak kesztyűben. A munkában is mindig van rajtam kesztyű, maszk és így nem irtózom. Ez egy olyan feladat, amely számunkra, bőrgyógyászoknak már megszokottá vált, megtanultuk kezelni. Az emberek olyan bőrproblémákkal keresnek fel minket, amelyek miatt sok esetben feszélyezve érezhetik magukat, mert legtöbbször nem rejthetjük el mások elől ezeket a problémákat. Éppen ezért fontos, hogy ugyanolyan bánásmódban részesüljön mindenki, hogy véletlenül se éreztessük a másságot. Erre jó gyakorlat, ha közvetlenebb hangnemet használok a páciensekkel, olyan légkört teremtve, mintha csak egy családtagjukkal vagy barátjukkal beszélgetnének. Valamint figyelek arra, hogy soha ne viselkedjek úgy, mintha a bőrproblémájukat visszataszítónak vagy gusztustalannak tartanám.

A közösségi médiának, majd később a TLC-n futó műsoraidnak köszönhetően emberek milliói ismertek meg. Milyen előnyök és hátrányok származtak eddigi életed során az ismertségből?

Még a pandémia előtt sokszor előfordult, hogy gyerekek jöttek a rendelőmbe és arra kértek, hogy felvehessék, ahogy az egyik barátjuknak „boldog születésnapot kívánok”, mert nagyon szereti a műsoromat és szeretnék ezzel meglepni őt. Vagy mikor olyan üzeneteket kapok gyerekektől, hogy amikor felnőnek ők szeretnének lenni a következő Dr. Pimple Popper. Ez nagyon furcsa, mert soha nem volt célom, hogy híres legyek. Rájönni arra, hogy ekkora hatással vagyok emberek életére nagy felelősség. Szerencsére nem nagyon találkozom bántó üzenetekkel.

Mit tartasz a legnagyobb teljesítményednek az életben?

A jelenlegi időszak engem és a családomat is megviseli. Napról napra azon vagyok, hogy tartsam magam, ne pizsamába rohangáljak fel alá vagy, hogy a mindennapi stresszt, a kis bosszúságaimat ne a szeretteimen vezessem le, és hogy motivált maradjak. Számomra a családom a legfontosabb, de a munkám, a pácienseim, a közösségi média felületeim megfelelő kezelése, a tévéműsor − ezek is nagyon fontosak számomra. A legnagyobb kihívást a munka és a magánélet közötti egyensúly megtalálása és megtartása jelenti a karanténidőszakban.

Tudnál adni néhány tippet az egészséges bőr eléréséhez?

Pontosan kell ismerni a saját bőrtípusunkat és mindezeknek megfelelően kiválasztani a termékeket. Fontos, hogy az a termék, amit a legjobb barátunk használ nem feltétlenül alkalmas a mi bőrünknek. Mindentől függetlenül napvédőt mindig használjunk. Vagy például a zsíros bőrtípus nyirkos időben nem igényel plusz hidratálást. Ezzel szemben a hideg időjárás a száraz bőrtől különösen elvonja a nedvességet, tehát erőteljesebb hidratálás szükséges ilyen kombináció esetén. Továbbá tartsuk szem előtt, hogy a vízbázisú testápolók jóval kevésbé hidratálnak, mint az olajos krémek.

Végezetül, mesélj kérlek egy kicsit arról, hogy a vírus és a lezárások okán mi az, ami a legjobban hiányzik neked és milyen pozitív változást hozott az életedbe ez az időszak?

A munkámban a közvetlen kapcsolat hiányzik a legjobban a betegekkel. Hiszen a karantén idején is dolgoztam és nem csak online rendeltem, de ez mégsem olyan, mint a vírus előtt volt. Természetesen minden óvintézkedést szigorúan betartunk, maszkot, ha szükséges védőplexit viselünk, hogy senki ne legyen beteg. Nagyon hiányzik a közvetlen kommunikáció, most csak a szempárokat látom és a páciensek is, ez nehezebbé teszi a munkánkat, de a legfontosabb, hogy minél hamarabb túllegyünk ezen az időszakon.

Sok pozitív hozadéka is van a járványnak. A gyerekeim a pandémia miatt otthonról tanulnak, ami sok nehézséggel jár ugyan, de én nagyon örülök neki. Repül az idő, ők tanulnak, mi dolgozunk és nagyon keveset vagyunk ténylegesen együtt. Lassan főiskolára, egyetemre mennek, elköltöznek. Tudom, ez az élet rendje és jól is van ez így, de nagyon örülök, hogy az elmúlt hónapokban sok időt tudtunk együtt tölteni.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom