Kövess minket!

Médiapiac

Eltávolíttatta az ellene demonstrálókat az MTVA

A közmédia Kunigunda útjai épülete előtt már tavaly óta demonstrálók sátrát hajnalban mintegy 40 biztonsági őr segítségével távolíttatta el az MTVA, mely több mint 48 millióért a budai hegyeket formázó szobrot épít a helyszínre.

A demonstrálók felvétele
A demonstrálók felvétele

Nagy Navarro Balázs és társai, akik a tavalyi Lomniczi-ügy (Lomniczi Zoltán kitakarása) kirobbanása óta folytattak tiltakozást az MTVA-épület előtt, és akiket egyszer már megpróbáltak körbevenni kordonnal biztonsági őrök, rendőrségi feljelentést tettek a hajnalban történt újabb incidens miatt. A protestálók Facebook oldalán közzétett beszámolók alapján a helyszínre küldött mintegy 40 biztonsági őr erőszakkal felszámolta a köztelevízió előtt sztrájkolók bázisát, eltávolították a sátrat és a hozzá tartozó berendezési tárgyakat, valamint a demonstráció helyszínén tartozókat kivonszolta a területről. Nagy Navarro azt feltételezi, hogy ezzel akár bűncselekmény is megvalósulhatott, ezért feljelentést tettek, ám a 15-20 perccel a telefonos segélykérés után a helyszínre érkező rendőrség nem intézkedett.

Szoborépítés a gyártóbázis elé

Az MTVA egyébként szoborépítéssel magyarázza a történteket. Ma hajnalban, szerkesztőségünkhöz 6 óra 11 perckor megküldött “Szobrozás helyett igazi szobor” címmel kiadott közleményükben jelentették be, hogy 48 millió 166 ezer 525 Ft-ért szobrott rendeltek, ami épp a demonstráció helyszínére kerül. Az MTVA közleménye úgy fogalmaz, hogy az Alap tiszteletben tartja a “magukat tüntetőknek nevezők” álláspontját és véleményét, de biztosítani kívánja mind dolgozói, mind vendégei számára ingatlanjai akadálymentes megközelítését, különös tekintettel arra, hogy a magyar közmédia gyártóbázisáról van szó.

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap Kunigunda úti gyártóbázisa elé kerülő műalkotás egyébként a budai hegyek vonulatát mintázza. Tervezői Szőke Barbara és Polyák János iparművészek, az építkezés kivitelezője pedig a Szignum Építő és Fővállalkozó Kft., amelyet közbeszerzési eljárásban választottak ki. Az MTVA azt állítja, hogy “a műalkotás felállításának költségét az MTVA Sales House teremtette elő, így közpénzt nem igényelt.”

A közmédia tájékoztatása szerint az építési munkálatok november 2-án kezdődnek, és előreláthatólag két hónapig tartanak. Az MTVA azt is állítja, hogy az építéshez szükséges engedélyeket beszerezte. Reményei szerint “a nemrégiben nemzetközi díjjal elismert épület a műalkotással kiegészülve még kellemesebb és esztétikusabb környezetet biztosít majd a látogatók fogadásához”.

A közlemény szerint “a Szőke–Polyák alkotó páros a sík kialakításánál arra ügyelt, hogy az üveganyag lehetőséget biztosítson a határfelület feloldására a beláthatóság megtartásával. Az üveg, az épületen több helyen is kiemelt szerepet kap, ezt az elvet összegzi a művészi alkotásban megjelenő, alkalmazott forma. Az üvegfelület mintegy KÉP egyben lett megkomponálva. A téma nem elbeszélő, nem narratív, és az épület stílusához igazodik, a sík geometria a kortárs stílus motívumait bővíti. A mű témája, maga a hegyvonulat, az elhelyezés párhuzamos, a kontúrok tervezetten illeszkedőek. Az Óbudaiak tudják, hogy a tájékozódásukat a Hármashatár-hegy alapvetően biztosítja, a hegy képe kontúrja, színe megmutatják a napszakokat, a légkör változását, ezt a jelenséget képezi le az üveg. A belső medencében az önálló szobor síkszerűségével a fényesebb telítettebb mintákkal, mintegy felerősíti a tükröződést és így a jelek közötti kapcsolatot, hogy egyik mű a másikban is szerepet kap”.

A demonstrációt illetően az MTVA azt közölte, hogy “szerinte a szoborállítással a jelenleg ott tartózkodók jogai nem sérülnek, hiszen a majdnem fél kilométeres útszakaszon a továbbiakban is folytathatják tevékenységüket, továbbá az MTVA szívesen nyújt segítséget az építést és közlekedést akadályozó lakókocsik és standok áthelyezésében”.

Nem hagyják abba

A hajnali 5 előtt, Halottak Napján pár perccel elkezdett váratlan szoborépítés miatti incidens után a tévé épülete előtt spontán tüntetés vette kezdetét, melyen több ellenzéki politikus is megjelent, képviseltette magát az MSZP, az LMP és Demokratikus Koalíció is, valamint megjelent Mécs Imre 1956-os forradalmár (volt SZDSZ-es majd MSZP-s képviselő) is. Nagy Navarro az eseményre egyébként meginvitálta Orbán Viktor miniszterelnököt is, ám ő egyelőre távol maradt.

A rögtönzött demonstráció alatt a tévé addigra már bekordonzott bejáratát fával is körülvették az MTVA emberei. A spontán tüntetés idején a helyszín közelében megjelent Böröcz István, az MTVA vezetője is, de ő csak az épület tetejéről, a távolból figyelte az eseményeket. Ezután Nagy Navarroék összeszedték a szétdobált cuccaikat – az általuk bérelt mobil WC-t az MTVA bekordonozta, ahhozt nem juthattak hozzá, ezért újabb WC-t hozattak – majd a sátrat a tévé bejáratához helyezték át. Így mostantól minden, a székházba érkező munkatárs és vendég látni fogja a demonstrációt.

Péntek este még egy fejlemény történt: a rendőrség bejelentette, hogy gyülekezési joggal való visszaélés miatt a rendőrség a pénteken 11 órakor kezdődött demonstráció szervezője ellen indított eljárást.

Lendvai Ildikó (MSZP) viszont azt közölte, hogy az Országgyűlés Emberjogi Bizottságának hétfői ülésén megpróbálják napirendre tűzni az ügyet, mivel szerinte súlyosan sérülhettek a 327 napja a Kunigunda útján demonstrálók jogai. Nagy Navarro Balázs pedig azt mondta, hogy nemzetközi szervezetek segítségét kérik, valamint újból megkeresik Angela Merkel német kancellárt, hogy felhívják a figyelmét a magyarországi médiahelyzetre.

MTVA: nem volt erőszak

A közmédia pénteken egyébként még egy közleményt adott ki az MTI-n keresztül. Ebben azt állították, hogy nem történt erőszak, sőt még segítettek is a költözködésben. A protestálók erre reagálva közzétették a “költözés” során rögzített hangfelvételeket.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom