Kövess minket!

Médiapiac

Facebook bejelentések: timeline, tartalom integrációk, megosztás egy lépésben, automatikusan

Az f8 fejlesztői konferencián mutatta be Mark Zuckerberg a régóta várt Facebook-újdonságokat. Kiderült: gyökeresen átalakulnak a profilok, jön a timeline, melynek az a lényege, hogy ezen keresztül mutathassuk meg ″életünk történetét″. Egy sor tartalomszolgáltató kötött partnerséget a közösségi oldallal: Facebook-integrációval jelentkezik a Hulu, a Netflix és a Spotify is. Minden korábbinál automatikusabbá válik maga a megosztás is, kérdés, hogy jó lesz-e ez nekünk. Íme, a timeline, ahogy Zuck beszédét követtük:)

Most zajlik San Franciscóban a Facebook fejlesztői konferenciája, az f8, ezen jelentette be nyitóbeszédében Mark Zuckerberg a közösségi oldalt érintő legfrissebb változásokat. Az elejét viccesre vették, egy “Zuckerberg hasonmás”, Andy Samberg szórakoztatta a közönséget, aki elpuffogtatta a szokásos “ha a Facebook ország lenne…” formulát, a fogyasztói bevonódást és a többi hasonló lózungot. Közben belecsípett kicsit a Twitterbe, a MySpace-be és a többi vetélytársba is. S persze szót ejtett néhány új funkcióról is, mint amilyen a “slow poke” – bepiálás esetére. Aztán persze jött a valódi Facebook alapító, akivel még egy ideig egyszerre volt színpadon a színész hasonmás.

Egy kis poénkodás az elején

A felütés elég impresszív volt: naponta 500 millióan használják jelenleg a Facebookot, de nem az a cél, hogy még több user és még több oldalmegtekintés legyen, nem ezt akarják turbózni. Az elkövetkező évek az applikációkról és a fogyasztói bevonódás, elköteleződés mélységéről fognak szólni, folytatta. A Facebook célja, hogy ő legyen A Platform, ami mindent összeköt a weben. Majd rátért a személyes profilok átalakítására, ahogyan azt várni lehetett.

Két Zuck

Zuckerberg szerint problémát jelent, hogy csak a legutóbbi beszélgetések látszanak a hírfolyamban, eközben viszont elsikkadnak a valóban fontos, tartalmas beszélgetések és momentumok. Ezért aztán totálisan átgondolták a Facebook élményt: itt a Timeline, amiben minden sztori, applikáció benne van, és az önkifejezés új módját jelenti a közösségi platformon. Ez a Facebook szándékai szerint jóval vizuálisabb megjelenítése a felhasználó tevékenységeinek. Az új megjelenést mobilra is optimalizálták.

Timeline

Amit Zuckerberg elmondott, abból az derül ki, hogy olyan hatást akarnak kelteni az új profilokkal, hogy egy oldalon be lehessen mutatni a felhasználó egész életét. “A böngészés logikája pontosan olyan a profilon, ahogyan az ember az időben tallózna visszafelé. Az egész nagyon egyszerű” – magyarázta a Facebook alapítója. A Timeline leszűrhető egy-egy fajta tartalomra is, így például fotókra, videókra, és azok a helyek is megjelennek egy összefoglaló térképen, amerre jártunk. Szintén egy felületre tömöríti a Facebook az összes applikációs aktivitásunk, ez szoros egységben lesz a Timeline-nal, azaz az alkalmazások beépülnek a “személyes történetünkbe”.

A Timeline arra való, hogy kifejezzük, kik vagyunk, és efölött teljes ellenőrzésünk van – hangsúlyozta többször is. Az új profil felépítés egyébként nagyon erősen épít a fotókra és arra, amit ez látványban jelent.

Itt még nem ért véget a bejelentések sora, a Social Graph, illetve az Open Graph koncepció továbbfejlesztését jelentette be Zuckerberg. Ennek nyomán már nem csak lájkolni lehet, hanem “ajánlani”, “olvasni”, stb. “Már nem kell lájkolnod egy könyvet, csak olvasnod” – mondott erre példát Zuckerberg. Az Open Graph továbbfejlesztésének lényege, hogy jobban leképezze a valóságos cselekvéseket. Ezt teljesen új közösségi applikációk révén teszik meg.

Bejelntések a közösségi alkalmazásokról

Az újítások azt is lehetővé teszik, hogy a közösségi alkalmazások olyan módon épüljenek be a fogyasztó “idősorába”, hogy akadálymentes, folyamatos felhasználói élményt biztosítanak (amit több kommentelő inkább “kontrol nélküliként” interpretált. Az oldalsó Ticker arról is szól, hogy minden a jelenben érdekes barát aktivitás megjelenjen.

A Spotify vezére

Aztán megjelent a színpadon Daniel Ek, a Spotify ügyvezetője is, előkészítve a szintén várt zenés bejelentést. Mint elmondta: a következő, jogtiszta alapokon nyúgvó netes zenei szolgáltatásról tudták, hogy annak közösséginek kell lennie, erre pedig nincs logikusabb hely, mint a Facebook. “A mai nap nagy nap a zenének, a zeneiparnak és a zeneszeretőknek” – mondta el, miután arról beszélt, hogy milyen kihívást jelentett tíz éve a Napster.

A Spotifynak kétmillió előfizetője van, és nem ők az egyetlenek, akikkel a Facebook partnerségre lépett. Tucatnyi új zenei partner van, akik szintén megjelennek így a “nagy lájk rendszerben”, azaz beépülnek a hozzájuk kapcsolódó felhasználói aktivitások a felhasználói streambe.

A következő bejelentés a Netflix online videótékától jött, ezt is a cég vezetője, Reed Hastings adta elő. Mint elmondta: izgatottan várják, mit tud a közösségi elem hozzátenni a Netflixhez a Facebook-integráció által. Az online VOD szolgáltatás egyébként több mint 40 országban van jelen, nemrég terjeszkedtek Latin-Amerika felé, és a spanyol piaccal kapcsolatban is tettek bejelentést.

A Netflixen túl egyébként tucatnyi egyéb partner fejlesztett közösen most a Facebookkal, például a Hulu. Érdekesség, hogy a 45 Netflix-országból éppen az Egyesült Államokban nem indul még el a Facebook-integráció.

A hírek terén is tett bejelentést a Facebook alapítója, amit egyes kommentárok azonnal Google News versenytársként emlegettek. Erről egyelőre kevesebbet beszélt Zuckerberg, de a Yahoo Newst emlegette, és ott van még pl. a Mashable és Murdoch The Dailyje is a partnerek között. Szintén készültek közösségi alkalmazások a játékok közösségibbé tételére, itt a Zyngát említette a Facebook vezére. Az utolsó új app csoport az életstílus alkalmazásoké (valahogy így: tudom, mit főztél tavaly nyáron…)

Összefoglalva, az új közösségi alkalmazások célja, hogy valósidejű, folyamatos felhasználói élményt adjanak. A végén még Bret Taylor technológiai vezető mondta el, hogy miként is működnek majd pontosan az új funkciók. A Timeline bevezetésére fokozatosan kerül sor az elkövetkező hónapokban.

Bret Taylor

Arról beszélt, hogy a változások célja az egyszerű, problémamentes felhasználói és fejlesztői élmény, illetve a klassz appok megjelenése. Egyszerűsíti a dolgokat, hogy nem kell két lépés: pl. zenét hallagtok és megosztom, hanem ha valamilyen zenét hallgatok, a timeline automatikusan frissül, és már tolja is a barátok felé, hogy mit csinálok.

Néhány illusztráció elérhető még itt.

Médiapiac

Az EU eljárást indított a TikTok ellen a TikTok Lite elindítása miatt

Az Európai Bizottság eljárást indított a TikTok ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) alapján, mert előzetes megállapítások szerint a TikTok Lite franciaországi és spanyolországi elindítását megelőzően az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére – tájékoztatott a brüsszeli testület.

Közzétéve:

Flickr

Az uniós bizottság közleménye szerint

az eljárás célja annak megállapítása, hogy a kínai ByteDance tulajdonában álló TikTok megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt, amikor elindította a TikTok Lite-ot Franciaországban és Spanyolországban anélkül, hogy az online óriásplatformok esetében kötelező értékelési jelentést nyújtott volna a lehetséges kockázatok mérséklésére.

Az Európai Bizottság aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a TikTok Lite Task and Reward nevű programot, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az alkalmazáson belül bizonyos feladatok, így például videók megtekintése, tartalom kedvelése, barátok meghívása során pontokat szerezzenek, az üzemeltető anélkül indította el, hogy előzetesen értékelte volna az azzal járó kockázatokat, különösen a platform függőséget okozó hatásával kapcsolatosan.

Különös aggodalomra ad okot, hogy az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére, ugyanis a TikTokon nem állnak rendelkezésre hatékony életkor-ellenőrző mechanizmusok.

Amennyiben a felsorolt aggodalmak bizonyítást nyernek, a mulasztások a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály vonatkozó cikkeinek megsértését jelentenék – hívták fel a figyelmet.

A TikToknak április 23-ig kell benyújtania a kockázatértékelési jelentését az Európai Bizottság részére, és május 3-ig az összes kért információt a brüsszeli testület rendelkezésére kell bocsátania.
Abban az esetben, ha a TikTok a megadott határidőn belül nem válaszol, az uniós bizottság a szolgáltató teljes éves jövedelmének vagy világméretű forgalmának 1 százalékáig terjedő pénzbírságot, valamint a szolgáltató átlagos napi jövedelmének vagy világszintű éves árbevételének legfeljebb 5 százalékát kitevő kényszerítő bírságot szabhat ki – közölték.

Mivel a brüsszeli testület szerint “fennáll a felhasználók mentális egészsége súlyos károsodásának kockázata”, arról tájékoztatta a TikTokot, hogy ideiglenes intézkedéseket kíván bevezetni a TikTok Lite érintett programjának felfüggesztésére az egész EU-ban a program biztonságosságának értékeléséig.
Az Európai Bizottság emlékeztetett, hogy ez a második eljárás a TikTokkal szemben a hatékony életkor-ellenőrzési mechanizmusok hiánya és a platform feltételezett függőséget okozó kialakítása miatt. A február 19-én kezdődött eljárást a brüsszeli testület azért indította, mert előzetes vizsgálatai alapján a TikTok “feltételezhetően nem tesz eleget a kiskorúakat érő negatív hatások kezelésére”.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

Politikusok, sportolók és hírességek szerepeltek a leggyakrabban tavaly az online médiában

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy Magyarország és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

Az NMHH kommunikációs igazgatósága kedden azt közölte az MTI-vel, hogy

az ezer legtöbbször említett ismert ember nevével összesen egymillió alkalommal lehetett találkozni a neten, köztük domináltak a hazai szereplők, illetve a férfiak.

A leggyakoribb száz név esetében az említések több mint felét politikából ismert emberek tették ki, csaknem harmaduk médiaszereplőhöz vagy hírességhez volt köthető, 14 százalékban pedig sportolókról lehetett olvasni az online felületeken.

Kiemelték, hogy

2023-ban a legtöbbször említett név az online médiatérben Orbán Viktor miniszterelnöké volt, 92 ezer alkalommal.

A kormányfő leginkább a Kossuth rádióban adott interjúi és bejelentései miatt került fókuszba. Neve egy átlagosnak nevezhető napon 250 alkalommal jelent meg, legtöbbet december 15-én és 21-én említették.

Magyarország miniszterelnökét a külügyminiszter, Szijjártó Péter követte, 27 ezres értékkel, harmadik helyen pedig Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerepelt, nevével 14 ezer alkalommal lehetett találkozni

– írták.

Az év során többször kiemelkedett egy-egy közszereplő a mindennapi közbeszédből: két kiváló magyar kutató is jelentős említést ért el, október 2-án Karikó Katalint (682 említés) tüntették ki orvostudományi Nobel-díjjal, másnap pedig Krausz Ferencet (330) díjazták a fizikában elért kiemelkedő munkásságáért.

Úgy folytatták, hogy akadtak lesújtó, tragikus események is, mint például Vágó István (312) volt televíziós műsorvezető, vagy épp a Mount Everest megmászására induló, majd eltűnő Suhajda Szilárd halálhíre (338), a hegymászó hollétéről utoljára május 25-én hallhatott a világ.

Tavaly a külföldiek toplistáján legtöbbet Vlagyimir Putyin (49 ezer) orosz, Volodimir Zelenszkij (25 ezer) ukrán elnök és Joe Biden (15 ezer) az Egyesült Államok vezetője szerepelt.

Európán kívüliként az első tíz ember között feltűnt még Donald Trump volt amerikai elnök, illetve Benjámín Netanjáhu jelenlegi izraeli miniszterelnök is.

A nemzetközi hírességek között olyan embereket gyászolt a média, mint a Jóbarátok sorozat szereplője, Matthew Perry (446), Tina Turner (228) énekesnő vagy Elvis lánya, Marie Presley (188)

– tették hozzá.

Az online médiatérben megjelent földrajzi helynevek esetében tízből négy magyar vonatkozású volt. Négy esetben az említés európai országgal vagy várossal, míg a fennmaradó részben a világ többi tájával volt kapcsolatos.

A kutatás szerint az év során Magyarországot 191 ezer alkalommal említették meg a vizsgált médiatermékek, Budapestet pedig 151 ezerszer. Magyarországot és fővárosát a sportrendezvények idején kifejezetten gyakran, legalább ezerszer emlegették.

A kulturális események is nagy visszhangot váltottak ki: kiemelkedett Ferenc pápa áprilisi látogatása, a magyar fővárost ekkor csaknem négyezerszer említették. A további magyar helyszíneket illetően háromezernél is több említést főleg a vármegyeszékhelyek, a nagyobb városok és a Balaton értek el – fűzték hozzá.

A külföldi földrajzi neveket elemezve kitűnik a kiemelt jelentőségű háborúk hírértéke (Ukrajna, Oroszország, Izrael), az Európai Unióhoz (Brüsszel, tagországok és azok fővárosai), illetve a fontosabb külpolitikai partnerekhez (Kína, USA, Törökország) fűződő történések bemutatása.
Egyes napok statisztikáit elemezve kiemelkedik többi között Liverpool (460) Szoboszlai Dominik, a magyar válogatott csapatkapitányának szerződésével kapcsolatban, továbbá néhány szomorú esemény helyszíne is, mint például Törökország (725), a februári tragikus földrengés idején vagy Prága (424) a Károly Egyetemnél meggyilkolt és megsebesített emberek miatt – áll a közleményben.

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke beszédet mond a Fidesz-KDNP európai választási kampányindító rendezvényén a Millenárison 2024. április 19-én

Tovább olvasom

Médiapiac

Csak egy kereskedelmi médiaszolgáltató tenne közzé politikai reklámokat

Csak egy kereskedelmi médiaszolgáltató jelentkezett a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB), hogy a szombaton indult választási kampányban politikai reklámot kíván közzétenni – közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A választási kampányban a jelöltek, jelölőszervezetek népszerűsítését célzó politikai reklám televízióban, rádióban jelenik meg.

A törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltatók (rádiók, televíziók) nem kötelesek ilyen jellegű politikai reklámot sugározni, de vállalhatják azt.

A jogszabály szerint amennyiben a közszolgálatinak nem minősülő, országosan elérhető lineáris médiaszolgáltatást nyújtó szolgáltatók biztosítani kívánják politikai reklám közzétételének lehetőségét, ezt kötelesek közölni a NVB-vel. A politikai reklám közzétételére vonatkozó jognyilatkozatokat külön kell megtenniük az európai parlamenti választásra, az önkormányzati, valamint a nemzetiségi választásra.

A nem közszolgálati médiaszolgáltatóknak szombat 16 óráig volt lehetőségük ilyen bejelentést tenni.

Az NVI tájékoztatása szerint határidőig mindössze egy kereskedelmi médiaszolgáltató jelentkezett be: a Magyar RTL Televízió Zrt., amely a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán, valamint az Európai Parlament tagjainak választásán is 150-150 percben jelölte meg a közzététel összes időtartamát.

A választási eljárásról szóló törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltató egyenlő feltételek mellett teheti közzé a jelöltet, illetve listát állító jelölőszervezetek és a független jelöltek politikai reklámjait, közös jelölt, illetve közös lista esetén a jelölőszervezetek együttesen jogosultak a politikai reklám megrendelésére.

A politikai reklámhoz véleményt, értékelő magyarázatot fűzni tilos, közzétételéért a médiaszolgáltató ellenszolgáltatást nem kérhet, nem fogadhat el.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom