Kövess minket!

Médiapiac

„Ha van verseny, akkor lesz innováció”

Hauk Zoltánnal, a nemrégiben tulajdonost váltott Juventus Rádió új vezérigazgatójával beszélgettünk a rádiós piac állapotáról és esélyeiről, illetve a teljes újrapozicionálás előtt álló csatornát érintő tervekről.

Sok évet töltöttél különböző rádióknál, majd tévés kitérőt tettél, aztán a Sonitushoz mentél, ahonnan tavaly decemberben jöttél el. Mi húzott vissza ismét a rádiós piacra?

A rádió szerelem. Dolgoztam a sajtóban, tévében, belekóstoltam az online-ba is, de a szívem mindig rádiós volt. Az érzelmi kötődés, a különleges hangulat minden rádiós lelkét megmozgatja.

Erősen kutatnunk kell az emlékezetünkben, hogy van-e olyan ma is működő rádió, ahol nem fordultál meg valamilyen formában.

Közel tizenhat éve kezdtem rádiózni, tényleg nagyon sok csatornánál megfordultam már, olyanoknál is, amelyek már nem is léteznek. Ameddig jól éreztem magam egy helyen, és megbecsültek a tulajdonosok, addig ott maradtam, de van olyan helyzet, amikor az ember váltani kényszerül. Az én váltásaimat mindig az határozta meg, hogy mit láttam a piacon a jövőre vonatkozóan, és hogy megvolt-e még az az érzelmi kapocs, ami fontos számomra. Mindig az üzleti oldalon tevékenykedtem, és a saleses egy idő után kiég. Nehéz megújulni, inspirációt találni, ha az adott médium eközben nem fejlődik.

Amikor eljöttél az előző munkahelyedről, a SonitusMedia olyan értelmű közleményt adott ki, hogy beperel téged, mert a távozásod során üzleti titkokat sértettél. Mi történt azóta?

Semmi. Nem indult per elennem, nem okoztam semmilyen kárt, nem volt létjogosultsága a pernek.

A rádiós piac a frekvenciapályáztatás miatt eleve kiszolgáltatott a politikának, szerinted az utóbbi hónapokban átrendeződött viszonyok nyomán nyitottabbá vált e piac?

A rádiós iparág mindig is folyamatos változásban volt/van, az idei évben a piaci környezet és a jogi szabályozás alakulása következtében is sokkal nyitottabbá vált, például Budapesten is kiírtak két új frekvenciát. A verseny szempontjából kimondottan pozitívan értékelem a jelenlegi helyzetet. A piac állapotáról az is elmond valamit, hogy a Juventus új tulajdonoshoz került, azaz volt olyan befektető, aki potenciált látott benne. Én pedig nemrégiben kizárólagos reklámértékesítési szerződést tudtam kötni az OzoneFM elnevezésű helyi rádióval. Ez afelé mutat, hogy versenyt lehet teremteni, ami jót tesz a piacnak. Ha pedig van verseny, akkor lesz innováció, erősödhet az iparági lobbi az üzleti partnerek felé.

Hauk ZoltánNézze meg Hauk Zoltán teljes profilját a Ki Kicsoda? oldalunkon.

Ezt a RAME keretein belül képzeled el?

Vagy a RAME keretein belül, vagy közvetlenül az ügyfelekkel. A versenyhelyzet mindenkit arra inspirál, hogy elkezdjen lobbizni. Ugyanebbe az irányba mutatnak a bónusztörvény rádiós piaci következményei is. Azt várjuk, hogy az ügynökségek motivációja csökkeni fog a tévén és az online-on kívüli médiatípusok esetében. Az ügynökségekkel folytatott beszélgetésekből ugyanis úgy látom, csupán e két médiatípus esetén tartják elérhetőnek a 15 százalékos jutalékot. A sajtót, a közterületet és a rádiót feltételezésünk szerint az ügyfelek direktben fogják vásárolni, mert ezeknél nem szükséges olyan szaktudás, mint a másik két médiatípusnál. A rádiók számára ez azt jelenti, hogy közvetlenül a hirdetők felé kell felépíteniük az üzleti kommunikációjukat. Ez jelenleg a RAME feladata, amelyen belül a Juventus egy kis szeletet képvisel csupán, így a nagyobb szereplőktől várunk javaslatokat. Ettől függetlenül mi magunk is foglalkozunk a törvény hatásaival.

A kapcsolati hálón túl új szaktudást is fel kell építeniük a rádióknak? Ha kiesik az ügynökségi hozzáadott érték, azt valakinek át kell vállalnia, és ez gyaníthatóan inkább a média lehet.

Az lenne az ideális, ha a rádiós piac kétirányú kommunikációt folytatna az ügyfelek felé. Egyfelől közös platformra kell kerülnünk, hogy együtt népszerűsítsük magát a rádiós műfajt. Másfelől maguknak a csatornáknak is meg kell keresniük az ügyfeleket.

A RAME sokévnyi huzavona után született meg, így a közös platform megvan. Ez azt jelenti, hogy elvileg jobbak a körülmények a lobbihoz, mint öt-tíz évvel ezelőtt.

Mások a piaci körülmények, mint korábban. Öt éve más típusú problémák voltak, például a párhuzamos mérések miatt. Akkor azonban nagyobb volt a választék, két országos rádió üzemelt, mindkettőnek komoly értékesítőcsapat állt rendelkezésére, amelyek versenyeztek egymással. A Class FM egyedüli országos rádióként óhatatlanul ráült a helyzetre. Ennek az erős szerepnek az előnye az, hogy akár az egész rádiós iparág számára fontos fejlesztéseket is keresztül tudnak vinni a piacon – több ilyen is megvalósult –, a hátránya viszont az, hogy nem feltétlenül érdekeltek a további innovációban, ha egyszer tele az inventory.

Ezt a politikai megrendelések kiesése nem írja át?

Ha bármely médiumnál kiesnek a politikai megrendelések, sokkal nagyobb erőfeszítéseket kell tennie a piaci ügyfelek megszerzése érdekében, mint korábban. A piac azonban gyakran kevesebbet fizet a reklámmegjelenésért, mint a politikai hirdetők, így az inventory továbbra is tele lesz. Az új piaci ügyfelek megjelenése a piacon pozitív fejlemény, de arra nem elég, hogy nagyobb volumenben áramoljanak be vagy vissza a kereskedelmi ügyfelek.

Elég lesz ez arra, hogy a rádiós piac reklámbevételei nőni tudjanak?

Igen, de ennek alapfeltétele az értékesítési politikák átalakítása, beleértve annak kitalálását is, hogy az ügynökségek a bónusztörvény változása miatt miért ne hagyják ki a rádiókat a médiatervekből, az ügyfeleket pedig nyitottá kell tenni, ehhez viszont innoválni, beruházni szükséges.

A rádiós piac után nézzük a Juventust. Milyen állapotban vetted át?

Jó állapotban vettem át. Gondot okozott viszont, hogy a Juventus Rádió másodpercárai évről évre erodálódtak. Ennek következtében egyes ügyfelek úgy tekintenek ránk, mint egy budapesti csatornára, amely ugyanazt csinálja húsz éve, és ha olcsón meg tudják vásárolni a reklámidőt, akkor hirdetnek benne. Ahhoz, hogy ezen a képen változtatni lehessen, hozzá kell nyúlnunk a rádióhoz, amit szeptembertől meg is teszünk. Átalakítjuk a zenei struktúrát és a reggeli műsort. Most zajlik ehhez kapcsolódóan egy kutatás. A bevételeink növelése érdekében a minket kizárólag az olcsóságunk miatt választó ügyfeleinktől megválunk. Az ügyfelek gyakran a saját emocionális kötődésük alapján választanak rádiós partnert, ezt a kapcsolatot is magasabb árra tudjuk váltani.

Mennyi időd van arra, hogy olcsóból prémium termékké pozicionáld át a Juventust?

Az új műsorstruktúrát szeptembertől kell elindítanunk, a prémium termékké válást pedig legkésőbb az év végéig kell megoldanunk. Ez nem egyszerű feladat, de a jövő évre vonatkozó tárgyalásokat már ennek szellemében folytatjuk. Eközben erőteljesen nyitottunk a helyi rádiók felé is, mert az ügyfelek zöme országos kampányt akar. Ezért van szükségünk budapesti rádióként komplementer csatornákra.

Ez azt jelenti, hogy újra hálózatos rádió lesz a Juventus?

Jelenleg nincs ilyesmi tervben, az értékesítési együttműködésekre fókuszálunk.

Emlegetted a versenyt, amiben benne lehet az is, hogy a Class FM mellett megint lesz egy másik országos rádió. Ha adódik lehetőség, a Juventus rástartol erre?

Erre nem tudok egyelőre válaszolni. Annyi biztos, hogy a jövő év novemberében fog lejárni a frekvenciaengedély első hét éve, amikor is a Médiatanácsnak arról kell majd döntenie, hogy a Class FM hosszabbíthat-e újabb öt évre.

A Juventus új tulajdonosa, a Tematic Media Group Kft. több tévét is birtokol. Nyit ez új lehetőségeket a rádió számára?

Abszolút, főleg a Sláger TV révén alakulhatnak ki tartalmi és értékesítési szinergiák.

Milyen eredményekkel számolsz a jövő évre vonatkozóan?

Attól függ az árbevétel növekedési üteme, hogy miként tudjuk integrálni a helyi rádiókat, míg a hallgatottság az új struktúra sikerén múlik. Azzal lennék elégedett, ha a hallgatottság jelenlegi mértékét 20-30 százalékkal meg tudnánk emelni. Az árbevétel alakulását rengeteg változékony tényező alakítja, de a tulajdonos és én is 30 százalékos bővüléssel lennénk elégedettek.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom