A Pew Research Center annak járt utána az Internet & American Life Project keretében, hogy vajon igaza-e azok az állítások, amelyek szerint a közösségi média térnyerése nemhogy összehozza, hanem szétválasztja az embereket, lerombolja valódi kapcsolataikat. Azt vizsgálták, hogy függ össze a közösségi hálózatokban való részvétel az olyan tulajdonságokkal, mint a tolerancia, a bizalom, a közösségi ügyek képviselete vagy a politikai elkötelezettség.
Az adatok szerint a felnőtt amerikaiak 79 százaléka internetezik és 47 százaléka van fenn legalább egy közösségi oldalon. Ez utóbbi dimenzióban két év alatt duplázás történt, mivel 2008-ban még csak a felnőttek negyede (26%) pörgött a közösségi oldalakon. Természetesen a Facebook a legnépszerűbb: ezen a közösségi médiát használók 92 százaléka van fenn, míg a MySpace esetében 29, a LinkedInnél 18, a Twitternél pedig 13% az arány.
Megnézték, hogy mennyire bíznak meg az egyes felhasználói csoportok más emberekben. Ebből az jött ki, hogy egy átlagos internetező több mint kétszeres valószínűséggel mondja azt más csoportokhoz képest, hogy a legtöbb emberben meg lehet bízni. A netezőkön belül a Facebook felhasználók még optimistábbnak tűntek: a site-ot naponta többször használók az átlag netezőkhöz képest 43 százalékkal, míg a nem internetező válaszadókhoz képest több mint háromszor nagyobb valószínűséggel értenek egyet azzal az állítással, hogy az emberekben meg lehet bízni.
Az aktív Facebook-tagok abban is jobban teljesítettek az átlag internetezőkhöz képest (a nem internetezőkhöz képest meg pláne), hogy mennyi bizalmasuk van. E téren egyébként a nagy átlagra vonatkozó számok is halványan nőttek 2008-hoz képest. A több szoros kapcsolattal is összefügghet, hogy a közösségi oldal tagjai nagyobb arányban számíthatnak segítségre, legyen szó anyagiakról vagy érzelmi támogatásról.
Nem minden kapcsolat tud persze szoros maradni, de ez ügyben is hasznosnak bizonyult a közösségi média: a Facebook jól teljesít a szunnyadó kapcsolatok felélesztésében és ápolásában. A felmérés szerint egyébként az átlagos Facebook felhasználónak 229 barátja van, akiknek a legnagyobb hányada (22%) gimnáziumi ismerős, 12% a tágabb család tagja, 10% pedig munkatárs.
Miközben általánosságban a közösségi médiáról elmondható, hogy tagjai politikailag, közösségileg, illetve általában a kapcsolatépítés terén aktívabbak, mint az átlag internetezők vagy a nem netezők, a social médiában mozgók között is vannak különbségek. Míg a Facebook tagjai inkább a hasonló embereket és véleményeket keresik, inkább azokat hallgatják meg, a MySpace felhasználói jóval nagyobb valószínűséggel mérlegelnek többféle, akár az övéktől eltérő álláspontot is.
A teljes tanulmány elérhető ezen a linken!