Kövess minket!

Médiapiac

Kézműves termék

Sokáig a surranópályán építkezett a hobbiprojektként indult NoSalty.hu, amely mostanra jelentős bevételnövekedést ért el. Zalai Ágnes vezérigazgatóval beszélgettünk az idáig vezető útról és a további lépésekről.

Az interjú elsőként a Médiapiac május-júniusi számában jelent meg.

Zalai Ágnes

Amikor az interjúról egyeztettünk, kiderült, hogy nagy az újságírói érdeklődés irányotokban. Mi olyan izgalmas a NoSaltyban?

2008 májusában indult el az oldal, és sokáig surranópályán haladtunk. 2011-től igyekeztünk médiapiac-szereplővé válni, amikor megállapodást kötöttünk az Adaptive Media sales house-szal. Akkoriban még másodikak voltuk a gasztrooldalak piacán, a Mindmegette.hu-t 2012 májusában előztük meg. Fél évre rá érkeztünk el a következő mérföldkőhöz, amikor elértük a napi százezer egyedi látogatót. Azt szoktam mondani, hogy nekünk nem nagyon jöttek be a hype-ok, a szorgos, lassú munkának köszönhetjük a sikereinket, így a havi egymillió egyedi látogatót is. Most az hajthatja az érdeklődést, hogy bevételi oldalon is megerősödtünk. 2012-ben 41 millió forint volt az árbevételünk, 2013-ban ez 160 millió forintra nőtt. Tettük ezt úgy, hogy azon kevesek közé tartozunk a piacon, akik önállóan értékesítik a hirdetési felületeiket.

A NoSalty 2008-ban Streitmann Norbert hobbiprojektjeként indult, most pedig már professzionálisan működő cég. Az eredménykimutatás alapján azonban még 2013-ban sem termelt nyereséget. Még mindig építkezőfázisban vagytok?

Streitmann Norbert korábban a Habostorta tulajdonosa volt, majd miután azt eladták, szeretett volna egy újabb internetes projektbe fogni. Nem városi legenda, a sógornője tényleg nagyon jól főz, ő pedig nagyon szeret enni, innen jött az ötlet, hogy a gasztrotartalommal kellene valamit kezdeni. Én 2009 őszén csatlakoztam a csapathoz azzal a feladattal, hogy növeljem a látogatottságot. Egészen 2010 végéig, a cég megalapításáig egyedül dolgoztam ezen. Jelenleg ketten vagyunk tulajdonosok a NoSaltyban.

Úgy szoktam megfogalmazni, hogy Norbert célja az volt, hogy a hobbiból gyárat építsen, és emellett olyan speciális üzleti angyal, akinek a saját ötletét valósítjuk meg. Ennek kedvezett, hogy 2011-ben már több nő volt az interneten, mint férfi. A netezők tábora nemcsak nőiesedett, hanem valamelyest idősödött is. Jókor, jó helyen döntött úgy, hogy belevág egy gasztrooldal elindításába. 2011-ig kizárólag a látogatottság építésére fókuszáltunk, nem is engedtünk be hirdetéseket. Teljesen tudatos volt, hogy nem akartunk túlzottan a versenytársak látókörébe kerülni. Ekkor azonban előtérbe léptünk a sales house megállapodás révén.

Mégis viszonylag hamar szétváltak útjaitok. Mi volt a gond?

2011-ben még nagyon kicsi csapattal dolgoztunk, és jó lépésnek tűnt, hogy nem építünk saját értékesítési teamet. Rájöttünk azonban, hogy nem passzolunk a sales house modellbe, mert a NoSalty túlzottan kézműves termék tartalmi szempontból. Ennek megfelelően a hirdetések értékesítése is akkor működik, ha testre szabott a megvalósítás. Az élelmiszer-ipari hirdetők kiemelt partnereink, esetükben akkor működik a reklám, ha oda teszik, ahol az adott termékre, szolgáltatásra igény mutatkozik, ahol a felhasználásáról a fogyasztók döntést hoznak. Erre a hagyományos display hirdetések nem igazán alkalmasak, a szponzoráció, a tartalomalapú megoldások hatékonyabbak.

Az Adaptive Media után futottatok még egy kört a Feminával.

Jó ötletnek tűnt, hogy két független szereplő áll össze, és ezzel a női piacon jelentős elérést tud kínálni. A tartalmi átfedések miatt nagyon vékony jégen jártunk, és hamar rájöttünk mindketten, hogy jobb külön folytatni. Ezt követően kezdtünk önálló értékesítésbe, keresgéltük a megfelelő csapatot. Az a tapasztalatunk, hogy jobban működik, ha mi magunk neveljük ki a szakembereket. Most tizennégyen vagyunk, ebből hárman dolgoznak a salesen. Nagyon jól érezzük magunkat.

Eleinte közösségi receptoldal voltatok, aztán gasztroportál lettetek, tavaly webshopot indítottatok. Most hogyan pozicionálja magát a NoSalty?

Nemrég készült el életünk első üzleti terve, amelyben éppen ezeket a kérdéseket gondoltuk át. Tavaly a női oldalakhoz pozicionáltuk magunkat, mivel nagyon szétnyílt az olló a javunkra a Mindmegettével szemben. Az alapmodellt tekintve a NoSalty továbbra is receptoldal, és még van tér a fejlődésre, a gasztrotémára nyitott női tábor egy részét még nem érjük el.

A recepteken túl most már saját, szerkesztett gasztrotartalmakat is kínálunk. Ezek az összes oldalletöltésnek jelenleg csak az 5 százalékát adják, amit szeretnénk megduplázni az év végéig. Szintén nagyon hiszünk az egészség tematikában, ami nem egyszerűen cikkeket jelent, hanem létrehoztunk egy több mint 1300 elemből álló alapanyag-adatbázist is. Az alapanyagokhoz hozzárendeltük a tápanyagértéket, a kalóriát. A receptek felénél már automatikusan elérhetőek ezek az értékek, a továbbiakban pedig kalkulátorokat építünk az adatbázisra. A tematikus nyitás mellett új formátumok jelennek meg nálunk, és leszámolunk egy régi adósságunkkal: miközben a látogatók 20 százaléka mobil eszközökről érkezik, eddig nem volt mobilra optimalizált az oldalunk.

Ha már szóba kerültek a mobil eszközök: én többnyire úgy kötök ki különböző receptoldalakon, hogy a konyhában állok a táblagéppel tanácstalanul, belenézek a hűtőbe, és annak alapján, amit ott találok, beírom a keresőbe, hogy, mondjuk, „pulykahús + áfonya”. Feltételezem, sokan érkeznek keresőből, de nem biztos, hogy ők hűséges felhasználók. Mennyire jellemző, hogy valaki eleve a NoSalty kínálatából válogasson?

A direkt látogatóink aránya 10 százalék, de ide sorolom a Facebook-rajongóinkat is, innen 15-20 százalék érkezik. Több mint 50 százalék jön keresőből. A márkahű fogyasztók közé a direkt látogatókat és a félmillió Facebook-követőnket sorolom, de ide tartoznak azok is, akik rendszeresen minket választanak keresőből érkezve.

Nem riasztó a folyton változtató globális óriáscégeknek való a nagy kitettség?

Igaz, hogy független szereplőként nagy a kitettségünk mind a Google-nek, mind a Facebooknak, de ha állandóan emiatt rettegnénk, be is zárhatnánk a boltot. Annyira gyorsan változik a digitális világ, hogy muszáj tartanunk a tempót.

Amikor az interjú előtt a háttéranyagokat néztem át, találtam egy összehasonlítást, mely a NoSalty és a versenytársnak tekintett oldalak közönségét vetette egybe. Szinte egyforma volt az összetételük. Hogyan lehet így kitűnni a mezőnyből a hirdetők szemében?

Bár a számok ilyen-olyan irányba változnak, tény, hogy az összetételt tekintve a fő szociodemográfiai mutatók alapján nincsenek számottevő különbségek a nagy elérés okán, ellenben a főbevásárlói affinitást nézve vezetők vagyunk. Az komoly fegyvertény, hogy ha receptek feltöltéséről, olvasásáról van szó, akkor a felhasználók minket választanak, és nem a közvetlen versenytársat. Több mint ezer recept érkezik hozzánk havonta, mindez azt jelenti, hogy love brand vagyunk.

Melyek azok a versenytársak, amelyek elérhető távolságban vannak, de még dolgozni kell a legyőzésükért?

A Femina, a Life, egészségügyi vonalon pedig a HáziPatika és a Webbeteg ilyen. Az OTC-hirdetőkre nagyobb figyelmet fordítunk, mint korábban. Voltak már jól sikerült együttműködéseink: például sok tízezren használták az oldalon kialakított márkázott puffadáskalkulátort. Mivel zömmel adatbázis-tartalommal dolgozunk, az ilyen típusú egyedi megoldások lehetősége szinte végtelen. Amikor alkalmazást vagy egyedi promóciót fejlesztünk, miniügynökségként is funkcionálunk, nem csupán médiafelületként.

Obligát kérdés: profitál-e a NoSalty a hazai gasztroforradalomból?

Jól látszik: egyre többen és többet keresnek receptekre az interneten. Emellett nőiesebb, idősebb lett az internet közönsége. Szintén fontos tényező a recepteken keresztüli önkifejezés lehetősége. Ezek inkább hatnak ránk, mint a gasztroforradalom, amely Magyarországon néhány tízezer ember érint jelentősebben. A jelenség ugyanakkor a szerkesztett tartalomban mégis megjelenik, részben mert edukálni szeretnénk az olvasókat, többek között arra, hogy ami szép vagy különleges, az nem feltétlenül drága. Van változás a mindennapok szintjén is: például az olívaolaj mostanra a magyar konyha része lett, a keresések alapján a tizennegyedik legnépszerűbb alapanyag nálunk.

Mi a kedvenc?

Tavaly a habos-babos Kata-szelet és a tárkonyos raguleves volt az élen. Majd a Kinder Bueno-szelet következett, a márkanevek népszerűek. A válság hatására az olcsó receptek is előtérbe kerültek. Régen nem volt ilyen kategóriánk, de észrevettük, hogy érdekli az olvasókat. Mennek azonban az egyszerű dolgok is, mint „könnyen elkészíthető”, „15 perc alatt”, „sütés nélkül” stb.

Mikor és hogyan fordulhat nyereségesbe az oldal, és melyek az ehhez vezető lépések?

A core business, tehát a receptek már most is pluszban vannak, de nem tudunk leállni a cégértéket és a látogatottságot még tovább növelő fejlesztésekkel. A szerkesztett tartalmat is bővítjük, többek között videoanyagokkal. Az alapanyag, egészség témán régóta gondolkodunk, végül úgy döntöttünk, hogy a NoSaltyn belül fejlesztjük tovább, és nem kerül külön oldalra. Szeretném, ha az idei év már legalább nullás lenne, a jövő évre pedig mindenképpen nyereséget várok, hiszen mára olyan látogatottságot értünk el, hogy kihagyhatatlanok lettünk a nőket megcélzó és az élelmiszer témájú reklámkampányokból.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom