Kövess minket!

Médiapiac

Lánglelkű forradalmár

Főszerepet játszik mozifilmekben – legutóbb a Kincsem című presztízsprodukcióban –, befolyásos politikust alakít a Katona József Színházban A bajnok című darabban, igazságközpontú karaktert ábrázol A Tanár című sorozatban. Védjegyévé vált a rendszerellenesség, nem bírja az álságosságot. Nagy Ervin a magyar film- és sorozatgyártás árnyoldaláról, az állandó harcban állásról, a médiapiacról, színészi hitelességről és az ösztönből elkövetett hülyeségekről.

Folyamatosan impulzust vadászó ember hírében állsz, akivel mindig történnie kell valaminek. Mi történt veled 2017-ben?

Életem egyik legboldogabb élményét köszönhetem az évnek: Berlinben Arany Medvét nyert Enyedi Ildikó filmje, amelynek főszerepéért a párom, Borbély Alexandra megkapta a legjobb európai filmszínésznőnek járó elismerést. Leforgattam egy hatvanrészes tévésorozatot, év végén pedig elkezdtem a Drakulics elvtársról szóló vámpírmozifilmet, amelyben egy belügyes elhárító-tisztet játszom.

Mennyiben változott meg a magyar film helyzete a Magyar Nemzeti Filmalap megalakulásával, a filmügyi kormánybiztos színre lépésével?

A filmkészítéshez biztosított az anyagi fedezet, de pozitív változás az is, hogy rengeteg a lehetőség fiatal alkotók számára, nagyon egyetértek az inkubátor programmal is. Az más kérdés, hogy becsúszik egy-egy olyan gikszer, mint a Pappa Pia.

A filmügyi kormánybiztossal való kölcsönös antipátiánk okán vannak súrlódások, de nem a kommunizmusban élünk, nincs a nevem mellé írva, hogy nem dolgozhatok.

Mennyire kiszámítható a magyar filmes piac?

A Kincsem óta hiszek egyfajta feltámadásban. Újra menő magyar mozifilmet nézni, miközben teljesen váratlanul színvonalas alkotások buknak meg. Nagyon kényes és kiszámíthatatlan a magyar néző, ettől függetlenül azt gondolom, visszanyertük a nézők bizalmát, ami nagy kincs.

Nagy Ervin
Nagy Ervin

Mennyire érzed kreatívnak a filmes szcénát?

Andy Vajna a megfelelő emberekkel veszi körül magát. Nem biztos, hogy a Testről és lélekről vagy a Saul fia elkészült volna egy másik rendszerben. Ami nekem kevésbé szimpatikus, az az, hogy véleményem szerint gyenge képességű rendezők milliárdos költségvetéseket kapnak csak azért, mert Amerikából jöttek, és azt gondoljuk, hogy attól ők mindjárt jobbak, mint a hazaiak.

Mennyire kiszámítható a magyar sorozatgyártás?

Az HBO amerikai mintája a zászlóshajó, a fikciós sorozatgyártás területén ők kapcsoltak elsőként. A titkuk, hogy csodálatos művészi igényességgel tíz-húsz évre előre számolnak a piaccal nem pedig rövid távra, mint a kereskedelmi tévék. Nyilván nagyobb lefedettségben kell gondolkodniuk, mint egy mozicsatornának, de ez a jövő.

Egy ilyen kijelentésre vevők a magyar kereskedelmi médiumok vezetői?

Igyekszem meghatározó szereplője lenni a piacnak, szerintem érdemes néha rám hallgatni.

Nagy Ervin
Nagy Ervin

Nem feltétlenül éri meg egy RTL-es sorozatban szerepelnem, ha az rossz lesz, mert ha lejáratom a pofám, a következő három filmemtől esem el, és a nézők is azt gondolnák, csapnivaló színész vagyok, pedig csak nem volt elég pénz a forgatókönyvre, a forgatásra. Jó munkát kívánok végezni, így csupán oda megyek, ahol biztosítva látom az ehhez szükséges feltételeket. Olyan régen vagyunk fiskálisak, legyünk kicsit ambiciózusak is. Hagyjunk valamit magunk után! Ezt a kereskedelmi médiában is meg lehet oldani színvonalasan.

Nem véletlenül vállaltam el A Tanár című sorozat főszerepét. Olyan a könyv, olyan a rendező, olyanok a kollegák, amilyeneket én elvárok. Hosszú távon pedig bízom abban, hogy akár egy saját gyártású, eredeti sorozattal is előáll az RTL.

Jellemzően az RTL képernyőjén tűnsz fel. A TV2-t szándékosan kerülöd?

Nem nagyon keresnek, de én sem nyitok feléjük.

Vannak olyan karakterek, akik fontosak, hogy egy csatornához legyenek kötve, akinek kell, hogy legyen respektje.

Persze, de ehhez szükségesek a legjobb szakemberek is. A RTL-re készülő A Tanár esetében ez azt jelentette, hogy Köbli Norbertnek kellett átírnia a forgatókönyvet, majd hatvan napig a Gosztola Ábris operálta a forgatást. A következő lépés szerintem, hogy a csatornák elkezdjenek saját formátumot gyártani. Tudom, hogy az RTL hamarosan elindul ezen az úton, még az is lehet, játszani fogok benne. Művészi szempontból hiszek a magyar csodában. Miért kell mindig valamilyen uszály után haladni?

Nagy Ervin
Nagy Ervin

Számodra miről szólt a sorozat?

Olyan témákról, amelyek a magyar közoktatásban markánsan jelen vannak, például a bevándorlókról való vélekedésről vagy az iskolai bullyingról (angol szó, jelentése: bántalmazás – a szerk.), arról, hogy van egy kövér kislány, akit nullára szétszednek az osztálytársai.

Mennyire azonosultál az általad megformált karakterrel?

A Tanár figurája nagyon igazságközpontú, rendszerellenes, állandóan harcban áll. Ezeket a tulajdonságokat az én alapkarakterem is magában hordozza. Nem bírom azt az álságosságot, ami ebben az országban van. Lehet, hogy elkésem, másképpen színészkedem, vagy nem úgy nyilatkozom, mint ahogy elvárják, de van véleményem, amibe beleállok.

Mennyire hozzáadott érték ez a magatartás a hivatásodban? A simulékonyságot jobban szokták díjazni.

Egyre inkább. Úgy gondolok rá, mint egy védjegyre, ami megkülönböztet, amit respektálnak. Inkább féljenek tőlem, mint hogy kenyérre kenjenek vagy hülyének nézzenek. Nem bírom a se hús, se hal embereket.

Volt, hogy ezzel a mentalitással bajba sodortad magad?

Az elmúlt öt évben megszűntek a reklámalámondásaim, mert árat emeltem, de mindig meg is dolgoztam a pénzemért. A félelem abszolút igazgatja ezt a szakmát gazdasági értelemben. A színészek között sincs kellő összefogás. Higgyük el, ha erőt mutatunk fel, és negyven ember mondja azt, hogy nem dolgozik Kapitány Ivánnal, mert vizes zsemlét ad, a színésznői pedig a földön alszanak a forgatásokon, akkor a gyártó el fog gondolkodni.

Nincs valami jó véleményed a médiapiacról.

Vannak olyan szereplői, akik kitalálták, hogyan lehet a legolcsóbban fikciós sorozatokat forgatni, mivel a kereskedelmi tévék imádnak kevés pénzt költeni. Ők maguknak elteszik a saját részüket, a maradékból pedig valahogy legyártják a sorozatot.

Nagy Ervin
Nagy Ervin

Azoknak a színészeknek, akik sorozatokat visznek a hátukon, mint a Stohl, Lengyel Tomi vagy én, kutya kötelességük kiállni, de nem mindenki konfrontatív személyiség. Hozzá vagyunk szokva a kommunista rendszerhez, hogy annak is örülhetünk, amink van.

Milyen a viszonyod a magyar médiaszemélyiségekhez?

A televíziózás nagyasszonyait, például Jakupcsek Gabit nagyon szeretem. Az elmúlt 10 év legértelmesebb beszélgetős műsorát csinálta a Ridiküllel. Borbás Marcsit is imádom az igényessége miatt, illetve van néhány öreg motoros, mint Friderikusz, akire felnézek. Azt hiszem, azokat értékelem, akik a mai napig megmaradtak kíváncsinak.

Mennyire lehetséges megőrizned a hiteled, mikor egyszerre jelensz meg egy-egy színházi előadásban a magas kultúra képviselőjeként, illetve egy tévéműsor könnyedebb légkörében?

Néha a hülyeséget is elvállalom ösztönből. Nem akarok védjegye lenni a magas művészetnek. Nem hiszek az elefántcsonttoronyban, ahol üldögélek a magas kultúra légkörében.

Ezért riszáltad magad kisgatyában a Playback Párbaj forgatásán?

Azt mondtam, egy életem, egy halálom, bevállalom. Senki sem kényszerített. Megmutatták a számot, és nagyon tetszett, annyira meredek volt az egész. Nem áll tőlem távol, hogy viccet csináljak magamból.

Nagy Ervin
Nagy Ervin

Ez arról szól, hogy mindenáron ki akarod váltania hatást?

Olyan szempontból igen, hogy azt gondolom, mindent lehet jól csinálni. Jimmy Fallon mit meg nem enged magának, mégis mennyire jó. Műsort vezetni is lehet olyan színvonalon, teljes odaadással, ahogy teszi a Tilla vagy a Stohl. Emlékszem, amikor meghalt Kaszás Attila, rendeztek a Nemzeti Színházba egy emlékműsort, ahol Stohl két órán keresztül úgy vezette le a műsort, hogy mindenki egyszerre nevetett és sírt, katarzist éltek át a nézők. Ehhez neki szüksége volt az RTL-nél szerzett tapasztalataira is. Ezt ilyen hőfokon egyáltalán nem tudnám csinálni.

Mennyire alakítod tudatosan a rólad kialakult képet, a személyes márkád?

Az élet megtanított türelmesnek lenni. Már sokkal higgadtabban kezelem a konfliktusokat, de senki kedvéért nem bújok ki a bőrömből. A tudatosság inkább a mindennapi piaci döntésekben jelenik meg erőteljesen, abban, hogy például kinek adok interjút. Nem is tudom neked elmondani, mennyi melóm van abban, hogy kijavítom a cikkeket. Valamikor tíz percig keresek egy szinonimát, máskor három-négy óráig tart, amíg átírok egy interjút.

Hol tart Nagy Ervin, a színész?

A több lábon állásom a függetlenségem záloga. Többek között ezért is megyek egy független médiapiaci szereplő felé, szeretném biztosítani, hogy ne lehessen politikailag ellehetetleníteni. Örülnék egy nemzetközi koprodukciónak, de a nemzetközi karrierhez óriási szerencse kell. Szandra az első filmes főszerepével ért el átütő sikert, én pedig húsz éve itt baszom a rezet. (Nevet.)

Nagy Ervin
Nagy Ervin

Ennyire korlátozottak a lehetőségek egy magyar színész számára, ha nemzetközi karrierben gondolkodik?

A belépőkártya, a kijutás a tengerre egy európai filmdíj, amely kapcsán a színész neve is bekerül a körforgásba, nem csak a filmé. Borbély Alexandrával meg fog történi a magyar csoda. Nyugaton ügynökrendszer működik, ahol az ügynökök abból élnek, hogy munkát szereznek a színésznek, Magyarországon ez halott rendszer. Én három ügynöknél voltam, komoly tapasztalataim vannak ennek hiábavalósága kapcsán. Szandra történelmet írt, és most úgy látom, ő lesz az első fecske, aki átrepüli az óceánt és külföldi karrierbe is kezdhet.

Korábban is voltak jelentős színészi elismerések. Gondoljunk csak Törőcsik Mari vagy Páger Antal Cannes-i díjára!

Magyarországon voltak nálunk sokkal nagyobb színészek, Szandránál nagyobb színésznő Törőcsik Mari, ahogy nálam Páger Antal. Nem merem egy lapon említeni magunkat velük, sőt, megkockáztatom, a nagy külföldi kortársak sem érhettek a nyomukba.

Hol tart Nagy Ervin, az ember?

Igyekszem nem megtört lenni, megfelelő igazságérzettel, egyenes gerinccel. Az a mutatvány ebben, hogy a nagyon gyorsan változó, sokfajta igazságot tartalmazó világban autoriter személyiségként benne kell maradni egy állandó ellenzéki szerepkörben. Ha valamire büszke leszek negyven év múlva, az az, hogy bármilyen szél fújt, megpróbáltam a magam igazságát fütyülni. Ha ez összejön, büszke emberként fogok meghalni.

(Az interjú eredetileg a Médiapiac 2018/1-2. számában jelent meg. A lapra itt fizethet elő, illetve ezeken a standokon veheti meg.)

Médiapiac

Csak egy kereskedelmi médiaszolgáltató tenne közzé politikai reklámokat

Csak egy kereskedelmi médiaszolgáltató jelentkezett a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB), hogy a szombaton indult választási kampányban politikai reklámot kíván közzétenni – közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

A választási kampányban a jelöltek, jelölőszervezetek népszerűsítését célzó politikai reklám televízióban, rádióban jelenik meg.

A törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltatók (rádiók, televíziók) nem kötelesek ilyen jellegű politikai reklámot sugározni, de vállalhatják azt.

A jogszabály szerint amennyiben a közszolgálatinak nem minősülő, országosan elérhető lineáris médiaszolgáltatást nyújtó szolgáltatók biztosítani kívánják politikai reklám közzétételének lehetőségét, ezt kötelesek közölni a NVB-vel. A politikai reklám közzétételére vonatkozó jognyilatkozatokat külön kell megtenniük az európai parlamenti választásra, az önkormányzati, valamint a nemzetiségi választásra.

A nem közszolgálati médiaszolgáltatóknak szombat 16 óráig volt lehetőségük ilyen bejelentést tenni.

Az NVI tájékoztatása szerint határidőig mindössze egy kereskedelmi médiaszolgáltató jelentkezett be: a Magyar RTL Televízió Zrt., amely a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán, valamint az Európai Parlament tagjainak választásán is 150-150 percben jelölte meg a közzététel összes időtartamát.

A választási eljárásról szóló törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltató egyenlő feltételek mellett teheti közzé a jelöltet, illetve listát állító jelölőszervezetek és a független jelöltek politikai reklámjait, közös jelölt, illetve közös lista esetén a jelölőszervezetek együttesen jogosultak a politikai reklám megrendelésére.

A politikai reklámhoz véleményt, értékelő magyarázatot fűzni tilos, közzétételéért a médiaszolgáltató ellenszolgáltatást nem kérhet, nem fogadhat el.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

Szombat délutánig jelentkezhetnek a tévék, rádiók az NVB-nél

Szombat 16 óráig jelentkezhetnek a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB) azok az országos televíziók és rádiók, amelyek az Európai Parlament tagjainak, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők választásának kampányidőszakában politikai reklámot kívánnak közzétenni.

Közzétéve:

Flickr

Az alaptörvény rögzíti, hogy a demokratikus közvélemény kialakulásához választási kampányidőszakban szükséges megfelelő tájékoztatásért politikai reklám kizárólag ellenérték nélkül, az esélyegyenlőséget biztosító feltételek mellett közölhető. A választási eljárásról szóló törvény különbséget tesz a politikai hirdetés és a politikai reklám között.

A jogszabály politikai hirdetésnek nevezi az ellenérték fejében, valamely jelölőszervezet vagy független jelölt népszerűsítését szolgáló és támogatásra ösztönző, sajtótermékben (illetve az interneten és moziban) közzétett tartalmat.

A politikai reklám – amelynek a célja ugyancsak a jelöltek, jelölőszervezetek népszerűsítése – televízióban, rádióban jelenhet meg.

A választási eljárásról szóló törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltató egyenlő feltételek mellett teheti közzé a jelöltet, illetve listát állító jelölőszervezetek és a független jelöltek politikai reklámjait, közös jelölt, illetve közös lista esetén a jelölőszervezetek együttesen jogosultak a politikai reklám megrendelésére.

A politikai reklámhoz véleményt, értékelő magyarázatot fűzni tilos, közzétételéért a médiaszolgáltató ellenszolgáltatást nem kérhet, és nem fogadhat el.

A jogszabály szerint

amennyiben a közszolgálatinak nem minősülő, országosan elérhető lineáris médiaszolgáltatást nyújtó szolgáltatók (televíziók és rádiók) biztosítani kívánják politikai reklám közzétételének lehetőségét, ezt legkésőbb a kampány hivatalos kezdetéig, április 20-án 16 óráig kötelesek közölni a NVB-vel.

Külön kell megtenni a politikai reklám közzétételére vonatkozó jognyilatkozatot az EP-választásra, az önkormányzati, valamint a nemzetisági választásra.

Az európai parlamenti képviselők, valamint a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásával kapcsolatban a bejelentésnek tartalmaznia kell a politikai reklám közlésére szolgáló országos lineáris, illetve a kizárólag interneten elérhető lineáris médiaszolgáltatásnak vagy médiaszolgáltatásoknak a megjelölését és a politikai reklámok közzétételére szánt időtartamot, amely összesen nem lehet kevesebb 150 percnél.

A nemzetiségi választással kapcsolatban a bejelentésnek csak a közlésre szolgáló médiaszolgáltatás megjelölését kell tartalmaznia.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

Újabb bírság az RTL-nek: erőszakos Sztárbox-jelenetek a Kanapéhuszárokban

A testület adásonként 4 millió forint, azaz összesen 8 millió forint bírságot rótt ki a csatornára.

Közzétéve:

Borítóképünk illusztráció, fotó: Pixabay

Összesen 8 millió forint bírságot rótt ki az RTL-re a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a Kanapéhuszárok című műsorszám két epizódja miatt, miután állampolgári bejelentésre, hatósági ellenőrzést követően hivatalból indított közigazgatási hatósági eljárást a médiaszolgáltatóval szemben.

A Kanapéhuszárok vizsgált epizódjaiban a Sztárbox olyan erőszakos jelenetei is láthatók voltak, amelyek alkalmasak lehettek a tizenhat éven aluli gyermekek személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására

– közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint a Kanapéhuszárok két vizsgált epizódjában nem az eredeti, élőben sugárzott Sztárbox-jeleneteket játszották le, hanem azok szerkesztett változatát.

A műsorszám azt mutatta be, hogy a „kanapéhuszárok”, akik között egy család is volt négy kiskorú gyermekkel, hogyan reagálnak a látottakra.

A médiaszolgáltató a Kanapéhuszárokat a III. korhatári kategóriába sorolta (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott), az epizódokat ugyanakkor tizenhat éven aluliak számára nem ajánlottként (IV. korhatári kategória) kellett volna klasszifikálni, figyelemmel arra, hogy a tizenhat évesnél fiatalabb kiskorúak személyiségfejlődését a műsorszámban halmozottan előforduló erőszakos jelenetek és azok következményeinek közvetlen ábrázolása, valamint az erőszakos jelenetekre és a sérülésekre reflektáló, intenzív félelmi reakciók bemutatása negatívan befolyásolhatta – írták, hozzátéve, hogy ezért

a testület adásonként 4 millió forint, azaz összesen 8 millió forint bírságot rótt ki az RTL-re.

Úgy folytatták, hogy mivel a klasszifikációs rendelkezések megsértése súlyos jogsértés, indokolt a nyilvánosságot erről minél szélesebb körben tájékoztatni, ezért a médiatanács az RTL-t a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte, a jogsértés ismételtsége miatt pedig 50 ezer forint bírságot szabott ki a médiaszolgáltató vezető tisztségviselőjére.

Pályázati beszámoló

Közölték azt is, hogy ugyanezen az ülésén a testület elfogadta az MTVA Támogatási Irodájának a Médiatanács Támogatási Program keretében meghirdetett, médiaszolgáltatások támogatását célzó pályázati eljárásokra vonatkozó negyedéves beszámolóját.

A testület döntései nyomán az MTVA az idei év első negyedévében négy, a médiatanács által meghirdetett pályázati eljárásban (Rádióállandó2023, TVállandó2023, KMUSZ2023, Rezsi2024) nyolcvankét támogatási szerződést kötött, melyeknek köszönhetően összesen 473 694 208 forintot oszt szét a nyertes pályázók között.

Bírságot kapott a Rádió 1 Sirius

A közleményből kiderült az is, hogy a médiatanács elmarasztalta a Radio Plus Kft.-t, mert a 91,1 Rádió 1 Sirius január 19. és 25. között megsértette a szerződéses vállalásait, mivel nem tett közzé elegendő közszolgálati, továbbá a helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, műsorelemet, valamint szöveges tartalmat, a zenei művek körében irányadó vállalását pedig túllépte.

Mindezek miatt a testület 130 ezer forint bírsággal sújtotta a médiaszolgáltatót, illetve a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte.

Elmarasztalták a Forrás Rádiót

Az ugyancsak elmarasztalt Forrás Rádió pedig azzal sértette meg a szerződéses vállalásait, hogy január 9. és 15. között nem tett közzé sem megfelelő mennyiségű hírműsorszámot, sem közszolgálati és helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, ezért a médiatanács a médiaszolgáltatót, a Turul Média Kft.-t 70 000 forint bírsággal sújtotta, és közlemény közzétételére is kötelezte – tették hozzá.

A TV2 Comedy is hibázott

Azt írták, hogy a hatóság a román társhatósághoz fordult a TV2 Comedy csatornán március 11-én reggel 9 óra 25 perctől vetített Amerikai fater című műsorszám Smikulás című epizódja miatt, mert az a magyar szabályozás alapján – tekintettel a szexualitás megjelenítésére, a trágár nyelvezetre, az erőszak-ábrázolásra, a vallást érintő kijelentésekre, a zoofíliára utalásra, valamint az alkohol- és drogfogyasztásra – alkalmas volt a tizenhat éven aluliak személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására, miközben a médiaszolgáltató azt „A következő műsorszám csak szülői engedéllyel ajánlott” felhívással, valamint „AP” korhatári jelöléssel sugározta, ami a hazai szabályozás szerint a III. korhatári kategóriának (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) feleltethető meg.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is – a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Tovább olvasom