Kövess minket!

Médiapiac

Mi van, ha jön a medve?

5 túlélési tipp a vadnyugatról.

A History csatorna és Leonardo DiCaprio júliusban mutatja be új sorozatát „Pionírok: Irány a vadon” címmel, melyben a magyar közönség is megismerkedhet Amerika múltjának legnagyobb kalandoraival, izgalmas történeteikkel és a vadnyugat valódi drámáival. A 4 részes, 8 órás sorozatból azt is megtudhatjuk, milyen veszélyek leselkedtek az amerikai pionírokra a vadnyugaton. A vadnyugati vadászok évszázados kalandjaiból merítve a History közleményben összefoglalta az 5 legfontosabb szabályt, amit érdemes észben tartanunk különösen manapság, amikor akár hazánkban is szembe jöhet egy-egy kóbor medve.

1) Tudd, hogy mitől érdemes félni és mitől nem

Természetes, hogy az ember fél azoktól az állatoktól, amelyek képesek őt elpusztítani. Grizzly, tigris, kígyó, cápa – ezek mind megölhetik az embert, jogosan félhetünk tőlük, ha találkozunk velük. De legyünk reálisak! Ha túra közben eltévedünk, a medvetámadás kevésbé valószínű, mint a ránk leselkedő egyéb veszélyek. „Éveket töltöttem olyan helyeken, ahol nagyon sok medve él” – mondja Steven Rinella, a „Pionírok” túlélési szakértője. „De a vadonban sokkal inkább félhetsz attól, hogy megsebesíted magad valamilyen éles eszközzel, megégeted magad főzés közben vagy napszúrást kapsz. Életemben a legnagyobb veszélyben akkor voltam, amikor Alaszkában a kihűlés állapotába kerültem.”

A hipotermia, azaz a kihűlés legnagyobb veszélye abban áll, hogy teljesen elvesztjük a képességeinket arra, hogy elhárítsuk a veszélyt. Már 1-2 fokos hőveszteség is izomremegéssel, reszketéssel jár. A pulzus szapora, a légzés felgyorsul, a vérnyomás megemelkedik. Ha nem javul a helyzet, a szervezet hőtartalékai hamar kimerülnek, és a testhőmérséklet folyamatosan csökken. A remegés megszűnik, de bágyadtság, álmosság, érzékcsalódás jelentkezik. „Ekkor már nem tudsz helyes döntéseket hozni” mondja a szakértő. A vérnyomás leesik, a légzés felületessé válik, szívritmuszavar lép fel. „Ez már a vég: elveszted az eszméleted és egyfajta tetszhalál-állapotba kerülsz, amiből magadtól már nem fogsz megmenekülni.”

A tanulság: kevesebbet aggódjunk a medve elleni paprikaspray beszerzésén, és több gondot fordítsunk az időjárásnak megfelelő felszerelés és ruházat beszerzésére, valamint arra, hogy kellő mennyiségű folyadék legyen nálunk. És ha mégis medvét látunk, ne hajszoljuk se gyalog, se autóval, ne akarjunk mindenképpen fotót vagy videót készíteni az állatról, hanem hagyjuk elmenni békében, és azonnal értesítsük az illetékes erdészetet.

2) A zsákmány megtalálásához kövesd az élelmüket

A legjobb, ha az állatot „a saját konyhájában” ejtjük el, mondta Daniel Boone, a 19. század egyik legvakmerőbb amerikai felfedezője és vadásza. A korai felfedezők tudták, hogy a zsákmány megtalálásának leghatékonyabb módja, ha felkutatják az állatok élelemforrásait, természetesen az adott évszaktól függően. Tavasszal a medve például előszeretettel látogatja a bogyós bokrokat. A szarvasok és vaddisznók pedig ugyan nem tudják lelegelni a makkot a tölgyfáról, de ha ősszel valahol sok makkot látunk a földön, ott valószínűleg előbb-utóbb szarvassal és vaddisznóval is találkozhatunk.

3) Csak óvatosan a vadhússal

A vadonban nincs helye az ínyenckedésnek, az itt elejtett zsákmányt csak jól átsütve biztonságos elfogyasztani. A nyers vadhús ugyanis szabad szemmel nem látható parányi fonalférgeket, trichinellát tartalmazhat. Ez a parazita nyers vagy nem megfelelően hőkezelt húsok fogyasztásakor jelent veszélyt, a fertőzés akár több hónapig tartó erős izomfájdalmat vagy akár halált is okozhat. Daniel Boone egyszer 155 fekete medvét ölt le és adta el a húst a helyieknek, minden bizonnyal rengeteg embert megbetegítve a fertőzött hússal.

4) Figyeld a víz irányát

Daniel Boone utazási leírásait olvasva megfigyelhetjük, hogy milyen részletgazdagon ír a patakok és egyéb folyók irányáról, ugyanis akkoriban az emberek a vízfolyások irányából tudtak következtetni földrajzi helyzetükre. A térképek nem tartalmaztak nagyon sok információt akkoriban, azonban a folyók, patakok jelölve voltak, így az emberek a víz irányát figyelve tudhatták, hol vannak, és merre tartanak. A települések, lakott területek, főútvonalak általában ma is folyóvölgyek közelében vannak. Ha eltévedünk és nincs térerő vagy a telefon lemerült, csak kövessük a vízáramlás irányát, így biztosan kijutunk a vadonból.

5) Készülj fel a legváratlanabb helyzetekre

„Ha az ember vadászni indul Alaszkában, sok veszélyre kell felkészülnie: medvék, farkasok, fagy, sziklaomlás, és még sorolhatnám” meséli a profi túlélő Steven Rinella. „Ehhez képest amikor pár éve a bátyámmal és a barátnőjével arra jártunk, a lány nyakát az első napon megszúrta egy tarajos sül. Onnantól kezdve az egész kirándulás rémálommá vált, ugyanis a seb iszonyúan fájt és akár el is fertőződhetett volna.” Mint Rinella mondja, ha az út előtt összeírta volna a várható veszélyek 100-as listáját, a tarajos sül biztosan nem lett volna rajta. Ez is bizonyítja, hogy váratlan helyzetek minden kalandtúrában benne vannak. A vadnyugati pionírok idején megtörtént, hogy Daniel Boone táborából valakit veszett farkas harapott meg, és az illető maga is meghalt veszettségben. Ettől manapság már nem kell félnünk, de érdemes mentálisan felkészülni minden kellemetlen meglepetésre.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom