Kövess minket!

Médiapiac

Mit hozott Andy Vajna színrelépése és a Class FM netre szorulása?

Folytatjuk a médiapiac féléves bizonyítványának kiértékelését. Ezúttal többek között azt vizsgáljuk, milyen változásokat hozott Andy Vajna rádiójának terjeszkedése és a Class FM kiesése az analóg adók sorából.

A rádiós piacon történt változásokról, a várható fejleményekről a szektor vezető szakembereit kérdezte a Médiapiac.

Csikesz Erika vezérigazgató, Sláger FM

• A pozitív gazdasági mutatók hatására, továbbá a konkurens médiumok piaci változásai következtében a rádiós szektor határozott növekedési trendet mutat, ami a reklámköltések emelkedésében és a hallgatók számának növekedésében egyaránt jelentkezik. Mivel 2017-ben továbbra sincs országos kereskedelmi rádió, ez mind a fővárosi adók, mind a vidéki meghatározó csatornák számára kedvező lehetőségeket teremt.

• A 103.9 Sláger FM Budapesten a legfrissebb adatok alapján egyértelműen a főváros rádiója, hónapról hónapra sikerül megdöntenie egyéni hallgatói rekordját és felülmúlnia bevételi elvárásait. Ez a kiemelkedő bizalom a médiaköltések terén is megjelenik, hiszen olyan hirdetőkkel bővült az elmúlt időszak portfóliója, akik korábban egyáltalán nem használták a rádiót mint eszközt. A reklámhatékonyság látható fokmérője, hogy visszatérő partnereink számára egyértelmű forgalomnövekedést hozott a sikeres együttműködés, legyen szó szpot- vagy nonszpot-kommunikációról.

A veszprémi Méz Rádió is a Tematic Media Group tulajdonában van, így közvetlen a szerepünk a vidéki folyamatokban. A kiemelkedő kulturális és földrajzi adottságokkal rendelkező térség egyedülálló rádiója idén határozott növekedési pályára állt a megújult program- és műsorstruktúra, arculat és online aktivitás hatására, amit a hirdetői kör magas fokú bizalommal viszonoz, hiszen az árbevételi adatok meredeken ívelnek felfelé.

• Az ősz és az év vége klasszikusan intenzív időszaknak ígérkezik, amelyre minden eszközzel felkészültünk partnereink számára, legyen szó programújdonságokról vagy kreatív hirdetési megoldásokról.

Hanák Tamás ügyvezető igazgató, Radio Sales House

• Az év első felében a rádiós piacon voltak változások, de alapvetően azt tapasztaltuk, hogy ezek kedvezően hatottak a hallgatottságra és a hirdetőkre egyaránt, mozgalmas, izgalmas piaccá vált a szektor. Cégünk megjelenése az eddigi legnagyobb rádiós portfólióval hozzájárult ahhoz, hogy a hirdetők ismét komoly szereplőként, hatékonyan elérhető reklámfelületként tervezzenek a médiatípussal.

• Az idei év első fele kedvezően alakult a Radio Sales House számára. Üzleti szempontból az év elejétől végezzük a négy országos közszolgálati adóból, a Sláger FM-ből, valamint több mint hatvan helyi adóból álló legnagyobb rádiós portfólió értékesítését. A 2017 első hat hónapjában elért forgalmunk több mint 60 százalékkal meghaladta a tavalyi év azonos időszakának bevételét. Ez azt is tükrözi, hogy költséghatékony szolgáltatási kínálatunk elnyerte a piaci szereplők bizalmát, és sikerült a piacon tartanunk a tavalyi rádiópiaci szerkezetváltozás előtti forgalom jelentős részét.

• Összességében a rádiós piac további erősödését várjuk, figyelembe véve az első fél év adatait, valamint az előttünk álló erős, ünnepi negyedévet.

Hauk Zoltán kereskedelmi igazgató, Rádió 1

• Az országos kereskedelmi rádió megszűnésével a rádiók összhallgatottsága stagnált, sőt, Budapesten még növekedett is. A megváltozott piaci környezet legnagyobb nyertese a Rádió 1, amely naponta több mint 1,1 millió hallgatót vonz a Kantar Hoffmann 2017. április–júniusi időszakra vonatkozó adatai szerint, és további emelkedést várunk a nyári hónapokban becsatlakozott városok és ezáltal a lefedettségi terület növekedése miatt. A reggeli műsort a kereskedelmileg fontos 15–49 éves korosztály körében országosan is a legtöbben hallgatják, Balázsék műsorának nincs konkurenciája.

• Rádiónk számára az idei év az innovációról szól, minden energiánkat a hálózat fejlesztésére összpontosítjuk, nem titkolt célunk, hogy az ország minden szegletében hallható legyen a Rádió 1. A budapesti mellett a 21 vidéki helyi frekvencia biztató visszaigazolása annak, hogy sikeres terméket és üzletileg vonzó lehetőséget kínálunk a helyi rádióknak. Fontos megjegyezni, hogy a csatlakozók számára a hálózat garantálja a lokalitás megőrzését, napi 4 óra 40 perc helyi adást biztosít, amelyben a helyi hírek, információk mellett helyi reklámok hangoznak el.

• Az őszi időszakban a Rádió 1-hálózat bővülése várhatóan folytatódik, szeptemberben az őszi roadshow-val kitelepülünk a nyáron csatlakozó városokba a Balázsék című műsorral, promóciós aktivitással készülünk a hallgatók és üzleti partnereink számára.

Nagy Tamás ügyvezető igazgató, Target Media Sales

• A rádiós piacnak nem tett jót az erős márkaértékű és nagy hallgatottsággal bíró országos kereskedelmi rádió, a Class FM megszűnése. Megítélésem szerint ezzel hosszabb távon inkább vesztett a rádiós piac, bár rövid távon lehet, hogy egy-két hirdetőt nyertek a megmaradó szereplők. Egy erős országos kereskedelmi rádió sok olyan – főleg multinacionális – hirdetőt vonz be, akik ha országos adón hirdetnek, a kisebb rádiókba is rendelnek kiegészítő reklámot. Az idei év leginkább a Rádió 1 hálózatos tovább terjeszkedéséről szólt, de ez sajnos önmagában nem képes betölteni a megmaradt űrt.

Személy szerint üdvözlöm, hogy elindult az országos frekvencia pályáztatása a nyáron, sőt megkockáztatom, hogy a rádiós piacnak az is jót tenne, ha (előbb-)utóbb egy második országos kereskedelmi adó is elindulhatna. A verseny a hallgatóknak, a szakmának és a hirdetési piacnak is inkább előnyt jelentene, mint ahogy annak idején a Sláger–Danubius–(Petőfi)-párharc is összességében pozitív volt, jól körülhatárolható célcsoportokkal, zenei irányzatokkal. A fővárosban ezzel párhuzamosan viszont több új szereplő jelent meg, sőt két további fővárosi frekvencia pályáztatása zajlik éppen. Ez leginkább az éter telítődéséhez vezet már Budapesten, könnyen reklámtúlkínálatot okozhat, ami a piacon működő rádiók rentabilitását veszélyeztetheti.

• Az idei első fél év jól alakult, az egy évvel korábbi időszakkal összehasonlítva egyértelmű növekedést tapasztaltunk. A bővülés egyrészt a kisebb hirdetők nagyobb számából, másrészt a nagyobb, főleg multicégek nagyobb megrendeléseiből tevődött össze. Az irány, úgy tűnik, az első fél évet követően is kitart, a növekedés mértéke az egy számjegyű tartomány felső határán lehet.

• A tavaszi növekvő tendencia a harmadik negyedévben is egyértelműen látszik. Most még nehéz előre jelezni az év utolsó negyedévét, előfoglalásaink, éves szerződéseink erre az időszakra is szép számban vannak, jelenleg nem látok bővülés ellen ható tendenciát az év végét illetően. A makrogazdasági számok, a fogyasztás növekedése optimizmusra sarkall, és valószínűleg hatással lesznek a lakosság karácsonyi bevásárlásának volumenére is. Emiatt a reklámkereslet további erősödését tartom valószínűbbnek az év végére.

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom