Kövess minket!

Médiapiac

Mobile first

Ember legyen a talpán, aki a digitális tartalom megjelenítése terén a sokasodó platformok és eszközök sűrűjében képes ma megmondani, melyek fognak erősödni és elhalálozni a következő két-három évben. Kellemetlen, ha a hosszú évek óta épített online márka egyes eszközökön élvezhető, másokon viszont olvashatatlan. Válaszért kiált a kérdés: mely eszközökre fókuszáljon a márka(menedzser), hogyan oldja ezt meg fejlesztési szempontból, és vajon a legolcsóbb megoldás lesz-e a legjobb? Addig nyújtózkodj, amíg a responsive web designod ér, tartja Kolozsi István webergonómus, UX-er legújabb mondása.

Kolozsi István

(Az interjú első alkalommal a május-júniusi Médiapiacban jelent meg.)

Mindenkinek mobilra kell-e mennie?

Ez nem kérdés. A mobil kötelező, egyértelműen a jövőt jelenti, ma már minden oldal esetében meghaladja a 2 százalékot a mobilról történő böngészés aránya. A mobilfejlesztést nem szabad külön befektetésként kezelni, amely rövid vagy középtávon biztosan megtérül, inkább a portfólió bővítéseként kell rá tekinteni. Aki most nem lép be erre a területre, később veszíteni fog, és mikor rádöbben erre a tényre, nagyon bánni fogja.

 

Melyik irány – mobilverzió a webes oldalból, responsive web design (RWD), mobilalkalmazás – milyen területen fontos?

A felhasználók nagyobb hányada linkeken – közösségi média, hírlevél, kereső stb. – keresztül érkezik az oldalra mobileszköze segítségével, ezért a mobilra optimalizált weboldal kötelező. Az applikációk fejlesztése nagyon költséges, éppen ezért meg kell gondolni, milyen céllal készülnek. Alapvetően a már meglévő és a márkához kötődő felhasználók számára érdemes fejleszteni – hacsaknem egy különleges startupról beszélünk – olyan alkalmazást, amely kihasználja a mobileszköz funkcióit, és további lehetőségeket nyújt.

 

Melyik technológia mennyire segíti a keresőből érkező forgalom megtartását vagy növelését? Mi a teendő, ha a tartalomnak van normál webes és egy nagyon hasonló, mobilwebes verziója is?

Sokan úgy gondolják, hogy a responsive web design a megoldás a mobilos tartalmak keresőoptimalizálására (SEO). Jelenleg viták folynak a témában, és nincs egyértelmű álláspont. A Microsoft Bing keresője egyetlen URL használatát javasolja (azaz ne legyen külön m.domain.hu), míg a Google tavaly decemberben jelentette be, hogy külön botokkal indexeli a feature- és az okostelefonokra optimalizált tartalmakat. Az egyetlen webcím alkalmazása (például responsive web design esetében) kimondottan előnyös SEO-szempontból, nem “osztódnak szét” ugyanis a linkek, nem kell új URL-ekkel foglalkozni, és a linképítés is könnyebb.

Ellenben a mobilos keresési, böngészési szokások eltérőek a desktopoknál érvényesülőknél, ezért érdekes lehet külön kulcsszavakkal, tartalommal próbálkozni. A Google bevezette az úgynevezett Skip Redirect/Old Possum megoldást, amely arra szolgál, hogy ha átirányítás történik mobil eszköz észlelése esetén, akkor a mobilos indexbe a mobil URL-je mentődik el, így mobil eszközről keresve már a mobilos URL-t jeleníti meg a találati listában, kiküszöbölve az átirányítást. Ha külön mobilos tartalmunk és oldalunk van, akkor érdemes belső URL-struktúrát használni (például index.hu/mobil) és nem külön subdomaint (m.index.hu).

 

Milyenek az eddigi tapasztalatok a responsive designnal kapcsolatban? Mennyi esélyt látsz az elterjedésére, és mely termékeknél?

Egyelőre nehéz a megvalósítása, főként a régebbi Internet Explorerek miatt. Minden modern böngészőben megoldható, az Internet Explorer esetében annak 7-es verziójától lehetséges, de csak nagy szenvedések és trükközések árán. Igazából ott érdemes foglalkozni vele, ahol minimum IE8 a követelmény.

RWD esetén fontos, hogy új szemlélettel kell a tartalomhoz – és így a tervezéshez – közelíteni, ami a tapasztalatom szerint nagyon nehezen átvihető az ügyfeleknél. Ennek a legfőbb oka, hogy a lehető legjobban lecsupaszított tartalomra kell őket „rávenni” (mobile first tervezési paradigma).

Ha viszont az IE7–8 eltűnik a piacról, és már az IE9–10 lesz az uralkodó, pillanatok alatt el fog terjedni. Ezt nagyjából egy-másfél évre teszem Magyarországon. Ez alatt az idő alatt a mobilos böngészés is hatalmasat fog előrelépni. A meglévő oldalak már elavultak lesznek, és újra kell őket tervezni, fejleszteni. Ha az újratervezés lépcsőjéhez jut majd az ügyfél, érdemes lesz ezt az utat választania.

Az RWD véleményem szerint nem alkalmas mindenféle oldalhoz. Főként online újságok, blogok, brand site-ok, eseményoldalak (például konferencia) fejlesztésekor célszerű élni vele, persze ezeknél sem minden esetben. E-kereskedelmi oldalak esetében a használata nem célszerű, mert a mobilon való megjelenítés jelentősen eltér a desktopváltozattól, illetve a gyors letöltés is különösen fontos a minél nagyobb konverzió elérése érdekében. E-commerce site-ok esetén tehát a szeparált megoldást javaslom. Az RWD nagyon hasznos és költséghatékony technológia, de ha a felhasználói élményt tekintjük, akkor nyilvánvalóan a külön platformokra tervezett és fejlesztett oldalak a megfelelőek, igazából a költségvetés és a felhasználóink szokásai döntik el, melyik úton kell haladni.

Mely irányokat érdemes egy, a magyarhoz hasonló kis piacon feszegetni?

A meglévő oldalaknál egyértelműen a szeparált mobilweb a nyerő, viszont ha éppen a teljes megújulás a cél, vagy új projekt indul, akkor érdemes elgondolkodni a responsive web design technológia alkalmazásán.

 

Látsz egyértelműen győztes irányt a következő éveket tekintve? Azaz az m.domain.hu, a responsive design vagy az applikáció bejöhet-e egyértelmű befutóként bármelyik kategóriában?

Nem. Abban viszont biztos vagyok, hogy az appok kora le fog járni, az alkalmazások meg fognak maradni a közösségi médiának és a játékoknak. A HTML5 terjedésével és az eszközök hihetetlen sebességnövekedésével a HTML5-appok és a mobilra optimalizált web kora következik majd. Az alkalmazások több operációs rendszerre – most már három szereplőről beszélünk (iOS, Android, Windows Phone7-8), de számuk még lesz több is – való fejlesztése nehéz és költséges, és frissíthetőségük, javíthatóságuk miatt ez az út hosszú távon nem lesz járható.

—————————

Mi a különbség?

Responsive web design (RWD) alkalmazása esetén a böngészőben megnyitott oldalak a képernyő méretéhez illeszkednek, így a weboldal “elrendezése” más és más lesz laptopon, okostelefonon és táblagépen nézve. A különböző megjelenítéshez persze olyan szerkezetű oldal szükséges, amely alkalmas arra, hogy a képernyőmérettől függően átrendeződjön. Jó példa erre a www.sony.com: nyissuk meg az oldalt számítógépünkön, és a teljes képernyő méretű böngészőablakot húzzuk össze felére, harmadára – látható lesz, ahogy átstrukturálódik az oldal menet közben.

Mobilwebes verzió alkalmazása esetén (például m.index.hu) a weboldalból készül egy mobilos változat, amely az eredeti oldal sokkal egyszerűbb, kis képernyőhöz kialakított variánsa. Ezáltal könnyebben olvasható, ugyanakkor külön fejlesztést igényel, így ha az eredeti weboldal módosul, a mobilváltozat átalakítása is külön feladatot igényelhet.

A mobilalkalmazás általában a legköltségesebb megoldás, hiszen minél általánosabb márkáról van szó, annál több operációs rendszerre kell fejlesztenie, hogy a lehető legnagyobb közönséget érhesse el. Az is fontos szempont, hogy applikációt akkor érdemes fejleszteni, ha az az okostelefon lehetőségeit valóban kihasználja. Ilyen például a helymeghatározás alapján kiszolgált tartalom, a mobil képernyőjén keresztüli értesítés (push notification) vagy a mobil eszköz kamerájának használata.

 

Jó példák responsive web designra

Médiapiac

Új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a szlovák kormány

A szlovák közmédia vezetésének megválasztási folyamatát érintő módosításokat, valamint névváltoztatást is tartalmazó új közmédiatörvény tervezetét hagyta jóvá a pozsonyi kormány szerdán.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) jelenlegi formáját és nevét 2011-ben Iveta Radicová – később idő előtt távozó – liberális kormányának idején hozták létre a Szlovák Rádió (SR) és a Szlovák Televízió (STV) összevonásával. Az RTVS élére később a legnagyobb szlovák kereskedelmi televízió egyik korábbi vezetőjét nevezték ki, és számos vitatott változtatásra is sor került, amelyekkel kapcsolatban az intézményt nem egy bírálat érte, egyebek mellett hírszolgáltatásának kiegyensúlyozottságát megkérdőjelezve.

A Robert Fico kormánya által most elfogadott – a pozsonyi törvényhozás liberális ellenzéke által élesen bírált – törvényjavaslat a TASR közszolgálati hírügynökség közlése szerint egyebek mellett módosítja az intézmény nevét, amelyet a jövőben Szlovák Televízió és Rádiónak (STVR) hívnak majd, de megtartja annak összevont formáját.

A javasolt új törvény által bevezetett érdemi változtatások egyike az intézményvezető megválasztásának folyamatát, konkrétan a vezérigazgatót megválasztó kilenctagú közmédiatanács összetételét érinti. A közmédiatanács tagjait eddig a parlament választotta egy speciális forgószabály alapján. A jövőben a tagok közül négyet a kulturális miniszter jelöl majd. Az új közmédiatörvény hatálybalépésével a szlovák közmédia jelenlegi vezetésének megbízatása megszűnik majd.

Az új jogszabály változást hoz majd a szlovák köztelevízióban sugározható reklámok mennyiségével kapcsolatban is, a teljes adásidő eddig megengedett 0,5 százalékáról 5 százalékra emelve a reklámidő maximális hányadát.

A szlovák miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy reményei szerint a jogszabályt még nyáron elfogadja a parlament.

Borítókép: Robert Fico szlovák kormányfő

Tovább olvasom

Médiapiac

Reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

Közzétéve:

Pixabay

Megsértette a műsorszámok támogatására vonatkozó törvényi rendelkezést a TV2 a Trendmánia (9. évad 40. rész) című műsorszám december 16-án sugárzott adásával – mondta ki a médiatanács április 23-án meghozott határozata.

A műsorrészt egy szépségipari cég üzletében vették fel, amelynek polcain márkanévvel ellátott szépségápolási termékek voltak láthatóak, amelyek egy részét a riporter ki is próbálta, illetve jótékony hatásukról beszélgetett az üzletvezetővel – írták.

Mindezek miatt a testület a műsorszámot reklámriportnak tekintette, és 500 ezer forint bírsággal sújtotta a TV2-t, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 25 000 forint megfizetésére kötelezte a csatorna vezető tisztségviselőjét.

A közlemény szerint nézői bejelentés alapján, a kiskorúak védelme szempontjából vizsgálta a médiatanács az M4 Sporton február 28-án 18 óra 46 perctől sugárzott MOL Magyar Kupa DVSC-Ferencvárosi TC-nyolcaddöntőt a műsorszámban hallható trágár nézői bekiabálások miatt.

A testület figyelembe vette, hogy az élőben közvetített sportműsorszám szerkesztésére a médiaszolgáltatónak éppúgy nem volt lehetősége, mint a sugárzás időpontjának megválasztására, ezért nem indult hatósági eljárás a médiaszolgáltatóval szemben.

Ugyanezen az ülésén két rádiós frekvenciára kiírt pályázati eljárást is eredményesnek nyilvánított a médiatanács: a Fonyód 101,3 MHz és a Siófok 92,6 MHz helyi vételkörzetű rádiós médiaszolgáltatási lehetőségek kereskedelmi jellegű használatára kiírt pályázatok nyertese a Radio Plus Kft. lett.
A közlemény szerint nézői észrevétel nyomán kereste meg a médiatanács a cseh társhatóságot Kőhalmi Zoltán – Történjen bármi című, a Comedy Centralon január 1-jén 15 óra 56 perckor sugárzott műsorszáma miatt.

A műsort a médiaszolgáltató korhatárjelölés nélkül sugározta, azonban az a magyar szabályozás alapján a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna.

Az RRTV megállapította, hogy a műsorszám ugyan nem sértette meg a rádiós és televíziós műsorszolgáltatásról szóló cseh rendelkezéseket, de a társhatóság a magyar jogszabályokra tekintettel felhívta a médiaszolgáltatót, a Viacom CBS Networks International Czech s.r.o.-t, hogy tegyen eleget a magyar törvényben meghatározott, az általános közérdeken alapuló szigorúbb szabályoknak a korhatárjelölés tekintetében, amelyet a műsorszám sugárzásakor elmulasztott feltüntetni.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom