Kövess minket!

Médiapiac

Építkezésre van szükség

Rendhagyó kiadvánnyal jelentkezett Kertész Éva egészségügyi szakújságíró és a Hungaropharma. A 21 Nő az egészségügyért című album az egészségügyben dolgozók elé kíván pozitív példákat állítani és felépíteni azokat a hidakat, amelyek segítségével az ágazat működése is korszerűvé és hatékonnyá válhat. A szerkesztővel a kiadvány hátteréről beszélgettünk.

Mi volt a kiadvány elsődleges célja?

A közelmúltban több nemzetközi cikk is megjelent a nők szerepéről a pharma szektorban. A gyógyszerágazatban eleve több nő szerepel, mint például az informatikában, vagy akár az orvosok között. Foglalkozni akartunk a nőkkel és foglalkozni akartam az egészségüggyel. Az egészségügyet rengeteg irányból kritika éri, ráadásul joggal. Ritkán fordul elő, hogy valaki azzal az élménnyel jön ki egy egészségügyi intézményből, hogy megkapta, amire szüksége volt, beleértve azt az információt is, amitől nyugodtan tud aludni.

Minden szinten a negatív kommunikáció uralkodik, a szenzációéhség korában ez tud jobban hatni. De meggyőződésem, hogy nem visz előre. Az egészségügy dolgozóit ugyanúgy befolyásolja a negatív kommunikáció, mint az olvasót: ha folyton azt hallja, hogy mennyire terméketlen az ő munkája, mennyire fölöslegesen tesz bele energiát, akkor tudatosan vagy tudattalanul, de errefelé fog tartani. Nem fogja leválasztani az egyéni munkáját az ágazat munkájának megítéléséről. Elérkeztünk ahhoz a kritikus ponthoz, ahonnan – akár az állami, akár a magánszektorban, de – már nyilvánvalóan építkezésre van szükség, és ehhez pozitív mintákat kell felmutatnunk.

És bár a XXI. századról beszélünk, a hazai egészségügyi ellátás nem a XXI. századot mutatja, sokkal inkább visszavisz a XX. századba, gyakran annak is az első felébe. Az ágazat olyan szeleteit akartam összegyűjteni, amelyek nem a múltat konzerválják, hanem amelyektől a jövője függ. Ezért kerültek bele olyan intézmények képviselői, olyan személyek, akik ha jól teszik a dolgukat, a XXI. század egészségügye jól fog működni.

Amikor ezt a 21 nőt összegyűjtöttem, pontosan arra törekedtem, hogy minél szélesebben tekintsünk a gyógyszerágazatra és kimazsolázzuk azokat a szereplőket, akik vezetőként, döntéshozóként előremutató munkát végeznek.

Kiknek szeretne példát mutatni a kiadvány?

A Hungaropharma, átlátva az ügy jelentőségét, felajánlotta, hogy az ügyfélkörének – a gyógyszerészeknek és a gyógyszeriparban dolgozóknak – eljuttatja a kiadványt. Így épp azokra fókuszál, akik számára elsődlegesen példát kíván mutatni. Érezzék jól magukat egy kicsit, érezzék úgy, hogy az ő munkájuk megbecsült. Lássák, hogy a munkatársukat, főnöküket Nánási Pál lefotózta, hiszen ez presztízst jelent, és bízunk abban, hogy mindenki megtalálja majd azt a történetet, ami az ő munkáját, hétköznapjait jobbá teszi.

A kiadvány nagyon szép kiállítású, látványos nyomdai anyag. Lesz online felülete is, ahol szélesebb közönséghez eljuthat?

Igen, készül a Facebook-oldala, ahol megjelennek majd interjú részletek és fotók. Mivel fontosnak tartjuk ennek a 21 fős csapatnak a jelenlétét az egészségügyben, ezért tervezzük egy önálló weboldal létrehozását is.

A résztvevőknek mi volt az első reakciója?

Mindenki az elejétől a végéig átérezte a kiadvány jelentőségét és megértette, hogy miről van szó: egyrészt hogy nyíltan és őszintén megmutassanak egy darabot önmagukból, másrészt hogy megosszák a vezetői tudásukat. Minden egyes sztori egyfajta ars poetica is, arról szól, hogyan válik valaki kezdő szakemberből vezetővé.

Egyéb egészségügyi kiadványokban gondolkodnak még? Hol vannak olyan rések, amelyeket érdemes lenne betömni?

A kiadvány egyik tanulsága az volt, hogy bár ezek az emberek egy ágazaton belül dolgoznak, nem feltétlenül tudnak mélységeiben egymás munkájáról, annak ellenére, hogy ezek a láncszemek összekapcsolódnak. Ilyen kommunikációs rések még azonosíthatóak az egészségügyben, amikor két nagyon fontos szereplő nem tud összekapcsolódni, nincs meg az az információs híd, amin keresztül akár maga a beteg biztonságosan át tud sétálni egyik szereplőtől a másikig. Tervezzük ilyen hidak építését. Az információhoz jutás egyre inkább hatalom lesz. Ennek ma már megvannak – és a magyar egészségügyben is gyorsan épülnek – a technikai feltételei. Lassan már egy gombnyomással lehetővé válik az adott beteg diagnosztizálását és kezelését hatékonnyá tevő minden információ lekérése, de még nem használjuk. És nem is fogjuk használni, amíg a szereplők össze nem kapcsolódnak, a szinergia meg nem teremtődik.

 

A Hungaropharma részéről Dr. Feller Antal vezérigazgató és Csehi Marianna kommunikációs és marketingvezető válaszolt a kiadvánnyal kapcsolatos kérdéseinkre.

Mi motiválta a kiadvány támogatását? Mi volt az első reakciójuk a megkeresésre?

Nagyon örültünk a felvetésnek, hiszen pont az ilyen kezdeményezések azok, melyek támogatják a Hungaropharma azon törekvését, hogy edukációval és szemléletformálási eszközökkel álljon partnerei rendelkezésre. Olyan eszközökkel, melyek elsősorban a járóbeteg-ellátásban oroszlánrészt vállaló gyógyszerészeket támogatják a beteg-edukációs tevékenységükben, a magyar lakosság egészségtudatosságának, egészségértésének fejlesztésében. Mindig kellenek a példaképek, a pozitív életutak, főleg egy olyan szakterületen, ahol túlnyomó többségben nők dolgoznak.

Hogyan illeszkedik egy ilyen kiadvány a vállalat kommunikációs tevékenységéhez: mennyiben üzleti befektetés és mennyiben a társadalmi felelősségvállalás része?

Nem hiszünk az üzleti szempontokat mellőző társadalmi felelősségvállalásban. Csak akkor tudunk fenntartható módon aktív szereplői lenni közösségünknek, ha „megmaradunk a kaptafánál”, azaz a gyógyszeriparnál, és azon belül is a gyógyszerészek és a jövő gyógyszerészeinek támogatásánál.

Miért épp ilyen formátumban gondolkodtak?

A gyógyszer-kereskedelem egy a szó pozitív értelmében vett konzervatív iparág. Ezért olyan eszközökkel operálunk, melyek magas minőséget képviselnek, mély tartalmat hordoznak és a szereplők számára könnyen elérhetőek.

Hogyan fogják felhasználni a kiadványt a Hungaropharma kommunikációs tevékenységében? Kik a célcsoport, kikhez juttatják majd el az anyagot?

A gyógyszerpiac szereplőinek, a fekvő- és járóbeteg-ellátásban dolgozó gyógyszerészeknek, a jelentős hazai gyártóknak és forgalmazóknak, valamint a gyógyszerészhallgatóknak juttattuk el a kiadványt.

Milyen tapasztalatokat szereztek a kiadvány összeállítása során?

Ismét beigazolódott, hogy minden siker mögött óriási teljesítmény áll. Ebben az iparágban nem lehet tudatosság és szakmai tudás nélkül érvényesülni, valamint minden esetben az egészség megőrzését, a beteg gyógyulását kell az első helyre tenni.

Terveznek-e hasonló, tartalomközpontú projekteket a jövőben is?

Igen, hiszünk abban, hogy az értékközpontú projektek lehetnek csak célravezetőek.

 

Médiapiac

A TikTok végleg kivághatja a kellemetlenkedőket

Így használd a közösségi médiás profilodat – III. rész: Törölni lehet, és azokat is törölhetik, akik sokakkal kiszúrnak.

Közzétéve:

A TikTok kínai videomegosztó applikáció ikonja egy okostelefonon, fotó: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezt nem kellett volna kitenni – elképzelni is nehéz, mennyi alkalommal gondolták ezt a közösségi médiafelületek használói egy-egy kevésbé jól sikerült, vagy éppen utóbb szűkebb-tágabb körben botrányt okozó poszt kapcsán. A megoldás egyszerű, de mi van akkor, ha más posztját akarjuk törölni? A lehetőségeket a médiahatósággal járta körbe a Médiapiac.com.

A nagy számok törvénye sajátos módon érvényre jut a közösségi médiában is: minél aktívabb az ember, minél többet posztol, annál nagyobb az esélye annak, hogy olyan tartalmat tesz ki, vagy tesznek ki róla mások, amit nem akart volna megosztani a virtuális – vagy bármilyen – nyilvánossággal. Hogy mi a teendő ebben a helyzetben, arról a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakembere adott tájékoztatást a Médiapiac.com kérdésére.

A sajátot könnyű…

Fáczán Gábor főosztályvezető előbb a legegyszerűbb esetről beszélt, kifejtve, hogy a saját tartalom eltávolítása a legtöbb platformon problémamentesen megoldható, az online felületek kivétel nélkül lehetőséget adnak posztjaink, képeink eltávolítására.

… és másét?

De mi van akkor, ha valaki más tesz közzé olyan tartalmat, amit nem akartunk volna magunkról közölni? – A válasz – magyarázta a főosztályvezető – szintén a platformok szabályzatának tanulmányozásával adható meg. A legtöbb online felületen rendelkezésre áll a „jelentés” lehetősége, vagyis legtöbbször egy űrlap segítségével jelezni lehet a szerzői jogi vagy adatvédelmi jogsértést. Legtöbbször pedig a platform maga eltávolítja a problémás tartalmat. – A TikTok esetében érdemes arra is ügyelni, hogy

többszöri szerzői jogsértésnél nem csupán a tartalmat távolíthatja el, hanem akár a felhasználó fiókját is felfüggesztheti, törölheti

– jegyezte meg Fáczán Gábor.

S mi a helyzet akkor, amikor valaki a sajátjaként tünteti fel más tartalmát? Plágium ez?

– Elsődlegesen a komment tartalma lesz irányadó. Ha a komment szerzői alkotásnak minősíthető, akkor felmerül a plágium kérdése. Ebben az esetben azonban a jelentés nem elég – jegyezte meg a főosztályvezető. Szükség van még arra, hogy a bejelentő bizonyítsa, a más által közzétett tartalomban az ő alkotása szerepel. Meg kell adni, hogy mi a vita tárgya, vagyis például fényképről, szövegről, videóról van szó, ahogy meg kell jelölni azt a tartalmat is, amelyben a plagizált rész szerepel. Végül az is megjelölendő, hogy milyen alappal kéri az érintett a tartalom eltávolítását. A platform kivizsgálja az esetet, és ha megállapítja, hogy valóban plagizálás történt, akkor eltávolítja azt. Azaz megy a virtuális szemetesbe.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, a másodikból pedig az derült ki, hogy a Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom

Médiapiac

Az EU eljárást indított a TikTok ellen a TikTok Lite elindítása miatt

Az Európai Bizottság eljárást indított a TikTok ellen a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) alapján, mert előzetes megállapítások szerint a TikTok Lite franciaországi és spanyolországi elindítását megelőzően az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére – tájékoztatott a brüsszeli testület.

Közzétéve:

Flickr

Az uniós bizottság közleménye szerint

az eljárás célja annak megállapítása, hogy a kínai ByteDance tulajdonában álló TikTok megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt, amikor elindította a TikTok Lite-ot Franciaországban és Spanyolországban anélkül, hogy az online óriásplatformok esetében kötelező értékelési jelentést nyújtott volna a lehetséges kockázatok mérséklésére.

Az Európai Bizottság aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a TikTok Lite Task and Reward nevű programot, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az alkalmazáson belül bizonyos feladatok, így például videók megtekintése, tartalom kedvelése, barátok meghívása során pontokat szerezzenek, az üzemeltető anélkül indította el, hogy előzetesen értékelte volna az azzal járó kockázatokat, különösen a platform függőséget okozó hatásával kapcsolatosan.

Különös aggodalomra ad okot, hogy az üzemeltető nem hozott kockázatcsökkentő intézkedéseket a gyermekek védelmére, ugyanis a TikTokon nem állnak rendelkezésre hatékony életkor-ellenőrző mechanizmusok.

Amennyiben a felsorolt aggodalmak bizonyítást nyernek, a mulasztások a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály vonatkozó cikkeinek megsértését jelentenék – hívták fel a figyelmet.

A TikToknak április 23-ig kell benyújtania a kockázatértékelési jelentését az Európai Bizottság részére, és május 3-ig az összes kért információt a brüsszeli testület rendelkezésére kell bocsátania.
Abban az esetben, ha a TikTok a megadott határidőn belül nem válaszol, az uniós bizottság a szolgáltató teljes éves jövedelmének vagy világméretű forgalmának 1 százalékáig terjedő pénzbírságot, valamint a szolgáltató átlagos napi jövedelmének vagy világszintű éves árbevételének legfeljebb 5 százalékát kitevő kényszerítő bírságot szabhat ki – közölték.

Mivel a brüsszeli testület szerint “fennáll a felhasználók mentális egészsége súlyos károsodásának kockázata”, arról tájékoztatta a TikTokot, hogy ideiglenes intézkedéseket kíván bevezetni a TikTok Lite érintett programjának felfüggesztésére az egész EU-ban a program biztonságosságának értékeléséig.
Az Európai Bizottság emlékeztetett, hogy ez a második eljárás a TikTokkal szemben a hatékony életkor-ellenőrzési mechanizmusok hiánya és a platform feltételezett függőséget okozó kialakítása miatt. A február 19-én kezdődött eljárást a brüsszeli testület azért indította, mert előzetes vizsgálatai alapján a TikTok “feltételezhetően nem tesz eleget a kiskorúakat érő negatív hatások kezelésére”.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

Politikusok, sportolók és hírességek szerepeltek a leggyakrabban tavaly az online médiában

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy Magyarország és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.

Közzétéve:

MTI/Koszticsák Szilárd

Az NMHH kommunikációs igazgatósága kedden azt közölte az MTI-vel, hogy

az ezer legtöbbször említett ismert ember nevével összesen egymillió alkalommal lehetett találkozni a neten, köztük domináltak a hazai szereplők, illetve a férfiak.

A leggyakoribb száz név esetében az említések több mint felét politikából ismert emberek tették ki, csaknem harmaduk médiaszereplőhöz vagy hírességhez volt köthető, 14 százalékban pedig sportolókról lehetett olvasni az online felületeken.

Kiemelték, hogy

2023-ban a legtöbbször említett név az online médiatérben Orbán Viktor miniszterelnöké volt, 92 ezer alkalommal.

A kormányfő leginkább a Kossuth rádióban adott interjúi és bejelentései miatt került fókuszba. Neve egy átlagosnak nevezhető napon 250 alkalommal jelent meg, legtöbbet december 15-én és 21-én említették.

Magyarország miniszterelnökét a külügyminiszter, Szijjártó Péter követte, 27 ezres értékkel, harmadik helyen pedig Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerepelt, nevével 14 ezer alkalommal lehetett találkozni

– írták.

Az év során többször kiemelkedett egy-egy közszereplő a mindennapi közbeszédből: két kiváló magyar kutató is jelentős említést ért el, október 2-án Karikó Katalint (682 említés) tüntették ki orvostudományi Nobel-díjjal, másnap pedig Krausz Ferencet (330) díjazták a fizikában elért kiemelkedő munkásságáért.

Úgy folytatták, hogy akadtak lesújtó, tragikus események is, mint például Vágó István (312) volt televíziós műsorvezető, vagy épp a Mount Everest megmászására induló, majd eltűnő Suhajda Szilárd halálhíre (338), a hegymászó hollétéről utoljára május 25-én hallhatott a világ.

Tavaly a külföldiek toplistáján legtöbbet Vlagyimir Putyin (49 ezer) orosz, Volodimir Zelenszkij (25 ezer) ukrán elnök és Joe Biden (15 ezer) az Egyesült Államok vezetője szerepelt.

Európán kívüliként az első tíz ember között feltűnt még Donald Trump volt amerikai elnök, illetve Benjámín Netanjáhu jelenlegi izraeli miniszterelnök is.

A nemzetközi hírességek között olyan embereket gyászolt a média, mint a Jóbarátok sorozat szereplője, Matthew Perry (446), Tina Turner (228) énekesnő vagy Elvis lánya, Marie Presley (188)

– tették hozzá.

Az online médiatérben megjelent földrajzi helynevek esetében tízből négy magyar vonatkozású volt. Négy esetben az említés európai országgal vagy várossal, míg a fennmaradó részben a világ többi tájával volt kapcsolatos.

A kutatás szerint az év során Magyarországot 191 ezer alkalommal említették meg a vizsgált médiatermékek, Budapestet pedig 151 ezerszer. Magyarországot és fővárosát a sportrendezvények idején kifejezetten gyakran, legalább ezerszer emlegették.

A kulturális események is nagy visszhangot váltottak ki: kiemelkedett Ferenc pápa áprilisi látogatása, a magyar fővárost ekkor csaknem négyezerszer említették. A további magyar helyszíneket illetően háromezernél is több említést főleg a vármegyeszékhelyek, a nagyobb városok és a Balaton értek el – fűzték hozzá.

A külföldi földrajzi neveket elemezve kitűnik a kiemelt jelentőségű háborúk hírértéke (Ukrajna, Oroszország, Izrael), az Európai Unióhoz (Brüsszel, tagországok és azok fővárosai), illetve a fontosabb külpolitikai partnerekhez (Kína, USA, Törökország) fűződő történések bemutatása.
Egyes napok statisztikáit elemezve kiemelkedik többi között Liverpool (460) Szoboszlai Dominik, a magyar válogatott csapatkapitányának szerződésével kapcsolatban, továbbá néhány szomorú esemény helyszíne is, mint például Törökország (725), a februári tragikus földrengés idején vagy Prága (424) a Károly Egyetemnél meggyilkolt és megsebesített emberek miatt – áll a közleményben.

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke beszédet mond a Fidesz-KDNP európai választási kampányindító rendezvényén a Millenárison 2024. április 19-én

Tovább olvasom