Kövess minket!

Médiapiac

Összetett hangészlelés: ez tesz minket emberré?

A harmadik trimeszterben a baba még vízen átszűrt, csontok és szövetek által torzított hangokat hall, elsősorban az édesanyja szívdobbanásait. Az újszülött képes felismerni a ritmusban fellelhető hibákat, ha az anyaméhben már hallotta a helyesen megkomponált dobjátékot, és sírásában felismerhető a hozzá beszélő felnőttek nyelvének dallama. Mindazonáltal a hangészlelési folyamat fejlődése csak a kamaszévekben fejeződik be, többek közt ez az oka annak, hogy szülőket sápasztóan hamis a cuki óvodások éneke. Ahogy Winkler István mondja: a hosszantartó fejlődésnek nagy a költsége, a saját hangunk pedig akár tükörnek is tekinthető. A Magyar Tudományos Akadémia Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézetének vezetőjével, a Hang- és Beszédészlelési Kutatócsoport tudósával a hallásról és a hangészlelésről beszélgettünk a Médiapiac 2019-es 5. számában.

Mi a hang?

A hang a levegőben terjedő rezgések, nyomáshullámok azon része, amit a fülünk, hallórendszerünk képes befogni. 2 herztől 20 kilohertzig terjed az a tartomány, amit az ember észlel, bár vannak olyan fajok, amelyek ez alatti vagy efölötti értéket is észlelnek. Gyakran hasonlítják a hangot a fényhez, amikor a működését próbálják elmagyarázni, a fényhez képest a hang azonban sok tekintetben eltérő. Először is mi legtöbbször visszavert fényt érzékelünk, a napfény vagy egy lámpa fénye ugyanis legtöbbször egy tárgyról visszaverődve észlelhető. Ezzel szemben a hang mindig a forrásból érkezik, az eredeti forrásából halljuk, visszavert hanggal esetleg visszhangként találkozhatunk. Másrészt a fény esetében létezik takarás, a hangnál viszont nincs ilyesmi: a hang átmegy a tárgyakon, amelyek esetleg gyengíthetik. A hangok ugyanakkor összekeveredhetnek, mert ugyanabban a közegben találkoznak egymással. Ez okozza az egyik legnagyobb problémát, amit az agyunknak meg kell oldania: meg kell találnia, hogy mi volt a forrás, hogy miről is hoz információt az a hang, amit épp hallunk.

Mikor alakul ki az emberi egyed hallása?

Igazán már a harmadik trimeszterben hallanak a babák, körülbelül a hetedik hónap táján a hallórendszer kifejlődik, és valamennyire működik is. Erről van az édesanyáknak általában anekdotikus tapasztalata, tudniillik hogy a baba elkezd rugdalni, ha valami erős hang hallható kívülről. Az anyaméhben is hallunk már tehát, de ez arra hasonlít, mint amikor a víz alatt hallgatózunk, és minden egyéb szöveten is át kell hatolnia a hangnak. A mélyebb hangok, a ritmusok, a dobogás, például a szívdobogás azok, amik könnyebben észlelhetők.

Ez az oka annak, hogy a fiatal babák az édesanyjuk mellkasára helyezve megnyugszanak– felismerik a szívdobogást.

A hallás fejlődése persze itt nem fejeződik be. Az újszülötteknek sok tekintetben gyenge a hallásuk, még nem fejlett a megkülönböztető képességük. Míg a felnőttek egyszázaléknyi frekvenciaeltérést már észlelnek, a babáknál ez az érték öt–tíz százaléknál van, és néhány más paraméterben is rossz a kezdeti megkülönböztetés, ráadásul ezek esetében többnyire nagyon lassú a fejlődés. Sokan tapasztaltuk már, hogy egy óvodáskorú gyermek hihetetlenül falsul tud énekelni, ami azért van, mert ő maga nem hallja nagy pontossággal a hangmagasságot, nem a zenei képességei rosszak tehát, hanem nincs még a tetőfokán a megkülönböztető képesség. Ez körülbelül tíz-tizenkét éves kor körül éri el azt a szintet, amikor már teljesnek tekinthető a hangészlelés érése.

A hangerősség, hangmagasság, helymegkülönböztetés terén – a legegyszerűbb paraméterekben – rosszak a babák kezdetben, a komplikált dolgokra viszont majdnem ugyanúgy képesek, mint a felnőttek. Ha egyszerre több hang szól, akkor szét tudják választani őket a forrás szerint, vagy változó hangsorokban meg tudják találni a közös szabályosságot. Ezek nagyon fontosak például ahhoz, hogy beszédet tanuljunk: senki sem tudja úgy beszélni tanítani a gyerekét, hogy ugyanazt az egy magánhangzót mondogatja ugyanazon a módon. Ezeket az ismétlődéseket a babák abból szedik ki, ahogy beszélünk, márpedig a beszédünk változékony, hiszen ugyanaz az ember is alkalmanként különbözőképpen mond el egy dolgot. Másképp is kell kiejtenünk a dolgokat attól függően, hogy mit akarunk kifejezni, másrészt az ember nem robot, úgyhogy nem is tudja ugyanazt a dallamot ismételgetni folyamatosan. Mindahhoz, ami a mindennapi világban kell, a baba nem azokat a képességeket kapja meg, amelyek a precíz megkülönböztetést segítik, hanem amelyeknek a segítségével jól lehet tanulni.

Ez csak az emberre jellemző?

Ebben az ember nagyon más, mint az állatvilág tagjai. Az újszülött zebra néhány óra után talpra áll, és elkezdi követni a csordát, ami azt jelzi, hogy a látása jó kell hogy legyen. Az embergyerek látása és hallása nagyon sokáig fejlődik, sokkal éretlenebb állapotban jön tehát a világra, sokkal flexibilisebb ugyanakkor, többet tud megtanulni, mint a zebra. A kis zebra kap egy készletet, ami jól működik, változtatni azonban már nem lehet rajta, mi viszont egy tanulókészletet kapunk, amellyel a képességeinknek megfelelően jobban vagy rosszabban fogjuk megtanulni azokat a dolgokat, amikre szükségünk van. Az embergyerek általában is fejletlenül jön a világra, nagyon sokáig kell tehát gondoskodni róla (minél lentebb megyünk a törzsfejlődés fáján, annál fejlettebb a megszülető új egyed, vagyis annál kevesebb gondoskodást igényel). Mivel az újszülött nem tud hozzájárulni a táplálékszerzéshez, ellenben etetni kell, és meg kell védeni, a hosszas gondoskodásnak, nevelésnek nagy a biológiai értelemben vett költsége. Ezzel együtt viszont azt kapjuk, hogy sokkal alkalmazkodóbbak vagyunk, és valószínűleg ennek köze van ahhoz, hogy az ember mindenfelé tud élni a világban, a zebra pedig csak nagyon kevés helyen.

Miért jók a csecsemők a komplikáltabb hangészlelési feladatokban?

A fejlődés a hangészlelés szempontjából azzal indul, hogy ki tudjuk venni a hangkavalkádból az ismétlődő, szabályszerű hangokat. Ezek közé tartozik a zene és a beszédhang, amiket nagyon hamar elkezdünk felszedni, az ehhez szükséges képességeink, például a ritmusérzékelés ugyanis nagyon korán kialakul, egy felütést egy újszülött is ki tud hallani a ritmusból. Egy pár hónapos csecsemő már meg tud különböztetni egy ambivalens ritmust az alapján, hogy hogyan hintáztatják. Érdekes, abban vagyunk jók, hogy a szabályosságokat felismerjük a világban. Erre azért van szükség, hogy minél hamarabb megtanulhassunk kommunikálni a világgal, aminek többféle módja is van, ezek közé sorolhatjuk akár a zenét is. A hallórendszerünk kezdeti fejlődése tehát elsősorban a kommunikáció szolgálatában áll.

Ha egy baba ismétlődéseket figyel meg, és azokat utánozza, akkor a nyelvi sajátosságoknak megfelelően fog gügyögni, sírni?

Ezt vizsgálatok igazolják. Német és francia csecsemők sírását mérték, és a sírásmintájukban benne volt a nyelv dallama. Ezen az elven mondhatjuk azt, hogy a babákat hozzá lehet szoktatni egy hangkörnyezethez. Finn kísérletek során harmadik trimeszterben lévő anyukák egy csoportja hallgatott egyféle afrikai dobjátékot, míg egy másik csoportja nem. A gyerekek megszületése után csak az anyaméhben dobjátékot hallgató csoport detektálta automatikusan a dobdallamokban elhelyezett apró hibákat. A hangkörnyezethez, zajokhoz, dallamokhoz hozzá lehet tehát szoktatni a babákat.

Prozódia – a nyelv dala: A prozódia szakkifejezés a nyelvészetben a beszéd ritmusát, hangsúlyozását, hanglejtését ésfolyamatosságát jelöli. Ez utóbbi nagyon fontos eleme a beszédnek, mert rengeteg információt hordoz. A tartalmat azonban többnyire meg lehet érteni anélkül is, hogy jól lenne megfogalmazva a mondandó. A mindennapi beszédben mégis nagyon gyakran használjuk a prozódiát, nemcsak arra, hogy elválasszuk a mondatokat, gondolatokat, hanem arra is, hogy értelmet is adjunk a szövegnek, ehhez viszont nem szükséges a fejlett hangmegkülönböztetés képessége, általában elég az úgynevezett dallamkontúr észlelése.

 

Miért kellemetlen visszahallani a saját hangunkat felvételről?

Mert nem érezzük ugyanolyannak, mint amilyennek akkor halljuk, amikor beszélünk. Amikor beszéd közben halljuk a saját hangunkat, az csontokon keresztül érkezik a fülünkbe, és ezáltal más a frekvencia-összetétele, mint amikor a beszédhangunk a levegőn keresztül jut el a hallószervünkhöz. Amikor visszahalljuk, akkor azt hallgatjuk, amit egy másik ember is hall, másféle szűrőn megy tehát át. A másik oka ennek a diszkomfortérzésnek, hogy az ember minden cselekedetében nem tudatosan készül arra, hogy mi fog történni. Van az az átverés, amikor egy nehéznek látszó, de egyébként nagyon könnyű tárgyat kell felemelnie valakinek, és a felemelés pillanatában eldobja. Ez azért van, mert készül arra, hogy milyen lesz felemelni az adott tárgyat, és ezért más erőt fejt ki. Ugyanez történik, amikor a saját beszédünket visszahalljuk: nem tudunk felkészülni rá, hogy mit fogunk hallani, és ezért másképp dolgozzuk föl, idegennek érezzük, miközben tudjuk, hogy a sajátunk.

Általánosságban véve min múlik az, hogy egy hangot kellemesnek vagy kellemetlennek érzékelünk-e?

A zenei hangokra vonatkozólag végeztek olyan méréseket, amelyek arra szolgáltak, hogy megállapítsák, mely akkordok tűnnek kellemesnek vagy épp disszonánsnak, de általánosságban véve nem vagyunk tisztában azzal, hogy egyes zajok miért váltanak ki kellemetlen érzéseket az egyénből. Azt tudjuk, hogy ezek idioszinkratikus (nem szokványos, eltérő) reakciók, hiszen nem mindenkit zavar a körömreszelés zaja vagy épp az, ha megcsúszik a kréta a táblán. Vannak ugyanakkor olyan hangok, zajok, akár zenék is, amelyek az egyik embernek közömbösek, egy másiknak pedig tetszetősek, kellemesek.

Médiapiac

Szombat délutánig jelentkezhetnek a tévék, rádiók az NVB-nél

Szombat 16 óráig jelentkezhetnek a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB) azok az országos televíziók és rádiók, amelyek az Európai Parlament tagjainak, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők választásának kampányidőszakában politikai reklámot kívánnak közzétenni.

Közzétéve:

Flickr

Az alaptörvény rögzíti, hogy a demokratikus közvélemény kialakulásához választási kampányidőszakban szükséges megfelelő tájékoztatásért politikai reklám kizárólag ellenérték nélkül, az esélyegyenlőséget biztosító feltételek mellett közölhető. A választási eljárásról szóló törvény különbséget tesz a politikai hirdetés és a politikai reklám között.

A jogszabály politikai hirdetésnek nevezi az ellenérték fejében, valamely jelölőszervezet vagy független jelölt népszerűsítését szolgáló és támogatásra ösztönző, sajtótermékben (illetve az interneten és moziban) közzétett tartalmat.

A politikai reklám – amelynek a célja ugyancsak a jelöltek, jelölőszervezetek népszerűsítése – televízióban, rádióban jelenhet meg.

A választási eljárásról szóló törvény szerint a nem közszolgálati médiaszolgáltató egyenlő feltételek mellett teheti közzé a jelöltet, illetve listát állító jelölőszervezetek és a független jelöltek politikai reklámjait, közös jelölt, illetve közös lista esetén a jelölőszervezetek együttesen jogosultak a politikai reklám megrendelésére.

A politikai reklámhoz véleményt, értékelő magyarázatot fűzni tilos, közzétételéért a médiaszolgáltató ellenszolgáltatást nem kérhet, és nem fogadhat el.

A jogszabály szerint

amennyiben a közszolgálatinak nem minősülő, országosan elérhető lineáris médiaszolgáltatást nyújtó szolgáltatók (televíziók és rádiók) biztosítani kívánják politikai reklám közzétételének lehetőségét, ezt legkésőbb a kampány hivatalos kezdetéig, április 20-án 16 óráig kötelesek közölni a NVB-vel.

Külön kell megtenni a politikai reklám közzétételére vonatkozó jognyilatkozatot az EP-választásra, az önkormányzati, valamint a nemzetisági választásra.

Az európai parlamenti képviselők, valamint a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásával kapcsolatban a bejelentésnek tartalmaznia kell a politikai reklám közlésére szolgáló országos lineáris, illetve a kizárólag interneten elérhető lineáris médiaszolgáltatásnak vagy médiaszolgáltatásoknak a megjelölését és a politikai reklámok közzétételére szánt időtartamot, amely összesen nem lehet kevesebb 150 percnél.

A nemzetiségi választással kapcsolatban a bejelentésnek csak a közlésre szolgáló médiaszolgáltatás megjelölését kell tartalmaznia.

Borítókép: illusztráció

Tovább olvasom

Médiapiac

Újabb bírság az RTL-nek: erőszakos Sztárbox-jelenetek a Kanapéhuszárokban

A testület adásonként 4 millió forint, azaz összesen 8 millió forint bírságot rótt ki a csatornára.

Közzétéve:

Borítóképünk illusztráció, fotó: Pixabay

Összesen 8 millió forint bírságot rótt ki az RTL-re a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a Kanapéhuszárok című műsorszám két epizódja miatt, miután állampolgári bejelentésre, hatósági ellenőrzést követően hivatalból indított közigazgatási hatósági eljárást a médiaszolgáltatóval szemben.

A Kanapéhuszárok vizsgált epizódjaiban a Sztárbox olyan erőszakos jelenetei is láthatók voltak, amelyek alkalmasak lehettek a tizenhat éven aluli gyermekek személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására

– közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint a Kanapéhuszárok két vizsgált epizódjában nem az eredeti, élőben sugárzott Sztárbox-jeleneteket játszották le, hanem azok szerkesztett változatát.

A műsorszám azt mutatta be, hogy a „kanapéhuszárok”, akik között egy család is volt négy kiskorú gyermekkel, hogyan reagálnak a látottakra.

A médiaszolgáltató a Kanapéhuszárokat a III. korhatári kategóriába sorolta (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott), az epizódokat ugyanakkor tizenhat éven aluliak számára nem ajánlottként (IV. korhatári kategória) kellett volna klasszifikálni, figyelemmel arra, hogy a tizenhat évesnél fiatalabb kiskorúak személyiségfejlődését a műsorszámban halmozottan előforduló erőszakos jelenetek és azok következményeinek közvetlen ábrázolása, valamint az erőszakos jelenetekre és a sérülésekre reflektáló, intenzív félelmi reakciók bemutatása negatívan befolyásolhatta – írták, hozzátéve, hogy ezért

a testület adásonként 4 millió forint, azaz összesen 8 millió forint bírságot rótt ki az RTL-re.

Úgy folytatták, hogy mivel a klasszifikációs rendelkezések megsértése súlyos jogsértés, indokolt a nyilvánosságot erről minél szélesebb körben tájékoztatni, ezért a médiatanács az RTL-t a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte, a jogsértés ismételtsége miatt pedig 50 ezer forint bírságot szabott ki a médiaszolgáltató vezető tisztségviselőjére.

Pályázati beszámoló

Közölték azt is, hogy ugyanezen az ülésén a testület elfogadta az MTVA Támogatási Irodájának a Médiatanács Támogatási Program keretében meghirdetett, médiaszolgáltatások támogatását célzó pályázati eljárásokra vonatkozó negyedéves beszámolóját.

A testület döntései nyomán az MTVA az idei év első negyedévében négy, a médiatanács által meghirdetett pályázati eljárásban (Rádióállandó2023, TVállandó2023, KMUSZ2023, Rezsi2024) nyolcvankét támogatási szerződést kötött, melyeknek köszönhetően összesen 473 694 208 forintot oszt szét a nyertes pályázók között.

Bírságot kapott a Rádió 1 Sirius

A közleményből kiderült az is, hogy a médiatanács elmarasztalta a Radio Plus Kft.-t, mert a 91,1 Rádió 1 Sirius január 19. és 25. között megsértette a szerződéses vállalásait, mivel nem tett közzé elegendő közszolgálati, továbbá a helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, műsorelemet, valamint szöveges tartalmat, a zenei művek körében irányadó vállalását pedig túllépte.

Mindezek miatt a testület 130 ezer forint bírsággal sújtotta a médiaszolgáltatót, illetve a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte.

Elmarasztalták a Forrás Rádiót

Az ugyancsak elmarasztalt Forrás Rádió pedig azzal sértette meg a szerződéses vállalásait, hogy január 9. és 15. között nem tett közzé sem megfelelő mennyiségű hírműsorszámot, sem közszolgálati és helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, ezért a médiatanács a médiaszolgáltatót, a Turul Média Kft.-t 70 000 forint bírsággal sújtotta, és közlemény közzétételére is kötelezte – tették hozzá.

A TV2 Comedy is hibázott

Azt írták, hogy a hatóság a román társhatósághoz fordult a TV2 Comedy csatornán március 11-én reggel 9 óra 25 perctől vetített Amerikai fater című műsorszám Smikulás című epizódja miatt, mert az a magyar szabályozás alapján – tekintettel a szexualitás megjelenítésére, a trágár nyelvezetre, az erőszak-ábrázolásra, a vallást érintő kijelentésekre, a zoofíliára utalásra, valamint az alkohol- és drogfogyasztásra – alkalmas volt a tizenhat éven aluliak személyiségfejlődésének kedvezőtlen befolyásolására, miközben a médiaszolgáltató azt „A következő műsorszám csak szülői engedéllyel ajánlott” felhívással, valamint „AP” korhatári jelöléssel sugározta, ami a hazai szabályozás szerint a III. korhatári kategóriának (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) feleltethető meg.

A médiatanács heti üléseinek teljes napirendje megtalálható a testület honlapján, ahogy az ülésekről készült jegyzőkönyvek, illetve valamennyi határozat is – a legfrissebbek a szükséges hitelesítési és adminisztrációs átfutási idő után lesznek nyilvánosak – áll a közleményben.

Tovább olvasom

Médiapiac

Szoboszlai Dominik – Az interjú a Spíler TV-n! (videó)

Szombat este 20:25-kor tűzi műsorára a Spíler 1 a legsikeresebb magyar focista, a Liverpoolban játszó Szoboszlai Dominikkal készült exkluzív interjúját.

Közzétéve:

MTI/EPA/Adam Vaughan

A Manchester City-Chelsea FA-kupa elődöntőt követően a Spíler 1-en szombat este 20:25-től érkezik a Szoboszlai Dominik – Az interjú. Az exkluzív filmnek fontos része a sztárjátékossal készített interjú, nem csupán a magyar válogatott csapatkapitányáról tudhatnak meg sokat a nézők, ha szombat este a Splíer 1 programját választják. Baumstark Tibor végigjárta azokat a helyszíneket, amelyek a legszorosabban kötődnek a Liverpool FC-hez. A világklasszis középpályás gondolatain és érzésein túl pedig betekintést nyerhetünk a labdarúgással mélységesen átitatott városnak, a Liverpool-nak a mindennapjaiba is.

„Szoboszlai Dominik részletesen mesél arról, hogy mi történt a Liverpoolnál, miután minden idők egyik legeredményesebb futballedzője, Jürgen Klopp néhány hónappal ezelőtt meghökkentő időzítéssel bejelentette az évvégi távozását. Benézhettünk a kulisszák mögé, így megmutatjuk a topfutball egyik legmodernebb, leginkább felszerelt edzőközpontját, meglátogatjuk a legendás Anfield stadion történelemmel és legendákkal átitatott környékét, és a Spíler TV kameráin keresztül a focirajongók azt is láthatják, amit a világon nagyon kevesen, hogy hogyan fest a mérkőzés előtti percekben a Liverpool öltözője” – árulta el Baumstark Tibor. – „A Dominikkal készült interjún túl a Premier League történetének legjobb játékosai közül is megmutatjuk néhány egykori sztár véleményét az angol bajnokság kihívásairól, és persze Szoboszlai Dominik teljesítményéről” – tette hozzá.

Vasárnap a Spíler 2 közvetítésében Szoboszlai Dominik és a Liverpool a Fulham otthonában lép pályára, majd közvetlenül utána a La Liga és az egyetemes futballvilág csúcsrangadója, az El Clásico kerül képernyőre.

Ezúttal is különleges fel- és levezető műsorral készül a Spíler stábja a rangos küzdelemre. Elismert szakértők, elvakult drukkerek és a futballszakma képviselői lesznek a La Liga műsorvezetőinek vendégei a több helyszínes, kiterjesztett valóságot is felvonultató stúdiókban, valamint helyszíni kollégáik is bejelentkeznek a műsorba, így a spanyol futball rajongóinak vasárnap érdemes a Spíler közvetítésére kapcsolniuk – ismerteti a TV2 közleménye.

Borítókép: Szoboszlai Dominik, a Liverpool játékosa az angol első osztályú labdarúgó-bajnokság Liverpool-Crystal Palace mérkőzésén a liverpooli Anfield Road-i Stadionban 2024. április 14-én

Tovább olvasom