Kövess minket!

Művház

10 milliárdot dollárt bukott a filmipar április-májusban

Bár a koronavírusjárvány Közép-Európában lecsengőben van, számos iparág akad, amelyre a világjárvány és az általa okozott válság rányomta a bélyegét. Többek között ilyen a filmipar is. A számtalan kihívással birkózó filmes szakma sokat veszített a COVID-19-nak köszönhetően, azonban igazán innovatív megoldásokat is talált, hogy áthidalhassa a felmerülő problémákat.

A világszerte bevezetett karantén rengeteg embert zárt négy fal közé. Ezekben a hónapokban a leghozzáférhetőbb kikapcsolódást a televízió és a különböző streaming oldalak jelentették. Bár a Netflix népszerűsége az otthonmaradásnak köszönhetően az egekbe szökött, a filmelőállítók ugyancsak kényszerpihenőjüket töltötték.

A mozifilmek premierje csúszott, az előre bejelentett sorozatokat hónapokkal eltolták, és pillanatok alatt kezdett érezhetővé válni, hogy nem születnek új művek.

A legfrissebb felmérések szerint a nemzetközi filmipar összesen mintegy 7 milliárd dollár bevételkiesést számolt el március végéig, és április-májusban a mozik zárva tartásának, az elhalasztott premiereknek köszönhetően ehhez újabb 10 milliárd társult. Ez magyar forintban összesen mintegy 5,2 billió.

Nem állt meg teljesen az élet

Miközben az élőszereplős filmek piaca visszaesett, az animátorok továbbra is aktívak. Mivel az ő munkájuk kevesebb interakciót igényel, és gyakran dolgoznak kisebb csoportokban, így számtalan rajzfilm-sorozat zavartalanul futhatott tovább. „Teljes gőzzel haladunk előre” – nyilatkozta a Locksmith Animation társalapítója a The Guardian-nek. – „Bár mindenki 20 százalékkal több időt tölt munkával most, hogy otthonról dolgozunk, de tudjuk tartani a határidőt a filmekkel.”

Ennek, valamint a számtalan befejezett, és csak a bemutatásra váró szuperprodukciónak köszönhetően, ha egyszer véget ér világszerte a karantén, a mozik gyorsan megtelnek majd új filmekkel.

Sok filmkészítő azonban úgy döntött, hogy nem várja meg a korlátozások feloldását. Néhány stúdió azokat az elkészült mozifilmjeit, amelyek kisebb sikerre pályáztak, elérhetővé tette, vagy áthelyezte a streaming oldalára. Így például a Disney is a Disney+-on mutatott be néhány újdonságot. (Többek között az eredetileg szélesvászonra szánt Artemis Fowl-t június 12-én).

Magyarországon is találkozni lehetett online premierekkel. Hajdú Szabolcs új filmje, a Békeidő például a Vimeo nevű videómegosztón debütált, ahol regisztráció és bankkártyás fizetés után tekinthették meg a nézők Magyarországról és Romániából.

A nemzetközi filmes rendezvények sem maradtak el teljesen. Sok fesztivál átköltözött az online térbe, és ott került megtartásra. A legnagyobb filmfesztiválok rendezői közösen állítottak össze egy 100 filmből álló listát, mely május 29-től 10 napon át megtekinthető a Youtube-on a We are One: A Global Film Festival keretein belül.

A probléma továbbra is fennáll

Bár a filmipar készen várja a karantén feloldását, több szakember arra hívja fel a figyelmet, hogy hiába csökken a járvány, az emberek moziba járási hajlandósága valószínűleg szintén csökkenni fog. Erre lehet következtetni abból, hogy a korlátozások előtti hetekben Európában jelentősen visszaesett a mozik forgalma.

A megoldást sokan a mozitermek átrendezésében látják. Egyes amerikai filmszínházak már azon gondolkodnak, hogyan tudnák egymástól 2 méterre helyezni a székeket. Mások a szabadtéri- és az autósmozi élményének felelevenítésével igyekeznek csökkenteni az emberek szorongását, és növelni a moziba járási hajlandóságát. Ilyen kezdeményezés hazánkban a budapesti Árkád bevásárlóközpont tetején nyíló autósmozi, de Litvánia fővárosában, Vilniusban a repülőtéren nyílt mozi is kocsival várja a nézőket.

Eközben a filmipar arra törekszik, hogy az újra munkába álló színészek és háttérdolgozók biztonságát garantálni tudja. A stábok mérete valószínűleg csökken majd, és kerülni fogják a tömegeket. Minden stábtagnak kötelező lesz a koronavírus-teszt, több lesz a megszorítás, és nagyobb az orvosi készültség a forgatásokon. Jobban fognak figyelni a higiéniára is – különösen sminkelés közben.

Egy minden esetre biztos: a forgatások hosszú időn át nem lesznek olyanok, mint régen voltak.

Művház

Közzétették a Magyar Mozgókép Fesztivál idei életműdíjasainak nevét

Elek Judit filmrendező és forgatókönyvíró, Piros Ildikó színésznő, Gulyás Buda operatőr, Selmeczi György zeneszerző és Deimanik Tamásné Baba fénymegadó kiemelkedő pályáját méltatják idén.

Közzétéve:

Az egyik kitüntetett: Elek Judit rendező, forgatókönyvíró, fotó: MTI/EPA/Sebastien Nogier

Az ünnepélyes díjátadót a Magyar Mozgókép Fesztiválon június 14-én Balatonfüreden, a Kisfaludy Galériában tartják – olvasható a szervezők MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.

A június 12. és 15. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban zajló hazai filmes mustrán az életműdíjasokhoz kapcsolódóan a többi között olyan filmeket láthat majd a közönség, mint a Kontroll, a Csak szex és más semmi, a Macskajáték, az Angi Vera és a Sziget a szárazföldön.

Mint írják, az idén 87. születésnapját ünneplő Elek Judit Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező és forgatókönyvíró, a Balázs Béla Stúdió alapító tagja 1956 és 1961 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola diákja volt Máriássy Félix osztályában. 1967-ben készült stílusteremtő lírai dokumentumfilmje, a Meddig él az ember. 1968-ban készítette el első nagyjátékfilmjét, a dokumentarista és játékfilmes technikákat vegyítő Sziget a szárazföldön című alkotást Kiss Manyival a főszerepben. Az 1983-as Mária-nap című filmje Szendrey Júlia életének motívumai alapján készült. Mindhárom alkotást bemutatták a cannes-i filmfesztiválon.

Elek Judit 1989-es Tutajosok című munkája a tiszaeszlári per témáját dolgozza fel. 1994-ben saját kisregényét vitte filmre Ébredés címmel, gyerekkori élményeiről. A tavalyi nagysikerű cannes-i vetítés után a Magyar Mozgókép Fesztiválon először láthatja a hazai közönség a Sziget a szárazföldön című filmjének frissen restaurált verzióját.

Piros Ildikó Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész, az MMA rendes tagja, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja 1970-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán Várkonyi Zoltán osztályában, majd 37 éven át a Madách Színház tagja volt. Kamera elé először 1966-ban állt, azóta több mint 50 filmben és tévéjátékban szerepelt, amelyek közül a Nem szoktam hazudni, A veréb is madár, a Hahó Öcsi, a Gyertek el a névnapomra és Az élet muzsikája című filmekre a legbüszkébb – írják a közleményben.

Mint kiemelik, Piros Ildikó legismertebb szerepeinek egyike az 1978-ban bemutatott Abigél című tévésorozat Zsuzsanna nővére. A Magyar Mozgókép Fesztiválon a Macskajáték című filmjét vetítik, a nemrégiben elhunyt Eötvös Péter Kossuth-díjas zeneszerzőre is emlékezve.

Gulyás Buda Balázs Béla-díjas magyar operatőr, egyetemi tanár 1979-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Olyan legendás sorozatoknak volt az operatőre, mint a Linda, az Angyalbőrben, a Família Kft., és olyan népszerű filmeket fényképezett, mint Bujtor István Hamis a baba (1991) és Három testőr Afrikában (1996) című filmje, vagy Goda Krisztina három közönségsikere, a Csak szex és más semmi, a Szabadság, szerelem és a Kaméleon. A fesztiválon a Csak szex és más semmit nézheti meg a közönség.

Selmeczi György a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel-díjas zeneszerző, zongoraművész, karmester, operarendező, érdemes művész 1952-ben született Kolozsváron. Először a bukaresti Zeneművészeti Főiskolán, 1975-től a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán folytatta tanulmányait. 1976-tól 1977-ig Pierre Boulez, majd 1979-ben Daniel Charles irányításával dolgozott Párizsban. Magyarországon kívül Európa számos országában hangversenyezik karmesterként, zongoraművészként és zeneszerzőként. Csaknem hatvan film zenéjét jegyzi, amelyek között olyan ikonikus alkotások is szerepelnek, mint az Angi Vera, a Megáll az idő, az Idő van és a Szirmok, virágok, koszorúk. Legutóbb a 2022-ben készült Toldi – A mozifilm című animáció zenéjét komponálta. A Magyar Mozgókép Fesztivál az Angi Vera vetítésével tiszteleg előtte.

Deimanik Tamásné Baba Balázs Béla-díjas fénymegadó csaknem ötvenéves pályafutása alatt olyan filmeken dolgozott, mint a Ripacsok, az Örökség, a Kopaszkutya, a Dögkeselyű, a Könnyű testi sértés, a Szirmok, virágok, koszorúk, az Idő van, a Roncsfilm, a Csinibaba, a Valami Amerika vagy A martfűi rém. A fesztiválon az általa fényelt Kontroll című filmet vetítik.

A fesztiválról további információk a www.mozgokepfesztival.hu oldalon érhetők el.

Tovább olvasom

Művház

Minden eddiginél több alkotást neveztek a Savaria Filmszemlére

Tizenegyedik alkalommal rendezik meg április 24. és 26. között a Savaria Filmszemlét, amelyre minden eddiginél több, csaknem kétszáz művet neveztek a Kárpát-medencében és távolabbi országok magyar közösségeiben élő filmes alkotók – közölte az MTI-vel a Savaria Filmakadémia Egyesület elnöke.

Közzétéve:

Savaria Filmszemle/Facebook

Lovass Tibor tájékoztatása szerint

idén három kategóriában: fotó- és filmművészet, színházművészet, valamint irodalom kategóriákban várták a pályaműveket.

Hozzáfűzte: külön értékelte a zsűri a diákfilmeket, valamint felsőoktatásban tanuló hallgatók kísérleti és vizsgafilmjeit. Az egyik diákkategória, amelynek címe Egy életnyi tapasztalat, az idősödő társadalom, az idős kor problémáival foglalkozik, a Mire jó az online tér kategória a digitális jövőről szól, illetve az online média veszélyeiről.

Lovass Tibor tudatta azt is: a Savaria Filmszemléhez kapcsolódóan rendezik meg az ELTE Savaria Egyetemi Központban április 25-én a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a Savaria Filmakadémia egyesület közös szervezésében azt a szakmai konferenciát, amely a médiatudatosságot állítja a középpontjába.

A Savaria Filmszemle idén is a díjkiosztó gálával zárul a szombathelyi AGORA Savaria Filmszínházban, ahol a nemcsak a kategóriák győztesei vehetnek át díjakat, de két életműdíjat is átadnak.

Az idei életműdíjat Molnár Piroska Kossuth- és Jászai-díjas színművész, a nemzet színésze, valamint Koltay Gábor Balázs Béla-díjas filmrendező kapja.

Tovább olvasom

Művház

Május közepén rendezik az Art Mozik éjszakáját

Május 17-én a Művészben, a Puskinban, a Toldiban, a Kino Caféban, a Tabánban és a Corvinban is sikerfilmmekkel és premier előtti előadásokkal is várják a közönséget.

Közzétéve:

A Puskin filmszínház díszes homlokzata a budapesi Kossuth Lajos utcában, fotó: MTVA/MTI/Róka László

A mozimaraton műsorán lesz az országos bemutató előtt például Az arcuk mindig előttem lesz című francia dráma, de olyan népszerű, már bemutatott alkotásokat is be lehet majd pótolni, mint az Érdekvédelmi terület, A szenvedély íze, a Parasztok, a Smoke Sauna Sisterhood vagy az Oscar-díjas Oppenheimer – áll a programot szervező Budapest Film közleményében.

Az Oscar-díjra jelölt filmek közül látható lesz még az Előző életek című amerikai–dél-koreai romantikus dráma, az Egy zuhanás anatómiája vagy Jorgosz Lantimosz Szegény párák és Wes Andersen Asteroid City című filmje, de olyan korábbi kedvenceket is újra vetítenek, mint a Bálna, a Dűne 2, a Minden Mindenhol Mindenkor, a Pókember: A Pókverzumon át vagy a Barbie.

A magyar filmek kínálatában többek közt a Kék pelikán, a Lefkovicsék gyászolnak, a Magyarázat mindenre, az Ernelláék Farkaséknál és a Kálmán-nap, de a Semmelweis is látható lesz.

Az összes helyszínre érvényes karszalag április 18-tól megvásárolható a mozik pénztárában és online.

Tovább olvasom