Kövess minket!

Művház

Like me for who i am – Performatív kiállítás

Életünk a mesterséges intelligencia értelmezésében. Röviden így írható le, hogy mi foglalkoztatta Puskás Marcellt, a Republic Group Art Directorát a szeptemberben tartott pop-up kiállítása kapcsán.

A kiállításon bemutatott 29 tipográfiai posztert, az online térbeli szerepvállalás és a generációk közösségi média központúsága inspirálta. Marcell saját fényképekeit elemezte a Google képfelismerő algoritmusának segítségével, és azok alapján a kapott adatokat (képeken szereplő érzelmek, tárgyak, személyek) ábrázolta szöveges poszterek formájában. Bemutatva, hogy egy személy ténylegesen egyenértékű lehet az általa alkotott adathalmazzal, hiszen az online felületek többsége csak data-ként, és nem hús vér emberként kezelik felhasználókat.

„Az üzenetváltásaim vagyok. 4 darab Insta fiók, 2 darab Facebook Account vagyok. 813 poszt vagyok. 852 ismerős vagyok. 12.585 like vagyok. Egy egyre növekvő adathalmaz vagyok. Ez a kiállítás vagyok.” – Puskás Marcell slam poetry-je a kiállításról

A kiállítást egy kontemporári performansszal nyitotta meg az alkotó, mely során betekintést nyújtott az adatelemzés és tipográfiai poszterek folyamatába, zenei kísérettel Balázs Gábor és Biljarszki Maxim közreműködésével. Az aláfestő zene ritmusa adta a lendületet az alkotáshoz, párhuzamot vonva az adatelemzés monotonitásához és a poszter készítés egyes fázisaihoz. A performansz az alkotó virtuális világban folytatott mindennapjait mutatta be. Egy online térbeli üzenetváltást láthattak a nézők Szilágyi B. Andrással (művészettörténész), mely a face to face beszélgetések eltűnésére kívánta felhívni a figyelmet, hiszen az online beszélgetőpartner jelen volt az eseményen személyesen is. A jelen pillanatot is virtualizálta Marcell a kiállításon. Készült egy fotó, ami bekerült az adatbázisba, mely alapján megszületett a kiállítás utolsó posztere, ami felkerült a művész Instagram oldalára.

kiállításon készült poszter: https://www.instagram.com/p/CE9vSjlBgjt/
A kiállításon készült poszter: https://www.instagram.com/p/CE9vSjlBgjt/

Ez keretezte az egész eseményt, hiszen az elkészült fotóból az algoritmus adatokat nyert ki, amiből elkészült a feltöltött poszter, ami végül az Instagram számára már csak egy adatként jelent meg a hálózatban.

A Like me for who i am kiállítás legfőbb célja, a digitális térben való folyamatos önazonosítás és szerepvállalás feltárása és szembesítése volt a közönséggel. A kiállítás megtekintői elgondolkodtató tartalmakat láthattak, ami remélhetőleg hatással lesz az online jelenlétük és adathalmazuk jövőbeli kialakulására.

„A tavalyi évben megrendezésre kerülő Republic Free the art projekt után egy frissen csatlakozott Art Directorunk legújabb performanszában is szerettünk volna szerepet vállalni. Marcell néhány hónapja érkezett hozzánk, és nem sokkal később elmesélte, hogy tervez egy kiállítást, ahol online algoritmusokból nyert adatok segítségével alkot újra 30 fotót az életéből. Mivel a digitális megoldásokra való törekvés évek óta kiemelt szerepet kap az ügynökség életében, nem volt kérdés, hogy a magunk eszközeivel mi is beszállunk. Elmondhatatlanul büszkék vagyunk, hogy ilyen kreatív, tehetséges, inspiráló fiatalok választják szakmai kibontakozásukhoz ügynökségünket” – mondta Márton Szabolcs a Republic Group kreatívigazgatója.

Művház

Minden eddiginél több alkotást neveztek a Savaria Filmszemlére

Tizenegyedik alkalommal rendezik meg április 24. és 26. között a Savaria Filmszemlét, amelyre minden eddiginél több, csaknem kétszáz művet neveztek a Kárpát-medencében és távolabbi országok magyar közösségeiben élő filmes alkotók – közölte az MTI-vel a Savaria Filmakadémia Egyesület elnöke.

Közzétéve:

Savaria Filmszemle/Facebook

Lovass Tibor tájékoztatása szerint

idén három kategóriában: fotó- és filmművészet, színházművészet, valamint irodalom kategóriákban várták a pályaműveket.

Hozzáfűzte: külön értékelte a zsűri a diákfilmeket, valamint felsőoktatásban tanuló hallgatók kísérleti és vizsgafilmjeit. Az egyik diákkategória, amelynek címe Egy életnyi tapasztalat, az idősödő társadalom, az idős kor problémáival foglalkozik, a Mire jó az online tér kategória a digitális jövőről szól, illetve az online média veszélyeiről.

Lovass Tibor tudatta azt is: a Savaria Filmszemléhez kapcsolódóan rendezik meg az ELTE Savaria Egyetemi Központban április 25-én a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a Savaria Filmakadémia egyesület közös szervezésében azt a szakmai konferenciát, amely a médiatudatosságot állítja a középpontjába.

A Savaria Filmszemle idén is a díjkiosztó gálával zárul a szombathelyi AGORA Savaria Filmszínházban, ahol a nemcsak a kategóriák győztesei vehetnek át díjakat, de két életműdíjat is átadnak.

Az idei életműdíjat Molnár Piroska Kossuth- és Jászai-díjas színművész, a nemzet színésze, valamint Koltay Gábor Balázs Béla-díjas filmrendező kapja.

Tovább olvasom

Művház

Május közepén rendezik az Art Mozik éjszakáját

Május 17-én a Művészben, a Puskinban, a Toldiban, a Kino Caféban, a Tabánban és a Corvinban is sikerfilmmekkel és premier előtti előadásokkal is várják a közönséget.

Közzétéve:

A Puskin filmszínház díszes homlokzata a budapesi Kossuth Lajos utcában, fotó: MTVA/MTI/Róka László

A mozimaraton műsorán lesz az országos bemutató előtt például Az arcuk mindig előttem lesz című francia dráma, de olyan népszerű, már bemutatott alkotásokat is be lehet majd pótolni, mint az Érdekvédelmi terület, A szenvedély íze, a Parasztok, a Smoke Sauna Sisterhood vagy az Oscar-díjas Oppenheimer – áll a programot szervező Budapest Film közleményében.

Az Oscar-díjra jelölt filmek közül látható lesz még az Előző életek című amerikai–dél-koreai romantikus dráma, az Egy zuhanás anatómiája vagy Jorgosz Lantimosz Szegény párák és Wes Andersen Asteroid City című filmje, de olyan korábbi kedvenceket is újra vetítenek, mint a Bálna, a Dűne 2, a Minden Mindenhol Mindenkor, a Pókember: A Pókverzumon át vagy a Barbie.

A magyar filmek kínálatában többek közt a Kék pelikán, a Lefkovicsék gyászolnak, a Magyarázat mindenre, az Ernelláék Farkaséknál és a Kálmán-nap, de a Semmelweis is látható lesz.

Az összes helyszínre érvényes karszalag április 18-tól megvásárolható a mozik pénztárában és online.

Tovább olvasom

Művház

Quentin Tarantino mégsem filmkritikusról forgatja utolsó filmjét

A rendező meggondolta magát, és mégsem a The Movie Critic című produkció lesz a tizedik, utolsónak szánt mozifilmje.

Közzétéve:

Quentin Tarantino amerikai rendező, fotó: MTI/EPA/David Swanson

A 61 éves, Oscar-díjas rendező-forgatókönyvíró tavaly a cannes-i filmfesztiválon beszélt a közönségnek arról, hogy utolsó nagyjátékfilmje, a The Movie Critic 1977-ben játszódik majd, és főhőse egy alig ismert filmkritikus lesz, aki egy pornómagazinnak ír filmekről – emlékeztetett a Variety.com hollywoodi filmes portál nyomán az MTI.

Az is felmerült, hogy Brad Pitt visszatérhet a produkcióban a Volt egyszer egy Hollywoodban megismert Cliff Boothra hasonlító karakterként, és a film, amelynek forgatását 2024-re tervezték, már 20 millió dolláros adótámogatást is kapott Kaliforniától.

Egyelőre nem lehet tudni, hogy miután félretette a mozikritikusos filmet, vajon milyen témát választ majd utolsónak beharangozott játékfilmjéhez

– írta a Variety.com.

Tarantino várhatóan tizedik filmje elkészítése után is folytatja a kreatív munkát. Korábban többször célzott rá, hogy minisorozatok és színdarabok rendezése is érdekli.

Tovább olvasom