Kövess minket!

Trending Now

Pozitív és negatív példák – a válságban megjelenő márkák

A vírus érzékelhetően befolyásolja a vevők médiafogyasztását és áruvásárlási szokásait, emiatt a marketingszakembereknek ki kell találniuk, hogyan alkalmazkodjanak és milyen új kommunikációs módszereket vessenek be az emberekkel való kapcsolattartásra. Vagy éppen milyeneket ne vessenek be – az esettől függően.

“A márkáknak elsősorban nem a mai feladatokon kell gondolkodniuk, hanem azon, hogyan igazítsák tevékenységüket és kommunikációjukat ahhoz az időszakhoz, amikor majd a világ helyzete normalizálódni kezd” – fogalmazta meg a problémát Jim Nail, a Forrester fő elemzője az AdExchanger szaklapnak. „Bármi, amit jelenleg tesznek, magában hordozza ugyanis azt a veszélyt hogy bugyutának vagy opportunistának tűnik, vagy azt az érzetet kelti a fogyasztókban, hogy valamilyen módon kihasználják a helyzetet.”

Az új szabályok miatt ezért az eddigi tanulságok szerint folyamatosan újabb és újabb tervekre van szükség. A két héttel ezelőtti médiatervek ma disszonánsnak tűnhetnek. Az, hogy egy kampányt valaki csak úgy beidőzít, majd az automata folyamatokra bízza a terjedését, sosem jó ötlet, de ebben az időszakban különösen veszélyes lehet, hiszen minden nap történik valami új.

A Spirit Airlines ezt a saját bőrén tapasztalta, amikor a világjárvány kialakulásának korábbi szakaszában kiküldött egy promóciós e-mailt „Soha nem volt még aktuálisabb repülni” tárggyal – egy nappal azután, hogy Trump elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok 30 napos tilalmat vezet be az Európából érkező repülőkre. A légitársaság később elmondta, hogy az üzenetküldést hónappal korábban időzítették be, és véletlenül küldték ki.

Ez egy olyan baleset volt, ami felhívta a figyelmet arra, hogy akár egy jó szándékú, pozitív üzenet kommunikációja is elsülhet visszafelé a jelenlegi kaotikus helyzetben. Éppen ezért, ha hónapokkal előre be vannak készítve a kimenő kampányok és nehéz lenne őket egyesével áttekinteni, akkor a legjobb megoldás az, ha az összeset karanténba helyezzük.

A médiastratégia újratervezése elkerülhetetlen

Andrew Frank, a Gartner kutatásért felelős alelnöke és elemzője szerint egyúttal a marketingszakembereknek a gyorsan romló gazdasági helyzet miatt minél hamarabb felül kell vizsgálniuk médiastratégiáikat és el kell kezdeniük a költségcsökkentést annál is inkább, mivel a szervezeteknek a teljesítési képességekkel és az alkalmazottak jólétével kapcsolatos aggodalmi is egyre inkább fokozódnak.

Néhány szektorban persze szükség lehet a médiaköltségek növelésére is, hiszen a digitális stúdiókat tervező filmstúdiókra vagy politikai kampányokra a korábbiakhoz képest nagyobb szükség lesz és már most előfordul, hogy az átcsoportosítás lassúsága miatt szakadt meg ezek finanszírozása egyes vállalatok esetében. Az e-kereskedelmi webhelyeket kínáló kiskereskedők számára is fontos lehet a marketingbüdzsé növelése, hiszen hiába támaszkodnak alapvetően a fizikai üzletek eladásaira, most nem tehetnek mást, mint hogy webhelyeiken próbálják meg eladni a termékeket. Ha egy márka kevesebb csatornával rendelkezik, az üzenetek tartalma és a kreatív munka sokkal fontosabbá válik. Nagyon fontos odafigyelni tehát az egyensúlyra és minőségi tartalmakkal kommunikálni, mindezt anélkül, hogy azt a látszatot keltenénk, hogy a globális egészségügyi válságból profitálunk.

“A márkák továbbra is relevánsak lehetnek. Pozitív például, ha elmesélnek egy történetet arról, mit tesznek azért, hogy pozitív hatással legyenek közösségeikre, üzlettársaikra és ügyfeleikre” – mondta el az Ad Exchange-nek Tim Lardner a PMG digitális ügynökség ügyfélstratégiai partnere. “Néhány vállalat például proaktívan kommunikálja az üzletek bezárását annak érdekében, hogy hozzájáruljanak a vírus terjedésének lassításához. Ezzel bemutatják, hogy a márka miként támogatja a munkavállalókat és családtagjaikat, valamint pozitív hangot képviselnek a káosz és a zavar tengerében.”

A válság jó időpont a régi sebek begyógyítására és a kapcsolatok újradefiniálására

„Vannak lehetőségek arra is, hogy az üzenetet hozzáigazítsák a fogyasztók érzéseihez és vágyaihoz az egyes termékek és termékjellemzők, például az immunrendszer erősítésének vonatkozásában” – mondta Frances Zelazny, a Signals Analytics CMO-ja.

Erre azért van szükség, mert a válság átmeneti, azonban annak az érzésnek a bemutatása, hogy a cég összhangban áll az ügyféllel, és konkrét üzeneteket szolgáltat, felidézi a bizalom érzetét amely hosszú távon fennmarad.

A jelenlegihez hasonló vészhelyzetek hozzásegítik a fogyasztókat ahhoz, hogy átértékeljék a márkákhoz kötődő érzéseiket és a negatív emlékeket elhomályosítsák, illetve a pozitívakat kihangsúlyozzák – és fordítva – mutat rá a helyzetben rejlő lehetőségre egy Colleen Harmeling, Robert Palmatier, Mark Houston és egyéb neves marketing professzorok által publikált tanulmány.

Egyetlen rossz üzenet képes súlyos károkat okozni a márka hírnevének, míg egy pozitív tartalom, mely őszinte segítő cselekedetet mutat be, teljesen átalakíthatja a berögzült negatív képzeteket. Azok, akik nyilvánvalóan a profitra összpontosítsanak, elveszíthetik a bizalmat és az ügyfeleket.

A sikeres kommunikáció alapjai

Az AdWeek szakmai cikkében három elemet emel ki, ami jelentősen hozzájárulhat ahhoz, hogy egy márka pozitívan zárja a válságot.

Az első és legfontosabb szempont a hitelesség, amihez az AdWeek az EO Essential Oils és a Lyft együttműködését emeli ki, melynek során a két cég 200 000 üveg kéztisztító spray-t szállít 10 nagyobb város szervizközpontjaiba, hitvallása kifejezéseként. Magyarországon ehhez hasonlóképp cselekedett a Mol, amikor átalakította egy üzemét, hogy kézfertőtlenítőket gyárthasson.

A jó kommunikáció második eleme a proaktivitás és agilitás. Míg sok vállalat úgy döntött, hogy – legalábbis kezdetben – nem reagál a válságra a tévedés okozta félreértések kockázatának elkerülése érdekében, néhány olyan vállalkozás, amely gyorsan és rugalmasan kommunikál, kiemelkedik a fogyasztók szemében. A Southwest Airlines az elsők között volt a légitársaságok közül, amely e-mailt küldött a vírus elkerülésének fokozott erőfeszítéseiről. Üzenetében a légitársaság kitért arra, hogy mindent megtesznek a repülőgépek tisztaságának és fertőzésmentességének megőrzése érdekében, jóval azelőtt, hogy más légitársaságok bármilyen kommunikációt kezdeményeztek volna.

A harmadik elem a találékonyság, melyre egyelőre a Kínában tevékenykedő vállalatok szolgálnak példaként, hiszen a keleti országban már végéhez közeledik a válság és így alkalom nyílik a kreatív kampányok utólagos értékelésére. Az AdWeek szakértői szerint az igazán kreatív kampányoknak három dolgot keresztezve kell létrejönniük, ezek a cég kompetenciaterülete (azaz, hogy mi az, amiben a márka a legjobbat tudja nyújtani), a márka identitása, ami hozzájárul ahhoz, hogy válság idején is kiemelkedő és egyedi hangot üthessenek meg a hirdetések, illetve a közösség dinamikusan változó szükségletei. Amikor a tények ismerete az egyetlen és legerősebb eszköz a pandémiától való rettegés és pánik csillapítására, a Google azon kezdeményezése, hogy a COVID-19-re vonatkozó legfrissebb és legpontosabb információk kurátora legyen, egy tökéletes példa a találékonyság maximájának alkalmazására.

Akiknek sikerült

Egyértelműen jó példa a mexikói gyorsételeket kínáló amerikai étteremlánc, a Chipotle akciója. Amellett, hogy ingyenessé tette kiszállításai egy részét az Uber Eats-szel társulva, a gyorsétterem virtuális „ebédparti” sorozatot is rendez a Zoom-on, amely hírességekkel készített interjúkkal és nyereményjátékokkal szórakoztatja az otthonukban ragadt ügyfeleit. Egyszerre akár 3000 ember csatlakozhat minden egyes társalgáshoz, ami jó lehetőséget teremt a márka üzenetének terjesztésére.

Ezek a kezdeményezések túlmutatnak a mindennapi vállalati társadalmi felelősségvállaláson. A Ford, amely korábban egy hétre ideiglenesen leállította teljes autógyártását, pénzügyi segítséget nyújt a járművásárlóknak és a meglévő tulajdonosoknak finanszírozási részlege, a Ford Credit révén. A gépjárműgyártó egyúttal tárgyalásokat is folytat az amerikai kormánnyal, a Teslával és a General Motors-szal arról, hogyan használhatnák fel üresen álló kapacitásaikat orvosi berendezések gyártására. A Louis Vuitton, az LVMH anyavállalata pedig három parfüm- és sminkgyárát alakította át azzal a céllal, hogy kézfertőtlenítőszereket gyárthassanak, amiket francia kórházaknak terveznek adományozni.

És akiknek nem…

Sajnos a sok pozitív példa mellett negatív is akad. A Miami New Times számolt be először arról a kiszivárgott levélről, amely bizonyítja, hogy a Norwegian Cruise Lines hajótársaság félretájékoztatta ügyfeleit a koronavírussal kapcsolatban. A menedzsment arra bátorította a marketingeseket, hogy nyugtassák meg az utasokat a lemondások elkerülése érdekében. Ennek következtében a társaság olyan üzeneteket osztott meg, melyek szerint a vírus nem terjed melegben, illetve egy aggódó ügyfél levelére annyit válaszoltak „az egyetlen dolog, ami miatt aggódni kell, hogy hozott-e elég naptejet az utazásra?”. A hibás stratégia természetesen hamar nyilvánosságra került és a vállalatnak most súlyos következményekkel kell szembenéznie a valótlan állításai miatt.

Trending Now

Kövér László: az európai demokrácia védelmében korlátozni kellene a techóriásokat

Az uniós tagországok parlamenti elnökeinek konferenciáján a többi között a közösségi média kérdésében is felszólalt a magyar házelnök.

Közzétéve:

Borítókép: Kövér László egy korábbi konferencián, fotó: MTI/Máthé Zoltán

Ha komolyan féltjük az európai demokráciát, akkor elsősorban a nagy technológiai cégek működésére kellene korlátozó szabályokat hozni multilaterális keretek között – jelentett ki a magyar Országgyűlés elnöke az MTI-nek értékelve az uniós tagországok parlamenti elnöki konferenciájának első napját a spanyolországi Palmában még hétfőn.

“Ebben az összefüggésrendszerben, amit itt ma hallottunk, meg ami az európai diskurzust uralja, ebben csak az úgynevezett liberális demokráciákon kívüli, azaz az autoriter államok felől fenyegető veszélyre szoktak kitérni, miközben a liberális demokráciákon belül érzékelhető azoknak az informális magánhatalmaknak a nyomása és manipulatív ereje – utalnék itt csak Soros úrnak a hálózatára –, amelyek Magyarországon sokkal nagyobb veszélyt jelentenek a demokrácia működésére” – fogalmazott Kövér László.

A konferencia első napján “A liberális demokráciák új kihívásaival szembesülő Európai Unió stratégiai autonómiája a közösségi média és a mesterséges intelligencia korszakában, kül- és védelempolitikai szemszögből: Oroszország Ukrajna elleni illegális inváziója és a közel-keleti konfliktus” témájában szólaltak fel a résztvevők.

A házelnök szerint kétségkívül létező veszély a demokráciák befolyásolása, a közvélemény manipulálása, de kifogásolta, hogy a felszólalók nagy többsége kizárólag Oroszország fenyegető szerepét emelte ki.

“Valószínűleg a kollégák egyike sem volt abban a helyzetben, mint a magyar kormánypárti politikusok, hogy különböző internetes platformok letiltsák a közösségi oldalukat, vagy korlátozzák a megszólalásuk lehetőségét” – jegyezte meg.

Kövér László úgy vélte: az első nap tanulsága, hogy meg kell próbálni a vita témáit jobban összpontosítani az értelmes párbeszéd érdekében. “Olyan témát érdemes választani, amelyben az egyetértés, a konszenzus lehetősége nagyobb, mint másban, érdemes azt keresni, hogy mi az, ami valóban összeköt bennünket, és valóban együtt tudunk működni” – hangsúlyozta.

Jövőre hazánkban találkoznak a házelnökök

Elmondta, hogy a tagállami parlamentek közötti együttműködés legmagasabb fórumának számító, következő házelnöki konferenciának jövő májusban Magyarország ad otthont, és ennek megvitatandó témáit az év végégig kell meghatározni, és az EU parlamentjeinek jövő februári, főtitkári találkozóján kell bemutatni.

A tervek szerint a konferencia végén a résztvevők zárónyilatkozatot fogadnak el, amelybe Magyarország számos módosító indítványát beépítették. “Elértünk sok eredményt, amiben meg nem, abban pedig lábjegyzetben a különvéleményünket jelezni fogjuk, hogy ne legyen félreértés, hogy mihez járultunk hozzá” – mondta Kövér László.

Az európai házelnöki konferencia az utolsó hivatalos esemény Spanyolország uniós elnökségi tisztségéhez kapcsolódóan, amelyet 2023. második félévében töltött be. Az eseményen 39 tagállami parlamenti kamarai elnök és 11 alelnök, valamint öt uniós tagjelölt ország és kilenc meghívott ország képviselői vesznek részt.

Tovább olvasom

Trending Now

Korszakalkotó a Delta mesterséges intelligenciával alkotott műsorvezetője

Korszakalkotónak nevezte a köztelevízió Delta című műsora mesterséges intelligenciával alkotott szereplőjének felbukkanását Szűts Zoltán médiakutató az M1 aktuális csatorna Ma reggel című műsorában.

Közzétéve:

Egy héttel ezelőtt mesterséges intelligencia segítségével alkotott műsorvezető mutatkozott be a Duna tudományos-ismeretterjesztő műsorában. A Bíró Ada névre keresztelt műsorvezető megjelenését, arcát és hangját egyaránt mesterséges intelligencia hozta létre.

Szűts Zoltán médiakutató, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem dékánja szerint az Ada megjelenését övező kíváncsiság, komoly érdeklődés és médiafigyelmem is jelzi, hogy a technológia forradalmi és korszakalkotó.

Közölte:

az igazinak tűnő, gép alkotta műsorvezető iránti érdeklődés azért jelentős, mert a technológiát eddig leginkább szövegek generálása kapcsán ismerték, a Deltában viszont három dimenzióban, kiváló képi minőségben, gyakorlatilag magától szólal meg a mesterséges intelligencia.

Szűts Zoltán úgy vélekedett: a technológia jóvoltából rengeteget profitálhatnak majd az emberek, az a jövőben megkönnyítheti munkájukat, életüket, és hatékonyabbá teheti az orvoslást, oktatást, utóbbiakat személyre szabottá teheti.

Fontos, hogy átlátható legyen ugyanakkor a technológia fejlesztése, és az előállított tartalom felhasználása során mindenképpen jelölni kell, hogy azt mesterséges intelligencia hozta létre, sőt adott esetben azt is, “min tanult”, milyen tartalmakból szerezte tudását – hívta fel a figyelmet a médiakutató.

A Delta című műsor vasárnaponként 16:10-től kerül adásba a Dunán; Bíró Ada, a mesterséges intelligencia segítségével megalkotott képi és nyelvi modell legközelebb tudományos érdekességekkel jelentkezik a műsorban.

Tovább olvasom

Trending Now

Prőhle Gergely lesz a vendég a protestáns újságírók következő klubestjén

Létezik-e a keresztény Európa? – a Protestáns Újságírók Szövetsége rendezvényének résztvevői erre a kérdésre keresik majd a választ a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének programigazgatójával.

Közzétéve:

Prõhle Gergely, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője egy evangélikus óvoda alapkőletételén Veszprémben 2023. október 10-én, fotó: MTI/Bodnár Boglárka

A május 8-án, szerdán délután 5 órától a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának székházában (1117 Budapest, Magyar tudósok körútja 3.) tartott esemény meghívója szerint a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője mellett meglepetésvendégként egy ismert borász is bemutatkozik.

A szervezők az ingyenes rendezvényre mindenkit várnak, de a részvételi szándék előzetes jelzését kérik a prusz@lutheran.hu címen vagy ezen a linken.

Az klubest plakátja:

Tovább olvasom