Kövess minket!

Médiapiac

DIMSZ sajtóreggeli az adatvédelemről

Az Adatvédelmi Kommandó és a DIMSZ kutatás első eredményei, és az EU-s rendelettervezettel kapcsolatos újabb fejlemények, a médiumokat és reklámozókat érintő kérdések.

Az adatvédelem témája elsősorban a vonatkozó EU-rendelettervezet körüli viták, valamint a fokozódó hatósági aktivitás és az emelkedő büntetési tételek miatt értékelődött fel az elmúlt időszakban. A Direkt és Interaktív Marketing Szövetség (DIMSZ) magára vállalta a feladatot, hogy edukálja az iparágat és a fogyasztókat, közvetítsen a hatóságok és a cégek között, valamint felmérje az iparági önszabályozás helyzetét.

A Tisztelt Vásárló Program tudásalapú egyeztető platformként kívánja harmonizálni a fogyasztói elvárásokat, a törvényi szabályozást és az önszabályozást. A munkát megalapozó kutatás eredményei alapján látszanak a törésvonalak az egyes szereplők percepciói között: míg a fogyasztók a törvényi szabályozással nagyjából elégedettek, azt az elvárásaikkal összhangban állónak vélik, az önszabályozást értelmezni sem tudják. A cégek ugyanakkor az önszabályozást a törvényeknél szigorúbbnak gondolják, és úgy érzik, a vásárlói elvárások mindezek felé magasodnak.

Azt is vizsgálta a felmérés, hogy milyen a vásárlók tudásszintje adatvédelmi kérdésekben. Száznak tételezve a tökéletes ismereteket, átlagosan 56% volt az ismeretek szintje, viszont önbevallás alapján még ennél is alacsonyabbra értékelték azt a fogyasztók. Természetesen ebben a kérdésben is azonosítható egy felkészült csoport, valamint sokan vannak azok is, akik inkább csak okosnak gondolják magukat, de nem jól ismerik a szabályokat.

A Tisztelt Vásárló Program elsősorban adatvédelmi, promóciós ügyekkel és a spam kérdésével foglalkozik. Ezzel kapcsolatban a jogszabályokat bemutató és értelmező, valamint a gyakori kérdéseket megválaszoló és spam-bejelentőt is tartalmazó weboldalt, telefonvonalat üzemeltet, képzéseket tervez indítani (céges keretek között és oktatási intézményekben is), együttműködik a hatóságokkal, oktatási intézményekkel és szakmai szövetségekkel, valamint figyelemfelkeltő akciókat szervez.

Legutóbbi ilyen akciójuk az Adatvédelmi Kommandó volt. A razzia célpontjai azok a webes felületek, melyekkel az online környezetben böngészők, vásárlók gyakran találkoznak. Az adatfelvétel a karácsonyi időszakban zajlott, 2013. december 15. és 2014. január 15. között, 22 e-commerce cég kiválasztásával, a mintában vegyesen szerepeltek kisebb és a nagyobb webshopok. (A terület kiválasztását a szezonalitás is motiválta.) Azt vizsgálták, hogy adott cég honlapján található funkciók, mint a regisztráció, a hírlevél-feliratkozás, a cookie-kezelés, az adatvédelmi tájékoztató- mennyire felelnek meg a jogszabályoknak.

Az Adatvédelmi Kommandó valamennyi vizsgálati területének összesített átlageredménye alapján a 22 vizsgált webshop alulról közelít a legalapvetőbb adatvédelmi elvárásokhoz. A legrosszabb átlagot a hírlevél feliratkozás vizsgálata hozta. A vizsgált webshopok egyedi értékei alapján találkoztak szélsőséges hozzáállással: vagy érdemben és kiválóan foglalkoznak a kérdéssel, vagy egyáltalán nem tartják fontosnak. A program jogi partnere, Dr. Hatházi Vera elmondta, hogy jellemzően a multinacionális cégek felkészültek és szabálykövetőek az adatvédelem kérdésében, míg a kis cégeknél gyakran elsikkad ez a terület. A beszélgetés résztvevői ugyanakkor kiemelték, hogy a kisebb vállalkozásoknál is észlelhető már valamiféle tudatosság, legalább olyan szinten, hogy érzékelik: foglalkozniuk kellene ezzel a kérdéssel.

A vizsgálat során több típushiba jött elő a cégek részéről, mint

1. A regisztráció kitöltésével automatikusan hírlevélre is feliratkozik a vásárló, ez azonban nem, vagy csak más felületen (pl. Általános Felhasználási Feltételek) derül ki, mert a regisztrációs lapon erre vonatkozóan figyelmeztetés nincs, így kifejezett, egyértelmű hozzájárulásra sincs lehetőség.

2. Nincs utalás az Adatfeldolgozóra, ami csak abban az esetben megfelelő, ha nincs Adatfeldolgozó.

3. Nem határozza meg az adatkezelés időtartamát.

4. Nincs a regisztráció mellett tájékoztató szöveg, csak linkre kattintva (más felületen) érhető el részletes adatvédelmi szöveg.

5. A hozzájárulás jelölésére szolgáló doboz előre kitöltött, „igen” állapotot mutat. Azaz, automatikusan vélelmezi a hozzájárulást, nem megadni, hanem megvonni lehetséges (opt-out).

Az Adatvédelmi Kommandó az elkövetkező hónapokban több szektort is átvizsgál, így ösztönözve a cégeket az önszabályozás fontosságára és a jogi környezet betartására. A nyári szezon célpontjai a turizmusban tevékenykedők, de a tervek között szerepel a pénzügyi szektor és az FMCG cégek is.

A Tisztelt Vásárló Program alapítója a Direkt és Interaktív Marketing Szövetség és az origo, szakmai partnerei: Crane, Dr. Hatházi Vera Ügyvédi Iroda, Multicom, Kutatócentrum. A program támogatója a Magyar Posta.

A rendezvényen szó esett továbbá a tervezett EU-s adatvédelmi rendelet aktuális helyzetéről. Az oldalon már korábban is foglalkoztunk a szabályozással, itt és itt, ezúttal csak az új információkat emelnénk ki.

A rendelet elfogadásának tervezett új időpontja az idei év vége. (A hatályba léptetés két év, ezalatt kell a rendeletből jellemzően hiányzó részletszabályokat is megalkotni.) A technológiai fejlődés miatt felmerült új kérdések (pl. Internet of Things – amikor a háztartási berendezéseink is kezelik az adatainkat, cloud computing – kiszervezett adatkezelés, a Big Data elemzések adatkezelési hatásai) mellett a viselhető technológiákkal kapcsolatos aggályok és a transz-atlanti lehallgatási botrány (PRISM) is új fejezeteket nyitott a tárgyalásokban.

Médiatulajdonosi és reklámozói szempontból is érdekes kérdések:

– a profilozás engedélyezése (melyet a tervezet szerint csak kifejezett hozzájárulással vagy a fogyasztóval kötött szerződés alapján lehetne megtenni)

– a személyes adataink eszközök közötti automatikus átmentési lehetőségének biztosítása

– a megnövekedett dokumentációs igény (az Adatvédelmi Nyilvántartás helyett, viszont kétévente kötelezően felülvizsgálandó adatvédelmi politikával)

– a részletes adatvédelmi tájékoztatás kiegészítése az azt összefoglaló és az értelmezést megkönnyítő ikonokkal

– az 5000 fő adatainak kezelése felett kötelező Belső Adatvédelmi Felelős előírása

– új eszközök fejlesztésekor a beépített adatvédelmi funkcionalitás (Privacy by Design) és az új technológiák bevezetésekor kötelező adatvédelmi hatásvizsgálat.

– az „elfelejtéshez való jog” (Right to Be Forgotten), amely az aktuális irányok alapján inkább töröltetéshez való joggá alakulna – így nem lenne szükséges utánajárni, hogy mely más felületekre és adatkezelőkhöz kerültek tovább az adott oldalon megjelent vagy gyűjtött adatok, elegendő lenne csupán saját hatáskörben végrehajtani a törlést.

Médiapiac

Szoboszlai Dominik – Az interjú a Spíler TV-n! (videó)

Szombat este 20:25-kor tűzi műsorára a Spíler 1 a legsikeresebb magyar focista, a Liverpoolban játszó Szoboszlai Dominikkal készült exkluzív interjúját.

Közzétéve:

MTI/EPA/Adam Vaughan

A Manchester City-Chelsea FA-kupa elődöntőt követően a Spíler 1-en szombat este 20:25-től érkezik a Szoboszlai Dominik – Az interjú. Az exkluzív filmnek fontos része a sztárjátékossal készített interjú, nem csupán a magyar válogatott csapatkapitányáról tudhatnak meg sokat a nézők, ha szombat este a Splíer 1 programját választják. Baumstark Tibor végigjárta azokat a helyszíneket, amelyek a legszorosabban kötődnek a Liverpool FC-hez. A világklasszis középpályás gondolatain és érzésein túl pedig betekintést nyerhetünk a labdarúgással mélységesen átitatott városnak, a Liverpool-nak a mindennapjaiba is.

„Szoboszlai Dominik részletesen mesél arról, hogy mi történt a Liverpoolnál, miután minden idők egyik legeredményesebb futballedzője, Jürgen Klopp néhány hónappal ezelőtt meghökkentő időzítéssel bejelentette az évvégi távozását. Benézhettünk a kulisszák mögé, így megmutatjuk a topfutball egyik legmodernebb, leginkább felszerelt edzőközpontját, meglátogatjuk a legendás Anfield stadion történelemmel és legendákkal átitatott környékét, és a Spíler TV kameráin keresztül a focirajongók azt is láthatják, amit a világon nagyon kevesen, hogy hogyan fest a mérkőzés előtti percekben a Liverpool öltözője” – árulta el Baumstark Tibor. – „A Dominikkal készült interjún túl a Premier League történetének legjobb játékosai közül is megmutatjuk néhány egykori sztár véleményét az angol bajnokság kihívásairól, és persze Szoboszlai Dominik teljesítményéről” – tette hozzá.

Vasárnap a Spíler 2 közvetítésében Szoboszlai Dominik és a Liverpool a Fulham otthonában lép pályára, majd közvetlenül utána a La Liga és az egyetemes futballvilág csúcsrangadója, az El Clásico kerül képernyőre.

Ezúttal is különleges fel- és levezető műsorral készül a Spíler stábja a rangos küzdelemre. Elismert szakértők, elvakult drukkerek és a futballszakma képviselői lesznek a La Liga műsorvezetőinek vendégei a több helyszínes, kiterjesztett valóságot is felvonultató stúdiókban, valamint helyszíni kollégáik is bejelentkeznek a műsorba, így a spanyol futball rajongóinak vasárnap érdemes a Spíler közvetítésére kapcsolniuk – ismerteti a TV2 közleménye.

Borítókép: Szoboszlai Dominik, a Liverpool játékosa az angol első osztályú labdarúgó-bajnokság Liverpool-Crystal Palace mérkőzésén a liverpooli Anfield Road-i Stadionban 2024. április 14-én

Tovább olvasom

Médiapiac

Átadták az idei evangélikus médiakommunikációs díjakat

Ukrajnai evangélikusok életét bemutató riportot, valamint elváltként újraházasodott, elkötelezett evangélikusokat bemutató riportot ismert el idén a Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) a Bornemisza Péter- és az Írónád díjjal – közölte az egyház kommunikációs szolgálata az MTI-vel.

Közzétéve:

Az evangélikus egyház által alapított díjakat idén is olyanok vehették át, akik világi, illetve egyházi médiafelületen 2023-ban közzétett munkáikkal az evangélikusság és az evangélikus egyház pozitív megítélését, népszerűsítését vagy missziós tevékenységét segítették.

A díjakat Fabiny Tamás, az MEE elnök-püspöke, Prőhle Gergely, az MEE országos felügyelője, valamint Lovass Tibor, az egyház sajtóbizottságának elnöke adta át hétfő este.

A világi sajtóban publikált, evangélikus vonatkozású anyagok versenyében elnyerhető Bornemissza Péter-díjat Vörös Szabolcsnak a Válasz Online felületén megjelent, “Láttam azokat, akik legyőzték a fenevadat” – először járt magyar püspök ukrán háborús zónában című riportja nyerte el.

Az idei Írónád díjat Vitális Judit, a Magyarországi Evangélikus Egyház honlapjának felelős szerkesztője, az Evangélikus Élet magazin hírszerkesztője vehette át a magazinban megjelent, Nem tündérmese – Isten kegyelme: Balicza Klára és Jenei Róbert egymásra találásának története című, házasság heti interjújáért.

Mindkét kategóriában megítéltek különdíjat is: Kuklai Katalin A babaszagú világ ajándéka – Kölcsönösen gazdagodnak a kisgyerekek és a fogyatékkal élő idős gondozottak a közös programokból című, a Népszava.hu internetes portálon megjelent, a Sztehlo Gábor Evangélikus Szeretetotthon piliscsabai telephelyén készült riportját Bornemisza Péter-különdíjjal, Balczó Mátyás, az Evangélikus Információs Szolgálat újságíró-szerkesztőjének a Hit, humor és lelki mélység – Gyerekkortól megérésig – Kovács András Péter humoristával készült, az Evangélikus Élet magazinban megjelent interjúját pedig Írónád különdíjjal ismerték el.

Tovább olvasom

Médiapiac

A Facebook nem olyan, mint az utcai lomtalanítás – bár néha olyannak tűnik

Így használd a közösségi médiás profilodat – II. rész: Sokkal többet szabad annak, aki kritizál vagy parodizál.

Közzétéve:

Borítóképünk illusztráció, fotó: Pixabay

Sokan sok mindent közzétesznek a közösségi médiában, ám a megjelenő tartalmakat nem mindig lehet szabadon elvinni, átvenni. A Facebook és a többi információs közösségi médiafelület tehát nem olyan, mint az utcai lomtalanítás, onnan nem lehet mindent hazavinni, ami csak tetszik. Bizonyos esetekben azonban mégis. Hogy mikor, arról a médiahatóság adott útmutatást.

Mind többször hallani, hogy a közösségi média egyre inkább az álhírek, a hitvány információk és performanszok gyűjtőhelyévé silányul. Ennek ellentmond, hogy megannyi olyan tartalom lelhető fel a különféle platformokon, amelyeket utóbb – bármilyen céllal – idéznénk. De milyen szabályok kötik azt, aki részben vagy egészben átvenné mások bejegyzését? A kérdést a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakemberének, Fáczán Gábornak tette fel a Médiapiac.com.

Előnyben a humorista

A szervezet Online Platformok Főosztályának vezetője azzal kezdte: attól függ, milyen minőségű tartalomról van szó. Ha szerzői alkotásról, vagyis például zenéről, videóról, irodalmi műről, úgy a szerzői jog szabályai alapján feltételezni lehetne, hogy minden esetben engedélyt kellene kérni az eredeti alkotás szerzőjétől, hogy posztolni lehessen a tartalmakat. – Ugyanakkor – mutatott rá a főosztályvezető – akadnak bizonyos kivételek.

A felhasználók mások posztjait engedély nélkül is felhasználhatják, ha kritikát fogalmaznának meg azzal kapcsolatban, ha paródiát készítenének, de akkor is, ha véleményüket fejeznék ki vagy tudósítanak, beszámolnak róla. A kutatás is olyan eset lehet, amikor nem kell beszerezni a bejegyzés eredeti szerzőjének engedélyét.

A főosztályvezető megemlítette, a kérdés kapcsán maga a Facebook is ad iránymutatást arról, miként érhető el, hogy a felhasználó által közzétett tartalom ne sértsen szerzői jogot. Eszerint attól, hogy egy tartalmat megvásárolt az adott felhasználó, vagy az interneten talált egy képet, amit posztolni szeretne, még megsértheti a szerzői jogot. A platform ezért azt tanácsolja, hogy védett tartalom megosztása előtt általában véve tanácsos írásos engedélyt kérni a szerzőtől. – Egy ismert sportolóról készült kép közzététele előtt érdemes tájékozódni, hogy az adott felvétel élvez-e szerzői jogi védelmet. Ha igen, engedélyt kell kérni a fotó eredeti posztolójától – húzta alá Fáczán Gábor.

Sorozat indul!

A Facebook mára életünk része lett, sokan idejük igen jelentős részét töltik ezen a felületen. A Médiapiac.com cikksorozatban járja körbe a közösségi médiaműködés ama mozzanatait, amelyek a gyakorlatban a legtöbb gondot okozzák. A pontos kép felrajzolásában a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság segítette lapunkat. Első írásunk azt taglalta, kié is a közösségi média felhasználói által közzétett tartalom, fénykép.

Jakubász Tamás

Tovább olvasom