Kövess minket!

Marketing

Online kutatás: Motivált közösségek, avagy válaszok kérdés nélkül

Az online kutatás már rég nem az, amit tíz évvel ezelőtt gondoltunk róla. Hogyan változik ez az izgalmas terület, milyen az élet az online panelen innen és túl, hogyan érhetünk el releváns kutatási eredményeket az egyre nehezebben motiválható válaszadóknál – erről beszélgettünk Dörnyei Ottiliával és Bacher Jánossal, a GfK Hungária munkatársaival. Interjúnk második része.

Minden kutatás alapvető tényezője a válaszadók motiválása.

Bacher János: Ha eljön egy ember egy fókuszcsoportra és beszélget másfél órát, azért kap három-ötezer forintot. Az online paneltagoktól viszont elvárjuk, hogy 20-30 perces kérdőíveket töltsenek ki ingyen, vagy valami minimális díjazás ellenében, esetleg némi nyerési esély ellenében.

Be kell látni, hogy ez így nem működik. Nem várhatunk el közel ugyanakkora hozzájárulást anélkül, hogy megfelelően jutalmaznánk őket. Ha incentive nélkül próbáljuk a válaszadókat a legfurcsább helyeken, Facebookon vagy valamilyen regisztrált adatbázisban megtalálni, biztosak lehetünk abban, hogy a motiválatlanság nem lesz jó hatással a kitöltés minőségére.

Ezért fontos, hogy egyre több olyan eszközünk legyen, amelyek alkalmazásával nem terheljük fölöslegesen a válaszadókat. Régen természetesnek vettük, hogy egy személyes kérdezésnél bekopogunk és 45 percet ott ülünk, mert az emberek úgyis folyton otthon ültek. Most már ez nem így működik. A kérdőíveket a lehető legrövidebben kell tartani, ami kétféle módon képzelhető el: vagy kevesebbet kérdezünk a válaszadóktól, vagy bevetünk olyan eszközöket is, amikor nem kérdezünk a digitális térben, hanem mérünk.

Hogyan segítenek az új technológiák?

B. J. Ma már nem kell feltenni a kérdést, hogy milyen weboldalakon jártál tegnap, vagy milyen webshopokban vásárolsz, hiszen a válaszadó hozzájárulásával a gépéről tudunk információkat gyűjteni. Így aztán a korábbi ötven helyett elég öt kérdést feltenni, a többi adat jön automatikusan. Az egész digitális világ arról szól, hogy rengeteg adat kerül előállításra automatikusan, ám ezek többségét soha senki fel sem dolgozza, mert nincs elegendő hozzáértése vagy a kapacitása. Ezt mi, kutatók viszont meg tudjuk tenni.

Az ilyen típusú adatfeldolgozásra a GfK-nak vannak technológiái. A legegyszerűbb, amikor ugyanazokat a cookie-alapú megoldásokat használjuk, amelyekkel a hirdetők is dolgoznak a digitális hirdetések kapcsán: megjelöljük a felhasználók gépeit, a paneltagjaink hozzájárulásával, és ezekből kiolvasva tudunk olyan információkat gyűjteni, hogy például találkoztak-e reklámokkal, jártak-e bizonyos oldalakon, stb.

A másik módszer: vannak olyan applikációk, amelyeket a válaszadók aktív közreműködésével fel tudunk telepíteni a desktopjukra vagy a mobiljukra, és ezek automatikusan még több információt gyűjtenek. Nem csak a látogatott weboldalakról, hanem arról is, hogy mikre kerestek rá, mobileszköz esetén akár arra, hogy merrefele jártak, stb. A technológia fejlődésével mi, kutatók is elkezdjük alkalmazni azokat a dolgokat, amelyeket a megbízóink a tevékenységük során, más területeken már alkalmaznak.

Dörnyei Otilia: A face-to-face kommunikáció, ami nem működik az oktatásban, ugyanúgy nem működik a kutatásban sem. Most az az irány Nyugat-Európában, hogy bevonó közösségeken kutatunk. El lehet felejteni a reprezentatív kutatást, mondjuk fiatalok csoportján, hiszen nem érjük el őket, keveset tudunk róluk, nem tudjuk őket motiválni. Viszont megtehetjük, hogy olyan embereket vonunk egy kutatási közösségbe, akiknek hasonló érdeklődési körük van, és kimondottan involváltak. Ha a téma iránt érdeklődő, elkötelezett embereket terelünk az online közösségbe, működni fog.

Ha létrehozunk egy úgynevezett kutatási közösséget, azt néhány héttől kezdve akár egy éven keresztül is fönntarthatjuk. Mivel érdekli őket a téma, beszélgethetünk velük, önként válaszolnak. A kulcskérdés a jó motivátor személye, akinek képesnek kell lennie összetartani, mozgatni, jutalmazni a közösséget.

Egy ilyen közösség akár kvalitatív, akár kvantitatív mintán jól működik, és kimondottan alkalmas koncepciók tesztelésére, akár reklámtesztre, insight-gyűjtésre és más minőségi eredmények elérésére.

B. J. Van, amikor még kérdezni se kell. Az emberek manapság ugyanúgy beszélgetnek egymással, mint régen, de nem feltétlenül személyesen, hanem legtöbbször valamilyen elektronikus felületen. Az ilyen beszélgetésnek nyoma marad, ezért nagyon sokszor igen hasznos információkat lehet gyűjteni pusztán kereséssel. Ez a kvázi közösségimédia-elemzés néven elhíresült dolog, amit nagyon sok cég használ arra, hogy a saját márka reputációját kövesse, történik-e olyan a digitális térben, ami a márkának esetleg árthat, mondanak-e jót/rosszat a márkáról.

Ez a módszer sok komoly márkaértéket magáénak tudó cégnél működik. De a közösségi tér sok más típusú kutatásra is alkalmas pusztán az által, hogy meghallgatjuk a fogyasztókat. Itt is insightokat lehet nyerni bármilyen témában: pénzügy, kereskedelem, fogyasztási cikk. Elég figyelni arra, hogy a fogyasztók mit hiányolnak, mit nem találtak meg, hol nem voltak elégedettek a kiszolgálással. Gyakorlatilag megkérdezéses kutatás nélkül nagyon sok kérdést meg lehet válaszolni, nagyon sok ötletet lehet nyerni, amit fejlesztések során felhasználhatnak a márkatulajdonosok. Úgy nyerhetünk értékes információkat, hogy a megkérdezésnek, a válaszadásnak a terhét levesszük a válaszadókról.

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom

Marketing

Megújul a Magyar Marketing Szövetség képzési rendszere

Május elején indulnak az SMP Marketing Masters kurzusai.

Közzétéve:

A Magyar Marketing Szövetség logója, forrás: MMSZ

Megújítja képzési rendszerét a Magyar Marketing Szövetség (MMSZ) – közölte szerdán a szakmai szervezet. Azt ígérve, hogy szakmai partnerével, az SMP Magyarországgal közösen elhozza a hazai szakemberek és marketingtevékenységet végzők számára a legszínvonalasabb stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai tudásbővítő kurzusokat, amelyek sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül. Az MMSZ megújuló edukációs kínálatának első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok, amelyeket a hazai marketinges és kommunikációs szakma elismert vállalati szakemberi tartanak.

„Az MMSZ első számú küldetése, hogy a szakmaiság erősítésével a marketing reputációját is egyre magasabb szintre helyezze, ennek érdekében kiemelten fontos a szakma identitásának erősítése is, hiszen erre alapozva lehet a marketinget a legmagasabb szinten képviselni, illetve művelni. Mindehhez korszerű marketinges és kommunikációs ismeretekre, valamint holisztikus üzleti és menedzsment tudásra egyaránt szükség van” – vallja Hinora Ferenc, az MMSZ elnöke, hozzátéve, hogy ebben a gyorsan változó világban a tudás folyamatos frissítésére, fejlesztésére van szükség, ezért az SMP Magyarország és az MMSZ, mint a European Marketing Confederation (EMC) tagszervezetei, elkötelezettek az európai Continuous Development Programban (CDP) való aktív részvétel iránt.  E célkitűzés támogatása érdekében az MMSZ 2024-ben megújítja és bővíti képzési rendszerét: a cél az, hogy a kínált személyes és online kurzusain keresztül a szervezet hatékonyan támogassa a junior és senior szakemberek szakmai fejlődését, hogy készségeiket és tudásukat magas szinten fejleszthessék, valamint lépést tarthassanak a folyamatosan változó trendekkel. A CDP képzési program három elemből áll:

  • SMP Masters – minden évben elérhető, magyar nyelvű, személyes jelenlétű kurzusok,
  • SMP Mastersnet – 2024 őszétől induló, az ősztől nyárig tartó szemeszterben folyamatosan elérhető magyar nyelvű online kurzusok,
  • SMP Mastermind – folyamatosan elérhető, perszonalizált magyar vagy angol nyelvű, gyakorlatorientált, európai szinten minősített szakemberek közreműködésével tartott worskshopok.

A program első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok. A magyar nyelvű, személyes képzések célja, hogy a marketing területén megkerülhetetlen, naprakész, stratégiai, kreatív, digitális, technológiai folyamatokat, lehetőségeket, trendeket, valamint megoldásokat egy átfogó képzéssorozat keretében ismerjék meg és sajátítsák el a résztvevők. Az SMP Marketing Masters komplex programsorozat összesen öt, egyenként kétnapos tematikus kurzusból áll, amelyeken külön-külön, de akár egyben is részt lehet venni. A képzési program a márkaépítés és menedzsment, a kreatív és technológiai marketing, a digitális stratégiák és marketingtaktikák, a social media és content marketing, valamint a kampánymenedzsment és értékesítés területét öleli fel, és azon többek között olyan elismert hazai és nemzetközi piacon is tapasztalattal bíró vállalati szakemberek oktatnak majd, mind például Balogh Tímea (Telekom), Kovács András Péter (Yettel), Mérő Ádám (The Coca-Cola Company), Metykó Tibor (Euronics)Mondovics Péter (Mastercard), Spiegel György (Borsodi) vagy például Tóth András (Microsoft). A teljes programban való részvétel esetén Senior Marketing Professional diploma szerezhető, sőt ezenfelül, a képzéshez kapcsolódva, az oktatókkal való személyes networkinglehetőség és akár mentoringprogram is elérhetővé válik. 

A Magyar Marketing Szövetség és az SMP Magyarország által kínált, megújult képzési rendszer folyamatosan biztosítja a tanulás lehetőségét, segíti a sikeres karrierépítést és formálja a jövő szakembereinek alapvető stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai készségeit. A képzések sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül, amelyhez pályázat útján lehet majd csatlakozni 2024 októberétől. „Hisszük, hogy a felkészült szakemberek eredményes munkája értékteremtő módon járul hozzá a vállalatok, vállalkozások üzleti eredményességéhez, és ezáltal a marketingszakma még elismertebbé, megbecsültebbé válik!” – hangsúlyozza Hinora Ferenc, a megújult képzési programot nyújtó MMSZ elnöke.

Tovább olvasom

Marketing

Versenyfelügyeleti eljárás indul a Temu online piactérrel szemben

Valószínűsíthetően olyan árfeltüntetési és akciótartási gyakorlatot folytat, amely alkalmas lehet a fogyasztók megtévesztésére.

Közzétéve:

Versenyfelügyeleti eljárást indít a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Temu online piactér európai működtetőjével, a Whaleco Technology Limiteddel szemben a fogyasztókkal szemben tanúsított tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt – közölte a hatóság szerdán az MTI-vel.

Felidézik, hogy a GVH 2024. február 27-én közölte, számos bejelentés alapján több eljárás is folyamatban van a kínai Temu online piactér kereskedelmi gyakorlatával szemben.

Kiemelték, a rendelkezésre álló információk, adatok alapján

az Írországban bejegyzett Whaleco Technology Limited az általa üzemeltetett honlapon és a Temu mobilalkalmazáson keresztül valószínűsíthetően olyan árfeltüntetési és akciótartási gyakorlatot folytat, amely alkalmas lehet a fogyasztók megtévesztésére.

A vállalkozás az általa értékesített termékek esetében „akár 95 százalék” (vagy magasabb) mértékű kedvezményeket kommunikál bizonyos termékkategóriákra, azonban ilyen mértékű kedvezmény a kategóriára történő kattintással nem lelhető fel a találatok között – írják a közleményben.
Részletezik, a GVH észlelte továbbá, hogy a vállalkozás a honlapon, illetve a mobilalkalmazáson elérhető termékekre vonatkozó akciós ajánlataival összefüggésben a teljes vásárlási folyamat alatt a termékek elérhetőségére vonatkozó sürgető jellegű tájékoztatásokat tesz közzé, például:

  • „már csak 4 maradt”,
  • „majdnem elfogyott”,
  • „megvásárolva 1 perccel ezelőtt”,
  • „Siessen! Több, mint x személy helyezte a kosarába ezt terméket”,
  • „Keresett! x eladva az utolsó 24 órában”,
  • A közelmúltban x-en értékelték 5 csillaggal”.

Ezek az üzenetek tartalmuk és vizuális megjelenítésük révén összhatásukban valószínűsíthetően alkalmasak arra, hogy a fogyasztókat sürgessék, illetve pszichés nyomásgyakorlás alá helyezzék a termék megvásárlására vonatkozó döntésük meghozatalában – tették hozzá.

A GVH észlelte azt is, hogy a honlapon a „Temuról” szóló linken közzétett és vallott értékek között a „Társadalmilag felelősségteljes – Jót tenni a világgal” kijelentés szerepeltetésével valószínűsíthetően megtévesztő kereskedelmi gyakorlatot folytat a termékek lényeges jellemzőivel kapcsolatban, különösen a termékek környezeti hatásai szempontjából.

Továbbá a GVH azt is valószínűsíti,

a vállalkozás az általa népszerűsített, és forgalmazott termékek esetében azt a hamis benyomást kelti, hogy a termékek jogszerűen értékesíthetők, holott nem rendelkeznek „CE” megfelelőségi jelöléssel

– olvasható a közleményben.

Mindezek alapján a Gazdasági Versenyhivatal a Temu online piacteret működtető Whaleco Technology Limiteddel szemben a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt versenyfelügyeleti eljárást indít.

Felhívták a figyelmet, a versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy a vállalkozás a jogsértést elkövette. Az eljárás a tények tisztázására és ezen keresztül a feltételezett jogsértés bizonyítására irányul. A vizsgálat lefolytatására biztosított időtartam három hónap, amely indokolt esetben két alkalommal, egyenként legfeljebb két hónappal meghosszabbítható. A versenyfelügyeleti eljárásban kiszabható maximális bírság az érintett vállalkozás nemzetközi csoportszintű éves árbevételének a 13 százaléka lehet.

A GVH észlelte azt is, hogy a Temu a különböző közösségi médiumokban nagy követőtáborral rendelkező magyar influenszerekkel is népszerűsíti a termékeit.

Ezzel kapcsolatban a nemzeti versenyhatóság – összhangban a 2022 novemberében közzétett, influenszereknek szóló útmutatójával – fokozottan felhívja az érintett véleményvezérek figyelmét a reklámozással kapcsolatos szabályok betartására, illetve ennek elmaradása esetén a lehetséges jogkövetkezményekre.

A GVH elnöke felszólító levéllel élt a Temu termékeit is népszerűsítő egyik hazai influenszer felé, hogy hozza összhangba hirdetési tevékenységét a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvénnyel

– tájékoztatott a GVH.

Hangsúlyozták, a GVH kiemelt figyelmet fordít a jelentős számú fogyasztó és vállalkozás érdekeit és piaci helyzetét befolyásoló, nagy technológiai vállalkozások és online platformok piaci magatartásainak vizsgálatára. A GVH az elmúlt években többek között a Google, illetve a PayPal számára is előírt versenykorrekciós kötelezettségeket, az Apple és a Booking.com pedig jelentős versenyfelügyeleti bírságokat fizetett Magyarországon.

Kitértek arra, hogy a magyar versenyhatóság 2023 februárjában fejezte be vizsgálatát a világ egyik legnagyobb e-kereskedelmi piacterével, a Wish-sel szemben, tavaly november végén pedig lezárta a TikTok vizsgálatát, amely során a magyar versenyhatóság globális hatású eredményeket ért el.

Tovább olvasom