Kövess minket!

Marketing

Vespucci Partners, az új okos tőkealap-kezelő, mely amerikai-magyar hibrid startupokat nevel

Tavaly ősszel elstartolt a Vespucci Partners, Magyarország legújabb kockázati tőkealap-kezelője, amely valóban okos tőkét kínál a startupoknak.

A tavaly ősszel indult, budapesti székhelyű tőkealap, a Vespucci Partners missziójaként jelölte ki, hogy hidat teremtsen a közép-kelet-európai régió és az Egyesült Államok között.

Honnan ered a Vespucci név?

A Vespucci név egyeseknek különlegesen hangozhat egy itthoni tőkealap neveként, pedig érdekes módon magyar eredetű az elnevezés. A legtöbben nem tudják, de Vespucci Partners, nem másról, mint az államalapító I. István fiáról, Szent Imréről kapta a nevét. Az olasz felfedező arról volt híres, hogy elsőként ismerte fel, hogy egy új kontinensre jutottak el, ezért lett ő a névadója az Újvilágnak. A haladó szellemű Vespuccinak az volt a célja, hogy általa minél több európainak lehetősége legyen megismerni a távoli kontinens rejtelmeit. A Vespucci Partners szintén lehetőséget szeretne adni az innovatív, felfedező szellemű európai startupoknak, hogy eljussanak és sikereket arassanak Amerikában.

Mit kell tudni a hibrid startupokról?

A Vespucci Partners a növekedést azt úgynevezett hibrid modellel látja elképzelhetőnek. A modell lényege, hogy a startupnak Magyarországon indul el a működése és az alap segíti őket a befektetés után abban, hogy megvessék a lábukat, illetve elindítsák értékesítésüket az amerikai piacon, majd onnan vonjanak be következő körös befektetőket. A Vespucci a befektetés pillanatától kezdve azon dolgozik, hogy segítse portfólió cégeit abban, hogy megtalálják a megfelelő csapattársat az adott célpiacon, aki beintegrálható az alapítói csapatba. Ezt azért látják szükségesnek, mert legtöbb esetben az alapítói csapatok a CEE régióban éltek és dolgoztak életük nagy részében. Még ha kiválóan ismerik is a célpiac nyelvét, nem feltétlenül ismerik a tárgyalási szokásokat, nem rendelkeznek az adott piacon helyismerettel és kiterjedt kapcsolati hálóval. Egy nemzetközi piacon versenyző startupnak pedig nincs ideje arra, hogy megvárja, amíg az alapítók asszimilálódnak az új környezethez, mivel ez akár éveket is igénybe vehet. Azonban, ha bevesznek egy helyi kulcsembert a csapatba, akkor azonnal képesek lehetnek a célpiacon is megvetni a lábukat. Itt a csapat mellett nyilván más segítségekre is szükség van, hogy kilépjenek egy új távoli nemzetközi piacra. A Vespucci ezen az ágon is partnerekkel dolgozik együtt a “soft-landing programjuk” keretében.

És mi a helyzet a fordított hibrid csapatokkal?

A hibrid startupok mellett a Vespucci nagy hangsúlyt fektet a fordított hibrid modellben dolgozó startupok megtalálására is. Itt olyan cégekre gondolnak, amelyek az amerikai piacról indulnak, ottani értékesítési lábbal rendelkeznek, de a fejlesztésüket pedig Magyarországra helyezik át. Decemberben, számos nemzetközi társbefektetővel az oldalukon be is fektettek egy hatalmas globális potenciállal rendelkező cleantech startupba, a Transcendbe. A startup fejlesztése teljes mértékben itt zajlik Magyarországon és bőszen keresnek is újabb magyar fejlesztőket.

Miért egyedülálló a Vespucci csapata?

A hibrid jelleg a Vespucci csapatának összetételében és gondolkodásmódjában is visszaköszön. A csapat egyrészt californiai, startupos tapasztalattal rendelkezik, ezáltal ismerik a startup alapítók gondolkodását és megértik a perspektívájukat, másrészt pedig többéves, hazai és külföldi befektetői múlttal.

“Teljesen új, Szilikon-völgy-beli perspektívából közelítjük meg a startupokat és az ökoszisztéma fejlődését, ugyanis szeretnénk elterjeszteni az amerikai vállalkozói gondolkodásmódot itthon is. Alapvető stratégiánk és célunk, hogy hidat teremtsünk a közép-keleti-európai startupok és az USA startup ökoszisztémája között. Egyrészt azáltal, hogy projekteket exportálunk az amerikai piacra úgy, hogy közben természetesen megtartják a magyar lábukat. Másrészt azzal, hogy amerikai startupokat importálunk a magyar piacra, úgy hogy az erős értékesítési águk az amerikai piacon marad, míg a fejlesztésüket Magyarországra helyezik át” – nyilatkozta Sohajda Júlia, a Vespucci egyik alapítója és managing partnere.

A Vespucci Partners nem csak a rendkívüli menedzsmentje, hanem a befektetési folyamat gyorsasága miatt is egyedülálló. Amennyiben minden szükséges dokumentummal rendelkezik egy startup és zökkenőmentesen zajlik az átvilágítás, a befektetési folyamat akár 3 hónap alatt is végbemehet. A Vespucci csapata és szakértői széleskörű tapasztalatának köszönhetően minden, a startupok számára releváns területen, illetve kapcsolati hálójának felhasználásával aktívan támogatja csapatainak munkáját a tőkebevonás után is.

Miért az USA?

Amerika népszerű desztináció a magyar startupok körében, körülbelül 70 százalékának 5 éves tervében szerepel az ottani piacra lépés. Az USA azért előnyös cél egy startup számára, mert egy hatalmas, homogén piac, abból adódóan, hogy az egész egy nagy ország. Sokkal gyorsabban lehet skálázódni és növekedni, mint például az európai piacon, ahol sok különböző kisebb piacot kell egyesével személyre szabottan meghódítani. Az amerikai piacra való kijutásban a Vespucci kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszerének segítségével segíti a csapatokat. Célja, hogy támogassa a portfólió csapatait abban, hogy hosszú évek helyett, akár fél éven belül meg tudják tenni ezt a lépést.

“A nemzetközi kapcsolati hálónkkal folyamatosan segítjük a portfólió cégeinket és a számunkra potenciális startupokat. Tavaly például meghívtuk Magyarországra a világ egyik legnevesebb startup akcelerátorának, a Tech Stars-nak az egyik igazgatóját és szerveztünk neki egy demo napot 15 csapatunkkal. Ennek az eseménynek az eredményeként az egyik biotech startup, a Poliloop be is jutott a Tech Stars abudhabi-i programjába, melyen jelenleg is részt vesznek” – mesélte Sohajda Júlia.

Kiket keresnek?

A tőkealap céljául tűzte ki, hogy megtalálja és felkarolja azokat a közép-kelet-európai startupokat, melyek valóban úttörő, innovatív termékekkel rendelkeznek és átsegítse őket a nemzetközi terjeszkedés képzeletbeli hídján. A tőkealap globális növekedési potenciállal rendelkező, elsősorban az amerikai piacot célzó Seed és Series A fázisú, valós piaci szükségletet kiszolgáló, skálázható termékkel rendelkező startupokba fektet be iparágtól függetlenül. A tőkealap számára a legfontosabb tényező a csapat. Elsősorban az alapítókba fektetnek be és őket világítják át, ugyanis ők a startup lelke és motorja.

Marketing

Íme az idei Marketing Summit témái

Szakmai és üzleti témák széles tárháza és több ezer szakember várja az érdeklődőket szeptember 19-én a budapesti Művészetek Palotájában.

Közzétéve:

A márkamenedzsment, a marketingtaktika, a digitalizáció, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásának fő kérdései kerülnek napirendre az idei Marketing Summiton, amelyet szeptember 19-én tartanak meg Budapesten, a Művészetek Palotájában. A programot ezúttal nagyrészt az európai nemzeti marketingszövetségeket tömörítő European Marketing Confederation által összeállított European Marketing Agenda pilléreire építették fel – tájékoztatott az esemény szervezője, a Magyar Marketing Szövetség, hozzátéve, hogy az európai szintű felmérésen túl egy több mint harminc meghatározó hazai marketinges és kommunikációs szakemberből álló programalkotó grémium véleménye is hozzájárult ehhez.

A Marketing Summit idén összesen négy teremben dolgozza fel az aktuális szakmai, üzleti és technológiai kihívásokat és fogalmaz meg azokra válaszokat. 

  1. Marketing Agenda teremben a szakma trendszerű kihívásaival, a digitalizáció és az AI marketingre gyakorolt hatásaival, az adatok szakmánk mindennapjaiban betöltött szerepével, az üzlet fenntarthatósági kihívásokra adott érdemi válaszaival, a média új adottságaival és lehetőségeivel, valamint a marketing és a marketingesek jövőjével foglalkozunk. A színpad előadásainak és kerekasztal-beszélgetéseinek fókuszában a 2025-ös esztendő marketing, üzleti, illetve szakmai kihívásai állnak.  
  2. Az esemény külön termet szentel az üzlet és a fenntartható üzletfejlesztés legjobb gyakorlatainak is. A Business Agenda teremben a körforgásos gazdasággal és a kiberbiztonsággal mint új üzleti lehetőségekkel foglalkozunk, és terítékre kerülnek a marketing és kommunikáció üzlettámogató funkciói, sikeres hazai márkák, vállalkozások inspiráló üzletfejlesztési megközelítései, sőt az üzlet innovatív finanszírozási kérdései is.  
  3. Professional Agenda terem workshop-jellegű, gyakorlatias előadások segítségével a marketingtevékenység mindennapos támogatását szolgálja majd. E teremben szó lesz az agilis projektmenedzsmentről, az ügyfélút és ügyfélélmény tervezésének konkrét lépéseiről, terítékre kerül az integrált kampánytervezés és az abban használható digitális és AI megoldások, valamint foglalkozunk egyedi közterületi megjelenést biztosító kampánytervezéssel, és mesterséges intelligenciával támogatott tartalommarketing, illetve SEO megoldásokkal is. 
  4. A Summit negyedik termében, amely a Brands Agenda nevet viseli, ismert hazai márkákat képviselő brand-, trade-, és tartalommenedzserek gyakorlatfókuszú esettanulmányokat, sikeres márka-együttműködéseket, valamint hatékony promóciós és PR gyakorlatokat mutatnak be. 

Az idei Marketing Summiton számos külföldi előadó és több mint száz hazai szakember áll majd színpadra. A folyamatosan bővülő előadói lista a marketingsummit.hu oldalon kísérhető figyelemmel.

Régi és új elismerések

Ugyanakkor nem csak a szakmai programok, hanem az esemény estéje is különleges meglepetéseket tartogat majd. Immár hagyományosan a Summit Díjátadó Est keretében ismerik el és mutatják be a legsikeresebb marketingvezetőket, a legkiválóbb PR szakembereket, a legtehetségesebb brandmenedzsereket, a Tonk Emil életműdíjjal pedig egy kiteljesedett, eredményes szakmai életutat koronáznak meg a szervezők. Az MMSZ által idén megalapított Hungarian Marketer of the Year díj elismeréseit is a Díjátadó Est keretén belül adják majd át, azzal, hogy a díj első helyezettje lesz Magyarország jelöltje a következő évi European Marketer of the Year kiírásban, amelyet az EMC hirdet meg. 

A Marketing Summit Hungary főszervezője a Magyar Marketing Szövetség, társszervezői a Positive Adamsky reklámügynökségi csoport, valamint a Marketing & Media szaklap.

A Marketing Summit programjáról bővebben IDE KATTINTVA olvashat.

Tovább olvasom

Marketing

Újra magyar kézbe kerül a Boci

Megvásárolja a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona a Nestlétől, amely a Szerencsi Édesipari Vállalattal együtt vette meg a márkákat a privatizáció során, 1991-ben.

Közzétéve:

A két vállalat keddi közleménye szerint az ellátás folytonosságának biztosítására egy átmeneti időszakban a Nestlé gyártja majd tovább a termékeket, ezzel is garantálva, hogy a fogyasztók folyamatosan megvásárolhassák a csokoládékat. A tranzakció 2024. május 22-én zárul.

Mészáros Tamás, a Cerbona vezérigazgatója jelezte:

a 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat biztosítja a csaknem 100 éves múltra visszatekintő márkák további növekedését.

Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft. ügyvezetője kifejtette: a Boci értékesítése lehetővé teszi a Nestlé Hungária édesség üzletága számára, hogy olyan erősségeire összpontosítson, mint a KitKat és a Balaton.

A Nestlé több mint 30 éve van jelen Magyarországon, jelenleg a legnagyobb svájci befektető és munkáltató. Három gyárában, Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön, illetve budapesti központjában több mint 2800 embert foglalkoztat. A cég a 2024. februárban bejelentett büki beruházásával együtt már 382 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon. A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának.

A Cerbona több mint négy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a magyar élelmiszeriparban. A kezdetben malomipari vállalat müzliszeletek és müzlik gyártására specializálódott, illetve egyéb gabona alapú élelmiszereket gyárt, gyárában több mint 150 munkavállaló dolgozik.

Tovább olvasom

Marketing

Megújul a Magyar Marketing Szövetség képzési rendszere

Május elején indulnak az SMP Marketing Masters kurzusai.

Közzétéve:

A Magyar Marketing Szövetség logója, forrás: MMSZ

Megújítja képzési rendszerét a Magyar Marketing Szövetség (MMSZ) – közölte szerdán a szakmai szervezet. Azt ígérve, hogy szakmai partnerével, az SMP Magyarországgal közösen elhozza a hazai szakemberek és marketingtevékenységet végzők számára a legszínvonalasabb stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai tudásbővítő kurzusokat, amelyek sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül. Az MMSZ megújuló edukációs kínálatának első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok, amelyeket a hazai marketinges és kommunikációs szakma elismert vállalati szakemberi tartanak.

„Az MMSZ első számú küldetése, hogy a szakmaiság erősítésével a marketing reputációját is egyre magasabb szintre helyezze, ennek érdekében kiemelten fontos a szakma identitásának erősítése is, hiszen erre alapozva lehet a marketinget a legmagasabb szinten képviselni, illetve művelni. Mindehhez korszerű marketinges és kommunikációs ismeretekre, valamint holisztikus üzleti és menedzsment tudásra egyaránt szükség van” – vallja Hinora Ferenc, az MMSZ elnöke, hozzátéve, hogy ebben a gyorsan változó világban a tudás folyamatos frissítésére, fejlesztésére van szükség, ezért az SMP Magyarország és az MMSZ, mint a European Marketing Confederation (EMC) tagszervezetei, elkötelezettek az európai Continuous Development Programban (CDP) való aktív részvétel iránt.  E célkitűzés támogatása érdekében az MMSZ 2024-ben megújítja és bővíti képzési rendszerét: a cél az, hogy a kínált személyes és online kurzusain keresztül a szervezet hatékonyan támogassa a junior és senior szakemberek szakmai fejlődését, hogy készségeiket és tudásukat magas szinten fejleszthessék, valamint lépést tarthassanak a folyamatosan változó trendekkel. A CDP képzési program három elemből áll:

  • SMP Masters – minden évben elérhető, magyar nyelvű, személyes jelenlétű kurzusok,
  • SMP Mastersnet – 2024 őszétől induló, az ősztől nyárig tartó szemeszterben folyamatosan elérhető magyar nyelvű online kurzusok,
  • SMP Mastermind – folyamatosan elérhető, perszonalizált magyar vagy angol nyelvű, gyakorlatorientált, európai szinten minősített szakemberek közreműködésével tartott worskshopok.

A program első elemei a május elején induló SMP Marketing Masters kurzusok. A magyar nyelvű, személyes képzések célja, hogy a marketing területén megkerülhetetlen, naprakész, stratégiai, kreatív, digitális, technológiai folyamatokat, lehetőségeket, trendeket, valamint megoldásokat egy átfogó képzéssorozat keretében ismerjék meg és sajátítsák el a résztvevők. Az SMP Marketing Masters komplex programsorozat összesen öt, egyenként kétnapos tematikus kurzusból áll, amelyeken külön-külön, de akár egyben is részt lehet venni. A képzési program a márkaépítés és menedzsment, a kreatív és technológiai marketing, a digitális stratégiák és marketingtaktikák, a social media és content marketing, valamint a kampánymenedzsment és értékesítés területét öleli fel, és azon többek között olyan elismert hazai és nemzetközi piacon is tapasztalattal bíró vállalati szakemberek oktatnak majd, mind például Balogh Tímea (Telekom), Kovács András Péter (Yettel), Mérő Ádám (The Coca-Cola Company), Metykó Tibor (Euronics)Mondovics Péter (Mastercard), Spiegel György (Borsodi) vagy például Tóth András (Microsoft). A teljes programban való részvétel esetén Senior Marketing Professional diploma szerezhető, sőt ezenfelül, a képzéshez kapcsolódva, az oktatókkal való személyes networkinglehetőség és akár mentoringprogram is elérhetővé válik. 

A Magyar Marketing Szövetség és az SMP Magyarország által kínált, megújult képzési rendszer folyamatosan biztosítja a tanulás lehetőségét, segíti a sikeres karrierépítést és formálja a jövő szakembereinek alapvető stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai készségeit. A képzések sikeres elvégzése egyedülálló módon szakmai minősítést is jelent a 2024 őszén induló SMP licencprogram keretén belül, amelyhez pályázat útján lehet majd csatlakozni 2024 októberétől. „Hisszük, hogy a felkészült szakemberek eredményes munkája értékteremtő módon járul hozzá a vállalatok, vállalkozások üzleti eredményességéhez, és ezáltal a marketingszakma még elismertebbé, megbecsültebbé válik!” – hangsúlyozza Hinora Ferenc, a megújult képzési programot nyújtó MMSZ elnöke.

Tovább olvasom